Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 5:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 530 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona
 Sens chrztu niemowlat 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Rabarbar napisał(a):
Dlaczego nie chcesz zrozumieć, że polanie niemowlęcia wodą i wypowiedzenie nad nim kilku ważnych i świętych słów nie czyni go uczestnikiem obietnic, zarezerwowanych dla nawróconych i wierzących. Już to, co wnosi katolicka liturgia chrzcielna niemowląt jest traktowaniem sakramentów i modlitwy na sposób magiczny.

To jest herezja i proszę tego nie głosić, to jest wbrew regulaminowi. Dlatego dostajesz kolejne ostrzeżenie.
Rabarbar napisał(a):
Wskaż zatem źródło, z którego wynika, że inne Kościoły, poza katolickim, ogłaszają, że dopiero co ochrzczone niemowlęta są odtąd dziećmi Bożymi, narodziły się na nowo w Duchu Świętym, są nowym stworzeniem, przybranymi synami Bożymi, że stały się uczestnikami Boskiej natury, że są członkami Chrystusa i Jego współdziedzicami, że są świątynią Ducha Świętego.

W "Confessio Augustana" czyli w "Wyznaniu Augsburskim", które obowiązuje Kościoły Reformacji, w Artykule 9 o chrzcie czytamy, że chrzest jest niezbędny do zbawienia, jest oferowany przez łaskę, że także należy chrzcić dzieci, które przez chrzest będą Bogu powierzone i będą sie jemu podobać, tzn. w będą przyjęte (włączone) w łaskę Bożą. Dlatego ci będą odrzuceni, którzy nauczają, ze chrzest dzieci nie jest w porządku (nie jest prawidłowy).
https://www.evangelisch.de/inhalte/1135 ... ntnis-1530

_________________
ksiądz


Śr lut 08, 2023 12:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Sens chrztu niemowlat
@bramin
Cytuj:
W "Confessio Augustana" czyli w "Wyznaniu Augsburskim", które obowiązuje Kościoły Reformacji, w Artykule 9

Wyznanie Augsburskie jest bardzo zwięzłe, więc nie wyjaśnia, co ewangelicy rozumieją pod użytymi w wyznaniu słowami. Mankamentu tego nie ma w szerszym dokumencie tego Kościoła: "W co wierzymy", który w części dotyczącej chrztu przytacza w całości art. IX, oraz wyjaśnia, jak rozumiany jest chrzest dzieci:
Cytuj:
Chrzest dzieci

Reformatorzy wittenberscy jednoznacznie opowiedzieli się za praktyką Chrztu dzieci: „Kościoły nasze uczą o chrzcie, że jest konieczny do zbawienia, gdyż przezeń ofiarowana jest łaska Boża, i że należy chrzcić dzieci, które w chrzcie są ofiarowane Bogu i przyjmowane do łaski Bożej. Kościoły nasze potępiają anabaptystów, którzy nie uznają chrztu dzieci i utrzymują, że i bez chrztu dostępują one zbawienia.” (Wyznanie augsburskie, art. IX); „Nauczamy, że należy chrzcić dzieci. Przysługuje im bowiem także obiecane odkupienie dokonane przez Chrystusa i Kościół dłużny im jest Chrzest i zwiastowanie owej obietnicy.” (Artykuły szmalkaldzkie, III, 5).

Kościoły luterańskie chrzczą zatem dzieci oraz dorosłych, którzy wcześniej nie otrzymali Chrztu. Ze względu na wiarę, która jest konieczna by przyjąć dary Chrztu, dorosłych chrzci się na podstawie wiary, której wyznanie składają przed Chrztem. Dzieciom zaś w Chrzcie ofiarowane są dary zbawienia, które przyjmą one kiedy uwierzą w obietnice Boże. Chrzest jest zatem również prośbą o wiarę dla ochrzczonego.
https://old2020.luteranie.pl/w_co_wierz ... wiety.html

Widzimy więc, że "dary zbawienia" ochrzczone dzieci (niemowlęta) przyjmą dopiero wtedy, gdy uwierzą w obietnice Boże.

Zatem tuż po chrzcie nikt nie ogłasza, że dopiero co ochrzczone niemowlęta są odtąd dziećmi Bożymi, narodziły się na nowo w Duchu Świętym, są nowym stworzeniem, przybranymi synami Bożymi, że stały się uczestnikami Boskiej natury, że są członkami Chrystusa i Jego współdziedzicami, że są świątynią Ducha Świętego - bo te "dary zbawienia" wymagają wiary ochrzczonego.
Przytoczony tam również inny dokument (Artykuły szmalkaldzkie, III, 5) zobowiązuje Kościół do zwiastowania Ewangelii ochrzczonym dzieciom.


Śr lut 08, 2023 14:06
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Sens chrztu niemowlat
W Kościele Luterańskim i Ewangelicko-Augsburskim chrzci się także niemowlęta. Wiem o tym ze spotkań z ich pastorami w Poznaniu, a także ze strony https://www.google.com/url?sa=t&source= ... -rGTjQVQex

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 08, 2023 14:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Sens chrztu niemowlat
@Małgosiaa
Cytuj:
W Kościele Luterańskim i Ewangelicko-Augsburskim chrzci się także niemowlęta.

Nikt tutaj nie twierdził inaczej.

Kościół Luterański - to nazwa potoczna, natomiast Kościól Ewangelicko-Augsburski to nazwa oficjalna, ale obie nazwy dotyczą tego samego Kościoła.


Śr lut 08, 2023 14:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Masz rację. Miałam na myśli metodystów. Też chrzczą niemowlęta.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr lut 08, 2023 15:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Jerzy_67
Ta praktyka Kościelna wywodzi się z tradycji Żydowskiej jeszcze ze Starego Prawa. Jezus nie zmienił ani jednej joty, ani jednej kreski ze Starego Prawa.
Jak Żydzi obżezywali swoje niemowlęta tak chrześcijanie chrzcili swoje niemowlęta.
Jezus nie zmieniał Starego Przymierza, lecz tym bardziej jeszcze Go wypełnił !.

A słowa Jezusa dotyczące dzieci ,, że do takich należy Królestwo Niebieskie,, należy rozumieć przez to że dzieci nie odczuwają lęku, nie mają wątpliwości i przychodzą z uśmiechem do Jezusa i do rodziców, okazując pełne zaufanie i prawdziwą wiarę, tego Jezus oczekuje od dorosłych i dzieci stawia za wzór postawy .
Takie zaufanie dzieci okazują rodzicom ale nie obcym ludziom.
Więc Jezusowi nie chodziło oto że przyszły do Niego lecz oto że w stosunku do bliskich okazują pełne zaufanie i prawdziwą wiarę, dzieci nie stawiają pytań tak jak robią to dorośli, dzieci nie mają wątpliwości tak jak dorośli, dzieci nie grzeszą tak jak dorośli, dzieci są bezinteresowne przychodzą do rodziców rzucają się w objęcia mocno ściskają i wierzą bez wątpliwości że wszystko co im trzeba będzie im dane.
Jezus takiej dziecinnej wiary wśród dorosłych szuka i takiej postawy jaką mają np.dzieci ,ciągle powtarza że do takich nalęży Królestwo Niebieskie.


Śr lut 08, 2023 15:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Sens chrztu niemowlat
@Małgosiaa
Cytuj:
Masz rację. Miałam na myśli metodystów. Też chrzczą niemowlęta.

Większość "tradycyjnych" Kościołów chrzci niemowlęta.
Nie chciałbym jednak, by moje wpisy odbierane były jako jakieś stanowisko konfesyjne.

Chodziło mi o to, i do tego sprowadza się nasz spór, że w Kk ogłasza się, że dopiero co ochrzczone niemowlęta są odtąd dziećmi Bożymi, narodziły się na nowo w Duchu Świętym, są nowym stworzeniem, przybranymi synami Bożymi, że stały się uczestnikami Boskiej natury, że są członkami Chrystusa i Jego współdziedzicami, że są świątynią Ducha Świętego.
Określenia te (nie wszystkie naraz) są częścią liturgii chrzcielnej niemowląt, zwykle jako jeden z ostatnich "punktów". Te ważne stwierdzenia biblijne dotyczą w rzeczywistości osób nawróconych i wierzących, a nie tych, które jedynie ochrzczono. Gdy chrzczone są niemowlęta, jest oczywiste, że nie są jeszcze nawrócone i nie mają wiary. Ale ogłasza się je tymi okresleniami, jakby to miały.

Rezultatem tego - moim zdaniem - jest osłabienie lub całkowita eliminacja świadomości, że wewnątrz Kościoła (każdego, ale teraz piszę o katolickim) występuje potrzeba regularnego głoszenia Ewangelii (w znaczeniu Kerygmatu: Dobrej Nowiny o zbawieniu w Chrystusie, a nie jedynie czytań z ewangelii) i wzywania ludzi do nawrócenia (do radykalnej metanoi, a nie tylko skruchy po popełnionym grzechu) i wiary (czyli zaufania Chrystusowi swojego życia i zbawienia).

Mój głos proszę rozumieć nie jako krytykę dla krytyki (to jest daleko ode mnie), ale jako poczucie odpowiedzialności za innych.
Jezus przestrzegał ludzi:
...jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie (Łk. 13,3.5)
Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Tak, jeżeli nie uwierzycie, że Ja jestem, pomrzecie w grzechach swoich (J. 8,24)


Sam chrzest otrzymany w wieku niemowlęcym nie jest (i nie zapewnia) nawrócenia i wiary. Do tego muszą być prowadzeni i wzywani wierni, jeśli nie chcemy mieć ich na swoim sumieniu.
O ile wiem, część katolickich ruchów (Oaza, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym) podobny program realizuje - ale na zasadzie oddolnej inicjatywy, dla chętnych. A tutaj chodzi o dopełnienie tego, czego chrzest niemowlęcia nie zawierał: głoszenia mu Ewangelii oraz wezwania do nawrócenia i wiary.


Śr lut 08, 2023 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Zgadzam się z treścią komentarza napisanego przez Rabarbara (tuż wyżej). Widać w tym poście troskę o dobro, wieczne dobro ludzi, a nie chęć wykazania błędów, czy czegoś w tym rodzaju... Popieram!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Śr lut 08, 2023 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Rabarbar
Osoby nawrócone nie są tak święte jak niemowlęta, bo niemowlęta są czyste , nie skażone jeszcze grzechem ani nawet namiastką grzechu, są święte jak aniołowie w niebie, i jako pierwsze zasługują na chrzest.
Dlatego Pan Bóg przykazał aby dokonywać obrzezania zaraz po urodzeniu, podobnie do tego przykładu podchodzą pierwsi chrześcijanie i na wzór obrzezania zastępują je Chrztem i niczego więcej nie zmieniają. Tak jak Apostołowie tłumaczą, że nie trzeba już zadawać dzieciom takiego cierpienia że wystarczy je tylko Polać Wodą Święconą przez Ducha Świętego.


Śr lut 08, 2023 21:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Nolda i Feelek już się nie wypowiadają (liczyłem na ich odzew), to ja coś napiszę do Inny_punkt_widzenia
Ładnie to, przyznaję, opisałeś - ale czy to, że Jezus dał dorosłym za pewien wzór dzieci, sprawia, że do dzieci Królestwo Boże nie należy (bo należy tylko do dorosłych, co się staną jak dzieci w pewnych aspektach)?!
---

A tak przy okazji podzielę się przemyśleniem nt tego, co to znaczy, że my, dorośli, mamy stać się jak dzieci... Wśród licznych cech pozytywnych, jakie można od dzieci czerpać (ale nie wszystko, np. nie można ich dziecinnego myślenia i naiwności brać za wzór! Lecz np. ufność, chęć ciągłego uczenia się, brak wyrachowania - to cechy pożądane), jest coś, co myślę, że jest sednem tego, o co chodzi w tym, aby dorośli byli jak dzieci...

Otóż jest coś, co bardzo, ale to bardzo jest cechą typowo dziecięcą: ZALEŻNOŚĆ!
Dzieci są ZALEŻNE od dorosłych (obojętnie kto to jest, byle był w stanie zadbać o nie; im dziecko mniejsze, tym zależność większa).
I tak patrząc pod tym kątem na wypowiedź Jezusa, ja widzę, że On chce, abyśmy będąc dorosłymi, wzorowali się na tej dziecięcej ZALEŻNOŚCI od naszego Ojca w niebie!...
Gdy taka ZALEŻNOŚĆ od Boga nas cechuje, to jesteśmy jak dzieci i Jego Królestwo jest przed nami otwarte...
Co o tym myślicie? :roll:

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Cz lut 09, 2023 8:17
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2007 18:09
Posty: 3831
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Jerzy_67
Oczywiście że do dzieci należy Królestwo Niebieskie
Bóg objawił prawdę ubogim , przyszedł do maluczkich, mądrość mędrców ośmieszył i wywyższył głupich .
Dzieci takie właśnie są, są głupie, niezaradne, poniżone, zależne, nic nie wiedzą, nic nie mówią, nie unoszą się pychą, bo mądrość wbija tylko w pychę.
Takiej postawy oczekuję od wszystkich, postawy prostej wręcz prostackiej, ale za to ufnej, wiernej, pełnej nadziei, postawy czystej, bezkompromisowej, a nie letniej i niezdecydowanej, mamy bić zimni albo gorący , mamy być zdecydowani mamy odpowiadać Tak lub Nie, bo co nad to jest od złego pochodzi, dzieci właśnie takie są, nie owijają niczego w bawełnę, nie dyskutują, nie mącą.


Cz lut 09, 2023 11:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Jeszcze raz grzecznie i uprzejmie przypominam, ze rozmawiamy o chrzcie niemowląt a nie o obrzezaniu czy chrzcie dorosłych. Chcecie pisać o tych sprawach, piszcie w watkach już założonych lub otwierajcie nowe. Ostatnie dwa posty są w koszu.
Jerzy_67, nie używaj caps lock!

_________________
ksiądz


Cz lut 09, 2023 14:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Mam pytanie:
Co się stanie z małym dzieckiem które nie zostało ochrzczone i umarło?


Cz lut 09, 2023 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 14, 2008 18:56
Posty: 564
Post Re: Sens chrztu niemowlat
@logika
Będzie w niebie.
Na ten temat wprawdzie Biblia się nie wypowiada, ale możemy mieć takie prekonanie na podstawie znajomości natury Boga.
[Bóg] pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. (1 Tm 2,4)
Dziecko zmarło zanim mogło usłyszeć Ewangelię i odpowiedzieć nawróceniem i wiarą.
Ale to tylko moja odpowiedź. Odpowiedzi rozmaitych Kościołów bywają różne i zmieniały się w czasie.


Cz lut 09, 2023 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 2104
Post Re: Sens chrztu niemowlat
Jeśli się tu gdzieś pokażą: Nolda i Feelek, to ja bym od nich chciał się dowiedzieć, czy ich niemiłe słowa wobec mnie są wg nich nadal uzasadnione?
---
Logika - na twoje pytanie o los nieochrzczonych dzieci też bym tak odpowiedział, jak Rabarbar.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 10, 2023 7:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 530 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL