Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 9:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Cytuj:
pracuję nad teorią filozoficzno-teologiczną opartą na wszelakich dyscyplinach naukowych

Najpierw wypadało by naukę poznać.
Co to znaczy "krwiożercze"? Żywiące się krwią? Człowiek też się żywi, krew w rzezni jest zbierana i przerabiana na komponenty np. wędlin.
Drapieżne? Człowiek też jest drapieżnikiem.
Lubiące zabijać? Najbardziej krwiożerczą istotą w tym ujęciu znowu jest człowiek.

Mylisz estetyke z moralnością.
Estetyka jest pochodną ewolucji. We wszystkich kulturach obraz "raju" jest taki sam. Zadrzewiona, ale niezbyt gęsto okolica, czysta woda, kwiaty, owoce, łagodne zwierzęta (nie drapieżniki). Skały i jaskinia ewentualnie. Po prostu najbardziej korzystne środowisko - otwarty teren jest niebezpieczny, w gęsto zarośniętym może coś się czaić. Woda jest konieczna. Jaskinia wskazana. Kwiaty i owoce zapewniają obfitośc pożywienia.
Tak samo człowiek i inne zwierzęta lubią czyste kolory, gładką powierzchnię, regularne kształty, symetrie. Po prostu sposób wybierania dobrego pożywienia, np. owoców. Albo partnera seksualnego.
Dla pająka czy istoty pająkopodobnej (kłania się "Hail Mary Project") to człowiek może być maszkarą. My instynktownie obawiamy się zwierząt które mogą być niebezpieczne- pająki, węże, skorpiony. Małpy też się ich boją, nawet gdy ich nie znają.

Co to jest "duchowość", "rozwój duchowy"? Moze wypadało by uściślić- co to jest, co się dzieje w mózgu, jakie struktury są czynne? Bo jak do tej pory wiadomo, przeżyciom "duchowym" odpowiada coś na kształt padaczki.

Co do mitu o jabłuszku - jest on bardzo obciążający dla Boga. Bo to było drzewo poznania, ludzie dopiero po zjedzeniu owocu poznali róznicę między dobrem a złem. Więc nie można mówić o jakiejkolwiek winie. Dlaczego zostali ukarani, a z nimi cały świat? Oczywiście, wiem że to tylko mit, ale jakże wymowny.


Pn wrz 05, 2022 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 278
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Cytuj:
pławikonik napisał(a):

Co to jest "duchowość", "rozwój duchowy"? Moze wypadało by uściślić- co to jest, co się dzieje w mózgu, jakie struktury są czynne? Bo jak do tej pory wiadomo, przeżyciom "duchowym" odpowiada coś na kształt padaczki.


Skad masz takie informacje?
Jakie "przezycia duchowe" masz na mysli?



Cytuj:
Co do mitu o jabłuszku - jest on bardzo obciążający dla Boga. Bo to było drzewo poznania, ludzie dopiero po zjedzeniu owocu poznali róznicę między dobrem a złem. Więc nie można mówić o jakiejkolwiek winie. Dlaczego zostali ukarani, a z nimi cały świat? Oczywiście, wiem że to tylko mit, ale jakże wymowny.


Rzeczywiscie zapis ten moze kojarzyc sie z "mitem o jabluszku". I najczesciej tak sie wlasnie dzis kojarzy.
Aby jednak pojac, o co autorowi chodzilo, potrzebne sa pewne duchowe kwalifikacje, ktorych nie zdobywa sie na swiatowych uczelniach.


Pn wrz 05, 2022 10:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Tego jest na setki
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18171635/
https://www.independent.co.uk/news/scie ... 20001.html
https://www.independent.co.uk/news/scie ... 20001.html
Doznania "mistyczne" "duchowe" są jakimś błedem działania OUN.
Nie mówie tego żeby stygmatyzować ludzi doznających tych przeżyć. Ale ja jestem nieco "inna" - i to co mnie charakteryzuje jest bez skrupułów stygmatyzowane.
Może napisze coś na ten temat, ale jestem zniechęcona- w poprzedniej dyskusji gdy wykazałam że mam racje post został skasowany a ja dostałam ostrzeżenie. Nie chce mi się przekopywać znowu przez tysiące dokumentów. Zajeło mi to pare godzin.
Co znaczą "duchowe kwalifikacje"? Że niby co, jak się nie wierzy to jest się tym gorszym, ubogim, tępym zwierzęciem?


Pn wrz 05, 2022 11:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 278
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Tego jest na setki (...)
Zajeło mi to pare godzin.


Ok, nie musisz sie az tak trudzic.

Cytuj:
Co znaczą "duchowe kwalifikacje"? Że niby co, jak się nie wierzy to jest się tym gorszym, ubogim, tępym zwierzęciem?


To oznacza swiadomosc tego, kim sie jest w prawdzie.
Prawda nie ma nic wspolnego z wiara.


Pn wrz 05, 2022 11:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Cytuj:
To oznacza swiadomosc tego, kim sie jest w prawdzie.

Co to znaczy? Zdanie zle zbudowane, błedne logicznie.
Udowodnij że wiesz co to jest ta Twoja "prawda".


Pn wrz 05, 2022 13:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Pławikonik, miło, ze podałaś linki do artykułów, dwa ostatnie są zdublowane.
1. Wiesz co w języku angielskim oznacza "may be"?
2. Co to za badania, ktore nie podają liczby uczestników tego badania tylko procenty (32% protestantów, 10% katolików, 5% buddystów, 5% ateistów itd.)?
3. Jeśli na ogol przyjmuje się, ze granica błędu statystycznego to ok. 2,5% to jaką wartość dowodową mają podane przypadki powiazania epilepsji z doświadczeniem religijnym czyli 3,9%, 1,3% 2,2%?
Takie badania powinny wylądować w koszu. One nie są reprezentatywne.
pławikonik napisał(a):
Doznania "mistyczne" "duchowe" są jakimś błędem działania OUN.

Mogłabyś wyjaśnić ten skrót, ze jest to ośrodkowy układ nerwowy bo niektórzy pomyślą, ze jest to Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów.
Skąd Ci wiadomo ze te doznania są błędem działania OUN? Masz jakieś dowody?
Tym zajmuje sie fenomenologia religii a nie neurologia czy psychiatria, no chyba ze mamy kliniczny przypadek i patologiczne zachowania.
Pławikonik i Viona, proszę wrócić do tematu wątku. Nie zajmujemy się tu epistemologią.

_________________
ksiądz


Pn wrz 05, 2022 14:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 278
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
To oznacza swiadomosc tego, kim sie jest w prawdzie.

Co to znaczy? Zdanie zle zbudowane, błedne logicznie.
Udowodnij że wiesz co to jest ta Twoja "prawda".


A kto decyduje o tym, ze cos jest logicznie bledne lub poprawne?

"W prawdzie" znaczy "w Chrystusie", a to z kolei znaczy, ze zyje "w duchu", czyli, ze zyje w rzeczywistosci, do ktorej ty na razie nie masz wstepu.
Nie moge ci niczego udowodnic, bo spotykamy sie w rzeczywistosci klamstwa i tu musisz sobie sama wszystko udowodnic, abys byla wolna i otwarta na szersze, duchowe perspektywy.
Na razie jestes zamknieta.


Pn wrz 05, 2022 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Dlaczego neurologia ma się nie zajmować doznaniami mistycznymi? Wiesz że można je wywołać sztucznie. Dawno o tym wiadomo. Można draznić określone miejsca w mózgu. Osoby temu poddane opowiadają o "kontakcie" z wyższą istotą. Mimo że byli niewierzący i wiedzieli że to iluzja.
Prawdopodobnie chodzi o niekontrolowane wyładowania co jest mechanizmem podobnym do tego który powoduje padaczke.
Ja miałam takie "mistyczne" doświadczenia na intensywnej terapii po opioidach. Bardzo rozbudowane i plastycznie bogate - bo były to "wizje" jakby wyświetlające się przed oczami, widoczne dobrze w ciemności, mniej gdy paliło się swiatło. Ale dobrze wiedziałam że to iluzja. Mimo że byłam bliska śmierci nie doznałam nic "zaświatowego" ani nie uwierzyłam w żadnego boga.


Pn wrz 05, 2022 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Cytuj:
"W prawdzie" znaczy "w Chrystusie"

udowodnij


Pn wrz 05, 2022 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 278
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
"W prawdzie" znaczy "w Chrystusie"

udowodnij


Nie potrafie ci tego udowodnic.
To dziala tak, jak w zapisanej w Biblii historii rozmowy Jezusa z Piotrem.
Poczytaj. Moze cos zrozumiesz( Ew. Mateusza 16: 13-17).


Pn wrz 05, 2022 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
Cytuj:
Nie potrafie ci tego udowodnic.

a ja jestem z Betelgeuzy ale też nie potrafie udowodnić


Pn wrz 05, 2022 16:00
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 04, 2022 16:36
Posty: 278
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Cytuj:
Nie potrafie ci tego udowodnic.

a ja jestem z Betelgeuzy ale też nie potrafie udowodnić


A kto objawil ci prawde o twoim pochodzeniu z Betelgeuzy?

Czytalas zapodany przeze mnie tekst o rozmowie Piotra z Jezusem?
Moglabys sie do tego fragmentu odniesć?


Pn wrz 05, 2022 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2022 14:05
Posty: 332
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
O moim pochodzeniu z Betelgeuzy zapewnił mnie Profesor Tarantoga. Postać istniejąca w ten sam sposób co Piotr.
Co do fragmentu - nie jestem biblistą, ale dla mnie to bełkot. Profesor Tarantoga mówi przynajmniej wyrażnie.


Pn wrz 05, 2022 20:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
viona napisał(a):
Prawda nie ma nic wspolnego z wiara.

Skąd taka myśl? Masz pewność, że w prawdzie wytrwasz do końca? Adam w niej nie wytrwał.
Czym jest ta Twoja prawda która nie wymaga wiary?
Napisałaś:
viona napisał(a):
"W prawdzie" znaczy "w Chrystusie", a to z kolei znaczy, ze zyje "w duchu"

Czym jest "prawda", "Chrystus" i "Duch"? I że niby to wszystko dostępne bez wiary?

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Wt wrz 06, 2022 7:50
Zobacz profil
Post Re: Grzech pierworodny, a natura tego (wszech?) świata
pławikonik napisał(a):
Co znaczą "duchowe kwalifikacje"? Że niby co, jak się nie wierzy to jest się tym gorszym, ubogim, tępym zwierzęciem? […]
Co do fragmentu - nie jestem biblistą, ale dla mnie to bełkot. […]
Profesor Tarantoga mówi przynajmniej wyrażnie.

Jak się nie umie czytać, to jest się gorszym, ubogim i tępym zwierzęciem? Uważam, że brak umiejętności czytania tego nie powoduje. Umiejętność ta jednak pozwoli zaczerpnąć informacji z innych źródeł, szerszego spojrzenia, nowego doświadczenia, poszerzenia horyzontów, zrozumienia tego co wydawało się nam bełkotem, a czasem wręcz zauroczenia się nim.
Może podeprę przykładem,
Tu jest wiosna wyrażona wyraźnie, słowami:
https://www.youtube.com/watch?v=YscYZl-nziY
a tu bez użycia słów, językiem duchowym:
https://www.youtube.com/watch?v=Z_tk-AhlA1o
To ta sama wiosna, a jakże inna.


Wt wrz 06, 2022 9:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL