Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 10:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jaka i czym jest wolność? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 29, 2004 8:06
Posty: 101
Post Jaka i czym jest wolność?
Jest dla mnie czymś magicznym i pięknym. Wyjątkowo pięknym.

Wolność pozwala na podejmowanie decyzji. Zawsze jakaś ta decyzja jest, bo zawsze jest wybór. Jeśli w stronę dobra, no to super :-)
I wszelkie trudy, jakie napotykam nie zniechęcają, nie frustrują, nie kłócę się z nimi... bo one są tylko konsekwencją mojego wolnego wyboru. I na te trudy tak zwyczajnie i po prostu wyrażam zgodę.
Jeśli tak, kończą się wszelkie dylematy: niespełnionych marzeń, chceń śmiesznych, zbyt może wielkich oczekiwań wobec ludzi, tęsknota za prezentami i samymi dobrymi niespodziankami od życia... to odchodzi i przestaje być ważne.

Taka jest dla mnie dzisiaj wolność. Tak ją rozumiem dzisiaj. A jak Wy?

_________________
I jak ten głupiec u mądrości wrót
Stoję - i tyle wiem, com wiedział wprzód


Cz wrz 23, 2004 23:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt paź 12, 2004 18:06
Posty: 66
Post 
Wolność polega na tym,
aby śmiało rozpatrywać każdą sytuację,
w jaką wpakuje nas życie
i brać na siebie wszelką wynikłą stąd odpowiedzialność.”[/i]

[i]Jean Paul Sartre.


Cz paź 14, 2004 19:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 06, 2004 8:50
Posty: 48
Post 
Nie ma wolności, wszyscy chodzimy na jakiejś smyczy, jedni na krótszej a inni na dłuższej ale zawsze na smyczy.


Wt paź 19, 2004 19:19
Zobacz profil
Post 
Nie istnieje wolność absolutna. Można mówić jedynie o wolności-od-czegoś.


N paź 31, 2004 18:13

Dołączył(a): So lis 06, 2004 16:41
Posty: 7
Post 
:o wszyscy posiadamy wolność absolutną , lecz nie zdajemy sobie z tego sprawy , podejmowanie decyzji jest wolnością absolutną . dlatego też zło walczy z naszą wolnością poprzez manipulowanie nami , media .
chciałoby się nie być wolnym lub zrzucic ciężar wyboru na innych , niestety nie można tego zrobić .z poważaniem robak :)


So lis 06, 2004 17:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 05, 2004 19:19
Posty: 5
Post 
Robak:
To o jakiej wolności tutaj mówisz skoro nie jesteś wolny (ą) od tego zła które jak mówisz atakuje to co dobre?

_________________
Tao.
Uśpiony Wędrowiec.


Pn lis 08, 2004 0:51
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So lis 06, 2004 16:41
Posty: 7
Post 
:o jestem wolny każdej chwili , do momentu wyboru zło-dobro . i dalej jestem wolny , każda moja decyzja jest powodowana moją i tylko moją wolą , dobro - zło . JA wybieram , nie jestem ograniczony żadnym prawem , przepisem . straszną rzeczą jest bycie wolnym w sensie fizycznym i duchowym . z poważaniem robak :?


Cz lis 11, 2004 18:21
Zobacz profil
Post 
Sobór Watykański II określa wolność jako:

Cytuj:
Wolność prawdziwa to szczególny znak obrazu Boga w człowieku . Bóg bowiem zechciał człowieka pozostawić w ręku rady jego, żeby Stworzyciela swego szukał z własnej ochoty i Jego się trzymając , dobrowolnie dochodził do pełnej i błogosławionej doskonałości. (...) Taką zaś wolność zdobywa człowiek, gdy uwalniając się od wszelkiej niewoli namiętności, dąży do swego celu drogą wolnego wyboru oraz zapewnia sobie skutecznie i pilnie odpowiednie pomoce. Wolność ludzka, zraniona grzechem, jedynie z pomocą łaski Bożej może to nastawienie ku Bogu uczynić w pełni skutecznym ( Gaudium et Spes, 17 )


Równocześnie ostrzega przed fałzywym pojmowaniem wolności jako swobody czynienia wszystkiego, co się nam podoba, także zła.


W liście do Galatów ( Ga 5,1) czytamy:

Cytuj:
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!


W tym sensie wolność jest możliwością swobodnego czynienia dobra , pielęgnowania w sobie cząstki Bożej dobroci.

PTR, wolność -od , jest to wolność rozumiana na sposób negatywny, jako rezygnacja, odrzucenie reguł i hołdowanie zasadzie " róbta, co chceta" .

Prawdziwa wolność jest wolnością ku dobru, ku Chrystusowi.

Wolności nie należy mylić z wolną wolą. Wolna wola umożliwia nam opowiedzenie się za wolnością lub przeciwko niej . Raz wybrawszy wolność, wciąż musimy ten wybór potwierdzać i dokonywać wyboru dobra :)
Ucieczka od podejmowania decyzji jest ucieczką od wolnośći.
Wolność urzeczywistnia się w miłości bliźniego.


Wt gru 28, 2004 17:18

Dołączył(a): N sty 02, 2005 0:09
Posty: 2
Post 
To wszystko zależy od tego co znaczy 'wolność'. Np. społecznie to nigdy nie jesteśmy wolni, nasze decyzje są z góry podyktowane przez kodeks moralny naszego społeczeństwa, ciągle jesteśmy zależni od tego co powiedzą rodzice, nauczyciele, znajomi. Nawet zagorzali katolicy, gdyby urodzili się chociażby Afganistanie wyznawaliby islam, bo tak wpoiliby im rodzice.
Jest jeszcze taka ciekawa teoria na temat wszechświata (sprzykrością stwierdzam fakt, że nie pamiętam autora i nie jestem pewien czy odpowiednio przekaże jej sens), mianowicie przyjmijmy, że wszystkie reakcje chemiczne w naszym świecie są przewidywalne i gdyby istniał taki demon(lub geniusz mniejsz o to), który mógłby zebrać naraz wszystkie informacje o wszystkich atomach to mógłby wtedy przewidzieć jakie reakcje zajdą za określony okres czasu, czyli mógłby przewidzieć całą przyszłość. Jeśli wiedziałby co nastąpi to znaczy, że wszystko jest już ustalone i nie mamy żadnego wpływu, a tym samym żadnej wolności.

_________________
Waagh!


N sty 02, 2005 1:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Hi, hi, nie przejmował bym się tym Durghu, żaden geniusz tego nie dokona, bo to fizycznie niemożliwe nawet przy pełnej informacji na temat stanów wszystkich atomów czy kwarków we wszechświecie. Zapraszam do podstaw fizyki kwantowej. Nie jestem bynajmniej specjalistą w tej dziedzinie, ale przez wstęp do tej teorii jest całkiem zrozumiały już na poziomie liceum.
Czym jest wolność ? To prawo do powiedzenia "nie". To prawo do popełniania własnych błędów i płacenia za nie. To prawo do podejmowania własnych decyzji kierując się własną oceną i własnym rachunkiem zysków i strat. Wolność jest także zawsze odwrotnie proporcjonalna do bezpieczeństwa. Im więcej wolności tym mniej ochrony i więcej ryzyka. Dlatego większość ludzi tak naprawdę niczego nie boi się bardziej niż właśnie wolności.


N sty 02, 2005 14:04
Zobacz profil
Post 
Uchu - wydaje mi sie tylko zwykłym brakiem rosądku, jeżeli ktoś nie słucha się starszych (bądź mądzejszych) osób i płaci za błędy, których mógłby uniknąć ...


N sty 02, 2005 14:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Nie osiągniesz niczego jeżeli nie spróbujesz. Do ciebie należy ocena tego czy cel jest warty ryzyka. Jak mówiłem wolność i bezpieczeństwo nie idą w parze. Ludzie którzy całe życie chowają się za plecami innych wiodą może i spokojny ale i nudny żywot ... po za tym gdyby każdy zakładał, że coś jest niemożliwe tylko dlatego, że ktoś inny tak sądzi nadal siedzielibyśmy na drzewach ... ;]


N sty 02, 2005 22:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 02, 2005 0:09
Posty: 2
Post 
PugCondoin'nie! To tylko teoria, a poza tym zaznaczyłem 'gdyby istniał taki demon', a mówiąc o geniuszu(inaczej Dżin;)) miałem na myśli takiego typowego, z butelki! Co więcej to było jedno z ciekawszych przedstawień na wykładzie filozoficznym o wolności właśnie.

_________________
Waagh!


Pn sty 03, 2005 19:14
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 02, 2004 9:43
Posty: 30
Post 
Ja też myśle że nie ma wolności absolutnej.

Dla mnie wolność to przedewszystkim własne życie, podejmowanie decyzji to za siebie odpowiadam że moge sobie rozmawaić z kim chce i tak dalej.
Pozdrawiam, życze zdrowia.

_________________
,,Żebyśmy byli mniej wrażliwi na dźwięk monety a bardziej na łzy"- O. Piotr Ferdin OSCam.


Pn sty 03, 2005 19:28
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz gru 02, 2004 19:24
Posty: 858
Post 
baranek napisał(a):
Prawdziwa wolność jest wolnością ku dobru, ku Chrystusowi.


Czyli kto nie idzie wskazaną przez Chrystusa drogą, wolny nie będzie, tudzież nie wybierze dobra?


Wt sty 04, 2005 20:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL