Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 21:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 chrzescijanstwo powodem przemocy ? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post chrzescijanstwo powodem przemocy ?
taki jest temat pracy magisterskiej mojej kolezanki : interpretacja cytatu "chrzescijanstwo jest posrednia przyczyna przemocy w rodzinie"
i ma przeprowadzic badania odnosnie tego cytatu

gdy uslyszalam taki temat no nie ukrywam, ze zdziwilam sie bardzo ... dlatego, ze ja nie kojarze fragmentu z Biblii ktory by zachecal do jakiejkolwiek formy przemocy w rodzinie

obiecala mi, ze dostarczy mi zgromadzone przez siebie cytaty ktore potwierdzaja ten temat ... hmm
w kazdym razie jak tylko mi je dostarczy zmieszcze je tutaj :)

zastanawiam sie co Wy o tym sadzicie ... czy chrzesciajnstwo moze byc zrodlem przemocy w rodzinie? no i czy znacie jakies odwołanie w Biblii do tego

ps. nie wiem czy w dobrym temacie umiescilam ten post ... :)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pt sty 14, 2005 22:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 26, 2004 23:12
Posty: 1036
Post 
Sfrustrowane dewotki, które nie są w stanie sprostac wymaganiom, które same na siebie nakladaja.
Mężczyźni, ktorzy maja wiarę (wiecie gdzie) i sa zmuszani przez żony-dewotki do praktykowania swojej religii.
takie zachowania sprzyjaja różnorakim konfliktom rodzącym się pomiędzy pdmiotami.

To tylko dwa przykłady, nie chce mi się więcej pisac, a wierz mi, jest tego więcej...

Zdroofko

_________________
Jestem człowiekiem i jedyne czego mogę być pewny, to świadomość mojego istnienia. Jakakolwiek teza wygłoszona ponadto staje się dogmatem. Nie bądźmy niczego pewni, bo stworzymy kolejną religię.


Pt sty 14, 2005 23:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
I dokładnie na takiej samej podstawie można by napisać o ateizmie jako źródle przemocy :D


Pt sty 14, 2005 23:04
Zobacz profil
Post 
Takim ateistycznym przykladem przemocy moga być np:

Sfrustrowani młodociani plujący na przydrożne krzyże i obrażajacy uczucia starszych kobiet.....oraz mający w głebokim poważaniu człowieka potrzebujacego pomocy.

pozdrówka :D


Pt sty 14, 2005 23:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
qrczak7 napisał(a):
Sfrustrowane dewotki, które nie są w stanie sprostac wymaganiom, które same na siebie nakladaja.


hmmm wiesz ... no chyba nie chcesz mi powiedziec ze to ze ktos naklada na siebie jakies wymagania i nie potrafi im sprowstac jest od razu wina chrzescijanstwa !
a gdzie sie podziala odpowiedzialnosc za wlasne czyny ? dlaczego od razu w tym momencie zwalac na religie?

qrczak7 napisał(a):
Mężczyźni, ktorzy maja wiarę (wiecie gdzie) i sa zmuszani przez żony-dewotki do praktykowania swojej religii.


ale yyyy to w tym momencie przemoc ze strony tego mezczyzny tak??
przyznam ze takie troche naciagane ...


qrczak7 napisał(a):
To tylko dwa przykłady, nie chce mi się więcej pisac, a wierz mi, jest tego więcej...


poprosze jednak mimo wszystko o przyklad gdzie BIBLIA mowi (zacheca?) do przemocy ...

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


N sty 16, 2005 15:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 08, 2004 23:56
Posty: 573
Post 
chrzecijanstwo to religia milosci - przemoc rodzi sie z calkowitego zaprzeczenia milosci - z nienawisci... wiec temat pracy ma blad logiczny....
to jakby napisac ateizm przyczyna nawrocen.... czy cos w podobnym stylu...

Zglebiajac temat mozna by raczej pisac o " zaslanianiu sie wiara i jej wypaczony obraz przyczyna itd...."


A o calej sprawie sadze tyle ze teraz jest w modzie plucie na chrzescijanstwo i chrzescijan.... ale w takich momentach pozostaja slowa Jezusa
Cytuj:
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
11 Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. 12 Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków4, którzy byli przed wam

_________________
Obrazek


Pn sty 17, 2005 1:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 16, 2005 21:02
Posty: 220
Post 
Moim zdaniem, sam temat" Chrześcijaństwo jest pośredną przyczyną przemocy w rodzinie", jest źle skonstruowany, gdyż z góry zakłada, że chrześcijaństwo na 100% jest pośrednią przyczyną przemocy. a przecież ktoś może się z tym nie zgadzać, a tu na siłę trzeba szukać przykładow ze chrzes. jest jednak przyczyna przemocy, dziwny jakis ten temat


Pn sty 17, 2005 10:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 0:53
Posty: 115
Post 
temat jest dobry

nikt (normalny) nigdy nikomu nie kazal zgadzac sie z tematem

temat to punkt wyjscia

mozna go przyjac jako hipoteze, a pozniej obronic, obalic, albo podac szereg argumentow za/przeciw i podsunac mozliwe rozwiazania do przyjecia przez czytelnika

chrzescijanstwo to nie jest przeciwienstwo ateizmu

chrzecijanstwo to religia, ktora gromadzi ludzi wokol idei

ateizm to odrzucenie boga, nie ma idei jako takiej, kazdy ateista jest sam w swoich pogladach

tak wiec czlowiek, ktory szanuje przydrozne krzyze, to nie jest dobry ateista, ale ateista - dobry czlowiek

jesli ateista pluje na krzyze, to jest to ateista - debil, a nie zly ateista

ale, jesli chrzescijanin wynosi meble z domu, zeby kupic wodke, to jest to zly chrzescijanin

wiec, chrzescijanina mozna rozliczac z jego "chrzescijanskosci", ateisty z ateizmu nie

_________________
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.apocalypsecartoons.com/fathe ... 1/ft1.html


Wt sty 25, 2005 12:56
Zobacz profil
Post 
Może nie tyle samo chrześcijaństwo, co tradycja może być "powodem przemocy w rodzinie".
Jak jest tradycją, że cała rodzina co niedzielę idzie rano do kościoła. Jeśli dziecko zaprotestuje, bo chce dłużej pospać albo oglądać teleranek, to rodzice stosują przemoc w postaci klapsa, zmuszając tym do praktykowania "tradycji chrześcijańskiej" w ich rodzinie.
Jeśli nastolatek ma ochotę się wybrać na imprezę w czasie Wielkiego Postu, to praktykujący rodzice mogą go siłą zmusić do zastosowania się do tradycji - zamknąć go w domu albo zagrozić (przemoc) odebraniem innych przyjemności.
Na Wielkanoc przemocą zaciąga się rodzinę do spowiedzi i do uczestnictwa w nabożeństwach.
Można znaleźć tez przeciwny przykład: żona nagminnie uczęszcza na wszystkie nabożeństwa w kościele. Mąż ma tego dosyć, chciałby mieć czasem towarzystwo w domu, móc porozmawiać o czymś innym niż o wierze. Kiedy spokojne argumenty nie docierają do zapalonej chrześcijanki, może on zacząć stosować bardziej agresywne argumenty: groźby, złość. Podobnie agresywnie mogą reagować nierozumiejący rodzice na regularne wyjścia ich dziecka na spotkania modlitewne, oazowe, pielgrzymki, zwłaszcza gdy się to odbywa kosztem nauki.
Skąd się bierze przemoc? Z niezaspokojonych potrzeb. Z braku tolerancji dla wyboru drugiego człowieka. "Chrześcijaństwo" może być równie dobrym powodem jak każdy inny. A na tym polu nawet łatwiej o brak wzajemnego zrozumienia.
Same poglądy i wiara nie są konfliktotwórcze, dopóki nie zaczną się ujawniać w wypowiedziach i działaniach.


Śr sty 26, 2005 2:55
Post 
O Rany!!!!

Erda :)
Nakreslilas nam obraz wyjatkowo patologicznej rodziny :)
Nie przecze ze takie sie zdarzaja......jednakowoz czy mozna taka nazwac rodzina chrzescijanska?.....bo według mnie NIE.

Przymuszanie do praktyk religijnych przemoca, po prostu kłóci sie z chrzescijanstwem i jest niepoważne. Dziecko powinno samo chciec uczęszczac na Msze.......i jedynie odpowiednie kształtowanie tegoz dziecka i nauczenie go hierarchi waznosci, moze przyniesc dobry skutek. Przemoc w tym wypadku nie pomoze, a wrecz odwrotnie spowoduje totalna niechec dzieciaka do wiary.co w konsekwencji doprowadzi do całkowitego odsuniecia sie od Kosciola w starszym wieku. Wine za to ponosza tylko i wylacznie rodzice, ktorzy zamiast tłumaczyc i uczyc stosowali przemoc fizyczna.
Nie jestem przeciwnikiem "klapsów".........bo sa sytuacje które wrecz do tego zmuszaja. Z pewnoscia jednak nie jest taka sytuacja zmuszanie do praktyk religijnych.

Jezeli chodzi o WP i "odebranie" przyjemnosci nastolatkowi. Nastolatek powinien juz sobie zdawac sprawe z tego, ze życie nie sklada sie tylko i wylacznie z przyjemnosci.......jezeli tego nie wie, to oznacza ze popelniono blad wychowawczy w okresie wczesniejszym.

Przyklad "rozmodlonej" zony, nie interesujacej sie zyciem meza....takze jest przykladem patologii religijnej. Fanatyczny dewotyzm to "drugi biegun" obojetnosci religijnej. Tak jedno jak i drugie jest po prostu złe.
Chrzescijanstwo zobowiazuje do praktyk religijnych, ale nie moga sie one odbywac kosztem drugiego człowieka. Wszystko ma swoje granice i kazda przesada jest zła.

Spotkania oazowe, pielgrzymki itp. sa dobre.......jednak nie moga kolidowac z codziennymi obowiazkami. To juz jednak zadanie dla animatorów poszczególnych grup. Taki animator powinien byc na tyle ukształtowany by zaingerowac w momencie gdy dowiaduje sie o zaniedbywaniu przez członka grupy codziennych obowiazków (nauki, pracy, rodziny itp. ).
Ora et labora.....brzmi dewiza św. Benedykta z Nursji.

Przemoc na tle relligijnym jest po prostu patologia i nie ma nic wspolnego z prawdziwym chrzescijanstwem.

pozdrowka


Śr sty 26, 2005 9:42

Dołączył(a): Wt sty 25, 2005 14:56
Posty: 4
Post 
A może w tym temacie chodzi o to, że np. misjonarze są mordowani gdzieś tam na Ukrainie, w Afryce, czy Brazylii. Są niechętnie postrzegani w Rosji.

Podobnie jak Żydzi. Mogą nawet nic nie robić, a i tak stereotyp jest, że ich się nie lubi.


Śr sty 26, 2005 11:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 25, 2005 14:56
Posty: 4
Post 
Sorry, tam jest ukonkretnienie na rodzinę, a nie zawieszone w próżni. Szkoda, że nie mogę zmieniać swoich postów.


Śr sty 26, 2005 11:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 0:53
Posty: 115
Post 
jesli to wszystko sa patologie... to gdzie normalnosc? :|

czy ja jestem jakis szczegolny, ze nigdy jej nie spotkalem?

_________________
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.apocalypsecartoons.com/fathe ... 1/ft1.html


Śr sty 26, 2005 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Polkow napisal:
Cytuj:
chrzecijanstwo to religia, ktora gromadzi ludzi wokol idei


Nie chrzescianstwo nie gromadzi ludzi wokol idei, tylko wokol osoby.

I tu wlasnie lezy caly problem, jesli chrzescianstwo traktuje sie jako zboir zasad, norm, czy nawet dobrych slow, idee to latwo zmuszac innych by je przejeli lub odrzucili. Latwo wzbudza agresywnosc stawianie idei przed czlowiekiem, wtedy latwo zrozumiec meza ktory sie by zona stawiala idee przed nim.

A chrzesianstwo to przyjecie milosci mjednej oswoby, uzdalniajace nas kochac innych. Ta milosc moze sie tez wyrazac przemoca jak np. klaps rodzicow wobec dziecka, czy "trabienie komus nad uchem" i proba przejkonania go.

Jesli sie zle interpretuje ten punkt to na pewno ksiege madrosci mozna uznac za zapraszanie do przemocy wobec dzieci.

Mozna tez traktowac cytat jesli ktos nienawidzi ojca, matki, nawet siebie samego nie moze byc moim uczniem jako zachete do odzrucania innych.

Problemem jest raczej wspolczesna wizja nieagresyji, jaka mamy np. w Skandynawii, gdzie za klapsa odbieraja dzieci,a potem jest chore spoleczenstwo.
W Anglii osoby ktore glosowaly za przedlurzeniem legalnosci aborcji do 24 tygodnia glosowaly w sprawie zakania klapsa. Jak widac to nie ma nic wspolnego z zapewnieniem dziecku jak najlepszych warunkow, tylko o ideologie.


Śr sty 26, 2005 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 0:53
Posty: 115
Post 
to moze oddzielmy chrzescijanstwo idealne od realnego :)

komunizm w zalozeniach tez mial byc wspanialy, a jakos nie teges :)

pomowmy o chrzescijanstwie jako obrazowi zycia chrzescijan

to chrzescijanie tworza chrzescijanstwo kazdego dnia

czy takowe moze byc przyczyna przemocy ?

_________________
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
http://www.apocalypsecartoons.com/fathe ... 1/ft1.html


Śr sty 26, 2005 12:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL