Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona
 Wazektomia / podwiązanie jajowodów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 05, 2018 12:04
Posty: 4
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Czesc, jestem tu nowa, chcialam zalozyc o tym watek ale znalazłam dyskusję... Sama nie wiem co mam sadzic o wazektomii, nie wydaje mi się to zgodne z wiarą.. Ale co jeśli mężczyzna ma chorobę której nie chce przekazać dzieciom? Ale z drugiej storny czy moze orzekac o tym, czy ktos ma zostac powolany do zycia czy nie? ;/


Wt cze 05, 2018 12:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re:
Teresse napisał(a):
W przypadku p. Alicji seks tez nie jest wskazany- tak jak kazdy wysiłek fizyczny nie jest wskazany dla osób ze sporą wadą wzroku...

Po prostu niechby się seksem nie zajmowała.
Zoola napisał(a):
Czesc, jestem tu nowa, chcialam zalozyc o tym watek ale znalazłam dyskusję... Sama nie wiem co mam sadzic o wazektomii, nie wydaje mi się to zgodne z wiarą.. Ale co jeśli mężczyzna ma chorobę której nie chce przekazać dzieciom? Ale z drugiej storny czy moze orzekac o tym, czy ktos ma zostac powolany do zycia czy nie? ;/

To trwałe okaleczenie siebie i pozbawienie daru płodności.


Wt cze 05, 2018 19:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
W tym wypadku nie jest to raczej "dar".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr cze 06, 2018 8:40
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Re:
mareta napisał(a):
Teresse napisał(a):
W przypadku p. Alicji seks tez nie jest wskazany- tak jak kazdy wysiłek fizyczny nie jest wskazany dla osób ze sporą wadą wzroku...

Po prostu niechby się seksem nie zajmowała.
Zoola napisał(a):
Czesc, jestem tu nowa, chcialam zalozyc o tym watek ale znalazłam dyskusję... Sama nie wiem co mam sadzic o wazektomii, nie wydaje mi się to zgodne z wiarą.. Ale co jeśli mężczyzna ma chorobę której nie chce przekazać dzieciom? Ale z drugiej storny czy moze orzekac o tym, czy ktos ma zostac powolany do zycia czy nie? ;/

To trwałe okaleczenie siebie i pozbawienie daru płodności.


Duchowni także pozbawiają się tego daru płodności, co uchodzi im na sucho, a nawet jest to gloryfikowane.

_________________
MODERATOR


Śr cze 06, 2018 20:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Kawalerowie i panny chcąc żyć w zgodzie z nauką Kościoła również nie mogą mieć dzieci. Jest im to dane dopiero po zawarciu małżeństwa.
Jest też w Kościele coś takiego jak konsekrowane dziewictwo. Jest to świadome wyrzeczenie się macierzyństwa i oddania się na chwałę Bogu.
To o czym ty mówisz to świadome i fizyczne ubezpłodnienie i nie ma nic wspólnego z celibatem czy też absencją seksualną.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 07, 2018 9:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Celibat i absencja seksualna również jest ubezpłodnieniem. Rezygnacja z korzystania z płodności jest "marnowaniem" płodności.

Albo pozwalamy na to, żeby ludzie decydowali o sobie i mogli decydować o tym, czy chcą spłodzić dziecko, albo decydujemy za nich. Jeśli ktoś decyduje się na to, żeby nie spłodzić dziecka, to nie marnuje daru płodności niezależnie od tego, czy powstrzyma się od współżycia, czy dokona podwiązania nasieniowodów.

Cudzołóstwo po zabiegu jest nadal moralnie złe. Tak samo nierząd nie zmienia swojej wartości moralnej po podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. Seks pozamałżeński jest tak samo moralnie niewłaściwy przed zabiegiem, jak i po zabiegu. Nie zmienia to tego faktu, że zabieg podwiązywania sobie czegokolwiek jest takim samym rezygnowaniem z daru płodności, jak rezygnacja ze współżycia. Dzieci z tego nie będzie. Tak samo celibat - nie ma żony, nie ma męża, nie ma współżycia, nie ma dziecka. Podwiązanie sobie czegoś nie ma bezpośredniego wpływu na celibat i powstrzymanie się od współżycia - celibatariusz z podwiązanymi nasieniowodami jak celibatariusz z niepodwiązanymi nasieniowodami. Tak samo ktoś, kto nie uprawia seksu i ma podwiązane nasieniowody, nie popełnia przestępstwa tak samo jak ktoś, kto nie uprawia seksu i nie ma podwiązanych nasieniowodów.

W tym rozumowaniu podwiązywanie sobie nasieniowodów/ jajowodów nie ma sensu, ale nie powoduje winy moralnej.

Inną sprawą jest sytuacja w której kawaler/ panna z podwiązanymi narządami współżyją. W tym momencie tak czy siak popełniają grzech. Z tym, że popełniają grzech niezależnie od tego, jaka jest szansa na spłodzenie potomstwa.

W sytuacji małżeństwa ludzie mogą współżyć ze sobą. Jeśli natomiast nie chcą mieć dalej dzieci... no cóż. Mają rozum - muszą tak współżyć ze sobą, żeby z tego dziecka nie było. Jeśli rezygnują ze współżycia, odbierają sobie dar płodności. Jeśli dokonują zbiegu wazektomii/ podwiązania jajowodów, również odbierają sobie dar płodności. Nie wiem, jaka jest ocena moralna zabiegu podwiązania nasieniowodów. jajowodów, ale skutek jest taki sam, jak w przypadku zaprzestania współżycia - odebranie sobie płodności.

Mam nadzieję, że nigdzie się nie pogubiłem...

_________________
MODERATOR


Cz cze 07, 2018 12:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Podwiązanie nasieniowodów czy jajowodów jest złem gorszym niż zwykła antykoncepcja, jest to samo-okaleczanie i to z powodów chęci korzystania z bezpłodnego seksu. Można tak wykastrować pieska czy kotka, ale człowiek powinien korzystać z rozumu.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 12:35
Zobacz profil
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Andy72 napisał(a):
Można tak wykastrować pieska czy kotka, ale człowiek powinien korzystać z rozumu.
No bo spoczko, kiedy kastrowanie jest z powodów religijnych.
Cytuj:
Są bowiem eunuchowie (ευνουχονται), którzy się takimi narodzili z łona matki, i są eunuchowie, którzy zostali uczynieni eunuchami przez ludzi, i są eunuchowie, którzy się sami uczynili eunuchami dla Królestwa Niebios.


Cz cze 07, 2018 13:02

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Andy72 napisał(a):
Można tak wykastrować pieska czy kotka


O, a czemu można? Piesek czy kotek daru płodności od mądrego Pana Boga nie dostał?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 07, 2018 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Chyba nie o dosłownych eunuchów chodzi, ale tych, którzy nie korzystają z daru płodności będąc zdrowymi. Kościół nie pochwala zachowań takich jak u Skopców. Zdaje się Orygenes nie został uznanym świętym bo się wykastrował.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 13:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Czyli wykastrowanie zwierzaka mimo że on na to nie wyraża zgody jest dobre a gdy ktoś samodzielnie podejmie decyzję o wykastrowaniu siebie to jest to złe?

Dlaczego podejmowanie świadomej i odpowiedzialnej decyzji o chęci lub nie posiadania dzieci oraz cieszenia się zdrowym i naturalnym seksem to coś złego?
Celibat, gdzie osoba która go przestrzega także podejmuje decyzje o nie posiadaniu dzieci jest dobra? Bo rezygnuje z zaspokajania swoich naturalnych potrzeb seksualnych?
Dlaczego seks dla przyjemności jest zły? Konkretny cytat chociaż proszę - gdzie jest napisane że mąż i żona nie powinni uprawiać seksu dla przyjemności nie chcąc mieć dzieci?

aha, bo tak mówi Bóg, tylko że w Biblii mówi też aby kamieniować ludzi pracujących w szabat...no i nie nosić ubrań zrobionych z dwóch różnych tkanin...
Jak wybieracie co trzeba przestrzegać a co jest już nieaktualne?

Może obecnie czasy się zmieniły ? Może za czasów biblijnych nie było antykoncepcji? Może wówczas większość dzieci umierała i dlatego miało sens mieć więcej dzieci?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 07, 2018 13:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
IrciaLilith napisał(a):
Dlaczego seks dla przyjemności jest zły? Konkretny cytat chociaż proszę - gdzie jest napisane że mąż i żona nie powinni uprawiać seksu dla przyjemności nie chcąc mieć dzieci?

Nigdzie nie ma zdania odnoście tego, że seks bez poczęcia jest zły i wydaje mi się, że nikt tutaj takiego argumentu nie podnosił.
Zbigniew3991 napisał(a):
Celibat i absencja seksualna również jest ubezpłodnieniem

Nie jest. W każdej chwili celibatariusz może porzucić zobowiązanie i zostać rodzicem.
Zbigniew3991 napisał(a):
Rezygnacja z korzystania z płodności jest "marnowaniem" płodności.

Płodność jest darem od Boga, ale to nie znaczy, że każdy musi z niego skorzystać.
Zbigniew3991 napisał(a):
Inną sprawą jest sytuacja w której kawaler/ panna z podwiązanymi narządami współżyją. W tym momencie tak czy siak popełniają grzech. Z tym, że popełniają grzech niezależnie od tego, jaka jest szansa na spłodzenie potomstwa.

No chyba po to wykonuje się wazektomię żeby móc sobie bez konsekwencji poużywać. Zresztą z tego co pamiętam to też w takim kontekście był pisany ten temat.
Zbigniew3991 napisał(a):
W tym rozumowaniu podwiązywanie sobie nasieniowodów/ jajowodów nie ma sensu, ale nie powoduje winy moralnej.

Jeśli faktycznie zabieg byłby wykonany w zamyśle, że poddaje się mu z zamiarem pozostania nie uprawiania seksu to nie szukałbym tutaj jakiejś winy moralnej, tylko kto zdrowy na umyśle wykonuje taki zabieg z takim zamysłem. To tak jakby kupić sobie samochód i go nie używać.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 07, 2018 13:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Padre77 napisał(a):
Nie jest. W każdej chwili celibatariusz może porzucić zobowiązanie i zostać rodzicem.

W każdej chwili? A jak ma śluby wieczyste?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 07, 2018 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Andy72 napisał(a):
W każdej chwili? A jak ma śluby wieczyste?

Twierdzisz, że śluby wieczyste czynią go bezpłodnym?
Czyli jeśli taki ze ślubami wieczystymi odbędzie prawidłowy stosunek seksualny do nie może dojść do poczęcia? Ciekawe.
Księża też ślubują czystość, a podobno niektórzy mają dzieci. A przecież upierasz się, że są bezpłodni.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 07, 2018 13:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wazektomia / podwiązanie jajowodów
Skoro nie ma cytatu który by mówił że seks dla przyjemności a nie w celu prokreacji jest grzechem to skąd taki problem z antykoncepcją, to w końcu tylko skorzystanie ze zdobyczy współczesnej cywilizacji pozwalający w pełni cieszyć się seksem, oraz świadomie podejmować decyzję o poczęciu dziecka???
Nie ma nic złego w powstrzymywaniu się od seksu aby nie mieć dzieci, ale jest coś złego w uprawianiu takiego seksu aby nie mieć dzieci - gdzie w tym logika?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 07, 2018 13:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL