Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 11:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
no raczej jest wyrażnie że chodzili, może potem mieli fruwać, nie wiem. Po co kręcisz?

Ja kręcę? Próbujesz przebić własną rację pomijając to co zasadnicze, najwyraźniej nie skupiasz się na tym co czytasz(w Biblii i nie tylko)
Pomijasz słowa Mateusza który opisuje to co się wydarzyło nie w teraźniejszości, a w przeszłości.
Jeden szczegół wciąż Ci umyka, a mianowicie to iż wyszli z grobów po zmartwychwstaniu Jezusa.
Czyli autor tłumaczy czym była śmierć i zmartwychwstanie Syna Bożego, podając ich skutki, a nie to co się faktycznie wydarzyło w czasie samej śmierci(bo wtedy jedynie było już przygotowane/postawione w stan gotowości to co miało się dopiero wydarzyć po zmartwychwstaniu)
pławikonik napisał(a):
Wyraznie napisane że były to "ciała" czyli pewna ilośc nieboszczyków.

Tak zgadza się, jedynie święci.
pławikonik napisał(a):
I o chodzeniu, i o nieboszczykach. Czego tu nie rozumiesz?

To ja poproszę cytat z dosłownym słowem, że "chodzili po mieście" lub że "w czasie tego chodzenia zobaczyło ich wielu". Czekam cierpliwie.
Bo niestety ale nie rozumiem o czym do mnie piszesz.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt paź 14, 2022 7:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Swołocz napisał(a):
Zasadniczo jest chyba Słowem Bożym, choć nie wykluczam, że mogły tam wkraść się jakieś błędy czy nieścisłości, albo jakieś ludzkie wyłącznie przekazy. Zasadniczo bardziej interesuje mnie Nowy Testament, niż Stary.
To, że Bóg swoje Słowo skierował do Izraelitów, wskazuje, że w jakimś sensie byli narodem wybranym.

Dlaczego Bóg nie skieruje słów do wszystkich i w taki sposób żeby nie było wątpliwości które słowa są jego a które nie. Teraz mamy sytuację gdzie nie jego słowa są mu przypisywane i zniechęcają ludzi do wyznawania go.

A może po prostu są "narodem wybranym" bo to oni go wymyślili i tak jak każdy bóg bliskiego wschodu opiekował się tylko danym narodem? I dlatego są tam fragmenty które uważasz że nie przystojną Bogu bo całość napisali ludzie?

Cytuj:
Wierzę.

A z Noe?
W kwestii Jezusa powołując się na Jezusa historycznego. A w kwestii Mojżesza historycy twierdzą że żadnych Izraelitów w Egipcie nie było, żadnej wędrówki na pustyni nie było, albo podboju Kanaanu. Co więcej Kanaan w tamtym czasie był częścią Egiptu.
Z jakim więc Mojżeszem kontaktował się Bóg skoro to postać legendarna?
Swołocz napisał(a):
...

A co z grzechem pierworodnym? Uznajesz ta koncepcję i w grzech pierwszego człowieka Adama?

Cytuj:
Nie wiem, czemu Jezus tego akurat nie wyprostował. Wiem natomiast, że w Kazaniu na Górze wypełnił nowym znaczeniem - w pewnym sensie wyprostował - wiele przykazań Dekalogu i innych.
Ja tam nie widzę żeby coś zmieniał. A Jezus odwołuje się do Starego Testamentu jakby to była czysta prawda z Adamem, Noe czy Jonaszem. Mówi też że nie zmieni koty z prawa.
Cytuj:
Cesarz rządzący siłą i przemocą nie jest zbyt wiarygodny jako wykonawca boskich cudów.
Dlaczego nie? Jako wykonawca cudów rzymskich bogów się nadaje.
A dla Jahwe pomaganie różnym władzom to też nie nowość. Według Biblii np. zatrzymał nawet słońce i księżyc (czy tam ruch Ziemi) żeby Jozue mógł dokończyć rzeź.


So paź 15, 2022 21:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Saqura
Cytuj:
A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi.

brak dowodów w żrodlach pisanych
Cytuj:
I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

Czyli weszli i chodzili po mieście, (może w mieście już fruwali, nie wiem) i wielu ludzi ich widziało. Brak zródeł.
I co Ty na to? Nikt takich rzeczy nie zauważył? Nikogo to nie zainteresowało? Żadnych zapisków?

Jedno przeoczyłam
Cytuj:
Jeden szczegół wciąż Ci umyka, a mianowicie to iż wyszli z grobów po zmartwychwstaniu Jezusa.

guzik prawda.
Cytuj:
50 A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.
51 A oto zasłona22 przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: «Prawdziwie, Ten był Synem Bożym»

Czyli to było bezpośrednio po śmierci. Ja ma uczyć wierzących ich wiary?


Pn paź 17, 2022 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 730
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
brak dowodów w żrodlach pisanych

Nieprawda. To, na co się powołuje interlokutorka, to są właśnie źródła pisane.

Bark źródeł na to, że było inaczej. Brak dowodów, na to, że było inaczej.

Brak dowodów pisanych nie jest dowodem tego, że coś było (jest) lub nie było (nie ma).

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn paź 17, 2022 12:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1400
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
Jeden szczegół wciąż Ci umyka, a mianowicie to iż wyszli z grobów po zmartwychwstaniu Jezusa.

guzik prawda.
Cytuj:
53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu,

Czyli to było bezpośrednio po śmierci. Ja ma uczyć wierzących ich wiary?

Przy takim zrozumieniu tekstu pisanego zdecydowanie nie powinnaś nikogo uczyć :)

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Pn paź 17, 2022 12:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Feelek
Cytuj:
Nam, ludziom. Aby nam wskazać drogę do życia wiecznego.
Wszak powiedział:
"Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem."

Przecież w tym sensu nie ma. Kto niby żądał tej ofiary? Ty? Bo ja na pewno nie.
Nie była konieczna. Prawdziwa wspaniałomyślność i ofiara by była gdyby ofiara
1.była koniecznym poświęceniem
2.była prawdziwym poświeceniem - czyli ktoś NAPRAWDE umiera
3. bezinteresowna, czyli bez żądania wdzięczności i uwielbienia.
W ostatnim odcinku Power Corrupts jest przedstawiona taka ofiara. Jeffery ginie ratując (wirtualnych) ludzi - ginie naprawde, w świecie rzeczywistym. A ludzie nawet nie wiedzą że byli w niebezpieczeństwie. Oczywiście nie ma mowy o uwielbieniu, czczeniu czy wdzieczności. Dlatego Lucy mówi że jest on antychrystem - cichym, bezinteresownym bohaterem. Zresztą potem Lucy wyprowadza ludzi z nieba, tj, sami chcą stamtąd wyjść.
https://www.youtube.com/watch?v=GxcyfEcn0fM&t=1241s
Kapral135
Cytuj:
każdy posiada nieśmiertelną duszę,

co to jest? Umiesz to udowodnić?
Swołocz
ja prosze, wieleokrotnie żeby ktoś mi wyjaśnił co to jest ta dusza. Nawet nie żeby udowodnił.
A ja mam ciągle dawać na coś dowody? Udowodnij najpierw "dusze" to ja dam link do psów.


Pn paź 17, 2022 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 730
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Umiesz to udowodnić?

Dziecinada.
Niematerialnego nie udowadnia się metodami materialnymi.
Wiar nie wymaga dowodów.
Żądanie dowodów na to, w co ktoś wierzy jest idiotyzmem. Brakiem rozumienia pojęcia.

Żądasz wciąż jakichś dowodów. Nie potrafisz jednak udowodnić żadnych ze swoich tez.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Pn paź 17, 2022 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Idący napisał(a):
[
Wiara nie wymaga dowodów.

No wlasnie, dlatego dyskusje na tematy wiary uwazam za bezproduktywna.
Troche tak jak dyskusje o gustach poszczegolnych ludzi.


Wt paź 18, 2022 19:11
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
afilatelista napisał(a):
Dlaczego Bóg nie skieruje słów do wszystkich i w taki sposób żeby nie było wątpliwości które słowa są jego a które nie.

W korporacji albo w administracji rządowej jeśli najwyższy szef chce przekazać jakieś polecenie pracownikom będącym niżej w hierarchii, nie robi tego osobiście, ale przekazuje informację dyrektorom bezpośrednio mu podległym, aby oni dopiero poinformowali tych niżej.
Cytuj:
A może po prostu są "narodem wybranym" bo to oni go wymyślili i tak jak każdy bóg bliskiego wschodu opiekował się tylko danym narodem? I dlatego są tam fragmenty które uważasz że nie przystojną Bogu bo całość napisali ludzie?

Może. A może Żydzi mieli szczególną intuicję religijną dotyczącą Ostatecznej Rzeczywistości.
Cytuj:
A z Noe?

Jest możliwy do zaakceptowania. Znam Twoje zastrzeżenia odnośnie kangurów, ale ten potop nie musiał być na całym świecie, tylko na ograniczonym obszarze (gdzieś na Bliskim lub innym Wschodzie).
Cytuj:
A w kwestii Mojżesza historycy twierdzą że żadnych Izraelitów w Egipcie nie było, żadnej wędrówki na pustyni nie było, albo podboju Kanaanu.

Którzy historycy? A historycy ze strony bardziej konserwatywnej też tak twierdzą?
Cytuj:
Z jakim więc Mojżeszem kontaktował się Bóg skoro to postać legendarna?

Wszyscy historycy tak twierdzą, że "legendarna"?
Cytuj:
A co z grzechem pierworodnym? Uznajesz ta koncepcję i w grzech pierwszego człowieka Adama?

Grzech skądś musiał się wziąć. Być może jest on skutkiem obecności w nas jakichś niższych poziomów emocjonalnych, które przejęliśmy od zwierząt, od których pochodzimy. Nie wiem. Natomiast historia o grzechu pierworodnym jest w moim rozumieniu opisem tego, jakie jest źródło grzechu w każdym z nas: to odrzucenie zaufania Bogu, niepoleganie na zaufaniu Bogu. To było źródło grzechu Adama i Ewy: zaufanie wężowi, a nie Słowom Boga, jakie wcześniej do nich skierował. (I nie jest to tylko moja interpretacja).
Cytuj:
Ja tam nie widzę żeby coś zmieniał. A Jezus odwołuje się do Starego Testamentu jakby to była czysta prawda z Adamem, Noe czy Jonaszem. Mówi też że nie zmieni joty z prawa.

No i co? Czysta prawda albo metaforyczna prawda.
Cytuj:
A dla Jahwe pomaganie różnym władzom to też nie nowość. Według Biblii np. zatrzymał nawet słońce i księżyc (czy tam ruch Ziemi) żeby Jozue mógł dokończyć rzeź.

Nie różnym władzom, ale dowódcy izraelskiemu.


Wt paź 18, 2022 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Swołocz napisał(a):
W korporacji albo w administracji rządowej jeśli najwyższy szef chce przekazać jakieś polecenie pracownikom będącym niżej w hierarchii, nie robi tego osobiście, ale przekazuje informację dyrektorom bezpośrednio mu podległym, aby oni dopiero poinformowali tych niżej.

Czyli Bóg jest jak szef korpo? Bo myślałem że " chce nawiązać ze mną osobistą relacje" czy coś w tym stylu.
I powiem Ci że słabo zarządzana ta korpo bo potworzyły się wiele oddziałów i każdy inaczej interpretuje instrukcje z góry.
Cytuj:
Może. A może Żydzi mieli szczególną intuicję religijną dotyczącą Ostatecznej Rzeczywistości.

Może. Tylko trochę okrutna i niesprawiedliwa ta Ostateczna Rzeczywistość. Na szczęście nie ma żadnych podstaw by brać ich wyobrażenia na poważnie.

Cytuj:
Jest możliwy do zaakceptowania. Znam Twoje zastrzeżenia odnośnie kangurów, ale ten potop nie musiał być na całym świecie, tylko na ograniczonym obszarze (gdzieś na Bliskim lub innym Wschodzie).

Mój przykład był z koala. Bo jedzą tylko eukaliptus.
Co do lokalnej powodzi to nawet mam niezłego kandydata - zalanie Morza Czarnego około roku 5600 p.n.e. nie wątpliwie takie wydarzenie mogło przetrwać w mitach Mezopotamskich skąd trafiło do Izraelitów. Tylko że cała narracja z Noe wymaga globalnej powodzi. Inaczej nie ma to teologicznego sensu.

Cytuj:
Którzy historycy? A historycy ze strony bardziej konserwatywnej też tak twierdzą?
Generalnie panuje konsensus wśród historyków.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wyj%C5% ... 5%9B%C4%87
Polecam serię na YouTube:
https://m.youtube.com/playlist?list=PLC ... kxrsEpp0kl

Cytuj:
Grzech skądś musiał się wziąć. Być może jest on skutkiem obecności w nas jakichś niższych poziomów emocjonalnych, które przejęliśmy od zwierząt, od których pochodzimy. Nie wiem. Natomiast historia o grzechu pierworodnym jest w moim rozumieniu opisem tego, jakie jest źródło grzechu w każdym z nas: to odrzucenie zaufania Bogu, niepoleganie na zaufaniu Bogu. To było źródło grzechu Adama i Ewy: zaufanie wężowi, a nie Słowom Boga, jakie wcześniej do nich skierował. (I nie jest to tylko moja interpretacja).

A jak definiujesz grzech? Bo nasi przodkowie mieli zachowania które prawdopodobnie można nazwać grzechem zanim wykształcili się ludzie. Np szympansy czasem prowadzą wojny zabijają się na wzajem. Można założyć że np australopiteki robiły podobnie. Na którym etapie rozwoju naszego gatunku to było zachowanie zwierzęce, a na którym zaczął być grzech?
Wśród pierwszych kultur ludzkich widzimy raczej to co u współczesnych ludów pierwotnych: animalizm, spirytyzm itp. kiedy więc ludzie odrzucili Jahwe skoro go nie znali?

Cytuj:
No i co? Czysta prawda albo metaforyczna prawda.
czyli Jezus nie ma nic przeciwko żeby jego/jego ojca przedstawiano jako mściwego boga plemiennego.

Cytuj:
Nie różnym władzom, ale dowódcy izraelskiemu
Tak. Ludobójczym władcom izraelskim.


Śr paź 19, 2022 6:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
brak dowodów w żrodlach pisanych

Mateusz o tym napisał(źródło pisane) Talmud(źródło niebiblijne) też odnosi się do zniszczeń świątynnych np.
"W księdze Yoma 39b napisano: „Czterdzieści lat przed zburzeniem Świątyni brama Hekel otwarła się sama, tak iż rabbi Johanan bar Zakkai skarcił ją, mówiąc: «O Hekel, Hekel, czemu nas trwożysz? Czyż nie wiemy, że miałaś ulec zniszczeniu?»”."
„Czterdzieści lat przed zniszczeniem Świątyni Sanhedryn przeniósł obrady z Sali Gładzonego Kamienia i zasiadł w sali targowej”
https://www.niedziela.pl/artykul/152911 ... -Chrystusa
Geolodzy:
https://wiadomosci.onet.pl/religia/geol ... usa/gf9sz8
pławikonik napisał(a):
I co Ty na to? Nikt takich rzeczy nie zauważył? Nikogo to nie zainteresowało? Żadnych zapisków?

Najpierw trzeba poznać to z czego korzystasz(Biblia) by wiedzieć co oznacza Miasto Święte, a także odróżnić słowo "ukazać" od "widzenia zobaczenia kogoś chodzącego, spacerującego"
pławikonik napisał(a):
50 A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.
51 A oto zasłona22 przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
54 Setnik zaś i jego ludzie, którzy odbywali straż przy Jezusie, widząc trzęsienie ziemi i to, co się działo, zlękli się bardzo i mówili: «Prawdziwie, Ten był Synem Bożym»
Czyli to było bezpośrednio po śmierci. Ja ma uczyć wierzących ich wiary?

Sama się tym cytatem pogrążasz, patrz zdanie po liczbie 53 :-)
"53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu."

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Śr paź 19, 2022 9:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
afilatelista napisał(a):
Czyli Bóg jest jak szef korpo? Bo myślałem że " chce nawiązać ze mną osobistą relacje" czy coś w tym stylu.

To było porównanie mające unaocznić potrzebę zaufania ludziom (takim jak Jezus), którzy w imieniu Boga przekazują wieść.
Cytuj:
I powiem Ci że słabo zarządzana ta korpo bo potworzyły się wiele oddziałów i każdy inaczej interpretuje instrukcje z góry.

To prawda. Ale tylko częściowo. Rozmaite rozumienia Słowa Boga mogą nie szkodzić, ale ubogacać ludzi, którzy poprzez dialog odkrywają głębię Ewangelii.
Cytuj:
Może. Tylko trochę okrutna i niesprawiedliwa ta Ostateczna Rzeczywistość. Na szczęście nie ma żadnych podstaw by brać ich wyobrażenia na poważnie.

Niektóre Twoje interpretacje tej Rzeczywistości okazały się na wyrost. Choćby rozumienie opowieści o jednym Izraelicie, który musiał - ze względu na swoją obietnicę - zabić swoją córkę w ofierze dla Jahwe. Niektórzy użytkownicy (w tym bramin) uwidocznili Ci, że wcale nie o to tu chodziło. Więc być może, że interpretujesz Biblię na wyrost, i stąd Ci wychodzi okrucieństwo.
Inna rzecz, że być może rzeczywiście niektóre wyobrażenia autorów Biblii nie powinny być brane na poważnie.
Cytuj:
Tylko że cała narracja z Noe wymaga globalnej powodzi. Inaczej nie ma to teologicznego sensu.

Bo chodziło o zgładzenie całej ludzkości? Rzeczywiście.
Cytuj:
Generalnie panuje konsensus wśród historyków.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wyj%C5% ... 5%9B%C4%87

Na podstawie wikipedii chcesz ustalać, co współczesne badania historyczne mówią na ten temat? Poza tym nawet tutaj jest w końcówce akapitu wyjaśnienie, że niektórzy badacze nie wykluczają prawdziwości historii biblijnej, choćby brak było dowodów w archeologii.
Cytuj:
A jak definiujesz grzech?

Zachowanie sprzeczne z wolą Boga, którą można odczytać w sumieniu i w Słowie Bożym.
Cytuj:
Bo nasi przodkowie mieli zachowania które prawdopodobnie można nazwać grzechem zanim wykształcili się ludzie. Np szympansy czasem prowadzą wojny zabijają się na wzajem. Można założyć że np australopiteki robiły podobnie. Na którym etapie rozwoju naszego gatunku to było zachowanie zwierzęce, a na którym zaczął być grzech?

Nie musi być to wyrazista granica. Można tylko powiedzieć, że gdy mamy zdolność do panowania nad swoimi namiętnościami, a jednocześnie dysponujemy wiedzą i doświadczeniem dobrze formującym nasze sumienie, wtedy możemy popełnić grzech. Nawiązanie do wiedzy ma potwierdzenie w słowach Jezusa: "Wybacz im, Ojcze, bo nie wiedzą, co czynią".
Cytuj:
Wśród pierwszych kultur ludzkich widzimy raczej to co u współczesnych ludów pierwotnych: animalizm, spirytyzm itp. kiedy więc ludzie odrzucili Jahwe skoro go nie znali?

Odrzucić Jahwe można też decydując się złamać własne sumienie.
Cytuj:
czyli Jezus nie ma nic przeciwko żeby jego/jego ojca przedstawiano jako mściwego boga plemiennego.

Widocznie tak tego nie postrzegał.
Cytuj:
Nie różnym władzom, ale dowódcy izraelskiemu
Cytuj:
Tak. Ludobójczym władcom izraelskim.

Jozue popełnił zbrodnię ludobójstwa?


Cz paź 20, 2022 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Swołocz napisał(a):
To było porównanie mające unaocznić potrzebę zaufania ludziom (takim jak Jezus), którzy w imieniu Boga przekazują wieść.

No świetny przykład. Ufasz że korporacje posługują się szczerym przekazem i troska o pracownika? Czy może stosują metody manipulacji żeby maksymalizować zyski korpo?

Cytuj:
To prawda. Ale tylko częściowo. Rozmaite rozumienia Słowa Boga mogą nie szkodzić, ale ubogacać ludzi, którzy poprzez dialog odkrywają głębię Ewangelii.
A co z odłamami które chcą np śmierci homoseksualistów? Przecież wyczytali to w Biblii.
https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/Ly_Vz ... 5114a80564


Cytuj:
Niektóre Twoje interpretacje tej Rzeczywistości okazały się na wyrost. Choćby rozumienie opowieści o jednym Izraelicie, który musiał - ze względu na swoją obietnicę - zabić swoją córkę w ofierze dla Jahwe. Niektórzy użytkownicy (w tym bramin) uwidocznili Ci, że wcale nie o to tu chodziło. Więc być może, że interpretujesz Biblię na wyrost, i stąd Ci wychodzi okrucieństwo.

Serio uwierzyłeś w tłumaczenia Bramina? To jest pokrętne tłumaczenie współczesnych ludzi którzy słusznie uważają składanie ofiar z ludzi za niemoralne. Tymczasem dla współczesnych autorowi to nie było tak szokujące. Przypominam że zgodnie z Torą synów pierworodnych też trzeba poświęcić Jahwe chyba że się ich wykupi. Abraham nie zawahał się żeby złożyć w ofierze Izaaka. Zakazy z Biblii dotyczom składania ofiar innym bogom. Ale nie Jahwe.
Kult Jahwe nie pojawił się w próżni tylko powstał z innych religii Kanaanu.
Cytuj:
Na podstawie wikipedii chcesz ustalać, co współczesne badania historyczne mówią na ten temat? Poza tym nawet tutaj jest w końcówce akapitu wyjaśnienie, że niektórzy badacze nie wykluczają prawdziwości historii biblijnej, choćby brak było dowodów w archeologii.
A angielska Wikipedia jest encyklopedią która nie odbiega od standardowych encyklopedii. Polska jest sporo gorsza ale w tym przypadku masz podane źródła.
Izraelici nie pezyszli z Egiptu (to Egipt przyszedł do nich a potem sobie poszedł i pewnie stąd takie mity). Oni mieszkali w Kananie a kult Jahwe kształtował się stopniowo z politeizmu pod wpływem kultury babilońskiej. Możliwe też że i Egipskiej - monoteistyczny kult Atona.
Tak są badacze którzy wskazują że niektóre wydarzenia związane z eksodusem mogłyby mieć miejsce tak jakby i gdyby wydarzyły się inaczej niż je opisano w Biblii. Jednak twarda archeologia wskazuje na coś innego.

Cytuj:
Zachowanie sprzeczne z wolą Boga, którą można odczytać w sumieniu i w Słowie Bożym.

Tylko że sumienia różnych ludzi i różnych kulturach podpowiadają coś innego. Np niektórym sumienie mówi że należy składać ofiarę z dziecka bo Bóg tego wymaga. A "Słowo Boże" zaczęło powstawać w czasach pierwszej świątyni. Jak pierwszy człowiek mógł go nie przestrzegać?

Cytuj:
Nie musi być to wyrazista granica. Można tylko powiedzieć, że gdy mamy zdolność do panowania nad swoimi namiętnościami, a jednocześnie dysponujemy wiedzą i doświadczeniem dobrze formującym nasze sumienie, wtedy możemy popełnić grzech. Nawiązanie do wiedzy ma potwierdzenie w słowach Jezusa: "Wybacz im, Ojcze, bo nie wiedzą, co czynią".

Czy jeśli człowiek w epoce kamienia łupanego porwał, zgwałcił i wziął sobie dziewczynę z innego plemienia to był grzech czy nie?
A co jeśli zrobił to Izraelita?
A co jeśli zrobiłbym to ja?
Moje sumienie i wiedza mi tego zabrania. Ale rozumiem że już mój praprzodek nie grzeszył?
A co z indianami w Amazonii? Jeśli jemu sumienie nie podpowiada że porwanie i gwałt jest złe?

A co jeśli szympans ukradnie a potem żałuje? (Bo tak jest) czy to jest grzech? A jak nie żałuje bo mu sumienie nic nie podpowiada to nie jest grzech?

Dla mnie niepraktyczna ta definicja grzechu.

Cytuj:
Odrzucić Jahwe można też decydując się złamać własne sumienie.
Ja odrzucam Jahwe bo tak mi mówi moje sumienie. Czy gdybym wyznawał Jahwe wbrew swojemu sumieniu to byłby grzech?
Cytuj:
Widocznie tak tego nie postrzegał.
Widocznie nie. Ja natomiast postrzegam Jahwe jako niemoralnego. Jeśli Jezus tego nie dostrzegał to uważam że jestem wyższym autorytetem moralnym niż Jezus;)

Cytuj:
Jozue popełnił zbrodnię ludobójstwa?

A jak inaczej nazwać zabijanie całych społeczeństw z kobietami i dziećmi, oraz branie kobiet w niewolę?


So paź 22, 2022 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1484
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
afilatelista napisał(a):
No świetny przykład. Ufasz że korporacje posługują się szczerym przekazem i troska o pracownika? Czy może stosują metody manipulacji żeby maksymalizować zyski korpo?

Pomińmy już tą korporację. Mówisz, że Bóg z Tobą się nie skontaktował; że masz pretensję, dlaczego tylko z niektórymi rozmawia. Ja bym w ogóle zadał pytanie, co to znaczy "Bóg"? Jakie doświadczenie uznałbyś za komunikat Boga? Które byłoby takim, że powiedziałbyś: "tak, to wystarczy"? A czym jest wydarzanie się? Pewnie zastanawiasz się: o czym on mówi? Tak, mówię o sytuacji, gdy siedzisz przed ekranem komputera, piszesz odpowiedź na posta, w gdzieś w tle leci telewizja. To co się teraz dzieje - w Tobie dzieje - co to jest? Co to właściwie jest? Tu jedno uczucie, tu drugie, tu trzecie przechodzi w jakąś inną emocję, tu szereg myśli, ciąg rozumowania, wrażenia wzrokowe i słuchowe. To wszystko czym jest? Możesz to różnie nazwać, ale tak naprawdę to jest nienazwane, tajemnicze, jedyne w swoim rodzaju.
Cytuj:
A co z odłamami które chcą np śmierci homoseksualistów? Przecież wyczytali to w Biblii.

Myślę, że ten napis trzymany przez faceta (przeciwnika gejów), głoszący: "God hates fags" mówi więcej o tym, co przeżywa ten facet, niż o Bogu.
Cytuj:
Izraelici nie przyszli z Egiptu (to Egipt przyszedł do nich a potem sobie poszedł i pewnie stąd takie mity). Oni mieszkali w Kananie a kult Jahwe kształtował się stopniowo z politeizmu pod wpływem kultury babilońskiej. Możliwe też że i Egipskiej - monoteistyczny kult Atona.
Tak są badacze którzy wskazują że niektóre wydarzenia związane z eksodusem mogłyby mieć miejsce tak jakby i gdyby wydarzyły się inaczej niż je opisano w Biblii. Jednak twarda archeologia wskazuje na coś innego.

No dobrze. Załóżmy, że to prawda. Czy to jest równoznaczne z tym, że Boga nie ma?
Cytuj:
Tylko że sumienia różnych ludzi i różnych kulturach podpowiadają coś innego. Np niektórym sumienie mówi że należy składać ofiarę z dziecka bo Bóg tego wymaga. A "Słowo Boże" zaczęło powstawać w czasach pierwszej świątyni. Jak pierwszy człowiek mógł go nie przestrzegać?

Zgadza się. O Słowie Bożym napisałem z myślą o czasach, gdy trochę Biblii było spisanej. O naszych przodkach powiedziałbym, że chodzi o sumienie. Ale prawda, sumienie może czasem być bezradne wobec przekonań takich, jak ofiary z dzieci. Dlatego zmodyfikowałbym definicję grzechu w ten sposób, że jest nim postępowanie niewypływające ze współczucia i miłości. Postępowanie sprzeczne ze współczuciem i miłością.
Cytuj:
Czy jeśli człowiek w epoce kamienia łupanego porwał, zgwałcił i wziął sobie dziewczynę z innego plemienia to był grzech czy nie?

Grzech. Brak miłości i współczucia.
Cytuj:
A co jeśli zrobił to Izraelita?

Grzech. Czemuż by nie?
Cytuj:
A co jeśli zrobiłbym to ja?

Grzech. Czemuż by nie?
Cytuj:
Moje sumienie i wiedza mi tego zabrania. Ale rozumiem że już mój praprzodek nie grzeszył?

Jeśli praprzodek nie miał doświadczenia i wiedzy, że ten czyn krzywdzi tę dziewczynę (czyli popełniał czyn nie w pełni świadomie), to to nie był grzech.
Cytuj:
A co z indianami w Amazonii? Jeśli jemu sumienie nie podpowiada że porwanie i gwałt jest złe?

To wtedy to nie grzech w sferze subiektywnej. Ale od strony obiektywnej - to grzech.
Cytuj:
A co jeśli szympans ukradnie a potem żałuje? (Bo tak jest) czy to jest grzech? A jak nie żałuje bo mu sumienie nic nie podpowiada to nie jest grzech?

Ważne jest raczej to, co mu sumienie mówiło przed popełnieniem czynu.
Cytuj:
Dla mnie niepraktyczna ta definicja grzechu.

Chyba tak. Chociaż nie do końca. Gdy ktoś w przeszłości uważał, że sumienie mu mówi, aby złożył dziecko w ofierze, to myślę, że to nie było sumienie, ale pewne przekonanie czy wiara. Ta osoba przystępując do złożenia dziecka w ofierze, mogła odczuwać cierpienie sumienia, wyrzuty, ból wewnętrzny, ale wiara że trzeba tak zrobić, była silniejsza. Ta osoba złamała swoje sumienie.
Cytuj:
Ja odrzucam Jahwe bo tak mi mówi moje sumienie. Czy gdybym wyznawał Jahwe wbrew swojemu sumieniu to byłby grzech?

Tak.
Cytuj:
Ja natomiast postrzegam Jahwe jako niemoralnego. Jeśli Jezus tego nie dostrzegał to uważam że jestem wyższym autorytetem moralnym niż Jezus;)

Być może Jezus nie znał wszystkich historii z Pisma. Dlatego Boga postrzegał jako kochającego Ojca. Wtedy nie posiadało się Biblii w domu na półce.
Cytuj:
Jozue popełnił zbrodnię ludobójstwa?
Cytuj:
A jak inaczej nazwać zabijanie całych społeczeństw z kobietami i dziećmi, oraz branie kobiet w niewolę?

No tak. Na szczęście - jak twierdzisz - to są zmyślone historie.


N paź 23, 2022 0:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 730
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
afilatelista napisał(a):
Tymczasem dla współczesnych autorowi to nie było tak szokujące. Przypominam że zgodnie z Torą synów pierworodnych też trzeba poświęcić Jahwe chyba że się ich wykupi. Abraham nie zawahał się żeby złożyć w ofierze Izaaka. Zakazy z Biblii dotyczom składania ofiar innym bogom. Ale nie Jahwe.

Słusznie wskazałeś powód, dla którego Bóg musiał wejść w ludzkie ciało i przykładem życie pokazać, na czym polega miłość. Udowodnić swoim postępowaniem, że możliwe jest kierowanie się przykazaniami miłości.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N paź 23, 2022 9:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL