Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Antykoncepcja w małżeństwie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 16, 2022 19:27
Posty: 2
Post Re: Antykoncepcja w małżeństwie
bert04
To jakiś hipotetyczny przykład? Jeżeli tak, to budujesz problemy w średniowiecznych księgach pokutnych na temat myszy zjadających hostie i stopniwania winy w zależności od tego, w którym momencie Mszy to zjedzenie by nastąpiło.
bert04
To jak najbardziej autentyczny przykład.
Od 5 lat choruję na schizofrenię, zaczęło się jak miałam 24 lata... aktualnie mam partnera z którym jestem bardzo zżyta i planujemy wspólną przyszłość, założenie rodziny itd. Do sakramentalnego tak jeszcze nie doszło choć oboje tego pragniemy.
Interesuje mnie pogląd kościoła na tą sytuacje.
Czy biorąc ślub wiedząc, że się musi stosować antykoncepcję grzeszymy?
Mam lekarza, który zezwoli abym odstawiła potrzebne mi leki i oczyściła z nich organizm w oczekiwaniu na potomstwo, a zaraz po urodzeniu do nich wrócę, nawet nie dane mi jest karmienie piersią :/
Stanowisko medyczne jest jasne i twarde jak doktryny kościoła, muszę stosować antykoncepcję biorąc te leki które zażywam.


Śr sty 19, 2022 0:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Antykoncepcja w małżeństwie
Rozalia3 napisał(a):
Stanowisko medyczne jest jasne i twarde jak doktryny kościoła, muszę stosować antykoncepcję biorąc te leki które zażywam.


Skorygujmy, stanowisko medyczne jest twarde, nie możesz stosować tych leków w czasie ciąży. Zwłaszcza w krytycznym pierwszym trymestrze, w którym wiele kobiet dopiero odkrywa po miesiącu lub później, że coś się zmieniło. Dlatego planowanie potomstwa musi być zgrane z medykacją. Nic mi nie jest wiadomo o tym, żeby faszerowanie ciała estrogenem pomagało przy zaburzeniach psychicznych.

Oficjalne stanowisko Kościoła też jest twarde, dozwolona jest tylko "katolicka antykoncepcja", która oczywiście antykoncepcją nie jest, a tylko Naturalnym Planowaniem Rodziny. Co do pigułek jest pewne warunkowe pozwolenie na stosowanie leków hormonalnych, jeżeli celem jest leczenie jakiegoś schorzenia, a antykoncepcja jest efektem ubocznym. Co do gumek, oficjalnie, dyspens nie ma. Są pewne mniej oficjalne teksty, że można stosować indywidualne podejście, ale do tego konieczne jest rozeznanie podczas spowiedzi. Dlatego uwaga bramina jest, teoretycznie, słuszna. Praktycznie to zależy, na ile dany ksiądz wyjdzie poza ramy oficjalne, oczywiście. Zwłaszcza że taki ksiądz może sobie ułatwić życie i od razu wyciągnąć przepis o dopuszczalności ślubu.

Nie jestem też medykiem ani farmaceutą, więc nie mam pojęcia, jak pigułki psychotropowe wpływają na skuteczność wyżej wymienionych metod antykoncepcyjnych. W jednym artykule wyczytałem, że osoby przyjmujące takie leki mają większe prawdopodobieństwo nieplanowanych ciąż. Ale czy to dlatego, że te leki obniżają skuteczność preparatów hormonalnych, czy dlatego, że rozregulowują cykl miesięczny, tego już nie pisało. Jeżeli to drugie, to być może taki argument byłby pomocny w takiej ewentualnej indywidualnej rozmowie. Jeżeli NPR jest nieskuteczny przy medykacji a na szali stoi zdrowie życia poczętego, wtedy antykoncepcja nie jest celem zamierzonym, ale efektem ubocznym dbania o zdrowie potomstwa.

I tak, wiem, że to brzmi jak dzielenie włosa na czworo, ale w końcu nie pytasz się o proste odpowiedzi na proste pytania.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr sty 19, 2022 11:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL