Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 20:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kto to jest - "Bozia"?. 
Autor Wiadomość
Post 
Wojtku !

Zauważ, że zarówno Belizariusz jak i ja pochodzimy ze Śląska.
Na Śląsku dla określenia Pana Boga używało się słowa "Pónbóczek", A Maryi - "Nojświyntszo Paniynka".
Zatem - slowo "Bozia" jest bliższe określeniu dla Pana Boga niż do Maryi.
A jestem naprawdę potwornie zdziwiony widząc, że ktokolwiek próbował dziecięce słowo "Bozia" odnosić do Maryi :o

PS. Jaka szkoda, że w "internetowych słownikach gwary" "zapomniano" o słowie zarówno "Pónbóczek, jak "Nojświyntszo Paniynka", jak również o innych wyrażeniach religijnych ... :(:(:(.
A Śląsk i Ślązacy był i jest bardzo religijny ...


Pn sie 23, 2004 16:13

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
ddv163 Oczywiście że masz rację, ale u nas nad morzem, i w głębi kraju, owo Bazia jak już pisałem jest (przynajmien ja się z tym spotkałem ) zamienne. A Bozia to bardziej właśnie Najświętrza Maryja Panna. Tylko iż jak by na to nie patrzeć to i tak trąci bałwochwalstwem - czyż nie?

PS
Bozia nie jest wynikiem gwary, czy slangu, zresztą sam nie wiem skąd się ono wzięło?.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Pn sie 23, 2004 17:07
Zobacz profil
Post 
Przyznałbym rację Serafinowi i Belizariuszowi - raczej ze zdrobnienia słowa Bóg.
W centralnej Polsce mogło to być również od niewłaściwego zdrobnienia zwrotu "Matka Boska"
Co Wy na to ?


Pn sie 23, 2004 17:31
Post 
Wojtku, Ślązacy są dosłowni. Dziecięce wyrazenie "Bozia" ma swoj źródłosłów w słowie "BÓG". Ale Wy Polacy macie tendencję do wykoślawiania znaczenia słów. Przykładem chociażby "patologia". Dla Ślązaka to "nauka o chorobach", natomiast dla Polaków to "choroba". Ciągle bowiem słyszę, że trzeba zwalczać PATOLOGIE. Nie wstyd Ci z powodu tych słownych idiotyzmów?!


Wt sie 24, 2004 5:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Janko napisał
Cytuj:
Przykładem chociażby "patologia". Dla Ślązaka to "nauka o chorobach", natomiast dla Polaków to "choroba". Ciągle bowiem słyszę, że trzeba zwalczać PATOLOGIE. Nie wstyd Ci z powodu tych słownych idiotyzmów?!


Ano przyjrzyjmy się hasłu jak to wygląda w rzeczywistości ..




Językoznawstwo
patologia
________________________________________
patologia (pato- + gr. lógos ‘nauka’) 1. nauka zajmująca się ogółem zagadnień związanych z chorobami ludzi, zwierząt i roślin, gł. występującymi w związku z nimi nieprawidłowościami funkcjonowania i budowy tych organizmów. 2. stan chorobowy; niekorzystna zmiana, zaburzenie wywołane chorobą. 3. społ. p. społeczna – zjawisko lub postawa zakłócające prawidłowy rozwój społeczeństwa, naruszające ustalone i obowiązujące w nim normy moralne oraz etyczne.

Hasło opracowano na podstawie „Słownika Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy: Mirosław Jarosz i zespół. ISBN 83-87977-08-X. Rok wydania 2001.


Ale żeby na Śląsku to rozumieli inaczej ..????

Pozdrówka


Wt sie 24, 2004 6:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Teofil, Jan napisał(a):
Ale Wy Polacy macie tendencję do wykoślawiania znaczenia słów. Przykładem chociażby "patologia". Dla Ślązaka to "nauka o chorobach", natomiast dla Polaków to "choroba".


Teofilu Janie - jestem w szoku, bo co miało by znaczyć "Wy Polacy", jakoś odebrałem to pejoratywnie. A może się mylę?

Ja, jak zaznaczyłem na początku wątku, raczej nic nie wykoślawiam. Lecz jeśli uważasz że łądzę to wykaż mi to Polakowi!.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt sie 24, 2004 8:37
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Wojtek - dołączam się.
My Polacy, Wy Ślązacy ? :?
Nie wiedziałam, że istnieje jakaś wyższa nacja :(

To chyba naturalne, że język polski ulega przeobrażeniom i czasem znacznie się różni w różnych rejonach Polski. Przykładem mogą być poznańskie pyry ;)
Nie słyszałam, by ktoś wyśmiewał Poznaniaków za to, że mówią na ziemniaki ( u mnie często kartofle :D ) w ten sposób ;) :?

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt sie 24, 2004 8:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
rozalka napisał(a):
Wojtek - dołączam się.
My Polacy, Wy Ślązacy ? :?
Nie wiedziałam, że istnieje jakaś wyższa nacja :(

To chyba naturalne, że język polski ulega przeobrażeniom i czasem znacznie się różni w różnych rejonach Polski. Przykładem mogą być poznańskie pyry ;)
Nie słyszałam, by ktoś wyśmiewał Poznaniaków za to, że mówią na ziemniaki ( u mnie często kartofle :D ) w ten sposób ;) :?

Ludkowie kochani ..!!

Jasiu widać rozróznia
Hanysy i Gorole nie mylić z Góralami..!!

Pozdrowia Was z hanysiały Gorol..!!
Wszystkich bez wyjątku..!!!
P.s
Gorole - to ludzie poza Ślaska..!! rodowici (miejscowi) Hanysi bądź Ślązacy.!!


Wt sie 24, 2004 8:57
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Nic z tego nie rozumiem Godunowie - dla mnie Polak to Polak, ale może dlatego, że nie jestem związana zbyt mocno z własnym regionem.
Nic to...
Dziekuję za pozdrowienia :) ( własciwie to nie wiem od kogo... Górala ? Ślązaka? :? - na pewno od Polaka :D )

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Wt sie 24, 2004 9:04
Zobacz profil
Post 
Znalazlem fajny artykul, odnoszacy sie do tego co wczesniej pisalem

http://www.parafia-maryi-krolowej.pozna ... oj_rel.htm

Szczegolnie istotny i powiazany z tym tematem jest fragment:
Cytuj:
Mądrzy katecheci radzą, by opowiadając o Bogu nie używać zdziecinniałych wyrażeń typu: "Bozia" albo "Jezusinek". Ma to swoje psychologiczne uzasadnienie. Spostrzegamy świat przez pryzmat pojęć. "Tradycyjna potrawa polska" to coś pozytywnego, nazwanie tego samego dania "niezdrowym, tłustym żarciem" powoduje, że spostrzegamy je negatywnie. Pojęcie "Bozia" sugeruje, że jest to coś płci żeńskiej, prawdopodobnie rodzaj niewidzialnej laleczki. Z kolei "Jezusinek" pasuje wyłącznie do obrazu dzidziusia. Nie chcecie chyba, by wasze dzieci miały takie wyobrażenie o Bogu? Używajcie więc od razu nazw dorosłych - Bóg, Jezus. Pokazujecie w ten sposób, że są to osoby godne szacunku.


Tak wiec psycholog, niejako potwierdzil moje spostrzezenia :D

Teofilu, nie klocmy sie o to w jaki sposob w innych rejonach Polski uzywa sie tych samych slow.
Dzieki tej roznorodnosci jestesmy barwniejsi.
Gdybysmy byli tacy sami....to bylibysmy straszliwie nudnym narodem :D


pozdrowka "D


Wt sie 24, 2004 9:07

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Witaj Bracie Godunow, kope lat. Lecz czyż Ty może nie jesteś Polakiem?. (bo mi o tym nic nie wiadomo) :o :-D mimo że nie katolik ?. Bo dla mnie to co napisał Teofil Jan, to przykład szowinizmu, bo ja o narodowości ślązkiej nie słyszałam, a z historii miałem kiedyś piątkę w liceum.

Przecież kaszubi, czy ślązacy to nie polacy?. To jakaś bzdura.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt sie 24, 2004 10:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Balizariuszu z ust mi toi wyjąłeś - dokładnie o to mi chodziło . Amen!.

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt sie 24, 2004 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Wojtek pisze
Cytuj:
Witaj Bracie Godunow, kope lat. Lecz czyż Ty może nie jesteś Polakiem?
Jak na razie to jestem Polakiem ! Co prawda jedni mi czasami wmawiają że jestem Europejczykiem !! A moja babka urodziła się za czasów Cysorza Franciszka Józefa to może jestem Austryjakiem lub Austro-Węgrem lub kimś takim.
Pozdrawiam Wojtku
A Jasiu nie jest szowinistą tylko Teofilem ..
A Rozalka pisze
Cytuj:
Nic z tego nie rozumiem Godunowie - dla mnie Polak to Polak,


A bo jeszcze w Polsce są Cepry i Górale
A i są Hanysy i Gorole..!!!
A tak na marginesie mieszkam tu na Śląsku 26 lat i spotkałem tu fajnych ludzi i byli to przeważnie miejscowi czyli Hanysy Czasami dużo lepsi skorzy bardziej do pomocy niż ci z Polski Gorole..!!
No i czasami z Tymi Hanysami ide do szynku !! I łosprawiomy o grubie..!! (opowiadamy o kopalni)
Pozdrówka Wszystkim ..


Wt sie 24, 2004 13:29
Zobacz profil
Post 
Ślązaków (mimo tego, że opowiedzieli się za polskością) za czasów PRL- u przymusowo polonizowano.
Stąd też zamknięcie się w pewnej grupie i rozróżnianie.
Podobnie - z tego, co mi wiadomo - rzecz miala się z Kaszubami - i Kaszubi zareagowali podobnie jak Ślązacy.
Dzięki temu udało się nam zachować część swojej własnej obyczajowości i mowy.
Proszę się zatem nie dziwić pewnym zjawiskom.

Pozdrawiam :)


Wt sie 24, 2004 15:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 12, 2004 11:58
Posty: 247
Post 
nie wiem czy wiecie, ale zeszliscie z tematu :P

_________________
Akcja "Gwiazdka2007"
Zgłoszenia mikołajów


Wt sie 24, 2004 16:33
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL