Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lip 05, 2022 7:48Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ? 
Autor Wiadomość
Post Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Najprostszym sposobem poznania Boga jest poznawanie świata, wszechświata i wieloświata. Poznawanie w przeszłości i teraźniejszości. Podobno nawet w przyszłości za sprawą przepowiadania. Według nauk teologicznych wszystko, co otacza człowieka, zarówno blisko jak i bardzo daleko, jest dziełem Boga, dziełem Jego zamysłu i woli. Można powiedzieć, że to wszystko charakteryzuje Boga w myśl znanego powiedzenia: po owocach poznacie. To powiedzenie określa też działania Boże, dzieło stworzenia. Nie dotyczy wyłącznie zachowań ludzkich i ich skutków. Tak więc natura świata prowadzi docelowo poprzez Boże zamysły i wolę do Jego natury. A jaki jest świat ? Różni badacze świata twierdzą, że rządzi w nim walka o przetrwanie i to od momentu powstania. Tę walkę widać na każdym kroku, w teraźniejszości i w dowodach z przeszłości. Nie było jeszcze człowieka ani człowiekowatych, gdy ta walka już się toczyła. Miliony, a nawet miliardy lat temu (nawet ok. 3,9 miliarda lat temu). Nie jest zatem skutkiem grzechu pierworodnego człowieka, tylko Bożym zamysłem i wolą. W naszym świecie drapieżników jest multum. Na Ziemi pojawiły się mniej więcej wraz z pojawieniem się potencjalnych ofiar, czyli miliardy lat temu. Gdy drapieżnik uśmierca ofiarę, ofiara broni się, w swoim stylu krzyczy, po czym pada, czuje ból, strach i zimno i się wykrwawia. Czuje po prostu śmierć. Jedno stworzenie stało się wg Bożego zamysłu i woli ofiarą, drugie drapieżnikiem. Jeden gatunek dostał budowę anatomiczną ofiary, drugi gatunek budowę drapieżcy. Miliony lat temu walka o przetrwanie była zdecydowanie brutalniejsza ... Jaki więc Bóg wyłania się po ocenie wg powiedzenia: po owocach poznacie ? Może nie jest taki dobry za jakiego Go uważamy ? Bóg pełen miłości i takie rzeczy ... !

Proszę śmiało dzielić się swoimi przemyśleniami czy spostrzeżeniami na temat tego, jaki jest Bóg , jaka jest Jego natura oraz czy natura świata poniekąd odzwierciedla naturę Boską ? A może jest tak, że Go w ogóle nie ma ? Są przecież w świecie i takie głosy.

Proszę nie umieszczać reklam! bramin


N maja 15, 2022 16:55
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Coś nie może się zawiązać dyskusja, więc napiszę, co ja myślę. Myślę sobie, że natura świata wywodzi się na pewno z woli Bożej. Wolą Bożą było, jest i będzie dać całemu stworzeniu (nie tylko człowiekowi) wolną wolę, która kreuje stworzenie i długim czasie napędza ewolucję. Bóg jedynie zapoczątkował dzieło stworzenia żywego (tego, co żyje) i następnie dał stworzeniu swobodę przeobrażania się, by samemu być zaskakiwanym. Bóg widzi jak rozwija się dzieło przez Niego zapoczątkowane. Wolną wolę zwierząt, w jakimś sensie także roślin, widać po ich zachowaniach. Przykładowo: wiewiórka czy sarna w lesie biega, gdzie chce. Bóg nimi zdalnie nie steruje. Mój kot jednych domowników polubił (pokochał), innych nie. To jego wolna wola. Bóg mu nie kazał jednych lubić, a innych nie lubić. Teraz: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ? I tak i nie. Tak, bo taka była wola Boża, Jego zamysł, by stworzeniu dać swobodę przeobrażania się, docierania się, aby świat współgrał, a po milionach lat ewoluował i nie, bo nie z Jego natury pochodzi całe okrucieństwo stworzenia.


Śr cze 08, 2022 13:13

Dołączył(a): Cz cze 02, 2022 19:32
Posty: 117
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Kwestia atrybutów Boga i Jego wszechwiedzy, sprawa "zaskakiwania" może się komplikować. Dodatkowo przebywanie Boga poza czasem eliminuje w zasadzie zaskakiwanie z podobnych powodów. Jest wątek obok
viewtopic.php?f=27&t=43117 poruszana tam jest podobna kwestia woli Boga, Jego atrybutów i ect.


Śr cze 08, 2022 17:49
Zobacz profil
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Jedyne co może się komplikować, to myślenie ludzi. O tak, ludzie potrafią skomplikować swoje wywody. Gdy Bóg daje swobodę, wolność, to sam otwiera się na zaskakujące sytuacje. Gdy daje czemuś lub komuś wolność, nie potrafi przewidzieć wszystkich skutków wolności. Czy Bóg wie, co będziesz jutro robił ? Nie wie. W swojej mądrości może przewidzieć, co możesz jutro robić, znając Cię takiego, jaki mu się dotychczas pokazałeś. Bóg nie zna przyszłości, ale w swojej mądrości może sobie ją wyobrazić i ... trafić w samo sedno. Wyobrażając sobie przyszłość może ją odgadnąć bardzo trafnie.

Wszechobecność Boga oznacza jego byt w czasie i poza czasem. W antyczasie też jest Bóg. Naukowcy badając wieloświat (miliardy miliardów wszechświatów) zaczynają powoli zdawać sobie sprawę z rzeczy anty - np. antygrawitacji, antymaterii. Antyczas też istnieje.


Cz cze 09, 2022 13:22

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Cytuj:
Gdy daje czemuś lub komuś wolność, nie potrafi przewidzieć wszystkich skutków wolności. Czy Bóg wie, co będziesz jutro robił ? Nie wie.

No i to jest sensowna interpretacja. Fajnie. Tyle, że sprzeczna z utrwalonym nauczaniem większości wspólnot chrześcijańskich, w tym KK, które chcą zjeść ciastko i mieć ciastko.


Cz cze 09, 2022 13:26
Zobacz profil
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Na tym polega wolność. Wolnością się nie steruje. Można ją obserwować. Obserwować i czasami być zaskakiwanym, np. bunt części aniołów w niebie był zaskoczeniem dla Boga. Bunt człowieka też. I pierwsze morderstwo dokonane przez człowieka na człowieku. I,i,i ...


Cz cze 09, 2022 13:41

Dołączył(a): Cz cze 09, 2022 12:18
Posty: 31
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
OK, tak jak mówię - Twoja interpretacja jest sensowna. Ale heretycka.


Cz cze 09, 2022 13:50
Zobacz profil
Post Re: Czy z zamysłu Bożego wywodzi się natura świata ?
Człowiek nie powinien używać klasyfikacji: heretyckie / nieheretyckie, tylko określeń: prawdziwe / nieprawdziwe. O prawdę warto zabiegać. Reszta się nie liczy.


Cz cze 09, 2022 14:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL