Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 11, 2024 3:51



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 35  Następna strona
 Problem zła 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Andy72 napisał(a):
Bezsens, Bóg, który zaplanował świat, zainicjował Wielki Wybuch, a potem świat Go przestał obchodzić?

Taki bóg ma przewagę nad Bogiem chrześcijańskim do w przeciwieństwie do tego drugiego nie udowodniono jego nieistnienia. Niestety jest też nieweryfikowalny i nic nie robi więc nie ma sensu na niego tracić czasu.


Śr sty 27, 2021 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Nie mam czasu i ochoty analizowac każdą denominacje, skoro w katolicyzmie doświadzcam Boga.
Jak to stwierdziłeś? A może to tylko projekcją twojego umysłu?
Cytuj:
Wyobrażenia Boga się zmieniają ,ale wierze, że najdoskonalsze jest w Objawieniu Jezusa. NajdoskonalSZE w ramach ludzkiego języka i zdolności poznawczych. Bóg Objawienia wciąż pozostaje Tajemnicą , ale już coś o Nim wiemy.
Czy Jezus i Jahwe to ten sam Bóg? Czy Jezus kiedyś powiedział że pisma dzisiaj uznawane za Stary Testament to bzdury? Bo n NT wynika że brał to dosłownie.
Cytuj:
Możliwe. Wielu katolikow to tylko teoretyczni katolicy. Prawdziwych jest stosunkowo niewwielu, ale mozna ich spotkać np. w małych wspólnotach. Tam potrafi kwitnąć miłość braterska.
Potrafi. W różnych środowiskach potrafi. Ale to nie znaczy "że to dobre owoce katolicyzmu" świadczą o jego prawdziwości.
Cytuj:
Pisali na miarę swoich możliwości. Miieli taka wiedzę i w ramach tej kultury kreslili okreslony obraz Boga - mocno antropomorficzny i plemienny.
To co pisali świadczy o nich, ale niekoniecznie o Bogu.
Cytuj:
To kwestia wiary, że Duch Świety prowadzi KK i czuwa nad Jego nauczaniem.
Czuwał nad tym kiedy wymyślano odpusty i że protestanci idą w ogień?


Śr sty 27, 2021 22:01
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
Cytuj:
Piekło i niebo to nie loteria, co zasiałeś , to i żąć będziesz.
A jakie grzechy skazujące na piekło może mieć dziecko, skoro grzechem jest świadome i dobrowolne działanie.

Cytuj:
Wystarczy że nie jest ochrzczone, do tego np nie czcili ojca i matki swojej, a może do tego ma 13 lat i się masturbowało. Według doktryny katolickiej to wystarczająco żeby trafić do piekła.

Ty masz w sobie coś z masochizmu, skoro tak brutalnie odsłaniasz swoją niewiedzę.
Nawet w czasach teorii limbusa - czyli przedsionka nieba, gdzie przebywały nieochrzczone dzieci, nie było dla nich potępienia w piekle.
Tą teorię przedsionka odrzucono w 2003r ogłaszając, że zmarłe nieochrzczone dzieci, to bezgrzeszne dusze przebywające w raju.


Cytuj:
i jest to dowód że żaden bóg który dbałby o to czy cierpimy nie istnieje.

Twoja hipoteza to jedynie dowód, na niezgodę życia.

Cytuj:
Są to ci sami ludzie którzy wymyślali.prawdy wiary, dogmaty i tworzyli kanon Biblii. Na jakiej.podstawie twierdzisz że skoro Papieże i biskupi byli niemoralni w życiu, na soborach byli nieomylni? A może tam też kierowali się własnym interesem, np ustalając odpusty, kult maryjny itp?

To Ty twierdzisz, że wszyscy papieże i biskupi to ludzie niemoralni.
Ja twierdzę, że pośród najlepszych, najuczciwszych ludzi, zawsze znajdą sie dobrze zamaskowani odmieńcy i kanalie.


Cz sty 28, 2021 8:12

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1650
Post Re: Problem zła
O cierpieniu z powodu ubóstwa. Chyba nikt inny tyle na tym forum o tym nie mówił.


Cz sty 28, 2021 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Ty masz w sobie coś z masochizmu, skoro tak brutalnie odsłaniasz swoją niewiedzę.
Nawet w czasach teorii limbusa - czyli przedsionka nieba, gdzie przebywały nieochrzczone dzieci, nie było dla nich potępienia w piekle.
Tą teorię przedsionka odrzucono w 2003r ogłaszając, że zmarłe nieochrzczone dzieci, to bezgrzeszne dusze przebywające w raju.
To zabawne że mi zarzucasz niewiedzę po czym sam wypisujesz bzdury. Limbus czyli odchlań to nie jest przedsionek nieba. W czasach przed Jezusem do odchlani trafiały wszystkie dusze zmarłych. W czasach drugiej świątyni dopiero kształtowała się doktryna o sądzie ostatecznym i zmartwychwstaniu. Piekło i niebo na dobre wprowadziło dopiero chrześcijaństwo a odchlań znana była w judaizmie od dawna.
Daj link do dokumentu który oficjalnie stwierdza że dzieci bez chrztu idą do nieba. Bo ja mam nauczanie oficjalne kościoła które mówi że bez chrztu nie ma zbawienia i że nie ma zbawienia poza kościołem. Odejście od tej doktryny byłoby zaprzeczeniem nieomylności papieży i o ile wiem Kościół się tego formalnie nie wyparł.
Poza tym cały mój argument nie opiera się tylko na dzieciach. Jeśli mordowaną jest młoda kobieta to argument z bierności Boga dalej obowiązuje. Tak samo kiedy mordowaną jest starzec, czy mężczyzna w kwiecie wieku. Nikt nie zasługuje na gwałt, cierpienie i nikt nie zasługuje na wieczność w piekle.
Cytuj:
Twoja hipoteza to jedynie dowód, na niezgodę życia.
możesz jaśniej?
Cytuj:
To Ty twierdzisz, że wszyscy papieże i biskupi to ludzie niemoralni.
Ja twierdzę, że pośród najlepszych, najuczciwszych ludzi, zawsze znajdą sie dobrze zamaskowani odmieńcy i kanalie.]
Nigdzie nie twierdziłem że wszyscy i nigdy nie twierdzę że ktoś jest tylko zły.


Pt sty 29, 2021 11:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Problem zła
afilatelista
Cytuj:
Jak to stwierdziłeś? A może to tylko projekcją twojego umysłu?

To doświadczenie nie jest dla mnie projekcją umysłu, tylko mistycznym spotkaniem z Bożą Miłością viewtopic.php?t=35507

Cytuj:
Czy Jezus i Jahwe to ten sam Bóg? Czy Jezus kiedyś powiedział że pisma dzisiaj uznawane za Stary Testament to bzdury? Bo n NT wynika że brał to dosłownie.

Jezus i Jahwe dla katolików co do natury to ten sam Bóg. Nie twierdze, że S.T. to bzdury, ale ma swoje ograniczenia i uwarunkowania kulturowe. Czy Jezus brał wszystko doslownie to nie wiem. Pewnie kwestia interpretacji danych wersetów.
Cytuj:
Potrafi. W różnych środowiskach potrafi. Ale to nie znaczy "że to dobre owoce katolicyzmu" świadczą o jego prawdziwości.

Jasne, że z prawdziwości tezy metafizycznej ( dogmaty katolickie) nie wynika wyższośc etyczna (
np.:miłosierdzie) wyznawców tej tezy. Historia, jak i codzienność pokazuuje, że praktykujący katolicy też potrafią dopuszczać się wielkiego zła ( np. duchowni w Irlandii), a innowiercy być przykładem milosierdzia.
Cytuj:
To co pisali świadczy o nich, ale niekoniecznie o Bogu.

Świadczy o ich sposobie pojmowania Boga uzaleznionego od kultury, srodowiska, wiedzy itd.
Cytuj:
Czuwał nad tym kiedy wymyślano odpusty i że protestanci idą w ogień?
Duch Święty czuwa nad Kosciołem, ale szanuje ludzką wolność i otwartość na Jego łaskę. Protestanci nie idą do piekła, tylko dlatego, że są protestantami. Trzebajeszcze spełnić inne warunki np. mieć wiedzę, że zbawienie jest tylko w KK.


Pt sty 29, 2021 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Umysł i świadomość to efekt działania mózgu
Skąd wiesz?

_________________
Pokój wam.


Pt sty 29, 2021 17:19
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Alus napisał(a):
Ty masz w sobie coś z masochizmu, skoro tak brutalnie odsłaniasz swoją niewiedzę.
Nawet w czasach teorii limbusa - czyli przedsionka nieba, gdzie przebywały nieochrzczone dzieci, nie było dla nich potępienia w piekle.
Tą teorię przedsionka odrzucono w 2003r ogłaszając, że zmarłe nieochrzczone dzieci, to bezgrzeszne dusze przebywające w raju.
To zabawne że mi zarzucasz niewiedzę po czym sam wypisujesz bzdury. Limbus czyli odchlań to nie jest przedsionek nieba. W czasach przed Jezusem do odchlani trafiały wszystkie dusze zmarłych. W czasach drugiej świątyni dopiero kształtowała się doktryna o sądzie ostatecznym i zmartwychwstaniu. Piekło i niebo na dobre wprowadziło dopiero chrześcijaństwo a odchlań znana była w judaizmie od dawna.
Daj link do dokumentu który oficjalnie stwierdza że dzieci bez chrztu idą do nieba. Bo ja mam nauczanie oficjalne kościoła które mówi że bez chrztu nie ma zbawienia i że nie ma zbawienia poza kościołem. Odejście od tej doktryny byłoby zaprzeczeniem nieomylności papieży i o ile wiem Kościół się tego formalnie nie wyparł.

https://deon.pl/magazyn/co-to-jest-limb ... eci,513216

Cytuj:
Poza tym cały mój argument nie opiera się tylko na dzieciach. Jeśli mordowaną jest młoda kobieta to argument z bierności Boga dalej obowiązuje. Tak samo kiedy mordowaną jest starzec, czy mężczyzna w kwiecie wieku. Nikt nie zasługuje na gwałt, cierpienie i nikt nie zasługuje na wieczność w piekle.

To nie argument, ale zarzut wobec Boga.


So sty 30, 2021 8:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
proteom napisał(a):
Jezus i Jahwe dla katolików co do natury to ten sam Bóg. Nie twierdze, że S.T. to bzdury, ale ma swoje ograniczenia i uwarunkowania kulturowe. Czy Jezus brał wszystko doslownie to nie wiem. Pewnie kwestia interpretacji danych wersetów.
czy zgodzisz się że Jahwe zgodnie z opisem Biblii był zły? Że nie dbał o to czy ludzie cierpią?
Cytuj:
Jasne, że z prawdziwości tezy metafizycznej ( dogmaty katolickie) nie wynika wyższośc etyczna (
np.:miłosierdzie) wyznawców tej tezy. Historia, jak i codzienność pokazuuje, że praktykujący katolicy też potrafią dopuszczać się wielkiego zła ( np. duchowni w Irlandii), a innowiercy być przykładem milosierdzia.
Dokładnie. Czyli wycofujesz argument, że o prawdziwości katolicyzmu świadczą jego owoce?
Cytuj:
Świadczy o ich sposobie pojmowania Boga uzaleznionego od kultury, srodowiska, wiedzy itd.
A czy świadczy cokolwiek o tym czy istnieje, czy nie?
Cytuj:
Duch Święty czuwa nad Kosciołem, ale szanuje ludzką wolność i otwartość na Jego łaskę. Protestanci nie idą do piekła, tylko dlatego, że są protestantami. Trzebajeszcze spełnić inne warunki np. mieć wiedzę, że zbawienie jest tylko w KK.
za co z Mormonami? Świadkami Jehowy? Z członkami kościoła "Świątynia Ludu"?


So sty 30, 2021 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Neuro napisał(a):
afilatelista napisał(a):
Umysł i świadomość to efekt działania mózgu
Skąd wiesz?

Z badań nad mózgiem. Z badań nad osobami z zaburzeniami świadomości, z podzieloną świadomością itd.


So sty 30, 2021 17:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła

Podsumowujac
1. limbus to część piekła a nie przedsionek nieba jak sugerowałeś.
2. Ukazał się nieoficjalny dokument z którego nie wynika że dzieci idą do nieba tylko że jest taka możliwość. Nie wykluczono też że trafiają do otchłani.
3. Stwierdzono że limbus nie było dogmatem - co jest prawdą. Ale dogmatem jest to że bez chrztu nie ma zbawienia a nie to gdzie trafiają duszę dzieci.
Cytuj:
To nie argument, ale zarzut wobec Boga.
Jest to argument logiczny, świadczący o tym że Bóg albo ma w nosie nasze cierpienie, albo o nim nie wie, albo jest zbyt słaby żeby coś z nim zrobić, albo nie istnieje.


So sty 30, 2021 18:14
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):

Podsumowujac
1. limbus to część piekła a nie przedsionek nieba jak sugerowałeś.
2. Ukazał się nieoficjalny dokument z którego nie wynika że dzieci idą do nieba tylko że jest taka możliwość. Nie wykluczono też że trafiają do otchłani.
3. Stwierdzono że limbus nie było dogmatem - co jest prawdą. Ale dogmatem jest to że bez chrztu nie ma zbawienia a nie to gdzie trafiają duszę dzieci.

To jedynie hipotezy, bo nikt z żywych nie zweryfikował rzeczywistości zbawienia.
Podobnie z potępieniem nieochrzczonych o którym nie decydują ludzie, ale Bóg.
http://zapytaj.wiara.pl/doc/525315.Zbawienie-bez-chrztu


N sty 31, 2021 8:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
To jedynie hipotezy, bo nikt z żywych nie zweryfikował rzeczywistości zbawienia.
Podobnie z potępieniem nieochrzczonych o którym nie decydują ludzie, ale Bóg.
http://zapytaj.wiara.pl/doc/525315.Zbawienie-bez-chrztu

O, w końcu coś z sensem napisałeś. Nikt tego nie zweryfikował. Więc może przestaniecie straszyć ludzi piekłem i obiecywać im niebo skoro to wszystko jest niezweryfikowane? A nawet nieweryfikowalne. Za to weryfikowlne jest życie na ziemi. Weryfikowalne jest cierpienie. I logicznie wynika z tego że dobry Bóg nie może istnieć.


N sty 31, 2021 16:45
Zobacz profil
Post Re: Problem zła
afilatelista napisał(a):
Alus napisał(a):
To jedynie hipotezy, bo nikt z żywych nie zweryfikował rzeczywistości zbawienia.
Podobnie z potępieniem nieochrzczonych o którym nie decydują ludzie, ale Bóg.
http://zapytaj.wiara.pl/doc/525315.Zbawienie-bez-chrztu

O, w końcu coś z sensem napisałeś. Nikt tego nie zweryfikował. Więc może przestaniecie straszyć ludzi piekłem i obiecywać im niebo skoro to wszystko jest niezweryfikowane? A nawet nieweryfikowalne. Za to weryfikowlne jest życie na ziemi. Weryfikowalne jest cierpienie. I logicznie wynika z tego że dobry Bóg nie może istnieć.

Non stop piszę, że Bóg i zbawienie nie są materialnie weryfikowalne w życiu doczesnym, każdy kiedyś osobiście to sprawdzi w życiu wiecznym.
To Ty upierasz się, że zły i nieczuły jest Bóg, który w Twej optyce nie istnieje i oburza Cię, że nie istniejący nie reaguje.


Pn lut 01, 2021 8:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Problem zła
Alus napisał(a):
Non stop piszę, że Bóg i zbawienie nie są materialnie weryfikowalne w życiu doczesnym, każdy kiedyś osobiście to sprawdzi w życiu wiecznym.
To Ty upierasz się, że zły i nieczuły jest Bóg, który w Twej optyce nie istnieje i oburza Cię, że nie istniejący nie reaguje.

Miejsce nieweryfikowalnych twierdzeń jest na śmietniku. Gdybym miał akceptować każde nieweryfikowalne twierdzenie to musiałbym utrzymywać sprzeczne poglądy (co chrześcijanie robią notorycznie) a jest to nieracjonalne.
Jeśli Bóg stworzył człowieka i oczekuje że będzie nieracjonalny i nagradza za nieracjonalność to coś z nim nie tak.


Pn lut 01, 2021 8:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 521 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 35  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL