Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 MAŁŻEŃSTWO - kilka mysli na temat... 
Autor Wiadomość
Post 
Rodzina dobrze mi znajoma, bo rodzina córki mojego współpracownika. Zresztą ona także pracowała w przdsiębiorstwie w którym dopracowałem aż do emerytury. Jest ona jakoś - mózna powiedzieć -przedziwnie radosna. Dziś jest mamą czwórki wspaniałych dzieci.
Niedawno spotkałem pana z którym także w tym samym biurze projektowym pracowałem.
- Ty popatrz, kto by się spodziewał, że z takiego sowizdrzała jakim była Grazyną, zrobi się taka fajna babka. Nawet czwórka dzieci jej nie odebrało urody a wręcz przeciwnie dodało.
I trudno byłoby mu się sprzeciwić. A mnie przypomniała się inna kobieta. Zawsze skromnie ubrana, można powiedzieć: Szczelnie zakryta, choć przecież nie jest muzułmanką. Często ja spotykam i nieraz myślę, że gdybym był młodszy, to chyba bym się w niej zakochał. Po prostu piękna.
I oto chyba odkryłem tajniki jej urody; ona jest matką pięciorga dzieci. Niedawno spotkałem ją w parku na spacerze była z cała rodziną. A jej rodzina, jako całość była jeszcze piękniejszym widokiem niż ona sama.
[...]


Prosiłabym jednak o pisanie na temat.
Dziękuję :)
angua


Wt paź 25, 2005 11:09

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 12:03
Posty: 3
Post Wyższość dziewictwa nad małżeństwem?!
Sobór Trydencki w 1563 roku w jednym z kanonów o sakramencie małżeństwa stwierdził:
Cytuj:
"Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie i celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim -- niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."


Zgłębiam tę problematykę już od jakiegoś czasu i... nadal mam problem ze zrozumieniem, dlaczegóż te dwa stany - sposoby życia nie są równe... Wydaje się wręcz, żem heretykiem został, twierdząc inaczej niźli Ojcowie Soboru... ;)

Proszę o wypowiedzi, komentarze, najlepiej z przywołaniem rzeczowych, konkretnych argumentów :)


Wt sie 14, 2007 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 07, 2006 16:05
Posty: 132
Post 
to ja też jestem heretykiem :)


Wt sie 14, 2007 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Oczywiście można się rozwodzić tu nad odniesieniem do słów św. Pawła, który pisze że celibat jest lepszy:
1 Kor 7 napisał(a):
1 Co do spraw, o których pisaliście, to dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą. 2 Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. 3 Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi. 4 Żona nie rozporządza własnym ciałem, lecz jej mąż; podobnie też i mąż nie rozporządza własnym ciałem, ale żona. 5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan. 6 To, co mówię, pochodzi z wyrozumiałości, a nie z nakazu.
7 Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja1, lecz każdy otrzymuje własny dar1 od Boga: jeden taki, a drugi taki. 8 Tym zaś, którzy nie wstąpili w związki małżeńskie, oraz tym, którzy już owdowieli, mówię: dobrze będzie, jeśli pozostaną jak i ja.
[...]
32 Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień. Człowiek bezżenny troszczy się o sprawy Pana, o to, jak by się przypodobać Panu. 33 Ten zaś, kto wstąpił w związek małżeński, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać żonie. 34 I doznaje rozterki. Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. 35 Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. 36 11 Jeżeli ktoś jednak uważa, że nieuczciwość popełnia wobec swej dziewicy, jako że przeszły już jej lata i jest przekonany, że tak powinien postąpić, niech czyni, co chce: nie grzeszy; niech się pobiorą! 37 Lecz jeśli ktoś, bez jakiegokolwiek przymusu, w pełni panując nad swoją wolą, postanowił sobie mocno w sercu zachować nietkniętą swoją dziewicę, dobrze czyni. 38 Tak więc dobrze czyni, kto poślubia swoją dziewicę, a jeszcze lepiej ten, kto jej nie poślubia.


Moim jednak zdaniem wszelkie deklaracje celibatariuszy na temat wyższości celibatu nad związkiem wynikają jedynie ze zwykłego pragnienia dowartościowania się ;-)


Wt sie 14, 2007 18:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 22, 2006 15:18
Posty: 318
Post 
Poza tym zdaje się, że są nowsze dokumenty papieskie i Kongregacji Nauki i Wiary omawiające to zagadnienie ;)


Wt sie 14, 2007 18:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 12:03
Posty: 3
Post 
Annnika napisał(a):
Poza tym zdaje się, że są nowsze dokumenty papieskie i Kongregacji Nauki i Wiary omawiające to zagadnienie ;)


Jakie?
Pius XII w encyklice "Sacra Virginitas" nieco ponad 50 lat temu twierdził to samo :|
Vaticanum II nie poruszyło tego tematu, poza zrównaniem stanu świeckiego i duchownego (vide Lumen Gentium)...


Wt sie 14, 2007 19:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 9:36
Posty: 6
Post 
Ja również od jakiegoś czasu zgłębiam ten problem... Nowszych dokumentów niż Lumen Gentium nie ma Twierdzenie o wyższości dziewictwa pochodzi od św. Pawła (vide cytowany 1 Kor 7). Późniejsi Ojcowie Kościoła, zwłaszcza w IV wieku, znajdywali rozmaite argumenty na potwierdzenie tej tezy. Sobór trydencki przypieczętował to i do mimo Vaticanum II dotąd właściwie pokutuje wśród duchowieństwa :(
Pozdrawiam heretyków ;)


Wt sie 14, 2007 20:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 17, 2006 14:41
Posty: 471
Post 
Aż strach pomyśleć co by było, gdyby wszyscy katolicy, począwszy od nastolatków, na sędziwych staruszkach, płci obojga oczywiście, posłuchali Ojców Soboru i wybrali ten bardziej doskonały stan. :D :D :D


Wt sie 14, 2007 21:49
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
"Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej cenić niż stan dziewictwa lub celibatu i że nie jest lepiej i szczęśliwiej pozostawać w dziewictwie i celibacie niż być związanym węzłem małżeńskim -- niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych."


Nie wydaje wam się, że ten tekst kłóci się nico z innym (ważniejszym) tekstem?

"Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną" Rdz 1, 28

Nie zauważyłem by Bóg gdziekolwiek powiedział "Bądźcie dziewicami, bo to ważniejsze i lepsze"
Jednak jak to już napisał Zencognito, chyba chęć dowartościowania celibatu kierowała Ojcami Soborowymi, że coś takiego skonstruowali

Dołączam zatem do grona heretyków :D


Wt sie 14, 2007 21:53

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 9:36
Posty: 6
Post 
Ja też tak sobie tłumaczyłam ;), póki nie trafiłam na twierdzenia św. Hieronima, ktory zupełnie innaczej interpretuje ten fragment. Otóż twierdzi on, że raj był domeną dziewic, a ziemia małżeństwa i dziewice żyją tak, jak Ewa w raju przed upadkiem. Owo Boskie zalecenie z Rdz 1, 28 ma zacząć działać dopiero po upadku i wygnaniu z raju.
Ja w żadnym wypadku nie utożsamiam sie z taką interpretacją ;)


Wt sie 14, 2007 22:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 12:03
Posty: 3
Post 
Hmm... czyżby z tego wynikało, że człowiek przed upadkiem był inny od człowieka po upadku? Bo niby po co owo zalecenie Boże co do rozmnażania się, gdy miał żyć w dziewictwie? Po co w takim razie płciowość? A może, grzesząc w Raju, człowiek wpłynął na "kształt" samego siebie, ściągając konieczność Bożej rekonstrukcji, by zamiast żyć w dziewictwie, żyć w związku małżeńskim?...

A co w takiej sytuacji z łaską Chrztu? Przecież gładzi ona skutki upadku rajskiego, a jednak... nie przywraca nas do życia dziewiczego... :|


Wt sie 14, 2007 22:16
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Otóż twierdzi on, że raj był domeną dziewic, a ziemia małżeństwa


Dziwna interpretacja i skąd tam liczba mnoga "dziewic"? Przecież tam byłą tylko jedna dziewica - Ewa.
Druga rzecz to te słowa zostały skierowane do Adama i Ewy w czasie gdy byli jeszcze w raju, to jak się mieli rozmnażać? Przez pączkowanie? :D


Wt sie 14, 2007 22:21

Dołączył(a): Pt maja 25, 2007 9:36
Posty: 6
Post 
Zapytaj Hieronima ;) Niestety, w książce, z ktorej to zaczerpnęłam(Przemysław Nehring "Dlaczego dziewictwo jest lepsze niż małżeństwo") nie ma odpowiedzi na takie pytania. Niemniej jednak polecam ją zainteresowanym tematem :)


Wt sie 14, 2007 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 20:44
Posty: 1
Post 
W Tygodniku Powszechnym był tekst ks. prof. Dzidka na temat kwestii, jaki jest stopień dogmatyczności tego sformułowania z Soboru Trydenckiego i jak do tego się ma nauczanie Jana Pawła II, który potwierdził w m.in. "Familiaris Consortio" tezę o wyższości dziewictwa.
http://tygodnik.onet.pl/1546,1149000,0,322345,dzial.html


Cz sie 16, 2007 22:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 16, 2007 19:50
Posty: 46
Post 
pewnie powieksze grono heretykow, ale nie rozumiem jednej zdaje sie podsawowej rzeczy


dlaczego wogole zachowanie dziewictwa jest osiagnieciem??

dlaczego mowi sie: swieta taka a taka....dziewica
dla mnie nie ma to zadnego znaczenia

jesli ktos tak zdecyduje to jest wylacznie jego sprawa i naprawde nie widze w tym nic ani wybitnie chwalebnego ani nadzwyczajnego

uwazam ze ten przymiot (pozostania dziewica) nie jest ani kluczem ani przeszkodą d tego by być dobrym człowiekiem
i mam wrażenie ze na tym,iz ktos postanawia pozostac w dziewictwie nie konczy sie jego misja a zaczna


nie rozumiem obnoszenia sie z tym,

wytlumaczcie

ale bez moralizatorstwa (PLZ)


Pt sie 17, 2007 8:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL