Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz cze 06, 2024 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Dzień odpoczynku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Barnaba napisał
Cytuj:
Znasz pewnie tekst:
„Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu. Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.”/ Kol 2,16-17/
Kontekst wypowiedzi wskazuje, ze chodzilo o „cienie” wskazujace na Chrystusa. Slowo „cień” nie moglo odnosic sie do sabatu, bo sabat jest pamiatka stworzenia! 2 MOJZ. 20,11. Nie wskazywal na ofiare Chrystusa, bo ludzkośc otrzymala go, zanim jeszcze pojawil sie grzech wymagajacy ofiary Syna Bozego 1 MOJZ. 2,2-3. Takze nowie ksiezyca same w sobie nie byly cieniem wskazujacym na Golgote, dlatego maja byc obchodzone na nowej ziemi IZAJ. 66,23.
O co wiec chodzilo? Co bylo cieniem wskazujacym na Jezusa, a wiazalo sie z tygodniowym sabatem, miesiecznym nowiem i dorocznymi świetami izraelskimi? Takim cieniem byly ofiary skladane w te dni. Ofiary te szczegolowo omawia ksiega Liczb, ktora stanowi tlo wypowiedzi Pawla 4 MOJZ. 28. Fraza uzyta w Liście do Kolosan pojawia sie w Biblii wielokrotnie 2 KRON. 2,3; 8,13; 31,3, NEH. 10,34, zawsze gdy mowa o specjalnych ofiarach skladanych w sabaty, nowie i doroczne świeta. Kontekst wskazuje wiec, ze Pawel nie mial na myśli dni, lecz ceremonialne ofiary z pokarmow i napojow skladane w te dni. Ofiary te byly bowiem cieniem wskazujacym na Chrystusa.
Kontekst: Jedzenie, Picie, Religijne swieta, Nowie ksiezyca, Sabaty, Cein wskazujacy na ofirare



Ja tu nie widzę żadnej zmiany soboty na niedzielę.A mnie intresuje tekst w którym Bóg ,Jezus ,lub Apostołowie zmieniają święcenie soboty na niedziele.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


Cz lut 11, 2010 22:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Dzień odpoczynku
Myślę że skoro w zdaniu „Niechaj więc nikt o was nie wydaje sądu co do jedzenia i picia bądź w sprawie święta czy nowiu, czy szabatu. Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa.” nie wiedzisz szabatu to cokolwiek przeczytasz, nie zobaczysz :)
Ciekawa jest zwłaszcza Twoja argumentacja - to zdanie nie odnosi się do szabatu "bo nie może" - bo wbiłeś sobie do głowy że nie.
I gadaj tu z takim.

Aha, nie odpowiedziałeś co z Twoim obrzezaniem - masz zamiar to zrobić ?

  • Nie ma wątpliwości że wcześni chrześcijanie święcili niedzielę (choć nie przeczę że przez czas jakiś także szabat i to dużo dłużej niż praktykowali np. obrzezanie).
  • WSZYSTKIE wzmianki o sobocie w Dziejach Apostolskich dotyczą głoszenia Żydom w sabat (Apostołowie wykorzystują iż są oni w tym dniu zgromadzeni na modlitwie)
  • Inaczej jest ze wzmiankami o niedzieli w Dziejach - dotyczą zebrań chrześcijańskich
  • Powyższe obserwacje w sposób znakomity potwierdzają relacje wczesnochrześcijańskie, i to już od I wieku
  • NIGDZIE w pouczeniu apostolskim nie występuje „grzech nie święcenia szabatu” mimo wielokrotnego wymieniania innych grzechów - jest to jaskrawa różnica w stosunku do ST gdzie nieprzestrzeganie szabatu wśród grzechów jest wymieniane praktycznie zawsze
  • Zamiast tego następuje pouczenie Pawła żeby się ogóle o takie rzeczy jak szabaty czy święta nie spierać, bo to „tylko cienie” rzeczy przyszłych
  • I nic dziwnego , skoro Paweł twierdzi że „ Ze zmianą bowiem kapłaństwa musi też nastąpić zmiana Prawa.” oraz że „Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka” ( a więc już nie obowiązuje)

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Cz lut 11, 2010 22:57
Zobacz profil
Post Re: Dzień odpoczynku
romulus napisał(a):
Ale gdzie to jest napisane że mamy święcić niedzielę.
Przykazania Biblijne mówią co innego.

Dla chrzescijan istotne sa przykazania, nauki dane przez Jezusa.
A On wskazuje - "Nie wlewa się młodego wina do starych bukłaków" (J 9,17).
Ducha Ewangelii nie umieszcza się w starej formie żydowskiej pobożności, bo - "powiedziano przodkom waszym, a ja wam powiadam".
I "gdyby nie było zmartwychwstania prózna byłaby nasza wiara" - jesli wierzę w Zmartwychwstałego, to świętuję dzień Jego zmartwychwstania.
On zresztą "tego samego dnia" (Łk 24,13) - czyli w dzień Zmartwychwstania - "Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął cleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im" (Łk 24,30).
Dzień Pański dla chrzescian to 1-szy dzień tygodnia - dzień Zmartwychwstania i Euchrystii dokonanej przez Jezusa na drodze do Emaus.


Pt lut 12, 2010 10:19

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Barnaba napisał
Cytuj:
nie wiedzisz szabatu to cokolwiek przeczytasz, nie zobaczysz

Nie widzę tu abym mniał świecić niedzielę.
Cytuj:
Aha, nie odpowiedziałeś co z Twoim obrzezaniem - masz zamiar to zrobić ?

Ja nie muszę się obrzezać.
Cytuj:
Nie ma wątpliwości że wcześni chrześcijanie święcili niedzielę

Oczywiście tyko ze byli to poganie ,co dopiero nawróceni którzy swięcili niedzielę Dzień słońca.
Cytuj:
WSZYSTKIE wzmianki o sobocie w Dziejach Apostolskich dotyczą głoszenia Żydom w sabat (Apostołowie wykorzystują iż są oni w tym dniu zgromadzeni na modlitwie)


Nie tylko żydom
12) a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. (13) W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. (14) Przysłuchiwała się nam też pewna "bojąca się Boga" kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła.

(Dzieje Apost. 17:2, Biblia Warszawska)

(4) A w każdy sabat rozprawiał w synagodze i starał się przekonać zarówno Żydów, jak i Greków.

Wystarczy te dwa ,sa jeszcze inne
Cytuj:
I nic dziwnego , skoro Paweł twierdzi że „ Ze zmianą bowiem kapłaństwa musi też nastąpić zmiana Prawa.” oraz że „Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka” ( a więc już nie obowiązuje)

O,i widzę że i przykazania nie obowiazują.Tylko nie wiem czego Biblijne nie obowiązują ,a mają obowiazywać kościelne,

W jakich słowach Chrystus wyrażał swój stosunek do Prawa Bożego?

„Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić” — Ewangelia Mateusza 5,17

Jak długo, zgodnie ze słowami Jezusa prawo Boże ma obowiązywać?

„Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie” — w. 18

Jak następnie Jezus mówi o tych, którzy łamią jedno choćby przykazanie Boże i uczą innych, aby postępowali podobnie?

„Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios” — w. 19


A i moje pytanie nadal aktualne.Ja tu nie widzę żadnej zmiany soboty na niedzielę.A mnie intresuje tekst w którym Bóg ,Jezus ,lub Apostołowie zmieniają święcenie soboty na niedziele.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


Pt lut 12, 2010 19:53
Zobacz profil
Post Re: Dzień odpoczynku
romulus napisał(a):
O,i widzę że i przykazania nie obowiazują.Tylko nie wiem czego Biblijne nie obowiązują ,a mają obowiazywać kościelne,

A i moje pytanie nadal aktualne.Ja tu nie widzę żadnej zmiany soboty na niedzielę.A mnie intresuje tekst w którym Bóg ,Jezus ,lub Apostołowie zmieniają święcenie soboty na niedziele.

No cóż jeśli dla Ciebie Zmartwychwstanie, Eucharystia z uczniami na drodze do Emaus, nie jest przekazem Biblijnym, a tylko wymysłem kościelnym, to nigdy nie dostrzeżesz.
Jezus ze smutkiem mówił o patrzących a nie widzących, słuchających a nie rozumiejących (Mk 4).


So lut 13, 2010 9:43

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Dzień odpoczynku
Cytuj:
Ja nie muszę się obrzezać.
Czemu nie ?
I czemu nie obchodzisz nakazanych świąt żydowskich ? Nigdzie nie jest napisane by ich nie obchodzić...
Cytuj:
Oczywiście tyko ze byli to poganie ,co dopiero nawróceni którzy swięcili niedzielę Dzień słońca.
Było akurat odwrotnie:
"Tak więc nawet ludzie żyjący dawniej w starym porządku rzeczy doszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale obchodzą dzień Pański (1), w którym to przez Jezusa Chrystusa i przez śmierć Jego także i nasze życie wzeszło jak słońce"/Ignacy Antiocheński (108) "Do Kosciola w Magnezjii"/(2) /
Cytuj:
Nie tylko żydom
12) a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. (13) W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. (14) Przysłuchiwała się nam też pewna "bojąca się Boga" kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła.

(Dzieje Apost. 17:2, Biblia Warszawska)

(4) A w każdy sabat rozprawiał w synagodze i starał się przekonać zarówno Żydów, jak i Greków.
Wystarczy te dwa ,sa jeszcze inne
Zlituj się i przeczytaj co zacytowałeś. Teren był pogański, ale głoszenie w sabat było skierowane do Żydów (wzg. "bojących się Boga") o cyzm w pierwszym tekście świadczy wzmianka o "miejscu modlitw" a w drugim wprost o synagodze.
Cytuj:
O,i widzę że i przykazania nie obowiazują.
Zależy co rozumiesz przez "obowiązywanie".
W sensie literalnym oczywiście nie.
Pismo odpowiada że nie, ponieważ...umarliśmy (!):
„Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? [...] Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,1-6/
Chrześcijanin nie musi się starać wypełnić PRZEPISÓW Prawa
„Prawo nie opiera się na wierze, lecz /mówi/: Kto wypełnia przepisy, dzięki nim żyć będzie. Z tego przekleństwa Prawa Chrystus nas wykupił”/Gal 3,12-13a/
Powinien za to- jako przyjaciel - „znać Jezusa” i postępować według Doskonalszego Prawa.
„Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.” /Rz 13,8-10/
Pismo jest nawet jeszcze bardziej stanowcze, nazywając Prawo „przestarzałym” :
„Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie /przymierze/.
Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.[...]
Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.”
/Hbr 8,7-9.13/
Jeśli umarliśmy z Chrystusem, Prawo nas nie obowiązuje. Jeśli nie umarliśmy z Nim, nie jesteśmy chrześcijanami:
„Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/

W sensie obowiązków moralnych - tak, w tym sensie obowiązują :
„Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.” /Mt 5,17-18/

Tak więc - literalnie nie podlegamy Prawu, bo prawo to przepisy bez myślenia - my wypełniamy to, o co Bogu chodzi, bo wiemy co czyni:
"Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję.
Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego."
/J 15,14-15/
Ja np. obchodzę szabat - co tydzień w niedzielę.

Cytuj:
Tylko nie wiem czego Biblijne nie obowiązują ,a mają obowiazywać kościelne
"Biblijne" to jest także obrzezanie, przed ktorym ustawicznie się tu wzdragasz (a fe, jaki ty niebiblijny jesteś...)
A "kościelne" przykazania...
"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."/Mt 16,19/
Może dlatego ? :)
Cytuj:
W jakich słowach Chrystus wyrażał swój stosunek do Prawa Bożego?
„Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić” — Ewangelia Mateusza 5,17
No właśnie - WYPEŁNIĆ ZAKON.
Czyli wszystko co w nim powiedziano o Jezusie, wszystkie obietnice.
Cytuj:
Jak długo, zgodnie ze słowami Jezusa prawo Boże ma obowiązywać?
„Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie” — w. 18
Tym bardziej jestem zbulwersowany, że nie chcesz się obrzezać :D :D :D

Zerknijmy do Listu do Galacjan 3,19 -25 gdzie Paweł zajmuje się dobitnie tym zagadnieniem:
„Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika.” /Gal 3,19/
Prawo było dane „aż do przyjścia Potomka” - czyli Jezusa. Jezus jest „kresem Prawa” (Rz 10,4)
Dalej czytamy:
„Pośrednika jednak nie potrzeba, gdy chodzi o jedną osobę, a Bóg właśnie jest sam jeden. A czy może Prawo to sprzeciwia się obietnicom Bożym? Żadną miarą! Gdyby mianowicie dane było Prawo, mające moc udzielania życia, wówczas rzeczywiście usprawiedliwienie płynęłoby z Prawa. Lecz Pismo poddało wszystko pod /władzę/ grzechu, aby obietnica dostała się na drodze wiary w Jezusa Chrystusa tym, którzy wierzą.
Do czasu przyjścia wiary byliśmy poddani pod straż Prawa i trzymani w zamknięciu aż do objawienia się wiary.
/Gal 3,20-23/
Byliśmy poddani Prawu do czasu „przyjścia wiary” (w Jezusa Chrystusa) - a dziś już nie jesteśmy.
„Tym sposobem Prawo stało się dla nas wychowawcą, /który miał prowadzić/ ku Chrystusowi, abyśmy z wiary uzyskali usprawiedliwienie.
Gdy jednak wiara nadeszła, już nie jesteśmy poddani wychowawcy.”
/Gal 3,24-25/
Prawo-wychowawca nie jest już potrzebne i nie jesteśmy mu poddani, gdyż osiągnęliśmy to, do czego Prawo miało nas prowadzić (tj.wiarę w Jezusa).
Cytuj:
Jak następnie Jezus mówi o tych, którzy łamią jedno choćby przykazanie Boże i uczą innych, aby postępowali podobnie?
„Ktokolwiek by tedy rozwiązał jedno z tych przykazań najmniejszych i nauczałby tak ludzi, najmniejszym będzie nazwany w Królestwie Niebios; a ktokolwiek by czynił i nauczał, ten będzie nazwany wielkim w Królestwie Niebios” — w. 19

Nowe Prawo tłumacząc Stare znosi prawo karne i przepisy liturgiczne. Jezus ustanawia zresztą nowa liturgię(Łk 22,19). Jednak przecież moralność się nie zmienia - tyle ze musi być doskonalsza (Mt 5,20). Prawa moralne wypełniamy - ale jakby z innego powodu, już nie z Prawa a z miłości. Prawa moralne obowiązują niezmiennie. Kościół nie ma prawa ich zmieniać (w Katechiźmie czytamy "Sobór Trydencki naucza, że dziesięć przykazań obowiązuje chrześcijan i że człowiek usprawiedliwiony jest w dalszym ciągu zobowiązany do ich zachowywania. Potwierdza to Sobór Watykański II: „Biskupi, jako następcy Apostołów, otrzymują od Pana... misję nauczania wszystkich narodów i głoszenia Ewangelii wszelkiemu stworzeniu, aby wszyscy ludzie przez wiarę, chrzest i wypełnianie przykazań dostąpili zbawienia”
Tyle że obowiązują - jak przystało na przyjaciół Jezusa - co do ducha (zasady), a nie co do litery
Dlatego właśnie św.Paweł zarówno swój rodowód, jak i fakt przestrzegania Prawa uważa za nic nie znaczący przedkładając nad nie sprawiedliwość otrzymaną od Jezusa:
„Jeśli ktoś inny mniema, że może ufność złożyć w ciele, to ja tym bardziej: obrzezany w ósmym dniu, z rodu Izraela, z pokolenia Beniamina, Hebrajczyk z Hebrajczyków, w stosunku do Prawa - faryzeusz, (6) co do gorliwości - prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości legalnej - stałem się bez zarzutu.
Ale to wszystko, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę.
I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Dla Niego wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa i znalazł się w Nim - nie mając mojej sprawiedliwości, pochodzącej z Prawa, lecz Bożą sprawiedliwość, otrzymaną przez wiarę w Chrystusa, sprawiedliwość pochodzącą od Boga, opartą na wierze - przez poznanie Jego: zarówno mocy Jego zmartwychwstania, jak i udziału w Jego cierpieniach - w nadziei, że upodabniając się do Jego śmierci,”
/Flp 3,4b-10/
Cytuj:
A i moje pytanie nadal aktualne.Ja tu nie widzę żadnej zmiany soboty na niedzielę.A mnie intresuje tekst w którym Bóg ,Jezus ,lub Apostołowie zmieniają święcenie soboty na niedziele.
Nie ma i nie musi być.
CHyba że jesteś wyznawcą - niebiblijnej - zasady "tylko Biblia"...
Skieruj to pytanie ku wyznawcom tej sprzecznej z Biblią zasady...

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


So lut 13, 2010 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Cytuj:
Czemu nie ?

A temu,
1List do Koryntian (19) Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych.
Cytuj:
Było akurat odwrotnie:

A Józef Flawiusz Żydowski historyk pochodzący z rodu kapłańskiego opisuje ze wszyscy obchodzili sabat w sobotę tylko chrześcijanie z Rzymu na podstawie starodawnej tradycji obchodzili niedzielę.
Cytuj:
Teren był pogański, ale głoszenie w sabat było skierowane do Żydów o cyzm w pierwszym tekście świadczy wzmianka o "miejscu modlitw" a w drugim wprost o synagodze.
Nie do żydów,nic takigo nie pisze i nie do"bojących się Boga tylko BYŁA TAM KOBIETA BOJĄCA SIĘ BOGA,nie przekręcaj pisma
Cytuj:
Zależy co rozumiesz przez "obowiązywanie".
W sensie literalnym oczywiście nie.
Pismo odpowiada że nie, ponieważ...umarliśmy (!):
„Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? [...] Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.” /Rz 7,1-6/
Chrześcijanin nie musi się starać wypełnić PRZEPISÓW Prawa



A w wierszu 7 Paweł pisze (7) Cóż więc powiemy? Czy Prawo jest grzechem? żadną miarą! Ale jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj.

przez prawo mamy poznanie grzech.
I dalej pisze12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie.
Cytuj:
Powinien za to- jako przyjaciel - „znać Jezusa” i postępować według Doskonalszego Prawa.
„Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne - streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.” /Rz 13,8-10/


No właśnie doskonałym wypełnieniem prawa.
Cytuj:
Pismo jest nawet jeszcze bardziej stanowcze, nazywając Prawo „przestarzałym” :
„Gdyby bowiem owo pierwsze było bez nagany, to nie szukano by miejsca na drugie /przymierze/.
Albowiem ganiąc ich, zapowiada: Oto nadchodzą dni, mówi Pan, a zawrę z domem Izraela i z domem Judy przymierze nowe.
Nie takie jednak przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami, w dniu, gdym ich wziął za rękę, by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu, przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.[...]
Ponieważ zaś mówi o nowym, pierwsze uznał za przestarzałe; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zniszczenia.”/Hbr 8,7-9.13/

Tu nie mamowy o przykazaniach Bożych tylko o prawie ceremonialnym
W wierszu (5) Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskich. Gdy bowiem Mojżesz miał zbudować przybytek, to w ten sposób został pouczony przez Boga. Patrz zaś - mówi - abyś uczynił wszystko według wzoru, jaki ci został ukazany na górze. (6) Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach.A szczególie ten fragment polecam Usługują oni obrazowi i cieniowi rzeczywistości niebieskichSą to tylko cienie rzeczy przyszłych.
Czytaj cale listy a nie fragmenty które ci ktoś podał,należy rozrużnić co jest prawem ceremonialnym a co Moralnym.
Cytuj:
Jeśli umarliśmy z Chrystusem, Prawo nas nie obowiązuje. Jeśli nie umarliśmy z Nim, nie jesteśmy chrześcijanami:
„Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.”/Gal 5,4/
Dalej nie czytasz co Paweł mniał na myśli w wierszu
18) Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa. (19) Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, (20) uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, (21) zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą. (22) Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, (23) łagodność, opanowanie. Przeciw takim /cnotom/ nie ma Prawa. Przeczytaj dokładnie dla kogo nie ma prawa.
Cytuj:
W sensie obowiązków moralnych - tak, w tym sensie obowiązują :
„Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim.” /Mt 5,17-18/
A co według ciebie jest moralne.
Cytuj:
Tak więc - literalnie nie podlegamy Prawu, bo prawo to przepisy bez myślenia - my wypełniamy to, o co Bogu chodzi, bo wiemy co czyni:
A? to Bóg ustanawiając prawo był bez myślny.No czegoś takigo to jeszcze nie widziałem
Apostoł Paweł napisał Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie.
Ja np. obchodzę szabat - co tydzień w niedzielę.
To obchodzisz ludzkie przykazanie nie Boże
Cytuj:
A "kościelne" przykazania...
"I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."/Mt 16,19/
Może dlatego ? :)
I tu się przyznajesz dlaczego obchodzisz ludzkie przykazanie ,gdyż uważasz że kosciół ma wladzę zmienić prawo.
Na podstawie tego : Katechizm ułożony z polecenia Soboru Trydenckiego, opublikowany w Watykanie decyzją papieża Piusa V, podaje jednoznacznie: „Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę”. Zmieniając przykazania, Kościół udowodnił przypisanie sobie mocy prawodawczej; o której tak wypowiedział się teolog S. Keenan: „Pytanie: 'Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt' Odpowiedź: 'Gdyby nie miał tej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia na miejscu święcenia soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej oparcia w Piśmie Świętym'” A Doctrinal Cathechism, s. 174.
Słynny kaznodzieja Odrodzenia, ks. Piotr Skarga, jezuita i namiętny przeciwnik Reformacji, wyraził się następująco: „Przyczyny o postanowieniu niedzieli były, abyśmy się z Żydy nie mieszali, wiedząc, iż już Zakon ich odmieniony jest najlepszy a iż niedziela większe ma w sobie tajemnice wiary naszej… Odrom niedzielę Kościół Boży tąż swoją mocą inne święta ustanowił na wspomnienie innych dobrodziejów Pańskich, które każdego wiernego na sumieniu obowiązują, aby je święcić…” Z kazań na niedzielę i święta — za: W. Zaleski, s. 222.
Cytuj:
Prawo-wychowawca nie jest już potrzebne i nie jesteśmy mu poddani, gdyż osiągnęliśmy to, do czego Prawo miało nas prowadzić (tj.wiarę w Jezusa).

Czytaj listy w całości nie urywki ,pisalem o tym wcześniej a ty się powtarzasz
A co co jeszcze Paweł pisze
„Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”. List do Rzymian 3:31. „Gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą”. List do Rzymian 2:13.
"Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".
Ew. Mateusza 19:17.
„…Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami,
ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są
nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie. I mówił im:
Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować”.



Święcenie niedzieli jest nakazem ludzkim i nie ma potwierdzenia w Słowie Bożym.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


So lut 13, 2010 21:02
Zobacz profil
Post Re: Dzień odpoczynku
Święcenie niedzieli jest potwierdzenie niepodważalnymi, niekwestionowanymi czynami Jezusa - ZMARTWYCHWSTANIEM i EUCHARYSTIĄ.
I choćbyś tu zacytował całą Biblię, a umknęły Ci te fakty, na których opiera się nasza wiara, to czy możesz zwać się wyznawcą Chrystusa????
A gdy cytujesz List do Rzymian to doczytaj sobie:
- "Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża, niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwośc Boża prze wiare w Jezusa Chrystusa" (Rzm 6,21-22).


So lut 13, 2010 21:52

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Alus napisał
Cytuj:
I "gdyby nie było zmartwychwstania prózna byłaby nasza wiara" - jesli wierzę w Zmartwychwstałego, to świętuję dzień Jego zmartwychwstania.

- dzień Zmartwychwstania i Euchrystii dokonanej przez Jezusa na drodze do Emaus.

Oczywiście ja też wierzę w zmartwychwstanie Ale Jezus nie powiedział nam abyśmy przestali swięcić sabat.Ponadto matka i apostołowie święcili sabat po śmierci Jezusa.I sam Jezus w sabat odpoczął w grobie
Cytuj:
On zresztą "tego samego dnia" (Łk 24,13) - czyli w dzień Zmartwychwstania - "Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął cleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im" (Łk 24,30).
(46) Codziennie też jednomyślnie uczęszczali do świątyni, a łamiąc chleb po domach, przyjmowali pokarm z weselem i w prostocie serca,

(Dzieje Apost. 2:46 Przedtem był taki zwyczaj Nie ma tu mowy o święceniu niedzieli.
Cytuj:
Dzień Pański dla chrzescian to 1-szy dzień tygodnia

W Pierwszym Liście do Koryntian rozdziale 10,1-4 została objawiona wspaniała prawda, iż Naród Izraelski w okresie starotestamentowym był prowadzony przez Jezusa Chrystusa. To Jezus w Imieniu Ojca oznajmił wolę Bożą Izraelowi, to On ogłosił JEGO Przykazania - w tym przykazanie czwarte o świętości Soboty.(1) A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli. (2) I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu, (3) i wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli, (4) i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.

W związku z tym czytamy w Ewangelii, że Jezus jest "Panem Sabatu" (Mr 2,28).28) Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również i sabatu. Przy czym oświadcza On, iż Sobota jako święto dana była nie tylko Izraelowi, lecz Bóg ustanowił ją "dla każdego człowieka" - bez względu na pochodzenie czy narodowość (por Gal 3,28)(28) Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie.

Jezus Chrystus nadał Sobocie właściwą rangę i przywrócił należne miejsce Czwartemu przykazaniu.
Dzień pański odnosi sie do soboty

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


So lut 13, 2010 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Dzień odpoczynku
romulus napisał(a):
A temu,
1List do Koryntian (19) Obrzezanie nie ma żadnego znaczenia i nieobrzezanie nie ma żadnego znaczenia, ale tylko przestrzeganie przykazań Bożych.
A co z nakazanymi w Prawie świętami żydowskimi ?
Cytuj:
Cytuj:
Było akurat odwrotnie:

A Józef Flawiusz Żydowski historyk pochodzący z rodu kapłańskiego opisuje ze wszyscy obchodzili sabat w sobotę tylko chrześcijanie z Rzymu na podstawie starodawnej tradycji obchodzili niedzielę.
Proszę o cytat - bo to się kłóci z tekstami wczesnochrześcijańskimi jakie przytoczyłem o sądzę że coś nadinterpretujesz...
Nawet bowiem w Talmudzie czytamy:
„Chrześcijaninem nazywa się ten, kto wyznaje błędną naukę tego Męża, który nakazał im aby sobie uczynili dniem świątecznym pierwszy dzień tygodnia i aby święcili dzień pierwszy po szabacie”
Cytuj:
Teren był pogański, ale głoszenie w sabat było skierowane do Żydów o cyzm w pierwszym tekście świadczy wzmianka o "miejscu modlitw" a w drugim wprost o synagodze.
Cytuj:
Nie do żydów,nic takigo nie pisze i nie do"bojących się Boga
tylko BYŁA TAM KOBIETA BOJĄCA SIĘ BOGA,nie przekręcaj pisma

Ciekawe. Głosili w synagodze ale nie do Żydów ani nie do "bojących się Boga" (tak nazywano pogan wyznających judaizm) :D :D :D
Cytuj:
A w wierszu 7 Paweł pisze (7) Cóż więc powiemy? Czy Prawo jest grzechem? żadną miarą! Ale jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj.

przez prawo mamy poznanie grzech.
I dalej pisze12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie.
Jak tak daleko doczytałeś, to przeczytaj następne wersy.
Śmiało :D
Cytuj:
Tu nie mamowy o przykazaniach Bożych tylko o prawie ceremonialnym
No właśnie.
Na przykład o prawie ceremonialnym mówiącym o tym by szabat świętować w sobotę...

Św.Tomasz tak pisał o tej sprawie:
„Przykazanie o święceniu szabatu pod jakimś względem jest przykazaniem moralnym, jako że nakazuje ono człowiekowi, żeby jakiś czas poświęcił na sprawy Boże, w myśl słów psalmisty: Przerwijcie wszystko, i we Mnie uznajcie Boga. I pod tym względem zalicza się do przykazań dekalogu. Nie zalicza się doń, gdy chodzi o wyznaczenie na to określonego czasu, gdyż pod tym względem jest przykazaniem obrzędowym.”/św.Tomasz, „Suma teologiczna”/


Cytuj:
Cytuj:
Tak więc - literalnie nie podlegamy Prawu, bo prawo to przepisy bez myślenia - my wypełniamy to, o co Bogu chodzi, bo wiemy co czyni:
A? to Bóg ustanawiając prawo był bez myślny.No czegoś takigo to jeszcze nie widziałem
A gdzie ja coś takiego napisałem ?
Nie potrafisz zaprzeczyć tezom jakie podaję, więc przypisujesz mi swoje własne ? :D
Cytuj:
Ja np. obchodzę szabat - co tydzień w niedzielę.
To obchodzisz ludzkie przykazanie nie Boże
Nie.
Wypełniam prawo moralne, a nie ceremonialne.
Cytuj:
I tu się przyznajesz dlaczego obchodzisz ludzkie przykazanie ,gdyż uważasz że kosciół ma wladzę zmienić prawo.
Nie, według tego wersetu ma od Boga władzę nieomylnego określenia woli Boga. W przeciwieństwie do różnych samozwańców powstałych parenaście wieków później.
Cytuj:
Na podstawie tego : Katechizm ułożony z polecenia Soboru Trydenckiego, opublikowany w Watykanie decyzją papieża Piusa V, podaje jednoznacznie: „Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę”. Zmieniając przykazania, Kościół udowodnił przypisanie sobie mocy prawodawczej; o której tak wypowiedział się teolog S. Keenan: „Pytanie: 'Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt' Odpowiedź: 'Gdyby nie miał tej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia na miejscu święcenia soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej oparcia w Piśmie Świętym'” A Doctrinal Cathechism, s. 174.
Dokładnie.
Na podstawie uprawnień nadanych przez samego Jezusa.
Cytuj:
Słynny kaznodzieja Odrodzenia, ks. Piotr Skarga, jezuita i namiętny przeciwnik Reformacji, wyraził się następująco: „Przyczyny o postanowieniu niedzieli były, abyśmy się z Żydy nie mieszali, wiedząc, iż już Zakon ich odmieniony jest najlepszy a iż niedziela większe ma w sobie tajemnice wiary naszej… Odrom niedzielę Kościół Boży tąż swoją mocą inne święta ustanowił na wspomnienie innych dobrodziejów Pańskich, które każdego wiernego na sumieniu obowiązują, aby je święcić…” Z kazań na niedzielę i święta — za: W. Zaleski, s. 222.
Jak wyżej.
Cytuj:
Cytuj:
Prawo-wychowawca nie jest już potrzebne i nie jesteśmy mu poddani, gdyż osiągnęliśmy to, do czego Prawo miało nas prowadzić (tj.wiarę w Jezusa).

Czytaj listy w całości nie urywki ,pisalem o tym wcześniej a ty się powtarzasz
Kolego, jak chcesz zaprzeczyć do zacytuj co "w całości" zaprzecza temu co zacytowałem, a nie posługuj się ogólnikami - bo tak to zaprzeczasz Pismu.
Cytuj:
„Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”. List do Rzymian 3:31. „Gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą”. List do Rzymian 2:13.

I Ty mi mówisz że ja wyrywam fragmenty :D :D :D
Trzy wersy przed podanym przez Ciebie Rz 3,31 czytamy "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa."
Następny wiersz po podanym przez Ciebie Rz 2,13 mówi "Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem." co jasno pokazuje że nie chodzi o szabat (bo przeciez nikt go nie wypełnia "idąc za naturą") tylko o tzw. prawo naturalne (nie kradnij, nie zabijaj itd - co zresztą Paweł potwierdza parę wierszy dalej - patrz 21)


Cytuj:
"Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".
Ew. Mateusza 19:17.
No to zobaczmy następne dwa wersy:D
"Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!"


Cytuj:
„…Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami,
ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są
nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie. I mówił im:
Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować”.
Zachowaj takie wisty do czasu aż będziesz umiał coś z tego mi udowodnić.

Cytuj:
Święcenie niedzieli jest nakazem ludzkim i nie ma potwierdzenia w Słowie Bożym.
Święcenie niedzieli jest nakazem ludzi upoważnionych (także w Biblii) przez Jezusa do takiego działania i jako takie jest zgodne ze Słowem Bożym.
I jako takie nie jest ani trochę bardziej "ludzkie" niż nakazy podane za pośrednictwem Mojżesza

Natomiast niezgodne z tym SŁowem jest sprzeciwianie się temu ustanowieniu:
"Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego."[/Hbr 13,17/
Przeciwne jest szczególnie robienie z tego powodu rozłamów, co jest wymienione wśród największych grzechów :
"Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie,
uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą."
/Gal 5,19-21/

Cytuj:
W związku z tym czytamy w Ewangelii, że Jezus jest "Panem Sabatu" (Mr 2,28).28) Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również i sabatu. Przy czym oświadcza On, iż Sobota jako święto dana była nie tylko Izraelowi, lecz Bóg ustanowił ją "dla każdego człowieka" - bez względu na pochodzenie czy narodowość (por Gal 3,28)(28) Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie.
W jaki sposób z tego tekstu wysnułeś wniosek że tu chodzi o sobotę ? :D

Cytuj:
Dzień pański odnosi sie do soboty
Szkoda że nie wiedzieli o tym autorzy Didache (najstarsze prócz Pisma świadectwo starochrześcijańskie, pochodzi z I wieku). ALe oczywiście goście którzy przeczytali Biblię kilkanaście wieków później wiedzą lepiej :D

Szkoda że nie wiedział o tym też Ignacy Antiocheński (108 rok):
„Tak więc nawet ludzie żyjący dawniej w starym porządku rzeczy doszli do nowej nadziei i nie zachowują już szabatu, ale obchodzą dzień Pański , w którym to przez Jezusa Chrystusa i przez śmierć Jego także i nasze życie wzeszło jak słońce”/Ignacy Antiocheński (108) „Do Kościoła w Magnezji”/
Tertulian też nie wiedział:
„dzień słońca poświęcamy radości, ale z całkiem innego powodu aniżeli ze czci dla słońca”/”Apologetyk”/
„w dniu zmartwychwstania Pana (...) musimy powstrzymać się od wszystkiego, co przynosi niepokój i od naszych codziennych zajęć, odkładając również nasze interesy”/”o modlitwie”/
„Poganie są wierniejsi od nas swojej religii, gdyż nie uznają za swoje żadnego ze świąt chrześcijańskich. Nie obchodzą z nami niedzieli ani Zesłania Ducha Św. choć je znają, gdyż boją się, by ich nie uznano za chrześcijan”/”o bałwochwalstwie”/
„Ale powiesz, jak będziemy mogli się zebrać, w jaki sposób sprawować niedzielną uroczystość? Oczywiście tak, jak Apostołowie, ubezpieczeni wiarą, a nie pieniędzmi (...)”/o ucieczce w czasie prześladowania/
„Tak, jak prawo Mojżesza było dane w określonym czasie, tak również należy uznać je za prawo przestrzegane i zachowywane czasowo. Z powodu tego czasowego uwarunkowania nie odmawiajmy tej mocy Bogu, która zmienia nadane prawa dla zbawienia człowieka. W końcu
ten, który upiera się, aby aż dotąd zachowywać szabat jako środek zbawienia oraz obrzezanie ósmego dnia ze względu na niebezpieczeństwo śmierci, niech przekona nas, że w przeszłości sprawiedliwi święcili szabat albo co najmniej byli obrzezani i tak stawali się przyjaciółmi Boga”.
/Przeciw Żydom” /
„Wynika więc stąd, że zniesienie cielesnego obrzezania i starego prawa dokonało się w swoim czasie, tak również okazało się, że przestrzeganie szabatu miało zakres tymczasowy”. („Przeciw Żydom” 4).
Ba, okazuje się że nie wiedzieli o rewelacjach ROmulusa nawet apostołowie:
„Ale powiesz, jak będziemy mogli się zebrać, w jaki sposób sprawować niedzielną uroczystość? Oczywiście tak, jak Apostołowie, ubezpieczeni wiarą, a nie pieniędzmi (...)”/o ucieczce w czasie prześladowania/

ani Justyn Męczennik:
„W dniu zaś, zwanym Dniem Słońca odbywa się zebranie w jednym miejscu wszystkich razem, i z miast i ze wsi. Tedy czyta się Pamiętniki apostolskie albo Pisma prorockie (...) gdy modlitwa się skończy, przynoszą chleb oraz wino i wodę, a przełożony zanosi modlitwę a także dziękczynienie. (...) Ci którym się dobrze powodzi i którzy mają dobrą wolę, dają co chcą, a wszystko, co się zbierze, składa się na ręce przełożonego. On zaś roztacza opiekę nad sierotami, wdowami (...) jednym słowem - spieszy z pomocą każdemu, kto jest w potrzebie"
„Zgromadzenie zaś nasze dlatego odbywa się w Dniu Słońca, ponieważ to pierwszy dzień, w którym Bóg przetworzył ciemności oraz materię i uczynił świat, ponieważ Jezus Chrystus, nasz Zbawiciel, tego samego dnia zmartwychwstał. W przeddzień bowiem Dnia Saturna został ukrzyżowany, a nazajutrz po tym dniu, to znaczy w Dzień Słońca, objawił się apostołom i tę im podał naukę, którąśmy niniejszym Waszej przedłożyli uwadze"./Justyn Męczennik (ur.100) „Apologia”/
Nie wiedział też Barnaba:
„Przeto radośnie obchodzimy dzień ósmy, w którym Jezus zmartwychwstał”./List Barnaby (datowany ok. 130 roku, choć niektórzy twierdzą że nawet z 70 roku)/

Klemens ALeksandryjski (rok 150) też nie wiedział że pierwsi chrześcijanie ponoć obchodzili szabat
„A zatem dzień siódmy [sobota] ogłoszony został jako dzień odpoczynku oraz przez powstrzymanie się od zła stał się czasem przygotowania do dnia stanowiącego prapoczątek stworzenia świata [niedziela], stając się dla nas dniem odpoczynku, zaś istotowo to dzień samego początku świata (...) Od tego dnia świeci nam pramądrość i poznanie”
„[Chrześcijanin] wypełnia przykazanie zawarte w Ewangelii i czyni ten dzień dniem Pańskim, w którym odrzuca wszelką myśl złą (...) w ten sposób czcząc w sobie zmartwychwstanie Pana”
/Kobierce/
Orygenes też biedak nie wiedział
„Zmartwychwstanie Pańskie obchodziliśmy nie tylko raz w roku, ale ciągle, każdego ósmego dnia” /”Homilie o Księdze Izajasza”/
„Liczba osiem, która zawiera moc zmartwychwstania, jest symbolem świata, który ma nadejść, tak jak liczba siedem jest symbolem świata obecnego”/Komentarz do psalmu 118/

Rewelacji ROmulusa nie znał też autor "Didiaskalii" (po 200) :
„Nie przedkładajcie doczesnych spraw waszego życia nad Boże słowo, ale w dniu Pańskim zostawcie wszystko i spieszcie do kościoła. Jakież usprawiedliwienie może przedstawić Bogu ten, kto w niedzielę nie udaje się na zgromadzenie dla słuchania słowa zbawienia i karmienia się pokarmem Bożym...”
Niestety, nie wszyscy widać stosowali się do tych dobrych rad, skoro w innym miejscu tekstu czytamy:
„Są też takie lub tacy, którzy nie przychodzą na wspólną ucztę wspólnoty w niedzielę, aby uważać, ale śpią lub plotkują o różnych rzeczach, tak że i inni dostają się w szpony złego nieprzyjaciela przez nich...”

Niestety, nieświadomy był też Hipolit Rzymski (170):
„W niedzielę biskup, jeśli może, sam rozdziela komunię...”
a także Cyprian (200):
„Chociaż bowiem u Żydów obrzezania dopełniano ósmego dnia, to jednak było to tajemnicą, w figurze zapowiedzianą, która przez przyjście Chrystusa została dopełniona. Ponieważ ósmy dzień, tj. pierwszy po szabacie, miał w przyszłości być dniem, w którym Pan zmartwychwstał i życie nam przywrócił i udzielił nam duchowego obrzezania, toteż ten ósmy dzień, pierwszy po szabacie, będąc figurą dnia Pańskiego, go poprzedził. Ta figura zniknęła, skoro nastała prawda i gdy duchowe obrzezanie zostało nam udzielone” /List 64/.


A jednak jest ktoś, kto w I wieku przyjąłby z zadowoleniem Twoje "rewelacje" Romulusie.

Historyk Epifaniusz tak opisywał sytuację w latach 70-tych I wieku, opisując jedną z sekt, Nazarejczyków:
„Są bardzo uczeni w języku hebrajskim. Czytają zakon... Dlatego różnią się od Żydów i od chrześcijan; od pierwszych, ponieważ wierzą w Chrystusa; od prawdziwych zaś chrześcijan, ponieważ w dalszym ciągu praktykują żydowskie rytuały, jak np. obrzezanie, sabat i inne


Dlaczego to wciąż przytaczam ? Bo ludzie tacy jak Rumulus zupełnie ignorują świadectwa historyczne.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


So lut 13, 2010 22:43
Zobacz profil
Post Re: Dzień odpoczynku
romulus napisał(a):
Oczywiście ja też wierzę w zmartwychwstanie Ale Jezus nie powiedział nam abyśmy przestali swięcić sabat.Ponadto matka i apostołowie święcili sabat po śmierci Jezusa.I sam Jezus w sabat odpoczął w grobie

Ale zmartwychwstał w niedzielę - chrześcijanie świętują dzień powrotu Pana do zycia, nie dni śmierci.
Dawcą życia jest Bóg, śmierć nie pochodzi od Boga.
- "To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie czlowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu" (Mk 2,27).....i Syn Człowieczy na dzień swojego tryumfu nad grzechem i śmiercią wybrał niedzielę.
Dochodzi jeszcze zesłanie Ducha Świętego w dzień Pięćdziesiątnicy, święta Żydów obchodzonego corocznie 50 dni po święcie Paschy - a więc w pierwszy dzień tygodnia czyli niedzielę.
Czyżby Bógu pomyliły się dni? :)


N lut 14, 2010 9:13

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Cytuj:
Barnaba napisał
A co z nakazanymi w Prawie świętami żydowskimi ?

Nie mieszaj Zakonu Przykazań Bożych z obrzędami ceremonialnymi.
Cytuj:
.Barnaba napisał Proszę o cytat - bo to się kłóci z tekstami wczesnochrześcijańskimi jakie przytoczyłem o sądzę że coś nadinterpretujesz...
Nawet bowiem w Talmudzie czytamy:
Cytuj:
Romulus Napisał A Józef Flawiusz Żydowski historyk pochodzący z rodu kapłańskiego opisuje ze wszyscy obchodzili sabat w sobotę tylko chrześcijanie z Rzymu na podstawie starodawnej tradycji obchodzili niedzielę

Małe sprostowanie to nie Jozef Flawiusz napisał ."Mimo, że wszystkie kościoły na całym świecie mają nabożeństwo co tydzień w sabat, to chrześcijanie w Aleksandrii i Rzymie, na podstawie jakiejś starodawnej tradycji, zaprzestali tego.” (Sokretes Scholastyk. Historia Kosciola, 5:22)Tą tradycją były kulty słoneczne, szczególnie mitraizm. Historyk Franz Cumont napisał, że wyznawcy Mitry „święcili także niedzielę oraz 25 grudnia, jako dzień narodzin Słońca”. Historyk Arthur Weigall w książce The Paganism in Our Christianity (Pogaństwo w naszym chrześcijaństwie) napisał: „Ale jako święto słońca, niedziela była dniem poświęconym Mitrze. Warto zauważyć, że skoro Mitrę nazywano Dominus, czyli ‘Pan’, niedziela musiała być ‘Dniem Pańskim’ na długo przed czasami chrześcijańskimi.”
Cytuj:
Romulus napisał Nie tylko żydom
12) a stąd do Filippi, głównego miasta tej części Macedonii, które jest [rzymską] kolonią. W tym mieście spędziliśmy kilka dni. (13) W szabat wyszliśmy za bramę nad rzekę, gdzie - jak sądziliśmy - było miejsce modlitwy. I usiadłszy rozmawialiśmy z kobietami, które się zeszły. (14) Przysłuchiwała się nam też pewna "bojąca się Boga" kobieta z miasta Tiatyry imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę. Pan otworzył jej serce, tak że uważnie słuchała słów Pawła.
Cytuj:
Barnaba napisałTeren był pogański, ale głoszenie w sabat było skierowane do Żydów o cyzm w pierwszym tekście świadczy wzmianka o "miejscu modlitw" a w drugim wprost o synagodze.Barnaba napisałCiekawe. Głosili w synagodze ale nie do Żydów ani nie do "bojących się Boga" (tak nazywano pogan wyznających judaizm) :D :D :D
Cytuj:
Wyrażnie widać że jest to kolonia Zymska i nie ma tu mowy o synagodze.
A odnośnie Lidi to ona nie była Zydówką.W Dziejach Apostolskich określana jako "bojąca się Boga" (określano tak pogan nawróconych na monoteizm, którzy nie wypełniali wszystkich przepisów Prawa Mojżeszowego). Urodziła się w Tiatyrze w Azji Mniejszej. Wyrabiała i sprzedawała purpurę w Filippi i Macedonii. Purpura była tkaniną luksusową, którą chętnie nosili Rzymianie jako część ubioru; uważa się, że była osobą dosyć zamożną.

Około roku 55 do Filippi zawitał Paweł z Tarsu, nazywany Apostołem Narodów. Pod wpływem jego nauk Lidia wraz ze wszystkimi domownikami przyjęła chrzest. Gdy usłyszała o Chrystusie Ukrzyżowanym uwierzyła słowom Pawła i, jak mówi Pismo Święte, Pan otworzył jej serce na działanie łaski.
Piszesz bzdury i jaszcze się smiejesz
Cytuj:
Romulus napisał A w wierszu 7 Paweł pisze (7) Cóż więc powiemy? Czy Prawo jest grzechem? żadną miarą! Ale jedynie przez Prawo zdobyłem znajomość grzechu. Nie wiedziałbym bowiem, co to jest pożądanie, gdyby Prawo nie mówiło: Nie pożądaj.

przez prawo mamy poznanie grzech.
I dalej pisze12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie
Cytuj:
Jak tak daleko doczytałeś, to przeczytaj następne wersy.
Śmiało :D
Dalej pisze tak(13) Czy zatem to, co dobre, stało się dla mnie śmiercią? Przenigdy! To właśnie grzech, żeby się okazać grzechem, posłużył się rzeczą dobrą, by spowodować moją śmierć, aby grzech przez przykazanie okazał ogrom swojej grzeszności. (14) Wiemy bowiem, że zakon jest duchowy, ja zaś jestem cielesny, zaprzedany grzechowi. (15) Albowiem nie rozeznaję się w tym, co czynię; gdyż nie to czynię, co chcę, ale czego nienawidzę, to czynię. (16) A jeśli to czynię, czego nie chcę, zgadzam się z tym, że zakon jest dobry.Gdzie tu jest mowa że prawo nie obowiązuje.A dalej pisze Ale wtedy czynię to już nie ja, lecz grzech, który mieszka we mnie. Wiem tedy, że nie mieszka we mnie, to jest w ciele moim, dobro; mam bowiem zawsze dobrą wolę, ale wykonania tego, co dobre, brak; (19) albowiem nie czynię dobrego, które chcę, tylko złe, którego nie chcę, to czynię. (20) A jeśli czynię to, czego nie chcę, już nie ja to czynię, ale grzech, który mieszka we mnie. (
Pawel tu pisze że nie może sam sobie poradzić z grzechem a nie że prawo nie obowiązuje .Cytujesz cytatu ktore potwierdzają Prawo
Cytuj:
Romulus napisałTu nie mamowy o przykazaniach Bożych tylko o prawie ceremonialnym
Cytuj:
Barnaba napisałNo właśnie.
Na przykład o prawie ceremonialnym mówiącym o tym by szabat świętować w sobotę...

Prawo ceremonialne zostało spisane przez Mojżesz i położone obok skrzyni .Natomiast Dekalog Prawo moralne zostało zapisane palcem Bożym i wlożone do skrzyni .
Cytuj:
Barnaba napisał Św.Tomasz tak pisał o tej sprawie:
„Przykazanie o święceniu szabatu pod jakimś względem jest przykazaniem moralnym, jako że nakazuje ono człowiekowi, żeby jakiś czas poświęcił na sprawy Boże, w myśl słów psalmisty: Przerwijcie wszystko, i we Mnie uznajcie Boga. I pod tym względem zalicza się do przykazań dekalogu. Nie zalicza się doń, gdy chodzi o wyznaczenie na to określonego czasu, gdyż pod tym względem jest przykazaniem obrzędowym.”/św.Tomasz, „Suma teologiczna”/


Odnośnie ceremoniału możesz poczytać tu.http://rekabit.pl/~sszady/eliasz/goscie ... ud_sab.htm
Cytuj:
Barnaba napisał Tak więc - literalnie nie podlegamy Prawu, bo prawo to przepisy bez myślenia - my wypełniamy to, o co Bogu chodzi, bo wiemy co czyni:
Cytuj:
Romulus napisałA? to Bóg ustanawiając prawo był bez myślny.No czegoś takigo to jeszcze nie widziałem
Cytuj:
Barnaba napisałA gdzie ja coś takiego napisałem ?
Nie potrafisz zaprzeczyć tezom jakie podaję, więc przypisujesz mi swoje własne ? :D
Ja nie napisałem prawo to przepisy bez myślenia tylko ty

Cytuj:
Barnaba napisał Dokładnie.
Na podstawie uprawnień nadanych przez samego Jezusa.
Cytuj:
Na podstawie tego : Katechizm ułożony z polecenia Soboru Trydenckiego, opublikowany w Watykanie decyzją papieża Piusa V, podaje jednoznacznie: „Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielę”. Zmieniając przykazania, Kościół udowodnił przypisanie sobie mocy prawodawczej; o której tak wypowiedział się teolog S. Keenan: „Pytanie: 'Czy można udowodnić, że Kościół posiada władzę ustanawiania świąt' Odpowiedź: 'Gdyby nie miał tej władzy, nie mógłby ustanowić niedzieli, pierwszego dnia tygodnia na miejscu święcenia soboty, siódmego dnia tygodnia, a więc dokonać zmiany nie posiadającej oparcia w Piśmie Świętym'” A Doctrinal Cathechism, s. 174.

To poco owijasz w bawełnę .Napisz otwarcie że kościół Katolicki ma władzę i zmienił przykazania.
Cytuj:
Barnaba napisał I Ty mi mówisz że ja wyrywam fragmenty :D :D :D
Trzy wersy przed podanym przez Ciebie Rz 3,31 czytamy "Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa."
Cytuj:
Romulus napisa Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy”. List do Rzymian 3:31. „Gdyż nie ci, którzy zakonu słuchają, są sprawiedliwi u Boga, lecz ci, którzy zakon wypełniają, usprawiedliwieni będą”. List do Rzymian 2:13.

Przeczytaj to w całości (28) Uważamy bowiem, że człowiek bywa usprawiedliwiony przez wiarę, niezależnie od uczynków zakonu. (29) Czy Bóg jest Bogiem tylko Żydów? Czy nie pogan także? Tak jest, i pogan, (30) albowiem jeden jest Bóg, który usprawiedliwi obrzezanych na podstawie wiary, a nieobrzezanych przez wiarę. (31) Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy.

(List do Rzymian 3:1-31,

A ten głupi śmiech to tylko świadczy o tobie jako osobie której nie potrzebne są przykazania i potrafi pismo odwrócić dogóry nogami tak jk próbujesz odwrócić List do Rzymian
Cytuj:
Następny wiersz po podanym przez Ciebie Rz 2,13 mówi "Bo gdy poganie, którzy Prawa nie mają, idąc za naturą, czynią to, co Prawo nakazuje, chociaż Prawa nie mają, sami dla siebie są Prawem." co jasno pokazuje że nie chodzi o szabat (bo przeciez nikt go nie wypełnia "idąc za naturą") tylko o tzw. prawo naturalne (nie kradnij, nie zabijaj itd - co zresztą Paweł potwierdza parę wierszy dalej - patrz 21)
Ej ale nie ma tu niedzieli .Pismo mówi że człowiek z natury jest grzeszny.
Cytuj:
Barnaba napisał No to zobaczmy następne dwa wersy:D
"Zapytał Go: Które? Jezus odpowiedział: Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!"
Cytuj:
Romulus napisał "Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".
Ew. Mateusza 19:17.
Jeśli nie ma to znaczy że nie obowiązują,bład.To dlaczego ma obowiązywać Niedziela w przykazaniach kościelnych.
Cytuj:
Barnaba napisał Zachowaj takie wisty do czasu aż będziesz umiał coś z tego mi udowodnić.
Cytuj:
Romulus napisał „…Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak napisano: Lud ten czci mnie wargami,
ale serce ich daleko jest ode mnie. Daremnie mi jednak cześć oddają, głosząc nauki, które są
nakazami ludzkimi. Przykazania Boże zaniedbujecie, a ludzkiej nauki się trzymacie. I mówił im:
Chytrze uchylacie przykazanie Boże, aby naukę swoją zachować”.

A kto zmienił przykazania Boże które są wieczne.drugie usunął czwarte zmienił.Spodobało się Kościołowi Bożemu święcenie dnia sobotniego przenieść na niedzielęA kto stawia sie na miejscu BogaZmieniając przykazania, Kościół udowodnił przypisanie sobie mocy prawodawczej
Cytuj:
W jaki sposób z tego tekstu wysnułeś wniosek że tu chodzi o sobotę ? :D
Cytuj:
Romulus napisał W Pierwszym Liście do Koryntian rozdziale 10,1-4 została objawiona wspaniała prawda, iż Naród Izraelski w okresie starotestamentowym był prowadzony przez Jezusa Chrystusa. To Jezus w Imieniu Ojca oznajmił wolę Bożą Izraelowi, to On ogłosił JEGO Przykazania - w tym przykazanie czwarte o świętości Soboty.(1) A chcę, bracia, abyście dobrze wiedzieli, że ojcowie nasi wszyscy byli pod obłokiem i wszyscy przez morze przeszli. (2) I wszyscy w Mojżesza ochrzczeni zostali w obłoku i w morzu, (3) i wszyscy ten sam pokarm duchowy jedli, (4) i wszyscy ten sam napój duchowy pili; pili bowiem z duchowej skały, która im towarzyszyła, a skałą tą był Chrystus.

W związku z tym czytamy w Ewangelii, że Jezus jest "Panem Sabatu" (Mr 2,28).28) Tak więc Syn Człowieczy jest Panem również i sabatu. Przy czym oświadcza On, iż Sobota jako święto dana była nie tylko Izraelowi, lecz Bóg ustanowił ją "dla każdego człowieka" - bez względu na pochodzenie czy narodowość (por Gal 3,28)(28) Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie.

Jezus Chrystus nadał Sobocie właściwą rangę i przywrócił należne miejsce Czwartemu przykazaniu.
Dzień pański odnosi sie do soboty
Jeśli wszyscy jesteśmy jedno w Jezusie a Jezus powiedział o sobie że jest panem Sabatu to logiczne że sabat się nas też tyczy

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


N lut 14, 2010 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Cytuj:
Barnaba napisał
Dlaczego to wciąż przytaczam ? Bo ludzie tacy jak Rumulus zupełnie ignorują świadectwa historyczne.

Dla mnie na pierwszym miejscu jet Biblia .I na podstawie Bibli nie udowodnisz abyśmy mieli świecić niedzielę .Zresztą w tych tekstach których podałeś przyznajesz się że jesteś zwolennikiem tego że KK ma moc i ma prawo do zmiany przykazań.Smutne to lecz prawdziwe.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


N lut 14, 2010 13:44
Zobacz profil
Post Re: Dzień odpoczynku
romulus napisał(a):
Dla mnie na pierwszym miejscu jet Biblia .I na podstawie Bibli nie udowodnisz abyśmy mieli świecić niedzielę .Zresztą w tych tekstach których podałeś przyznajesz się że jesteś zwolennikiem tego że KK ma moc i ma prawo do zmiany przykazań.Smutne to lecz prawdziwe.

Tylko jaka Biblia?.....chyba nie tak z której pochodzą dzisiejsze czytania - "A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał daremna jest nasza wiara"......
My chrzescijanie wierzymy, że zmartwychwstał, a ten fakt stanowi apogeum ST I NT.


N lut 14, 2010 17:42

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 8:19
Posty: 290
Post Re: Dzień odpoczynku
Alus napisał
Cytuj:
Dochodzi jeszcze zesłanie Ducha Świętego w dzień Pięćdziesiątnicy, święta Żydów obchodzonego corocznie 50 dni po święcie Paschy - a więc w pierwszy dzień tygodnia czyli niedzielę.
Czyżby Bógu pomyliły się dni? :)

Przykro mi ale Biblia mówi co innego.
Termin Pięćdziesiątnicy, czyli święta Tygodni (hebr. Szawuot), wynika z naliczenia 7 tygodni od 16 nisan, czyli dnia kołysania snopa w dzień po świątecznym sabacie święta Przaśników: “Naliczycie także sobie od dnia pierwszego po sabacie, od dnia, któregoście ofiarowali snop podnoszenia, siedem tygodni zupełnych niech będzie. Aż do pierwszego dnia po siódmym tygodniu naliczycie pięćdziesiąt dni; tedy ofiarować będziecie ofiarę śniedną nową Panu”– 3 Mojż. 23:15-16. Osobliwością tego święta było ofiarowanie dwóch chlebów upieczonych z kwasem: “Z domów waszych przyniesiecie chleby na obracanie tam i sam; dwa chleby, ze dwu dziesiątych części pszennej mąki z kwasem upieczone będą; pierwiastki to Panu” (w. 17). Zwykłe ofiary śniedne (pokarmowe) nie mogły bowiem zawierać kwasu (3 Mojż. 2:11).
Kod:
Alus napisał A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał daremna jest nasza wiara"

Ja wierzę że Chrystus zmartwychwstał i tak jak pisze bez zmartwychwstania daremna by byla nasza wiara.Ale nie powiedział aby zmienić świetowanie dnia.Zauważ że Bóg dał człowiekowi sabat zanim jeszcze grzech powstał wiec Chrystus swoją śmiercią nie zniósł go.

_________________
Wszystkiego doświadczajcie, co dobre, tego się trzymajcie.1Tes.5.21


N lut 14, 2010 18:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL