Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 8:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Dekalog 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
Idący i feelek - zapytam Was: Czy Chrystus wiedział, kiedy należy zgodnie z przykazaniem zachowywać Boży dzień odpoczynku?

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 26, 2024 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dekalog
Wiedział.
A teraz ja zapytam Ciebie: Czy Jezus jadał kaszankę?


Pn lut 26, 2024 15:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
feelek napisał(a):
Wiedział.
OK - zgadzamy się: Pan Jezus wiedział, a nawet coś więcej: On praktykował tę wiedzę:
    Łk 4,16 PAU
    (16) Przyszedł też do Nazaretu, gdzie się wychował. Zgodnie ze swym zwyczajem wszedł w dzień szabatu do synagogi i wstał, aby czytać.

Zauważmy: to nie była jednorazowa "wycieczka" do ówczesnego domu modlitwy (aby np. podziwiać jej kunszt architektoniczny) - lecz to był zwyczaj naszego Zbawcy, aby dzień szabatu zgodnie z Bożym przykazaniem szanować!...
Pytanie:
Czy to coś złego naśladować Pana Jezusa?! Czy On nie wzywał - jako Nauczyciel - aby Jego uczniowie Go naśladowali?... Na tym ówcześnie, ale nie tylko wtedy, polegała edukacja: uczniowie robili to, co ich nauczyciel - byli z nim cały czas i brali z niego wzór; jest to wg mnie jak najbardziej słuszne, aby też tak Zbawcę naśladować! Coś w tym ktoś widzi złego??!

Tylko proszę nie czepiać się tego, że nie mamy dziś synagog - bo to nie o budynek, czy strukturę społeczną chodzi, ale o Boga chodzi, by słuchając Go, by być Mu posłusznym z miłości: tu akurat w temacie dnia, jaki On ustanowił, i o którym rzekł, aby o nim pamiętać!
Jakoś "dziwnie" ludzie Bożymi dziećmi się zwący, nie chcą pamiętać - jakiegoś "duchowego Alzheimera" dostają, czy co?... Doprawdy dziwne to, prawda?!...

feelek napisał(a):
A teraz ja zapytam Ciebie: Czy Jezus jadał kaszankę?
Nie jadał. Chcesz uzasadnienia, czy raczej tym prowokacyjnym pytaniem chcesz po prostu odwrócić uwagę od tematu szabatu?...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 26, 2024 16:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dekalog
Jerzy_67 napisał(a):
Pytanie:
Czy to coś złego naśladować Pana Jezusa?! Czy On nie wzywał - jako Nauczyciel - aby Jego uczniowie Go naśladowali?...

Jezus nigdy nie uczynił niczego złego. Z powodzeniem i bez obaw możemy Go naśladować.

feelek napisał(a):
Chcesz uzasadnienia, czy raczej tym prowokacyjnym pytaniem chcesz po prostu odwrócić uwagę od tematu szabatu?...

Nie, nie chcę uzasadnienia. Zwracam tylko uwagę na to, że Jezus był Żydem i stosował się do prawa żydowskiego oraz, że nie wszystko co robił, lub czego nie robił musimy powtarzać. Chrześcijan prawo żydowskie nie obowiązuje.


Pn lut 26, 2024 16:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
feelek napisał(a):
Jezus nigdy nie uczynił niczego złego. Z powodzeniem i bez obaw możemy Go naśladować.
Złem jest łamanie woli Bożej, więc naśladowanie Pan Jezusa w temacie szabatu jest tym dobrym naśladowaniem Go, prawda?

feelek napisał(a):
Zwracam tylko uwagę na to, że Jezus był Żydem i stosował się do prawa żydowskiego oraz, że nie wszystko co robił, lub czego nie robił musimy powtarzać. Chrześcijan prawo żydowskie nie obowiązuje.
Tak się szczęśliwie składa, że szabat nie wywodzi się z czasów Izraela, ale z czasów stworzenia i Adama... Tam są korzenie szabatu, a nie pod Synajem! (a o ile wiem, to Adam i Ewa Żydami nie byli...).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 26, 2024 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dekalog
Jerzy_67 napisał(a):
Złem jest łamanie woli Bożej, więc naśladowanie Pan Jezusa w temacie szabatu jest tym dobrym naśladowaniem Go, prawda?

Naśladowanie Jezusa na pewno nie jest czymś złym.

Cytuj:
Tak się szczęśliwie składa, że szabat nie wywodzi się z czasów Izraela, ale z czasów stworzenia i Adama... Tam są korzenie szabatu, a nie pod Synajem! (a o ile wiem, to Adam i Ewa Żydami nie byli...).

No i taki szabat jak ten z "czasów stworzenia Adama" chrześcijanie jak najbardziej przestrzegają, o czym mówiłem już wcześniej.


Pn lut 26, 2024 17:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
feelek napisał(a):
No i taki szabat jak ten z "czasów stworzenia Adama" chrześcijanie jak najbardziej przestrzegają, o czym mówiłem już wcześniej.
To Ty tak uważasz; mam votum separatum!
Ja to tak pojmuję, że ten sam dzień zawsze Bóg wybrał i tego nie zmienił, bo i Dekalogu nie zmienił... a początek szabatu to czas kreacji świata...

Pytałem i cytowałem zwyczaj Jezusa: W szabat odpoczywał i nabożeństwo w synagodze swoją aktywnością ubogacał (np. w Nazarecie).
Gdyby tak iść przez te 2000 lat do przodu krokiem tygodniowym, to czy nie doszłoby się do współczesnego szabatu, jaki też w Nazarecie (i nie tylko) jest obchodzony?
Uważam, że jak najbardziej by się doszło - co świadczy o tym, że szabat za dni Jezusa (a On wiedział, który to ma być dzień) nadal wypada w ten sam czas, co wtedy (nasza sobota liczona od zachodu słońca).
Jest tak, bo Żydzi nie mieli zmian w kalendarzu!

A nawet zmiana kalendarza, jakim się posługują chrześcijanie (juliański na gregoriański), nie zaburzyła kolejności dni tygodnia (to było w 1582 bodajże roku, by dostosować kalendarz do rytmu słonecznego - usunięto kilkanaście dni w październiku, ale nie zmieniono kolejności dni tygodnia!).
Piszę o tym, gdyby ktoś wątpił, czy aby obecny szabat to ten właściwy czas... Tak, właściwy jak najbardziej, chyba że Jezus coś źle robił, ale to już wykluczyliśmy...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 26, 2024 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dekalog
Jerzy_67 napisał(a):
Piszę o tym, gdyby ktoś wątpił, czy aby obecny szabat to ten właściwy czas... Tak, właściwy jak najbardziej, chyba że Jezus coś źle robił, ale to już wykluczyliśmy...

Nawet jakby odpoczywał cały tydzień, to też nic złego by nie robił.


Pn lut 26, 2024 18:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Dekalog
Jerzy_67 napisał(a):
Ja to tak pojmuję, że ten sam dzień zawsze Bóg wybrał i tego nie zmienił, bo i Dekalogu nie zmienił... a początek szabatu to czas kreacji świata...

I na dodatek pilnuje prowadzenia kalendarza. Szczególnie włączał się we wszystkie reformy kalendarza.
Nie może być mowy o pomyłce o jeden dzień. Co innego mylić się o tygodnie, miesiące, lata, a nawet setki, miliony lat.
Wprawdzie do dziś nie wiemy na ile lat przed urodzeniem Chrystusa narodził się Jezus. Ale wiemy w jaki dzień tygodnia? Bo przecież nie w szabat!

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt lut 27, 2024 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
Twoja ironia jest tak niskich lotów, że nie chce mi się odzywać...
Jednak tylko przypomnę, że Łk 4,16 czegoś nas uczy - a od tamtego szabatu nie upłynęły miliony lat; nie było też reform kalendarza naruszających porządek dni w tygodniu! Kapujesz, o czym piszę?!

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 27, 2024 9:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 613
Post Re: Dekalog
A Rdz 1.14 A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; 15 aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. 16 Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. 17 I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; 18 aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre. świadczy o geocentryzmie.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Wt lut 27, 2024 9:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
Temat dotyczy szabatu, nie kształtu Ziemi, czy jej położenia wśród gwiazd...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 27, 2024 10:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Dekalog
Jerzy, nam pytanie do Ciebie: Jaki jest najważniejszy dzień w historii świata z punktu widzenia chrześcijanina?


Wt lut 27, 2024 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1941
Post Re: Dekalog
Dzień jego szczerego nawrócenia do Pana Jezusa Chrystusa jako osobistego Pana i Zbawiciela.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Wt lut 27, 2024 10:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL