Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 24, 2024 0:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1837 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 ... 123  Następna strona
 Czy Bóg istnieje? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Quinque napisał(a):
Nieprawda. Medycyna istnieje od starożytności a biologia( a przynajmniej ewolucyjna) ze 160 lat. I ludzie se radzili

Prawda, a jeśli nie znasz tych osiągnięć, bo jesteś ignorantem naukowym, to przynajmniej nie wprowadzaj w błąd/ nie kłam. Biologia ewolucyjna to niewielka cząstka z tej ogromnej dziedziny wiedzy.
Cytuj:
Normalnie, prowadzi do sprzecznych z wiarą wniosków. Np. Rysiu Dawkins uważa że wszechświat idealnie pasuje do świata bez Boga

A mnie nie prowadzi do sprzecznych z wiarą wniosków.


Cytuj:
Aha, co byś nie mówił że odwołuje się do jakiś objawień katolskich fanatyków w stylu św. Teresy z Avila czy św. Franciszki Rzymianki. To np. Prof. Vetulani uważa że nawrócenie św. Pawła to wynik urojeń

śp. prof. Vetulani mógł tak sobie uważać.

Cytuj:
Ależ jestem. Odrzucam ewolucję a np. Takiej inżynierii nie

Nie jesteś, bo korzystasz z dobrodziejstw łajdackiej, świeckiej nauki i nie prowadzisz życia ascetycznego, pustelniczego. Spójrz jak pięknie żyją Amisze.

Cytuj:
W którym miejscu ?
Natomiast cuda późniejsza owiane są tajemnicą, siedzącą w głowach ich wyznawców.

No i słabo . Ja nie neguję że Bóg działa w świecie ale po 1) nie musi działać tylko poprzez cuda 2) jeśli działa poprzez cuda, to nie posiadam instrumentów odpowiednich do tego, żeby stwierdzić, które są prawdziwe, a które są wynikiem oszustwa (np. dla "dobra" instytucji albo pieniędzy i sławy), czy wytworem urojeń, fanatycznego umysłu.


Cytuj:
Aha, czyli jak Jezus ofiaruje swojej Matce łaskę cudownego uzdrawiania w swoim imieniu i na swoją chwałę. To już nie wynika to z Jego osobistego autorytetu :(

A Kto Ci takie rewelacje przekazał ? Jezus czy człowiek, który twierdzi, że gadał z Jezusem ?
Poza tym ja nie wykluczam cudownych uzdrowień, poprzez ręce Maryi.



Cytuj:
Dlaczego wierzysz w Chrystologiczne orzeczenia Niceii, Konstantynopola i Chalcedonu(A wierzysz skoro uważasz że Bóg wcielił się w osobę Jezusa), a nie wierzysz w dogmatyczne orzeczenia Trydentu(kwestia Adama i Ewy)? Duch Święty przestał działać wbrew obietnicy Pana?

To nie ja nie wierzę w orzeczenia Trydentu (chodź mało on mnie interesuje), tylko Kościół zmienia i pogłębia swoje rozumienie i podejście do tego fragmentu Pisma :)


Wt cze 30, 2020 13:46
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Widzę że dyskusja zmierza do nikąd, wiele tego co napisałem zostaje bez odpowiedzi. Więc będę pomału kończył
Sysydlaczek napisał(a):
Prawda, a jeśli nie znasz tych osiągnięć, bo jesteś ignorantem naukowym, to przynajmniej nie wprowadzaj w błąd/ nie kłam

Oczywiście bzdura. Gdyż biologia ewolucycjna nie może być starsza niż sama teoria
Cytuj:
A mnie nie prowadzi do sprzecznych z wiarą wniosków

Ale ty nie jesteś autorytetem określającym doktrynę. Tym autorytetem jest Kościół Katolicki
Cytuj:
śp. prof. Vetulani mógł tak sobie uważać

No ale jak to? Nie interesuje Cię co ma do powiedzenia jako neurolog? Jak to. I teraz mógłbym ci zarzucić że nie stosujesz się do własnych wymogów
Cytuj:
Nie jesteś, bo korzystasz z dobrodziejstw łajdackiej, świeckiej nauki i nie prowadzisz życia ascetycznego, pustelniczego

Jak już mówiłem. Nie wiele to zmienia. Gdyż nie można wrócić do wspaniałych czasów Średniowiecza :(. Poza tym; ja z niej korzystam a nie uprawiam
Cytuj:
po 1) nie musi działać tylko poprzez cuda

A niby przez co ma działać?
Cytuj:
2) jeśli działa poprzez cuda, to nie posiadam instrumentów odpowiednich do tego, żeby stwierdzić, które są prawdziwe, a które są wynikiem oszustwa (np. dla "dobra" instytucji albo pieniędzy i sławy), czy wytworem urojeń, fanatycznego umysłu

Jeżeli widzę że w wyniku objawień w Fatimie wielu ateistów się nawróciło, jeżeli widzę że istota która określa siebie jako Matka Boża czyni cud słońca to wniosek jest logiczny

Pomijam już całkowicie że moje pytanie jest otwarte. A sam Jezus powoływał się na Adama czy Noego
Cytuj:
A Kto Ci takie rewelacje przekazał ? Jezus czy człowiek, który twierdzi, że gadał z Jezusem ?

A kto ci przekazał rewelacje o tym że Jezus chodził po wodzie? Ewangelista czy Jezus? Widziałeś jakiegoś Jezusa, mało tego, widziałeś jakiegoś Ewangelistę. Albo znasz kogoś kto widział? W takim wypadku, bardziej wiarygodne są objawienia fatimskie gdzie żyją ludzie którzy znali ludzi co tam byli. A jeszcze niedawno zyła osoba która była bezpośrednią adresatką tych obajwien. Niż Ewangelie napisane w I wieku, gdzie do naszych czasów nie zachował się żaden fragment Biblii z I wieku
Cytuj:
To nie ja nie wierzę w orzeczenia Trydentu (chodź mało on mnie interesuje)

Aha, kiedyś pisałeś że cieszysz się że korzystasz z Eucharystii. To wiedz o tym że to właśnie ten Sobór ustanowił prawdę o trassubstancjacji. Czyli przeistoczeniu
Cytuj:
tylko Kościół zmienia i pogłębia swoje rozumienie i podejście do tego fragmentu Pisma

Fragment Pisma=/= dogmat. A ewolucja dogmatów została potępiona przez św. Pius'a X bodajże w encyklice "Pascendii" i nazwana ściekiem wszystkich herezji


Wt cze 30, 2020 14:19

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg istnieje?
nolda napisał(a):
Przy takim założeniu, inne religie, zapoczątkowane znacznie wcześniej lub później, niż ta przez Jezusa to też pomysł Boga. Również moja myśl to też Jego pomysł, jak i myśli innych. To co robię i robią inni to robi On. Czy w ten sposób nie stajemy się jednością, Bogiem, takimi częściami całości, braćmi? Może kogoś należałoby wyeliminować z tej całości, np. tęczę albo mrówkę lub słonia, jakąś gwiazdę czy ziarnko piasku. Tylko czy czyniąc to dogmatami, nie staramy się wyrugować Boga?

Jeśli przyjmie się założenie, że Wielki Wybuch to dzieło Boga, to aby być konsekwentnym dosłownie wszystko jest dziełem Boga i konsekwencją boskich działań a wszystko stanowi jedność. Jeśli Bóg nie popełnia błędów to wszystko jest dokładnie takie jakie być powinno... w tym nasza niewiedza, głupota, ignorancja. Jeśli Bóg doświadcza wszystkiego razem z nami daje to Bogu znakomitą okazję do doświadczenia wszystkiego z innej perspektywy, z perspektywy braku, z perspektywy ograniczeń i podziałów...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 30, 2020 14:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Cytuj:
Widzę że dyskusja zmierza do nikąd, wiele tego co napisałem zostaje bez odpowiedzi.

Nieprawda, pomijam pojedyncze kwestie, które nie są istotne w dyskusji i prowadzą do nikąd.

Quinque napisał(a):
Oczywiście bzdura. Gdyż biologia ewolucycjna nie może być starsza niż sama teoria

O czym Ty do mnie piszesz? Przypominam, że rozmawialiśmy o tym, że odkrycia biologów, zostały przejęte przez medycynę - ty napisałeś, że to Nieprawda, bo biologia Ci się kojarzy tylko z teorią ewolucji.

Cytuj:
Ale ty nie jesteś autorytetem określającym doktrynę. Tym autorytetem jest Kościół Katolicki

A co ma piernik do wiatraka ? I jak tu poważnie traktować dyskusję ?

Cytuj:
No ale jak to? Nie interesuje Cię co ma do powiedzenia jako neurolog? Jak to. I teraz mógłbym ci zarzucić że nie stosujesz się do własnych wymogów

Jako człowiek może się mylić. Nie musi, ale może. W wielu obszarach nauki śp. prof. Vetulani miał bardzo ciekawe osiągnięcia, szeroką wiedzę. Szanuję.

Cytuj:
Jak już mówiłem. Nie wiele to zmienia. Gdyż nie można wrócić do wspaniałych czasów Średniowiecza :(. Poza tym; ja z niej korzystam a nie uprawiam

Gardzisz nauką ale z niej korzystasz garściami. To hipokryzja i wygodnictwo.

Cytuj:
A niby przez co ma działać?

Np. w codziennym życiu, przez to, że pośle do Ciebie człowieka, który wyrwie Cię z z jakiejś Twojej ignorancji, zaślepienia. Wiem, nie będę to ja :)

Cytuj:
Jeżeli widzę że w wyniku objawień w Fatimie wielu ateistów się nawróciło, jeżeli widzę że istota która określa siebie jako Matka Boża czyni cud słońca to wniosek jest logiczny

Nie, nie jest. Wiesz dobrze, że tzw. cud słońca jest podważany. A ludzie się nawracają albo odwracają z wielu różnych powodów.

Cytuj:
Sobór

Napisałem to prowokacyjnie, bo drażni mnie ta nowa moda jaraniem się Trydentem, to nowokatolickie hipsterstwo.


Wt cze 30, 2020 14:44
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Sysydlaczek napisał(a):
Nieprawda, pomijam pojedyncze kwestie, które nie są istotne w dyskusji i prowadzą do nikąd

Zerknijmy zatem te nieistotne kwestie
Quinque napisał(a):
A kto ci przekazał rewelacje o tym że Jezus chodził po wodzie? Ewangelista czy Jezus? Widziałeś jakiegoś Jezusa, mało tego, widziałeś jakiegoś Ewangelistę. Albo znasz kogoś kto widział? W takim wypadku, bardziej wiarygodne są objawienia fatimskie gdzie żyją ludzie którzy znali ludzi co tam byli. A jeszcze niedawno zyła osoba która była bezpośrednią adresatką tych obajwien. Niż Ewangelie napisane w I wieku, gdzie do naszych czasów nie zachował się żaden fragment Biblii z I wieku

Sysydlaczek napisał(a):
O czym Ty do mnie piszesz? Przypominam, że rozmawialiśmy o tym, że odkrycia biologów, zostały przejęte przez medycynę

Proszę zatem wykazać że starożytni lekarze powolywali się na biologię. A nawet jeśli, nigdy nie kontesktowałem całej biologi tylko religię ewolucjonizmu
Cytuj:
A co ma piernik do wiatraka?

Sporo, gdyż Duch Święty nie może prowadzić ludzi do błędnych wniosków(np. O istnieniu pierwszych rodziców)
Cytuj:
Jako człowiek może się mylić

Aha, odnosząc się do św. Pawła się mylił. Ale gdyby mówił o św. Teresie o już miałby rację XD. Choć oczywiście nie ma żadnej racjonalnej przesłanki by wierzyć że nie miał racji
Cytuj:
Gardzisz nauką ale z niej korzystasz garściami

Gardzę tylko częścią nauki. Skąd niby wniosek że informatyka nie prowadzi mnie do Boga? Dzięki informatyce dowiedziałem się wiele na temat Boga
Cytuj:
Np. w codziennym życiu, przez to, że pośle do Ciebie człowieka...

I nijak nie wskazuje to na że jest to sprawka Boga
Cytuj:
jakiejś Twojej ignorancji, zaślepienia

Tak. Już byli tacy, co chcieli leczyć ciemne katolstwo z religanctwa. Tylko że kończyło się to na robieniu z ciemnego katolstwa mebli jak we Francji. Czy robienia z czaszek katolstwa, piłek nożnych jak w Hiszpanii :(
Cytuj:
Nie, nie jest. Wiesz dobrze, że tzw. cud słońca jest podważany

Ta. Wciąż czekam aż naukowcy wyjaśnią to dlaczego ludzie wychodzili z domów oddalonych kilkadziesiąt km od Fatimy, bo oślepiało ich światło. Albo czemu woda wyparowała w sekundę a ziemia spękała
Cytuj:
Napisałem to prowokacyjnie, bo drażni mnie ta nowa moda jaraniem się Trydentem, to nowokatolickie hipsterstwo
[/quote]
Pewnie że prowokacyjne. Ja porowokacyjnie mogę zacytować dowolny sobór na potwierdzenie swoich tez. Lubię np. Orzeczenia Soboru Florenckiego. Mogę zacytować pisarzy przednicejskich(tak tak, te potulne dzieciątka Boże), którzy to mówili np. O heretykach, że są pierworodnymi synami szatana


Wt cze 30, 2020 15:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Quinque napisał(a):
A kto ci przekazał rewelacje o tym że Jezus chodził po wodzie? Ewangelista czy Jezus? Widziałeś jakiegoś Jezusa, mało tego, widziałeś jakiegoś Ewangelistę. Albo znasz kogoś kto widział?

Oto wielka tajemnica wiary.

Sysydlaczek napisał(a):
A nawet jeśli, nigdy nie kontesktowałem całej biologi tylko religię ewolucjonizmu

Na moje słowa, że osiągnięcia z dziedziny biologii przejmowała medycyna, Ty napisałeś - "Nieprawda", po czym przekierowałeś temat na swój konik - teorię ewolucji. Niczego nie muszę wykazywać, bo sam się gubisz w tym, co piszesz.

Cytuj:
Sporo, gdyż Duch Święty nie może prowadzić ludzi do błędnych wniosków(np. O istnieniu pierwszych rodziców)

Duch Święty nie, ale ludzie mogą błędne wnioski wysuwać, gdy coś odbiega od tego, jak im się wydaje, że działa Bóg.
Cytuj:
Aha, odnosząc się do św. Pawła się mylił. Ale gdyby mówił o św. Teresie o już miałby rację XD.

Nie leży w mojej kompetencji, żeby to rozstrzygać. Można natomiast głosić i rozważać różne teorie.

Cytuj:
Gardzę tylko częścią nauki.i

No tak, wygodnictwo + budowanie swego ego na szukaniu kolejnych "wrogów" Kościoła. Bo masoni, poganie, protestanci i inni, których nie sposób zliczyć, to mało ;)

Cytuj:
Tak. Już byli tacy, co chcieli leczyć ciemne katolstwo z religanctwa.

Nie mam zamiaru. Jak Tobie dobrze się żyje, odgrywa teatr religianta, to niech Ci się żyje.

Cytuj:
Pewnie że prowokacyjne. Ja porowokacyjnie mogę zacytować dowolny sobór na potwierdzenie swoich tez. Lubię np. Orzeczenia Soboru Florenckiego. Mogę zacytować pisarzy przednicejskich(tak tak, te potulne dzieciątka Boże), którzy to mówili np. O heretykach, że są pierworodnymi synami szatana

Mnie osobiście kołtuństwo starszych wieków brzydzi. Jednak rozumiem, że ludzka mentalność dojrzewa bardzo powoli. Miłość cierpliwa i łaskawa jest


Wt cze 30, 2020 16:11
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Sysydlaczek napisał(a):
Oto wielka tajemnica wiary

O proszę, czyli Sysydlaczek proponuje mi fideizm z który na ostatnich kilku stronach zwalcza
Cytuj:
Mnie osobiście kołtuństwo starszych wieków brzydzi

Mnie za to brzydzi wasza nowoczesność i jej dorobek. Gilotyna, doły z gipsem, komory gazowe, miny, bomba atomowa, meble z ludzi i wiele innych atrakcji

A teraz poczekam na kogoś kto będzie chciał ze mną podyskutować w sposób merytoryczny


Wt cze 30, 2020 16:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Ale mnie, do cholery, ten dorobek nie cieszy. Jakiż on mój?
Natomiast, jeśli chodzi o moją nowoczesność, to trudno. Żyję w zgodzie z tym co uważam za słuszne, ewentualnie uznaję, że w fundamentalnych kwestiach dot. wiary, moralności Kościół jest ode mnie mądrzejszy.


Wt cze 30, 2020 16:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Przepraszam... rozmawiamy o istnieniu Boga czy o Kościele, plusach i minusach nauki, itd?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 30, 2020 17:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Istnienie Boga, nauka i Kościół to tematy powiązane.
IrciaLilith napisał(a):
wszystko stanowi jedność.

Poza tym, na obecnym etapie, nasza dyskusja z Quinque, dobiegła końca.


Wt cze 30, 2020 18:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Alus napisał(a):
Tyle tylko, że te znanie i dotąd nie poznane prawa przyrody nie utworzyły sie same.


Wytworzyły się w dość długim procesie ewolucji, który udało nam się w jakimś stopniu poznać i zrozumieć.

Alus napisał(a):
Skoro wszechświat jest efektem działania Boga, to tęcza także.
Gdy nauka w niepodważalny sposób wyjaśni praprzyczynę powstania materii - bo wielki wybuch to zjawisko fizyczne i materialne - to może jedynie wtedy wyrugować Boga stworzyciela.


Materia powstaje z energii, a energia jest wieczna, a skoro jest wieczna, to znaczy że nikt nie musiał jej stwarzać, sama sobie od zawsze istniała.

nolda napisał(a):
Również moja myśl to też Jego pomysł, jak i myśli innych. To co robię i robią inni to robi On.


To już nie ma wolnej woli, wszystko jest przez Boga z góry ustalone?

Quinque napisał(a):
Mnie za to brzydzi wasza nowoczesność i jej dorobek. Gilotyna, doły z gipsem, komory gazowe, miny, bomba atomowa, meble z ludzi i wiele innych atrakcji

A teraz poczekam na kogoś kto będzie chciał ze mną podyskutować w sposób merytoryczny


To gilotyna nie istniała w twoim ukochanym średniowieczu? twoje wypowiedzi nie mają zbytniego sensu, to jest jakaś kreacjonistyczna papka, pomieszana z antyewolucjonizmem :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Wt cze 30, 2020 20:04
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Gilotyna to wytwór oświecenia konkretnie Rewolucjonistów Francuskich. "Nie ma wolności dla wrogów wolności, a komu się nie podoba ten spotka się z obywatelką Gilotyną" tak mówił bodajże Robespierre


Wt cze 30, 2020 20:10
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Napisze post pod postem bo czas edycji jest ograniczony

Jeszcze odnosząc się do oświecenia. Przypuszczam że być może było tak że jad i antyklerykalizm okresu zaciemnienia nie byłby tak ogromny gdyby nie Renesans. Czyli wiek zabobonu i ciemnoty. To wtedy w Europie wiara w elfy, magię sięgneła zeniut. Najwięcej procesów o czary pochodzi z tego okresu. Być może Encyklopedyści i [ciach... proszę bez obraźliwych nazw. M] utożsamiła religię z tym wszystkim. Do tego doszło zachłyśnięcie się nauką(Rewolucja to czasy już po Newtonie) i było co było. Osobiście nie widzę w wierze w okultyzm(chodzi o okultyzm w sensie naukowym-scholastycznym nie o praktykowanie wywoływania jakiś duchów. Czyli pogląd że w materii mogą być zawarte jakieś siły co na nią odziałowywują np. Na ruch gwiazd). Btw, sam uważam że świat z magią, i elfami, smokami byłby ciekawszy. Nauka pozbawiła świat misterium. Kiedyś człowiek patrząc w niebo widział tajemnicę i się tym zachwycał. A teraz? co jest zachwycającego w wiedzy że gwiazda to zbiór gazów?

Byłbym zapomniał
Ps: mógłbym(a przynajmniej poważnie bym się nad tym zastanowił) porzucić swoje konserwatywne poglądy i sympatię do FSSPX. Gdyby ktoś przedstawił mi spójną, i niewymuszoną, sensowną syntezę religi z naukowym obrazem świata. A skoro byłbym w stanie się nad tym zastanowić to znaczy jest to dla mnie sprawą ważna. Daję coś ważnego i odbieram coś wzamian


Wt cze 30, 2020 20:25

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1468
Post Re: Czy Bóg istnieje?
[ciach... odpowiedź na ciach. M]


Wt cze 30, 2020 22:14
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg istnieje?
Cytuj:
Wytworzyły się w dość długim procesie ewolucji, który udało nam się w jakimś stopniu poznać i zrozumieć.


Ewolucja to proces wtórny powstania życia.

Alus napisał(a):
Skoro wszechświat jest efektem działania Boga, to tęcza także.
Gdy nauka w niepodważalny sposób wyjaśni praprzyczynę powstania materii - bo wielki wybuch to zjawisko fizyczne i materialne - to może jedynie wtedy wyrugować Boga stworzyciela.


Cytuj:
Materia powstaje z energii, a energia jest wieczna, a skoro jest wieczna, to znaczy że nikt nie musiał jej stwarzać, sama sobie od zawsze istniała.

Energia sama z siebie sie wytworzyła.... nic nie było i trzask jest energia.


Śr lip 01, 2020 7:16
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1837 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119 ... 123  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL