Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 10:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Małżeństwo z rozwiedzionym 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 28, 2021 18:11
Posty: 1
Post Małżeństwo z rozwiedzionym
Chciałabym zasięgnąć Waszej opinii - żyję od 15 lat z mężczyzną po ślubie cywilnym (rozwiódł się wiele lat zanim w ogóle się poznaliśmy) ja byłam panną, wskutek mojej operacji onkologicznej nie mamy dzieci. Nasze życie jest spokojne, nie mamy konfliktów, nie chodzę jednak do spowiedzi gdyż wiem jakie jest stanowisko kościoła w sprawie takich związków, musiałabym odejść od męża by uzyskać rozgrzeszenie a takiego kroku zwyczajnie sobie nie wyobrażam.
Jakiś czas temu nasze życie wywróciło się do góry nogami, dwa lata temu mąż dostał diagnozę rak prostaty, zaczął brać hormonalne leczenie i nie ma między nami współżycia, razem gotujemy, śpimy ale nie ma seksu gdyż jest to po tych lekach po prostu niemożliwe, mąż będzie już je brał do końca swojego życia - czy zatem mogę liczyć, że przy spowiedzi dostane rozgrzeszenie? Jak to wygląda? Prosiłabym o poważne odpowiedzi i nie naśmiewanie się jak to czasem bywa


Wt gru 28, 2021 18:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So lis 28, 2020 22:22
Posty: 2
Post Re: Małżeństwo z rozwiedzionym
https://www.onet.pl/informacje/kai/kied ... R81TP7A0aw
"Biskup, pytany o związki nieregularne, przypomina adhortację św. Jana Pawła II, "Familiaris consortio": "Papież wezwał duszpasterzy i całą wspólnotę wiernych do okazania pomocy rozwiedzionym. Ukazał również możliwość przyjmowania przez nich Komunii świętej, ale tylko wówczas, gdy żyją w pełnej wstrzemięźliwości"


Śr gru 29, 2021 7:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4591
Post Re: Małżeństwo z rozwiedzionym
beata4402 napisał(a):
czy zatem mogę liczyć, że przy spowiedzi dostane rozgrzeszenie? Jak to wygląda?

Idźcie do jakiegoś zaufanego, rozsądnego księdza, najlepiej byłoby do proboszcza. Przedstawcie swoją sytuację i tak jak w cytowanym artykule, możliwe jest uzyskanie rozgrzeszenia.
Nie jesteście w tej sytuacji pierwsi i nie ostatni. Powodzenia!

_________________
ksiądz


Śr gru 29, 2021 14:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Małżeństwo z rozwiedzionym
Niezależnie od tej kwestii tzw. białego małżeństwa rozwodników, zawsze można rozpatrzyć opcję stwierdzenia nieważności poprzedniego małżeństwa. Różne rzeczy się słyszy w tej kwestii a i dużo zależy od biskupstwa i osób rozpatrujących, słyszałem diametralnie różne historie w temacie (od niebotycznych trudności po prawie że załatwianie od ręki), niemniej jeżeli sprawa jest ważna dla Ciebie, to czemu nie spróbować wszystkich opcji.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn sty 03, 2022 10:40
Zobacz profil
Post Re: Małżeństwo z rozwiedzionym
Alus, regulamin:
Cytuj:
Wypowiedź nie może się jednak ograniczać do podania cytatu. Każdy zamieszczony cytat powinien być skomentowany. W przypadku odnoszenia się do całej ostatniej wypowiedzi w temacie nie należy jej powielać cytowaniem.
bramin


Pn sty 03, 2022 12:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Małżeństwo z rozwiedzionym
@Alus

O ile dobrze zrozumiałem mimo pewnych dwuznacznych sformułowań, beata4402 jest zamężna w związku cywilnym, czyli po ślubie cywilnym. Natommiast jej mąż ma za sobą jakiś konkordatowy ślub a potem cywilny rozwód i aktualny cywilny ślub z nią. Czyli dla Kościoła nadal jest związany sakramentalnie ze swoją pierwszą żoną.

Twój link odnosiłby się do sytuacji, gdyby mąż beaty4402 miał za sobą tylko cywilny ślub i cywilny rozwód. No ale wtedy ona nie musiałaby 15 lat czekać, żeby szukać rozwiązania jej sprawy, 15 lat temu dyspensy na takie śluby dawano (chyba) jeszcze od ręki.



PS: Jest też jedna opcja, którą należałoby się spytać beaty4402, ale ponieważ się nie udziela chwilowo a kwestia delikatna, to daruję sobie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr sty 05, 2022 15:55
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL