Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 14:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Jak pytamy? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post Jak pytamy?
Jest tu duzo tematow o istnienie Boga, o Jego dzialanie i tym podobne.
Proponuje reflekcje poprzedajaca te pytania.

W jaki sposob pytamy?
Gdy sie pytamy dlaczego, to robimy to jak dziecko ktore pragnie poznac wszystko, jak naukowiec ktory jest zafascynowany przyroda, swiatem i pragnie zgebic wiedze na ten temat, nawet przez bledne teorie pozniej odrzucane? :-D

Czy tez pytamy by udowodnic ze ja mam racje, i jednoczesnie ze pozostali sie myla?:lol:

Czy sami sie zastanawiamy nad odpowiedzia, czy tylko zadajemy pytanie by innym pokazac ze bladza?

Czy czekamy wreszcie na odpowiedz?:shock:
Czy probujemy zrozumiec co inni maja do powiedzenia?:x

Zapraszam do reflekcji o sposob stawiania pytan, o ich sens, o sposobie prowadzenia dalszej dyskusji.

Ten tyemat nie wynika z checi pokazania konkretnej osobie ze nie da sie z nim/nia dyskutowac, nie zwrocona przeciwko nikomu ( i prosze by tak pozostalo). Tylko ogolne refleksja.


So lut 12, 2005 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
W jaki sposob pytamy?
Gdy sie pytamy dlaczego, to robimy to jak dziecko ktore pragnie poznac wszystko, jak naukowiec ktory jest zafascynowany przyroda, swiatem i pragnie zgebic wiedze na ten temat, nawet przez bledne teorie pozniej odrzucane?


Może należało by jeszcze zwrócić uwagę o co pytamy. Jest na forum wątek, który nazywa się "czy Bóg istnieje", figuruje jako jego autor, ale to nieprawda. Ja na ten wątek tylko opierwszy odpowedziałem, a autora potem zbanowano z forum. Następnym w kolejce postów byłem ja i tak już zostało.
Nigdy nie pytałem o to czy Bóg istnieje, zawsze pytałem dlaczego ludzie chcą w coś takiego wierzyć, i co nimi powoduje. Mam swoją tezę, którą kształtuję od dłuższego czasu właśnie w czasie takich dyskusji.

Cytuj:
Czy tez pytamy by udowodnic ze ja mam racje, i jednoczesnie ze pozostali sie myla?


Udowodnić? W dyskusjach na temat istnienia "Boga" i w podobnych, raczej nie ma mowy o udowodnieniu czegokolwiek. Ale na pewno weryfikacja własnych poglądów jest cenną cechą każdej dyskusji, a przecież nie zaczynamy wyrażac własnych poglądów jeżeli ich dobrze nie przemyśleliśmy ... czy może się mylę ? ;]

Cytuj:
Czy sami sie zastanawiamy nad odpowiedzia, czy tylko zadajemy pytanie by innym pokazac ze bladza?


To zależy od dyskusji na jaką mamy ochotę ... forma prowokacji jest jedną z tych które dają najbardziej interesujące efekty, pytanie nie zawsze musi być bezpośrednie ... ;]

Cytuj:
Czy czekamy wreszcie na odpowiedz?
Czy probujemy zrozumiec co inni maja do powiedzenia?


W przeciwnym wypadku naprawdę tracimy tylko czas ... czyż nie ?


So lut 12, 2005 17:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post Re: Jak pytamy?
Cytuj:
Jest tu duzo tematow o istnienie Boga, o Jego dzialanie i tym podobne.
Proponuje reflekcje poprzedajaca te pytania.

W jaki sposob pytamy?
Gdy sie pytamy dlaczego, to robimy to jak dziecko ktore pragnie poznac wszystko, jak naukowiec ktory jest zafascynowany przyroda, swiatem i pragnie zgebic wiedze na ten temat, nawet przez bledne teorie pozniej odrzucane? :-D

Mysle, ze nalezaloby zaczac, dlaczego w ogole pytamy. Ano chyba dlatego, ze jestesmy istotami rozumnymi i lezy to w naszej naturze, by pytac, szukac, dazyc do prawdy, o ktorej gdzies w glebi serca wiemy, ze jest, ale jest zakryta przed nami. Swiety Tomasz z Akwinu okreslil to, jako naturalne pragnienie Boga. Jestesmy stworzeni na Jego obraz i podobienstwo, a wiec nasza tesknota do zrodla Prawdy jest czyms naturalnym, wrodzonym.
Jak pytamy? To zalezy, co w danym momencie nas fascynuje, pociaga, gnebi. Pytamy o zycie, bo Bog jest zyciem, pytamy o egzystencje, bo Bog jest Egzystencja, pytamy o prawde, o dobro, o piekno, bo tylko Bog, ktory jest Prawda, Dobrem, Pieknem moze na te pytania udzielic odpowiedzi. I udzielil, kiedy "w tych ostatecznych dniach przemowil do nas przez Syna" Hbr 1:2. O jednym jednak nie wolno nam zapominac, Bog objawil sie w pelni w Jezusie, ale i tak pozostaje tajemnica, gdyz nie jest krzyzowka do rozwiazania, wiec te nasze pytania sa ograniczone. Nie przeskoczymy bariery tajemnicy, ktora poznamy dopiero wtedy, gdy staniemy przed Bogiem twarza w twarz.

Cytuj:
Czy tez pytamy by udowodnic ze ja mam racje, i jednoczesnie ze pozostali sie myla?:lol:

Tak wiec nie chodzi tu o udowadnianie, kto ma racje, tylko o to, by znalezc odpowiedz na te najwazniejsze dla nas pytania o sens zycia, cierpienia, czy chociazby dlaczego mam wstawac z lozka kazdego dnia, dlaczego mam kochac drugiego czlowieka co najmniej tyle, co siebie, itd., a kiedy Bog mnie doprowadza do misterium Wcielenia, Meki, Smierci i Zmartwychwstania, to tylko moge ukleknac w pokorze przed wielkoscia Boga i Jego bezinteresownej milosci i tak trwac w adoracji i zachwycie.

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


So lut 12, 2005 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 05, 2005 1:35
Posty: 45
Post 
PugCondoin napisał(a):
Nigdy nie pytałem o to czy Bóg istnieje

To duży błąd Pugu. Bardzo duży błąd. Ale szanuję Twoją wolność. Na jej gruncie "masz prawo" dokonywać dogmatycznych założeń rozstrzygających kwestię istnienia Boga.

PS.
Czekam na Twoją odpowiedź w temacie "Nauka, a ideologia"

_________________
www.caritas.pl >>CARITAS<< Jeżeli to, co powiedziałem, pomogło Tobie, to Ty pomagaj innym


So lut 12, 2005 21:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 29, 2003 12:52
Posty: 1364
Post 
Cytuj:
To duży błąd Pugu. Bardzo duży błąd. Ale szanuję Twoją wolność. Na jej gruncie "masz prawo" dokonywać dogmatycznych założeń rozstrzygających kwestię istnienia Boga.


By zadać takie pytanie musiałbym mieć do tego jakąś podstawę, a tej nigdy nie znalazłem ... mam pytać o coś tylko dlatego, że inni tak czynią?


So lut 12, 2005 22:07
Zobacz profil
Post 
Pytam, żeby pobudzić w sobie intuicję, która mnie poprowadzi do odpowiedzi. Pytam, żeby usłyszeć czyjąś odpowiedź, która pokazuje spojrzenie z innego (niż mój) punktu widzenia. Pytam, żeby poznać sposób myślenia innych ludzi.


So lut 12, 2005 23:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
Zadaję pytania po to zeby sie czegos dowiedziec, zeby poznac stanowisko innych ludzi ... ale zadaje rowniez pytania po to zeby sprowokowac dyskusje i aby ja (oraz inni) mogli wycoagnac dla siebie jakies wnioski.

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


N lut 13, 2005 10:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL