Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 5:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Następna strona
 Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
To czy Szatan jest symbolem czy bytem realnym ma znaczenie zależne od tego co kto uznaje za istniejące i mające wpływ na jego życie. Wbrew pozorom to zawiła sprawa i różni ludzie mają różne modele.

Kapral- odkryłeś już w jakim celu Bóg stworzył Szatana?

Dla mnie to logiczne i sensowne, ale dla mnie ten wszechświat to gra.

Właśnie - kiedy pojawia się Szatan według Biblii? Przed człowiekiem, no nie? Za akcję z owocem poznania dobra i zła wyleciał z Edenu razem z ludźmi? Gdzie jest jego miejsce?
Dlaczego Bóg podejmuje z nim zakład o Hioba? Zauważcie, że Bóg traktuje Szatana bardziej niż kumpla niż wroga... Czy Bóg kiedykolwiek podejmuje walkę z Szatanem, uważa go za swojego wroga?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr mar 27, 2019 14:01
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Kapral135 napisał(a):
Bóg Ojciec ma taką moc, nieskończoną moc i siłę, że może zlikwidować albo conajmniej uwięzić szatana jednym skinieniem palca swojej Bożej Ręki. Bzdurne i nieprawdziwe jest myślenie, że człowiek musi walczyć z szatanem i odpierać jego pokusy, moc szatana to nie jest nawet jedna tysięczna mocy Boga Ojca, także wszyscy którzy myślą, że to wszystko tak musi być są w błędzie.
Bóg miał wiele opcji stworzenia tego świata, być może nawet nieskończenie wiele i wcale nie wykluczających w swojej istocie istnienia wolnej woli. Wybrał taką a nie inną opcję gdzie na świecie od jego początku cierpiały i cierpią miliony ludzi, to nie jest do końca w porządku.


Opierasz się na Biblii? Czy skąd te informacje?


Śr mar 27, 2019 14:08

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Bóg Ojciec był już wtedy kiedy niczego jeszcze nie było, jest odwieczny, istnieje od "zawsze".
Jest wszechwiedzący i wszechmogący także wiedział zanim jeszcze szatan zaistniał i ludzie jak potoczą się dzieje ludzkości, wiedział, że szatan będzie kusił, że człowiek zgrzeszy, to Bóg rozdaje karty dlatego mógł to zorganizować inaczej np tak żeby szatana w ogóle nie było, żeby była wolna wola a jednocześnie nie było cierpienia. Zorganizował to wszystko tak jak to jest w obecnym świecie. Niektórzy mówią, że stworzył świat idealny, dla mnie tacy ludzie są hipokrytami albo ślepcami gdy nie widzą jak wielkie niektórzy ludzie przeżywają cierpienie.


Śr mar 27, 2019 14:13
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Kapral135 napisał(a):
Bóg Ojciec był już wtedy kiedy niczego jeszcze nie było, jest odwieczny, istnieje od "zawsze".
Jest wszechwiedzący i wszechmogący także wiedział zanim jeszcze szatan zaistniał i ludzie jak potoczą się dzieje ludzkości, wiedział, że szatan będzie kusił, że człowiek zgrzeszy, to Bóg rozdaje karty dlatego mógł to zorganizować inaczej np tak żeby szatana w ogóle nie było, żeby była wolna wola a jednocześnie nie było cierpienia. Zorganizował to wszystko tak jak to jest w obecnym świecie. Niektórzy mówią, że stworzył świat idealny, dla mnie tacy ludzie są hipokrytami albo ślepcami gdy nie widzą jak wielkie niektórzy ludzie przeżywają cierpienie.


No niestety muszę się zgodzić... :evil:

"Po owocach ich poznacie" to mówi sam Bóg... :twisted:


Śr mar 27, 2019 14:19

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Doczytajcie sobie jak teolodzy rozumieją słowo wszechwiedzący... Ogólnie szczerze to polecam, niezły majszersztyk ;)

Po co według Was Bóg stworzył ten świat? Po co stworzył Was? Pokombinujcie tak, aby istnienie Szatana miało sens... Aha, założenie bazowe - Bóg jest dobrym OJCEM, nie psychopatą...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr mar 27, 2019 14:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Bóg jest wszystkim, to jedna z jego boskich cech.


Śr mar 27, 2019 14:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Bóg stworzył człowieka żeby był on szczęśliwy.


Śr mar 27, 2019 14:59
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
@Ircia no właśnie skąd wiemy, że dobrym?

Jak ktoś akceptuje Biblię to ok w Biblii tak jest powiedziane, ale jak nie to czy to nie są tylko nasze pobożne życzenia a o Bogu nic nie wiemy?

Tzn. wiemy to, co możemy zobaczyć na tym stworzonym przez niego świecie...Jest to jakaś informacja o nim...Tylko czy dobra no hmm... :?


Śr mar 27, 2019 15:06

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Jeśli Bóg jest wszystkim jest też Szatanem, a ty panenteistą.

Ok, aby był szczęśliwy- co daje szczęście?

Teresse, przy założeniu, że nie jest dobry jest za prosto;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr mar 27, 2019 16:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Nie, wcale nie oznacza to, że jeżeli jest wszystkim to jest też szatanem, to, że Bóg jest wszystkim oznacza, że zawiera się w każdym elemencie wszechświata, przenika wszystko.
Cytuj:
Teresse, przy założeniu, że nie jest dobry jest za prosto;)

Jest dokładnie odwrotnie, przy założeniu, że nie jest zły jest za prosto, bo zawsze Boga się wybiela a obarcza za wszystko co złe szatana.


Śr mar 27, 2019 17:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Kapral, jeśli jest wszystkim, ale nie Szatanem to znaczy ,że Szatan jest poza wszystkim czy, że nie istnieje?

Kapral, założenie, że jest dobry w naszym rozumieniu jest problematyczne, bo przecież to On stworzył Szatana, czyli uosobienie zła. Mamy więc wszechwiedzącego, dobrego Boga tworzącego Zło. Aby można było Go nazywać dobrym, musi to w założeniu i efekcie końcowym prowadzić do dobrego rezultatu.

Mam taką koncepcję: Bóg jest dobrym... programistą. Stworzył naprawdę dobrą grę. A dobra gra to gra ciekawa, wciągająca, sprawiająca wrażenie rzeczywistej... do bólu realistyczna, wielopoziomowa...
Bóg-Programista, jedyny istniejący byt, wykreował sobie grę, stworzył autonomicznych graczy, tak serio to chodzi Mu o to, aby stali się partnerami na konkretnym poziomie, indywidualnościami, bo ile można grać samemu ze sobą...
Choć na pewno ma też niezły ubaw z tego jakie obrazy Jego tworzymy...

Kapral, czyli masz Boga , który jest i dobry i zły, tak? Oraz zawiera się w każdym elemencie wszechświata- panteista czy panenteista?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr mar 27, 2019 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Panteizm neguje istnienie Boga osobowego, ja tego nie neguję, Bóg jest osobowy, istnieje Trójca Święta itp. Z tym, że popatrz na to co wyprawiał Bóg na kartach Starego Testamentu i masz odpowiedź czy Bóg jest tylko dobry czy może jest po prostu wszystkim. Stary Testament dobitnie pokazuje, że Bóg potrafi się gniewać, być na kogoś zły itp. Owszem jest też miłością ale jest też zazdrością, potrafi nawet nienawidzić. A zarazem jest też miłosierny i litościwy.


Śr mar 27, 2019 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Dlatego się pytałam czy panteizm czy panenteizm, ten drugi nie wyklucza Boga osobowego.
Zazdrość to emocja i to dość prosta, jeśli Bóg jest zazdrością to jest też strachem i poczuciem winy, zniechęceniem i wstydem?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr mar 27, 2019 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Źle to ująłem, nie jest zazdrością, ale potrafi taki być czasami.


Śr mar 27, 2019 19:57
Zobacz profil
Post Re: Trudno mi uwierzyć w istnienie szatana
Exodus 34 napisał(a):
14 Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym


Ma tak na Imię...


Śr mar 27, 2019 20:01
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 444 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 30  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL