Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 01, 2020 13:11Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Absurdalne Przymioty boga: 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 28, 2010 19:19
Posty: 44
Post Absurdalne Przymioty boga:
> > Wszechmocny
- a nie może sobie poradzić ani z człowiekiem, ani ze zbuntowanymi duchami,

> > Nieskończenie dobry
- a dopuszcza zło,

> > Doskonały i samowystarczalny bytowo
- a potrzebuje człowieka do uwielbiania.

Z miłości stworzył świat, którego zasadą jest niszczenie innego życia w celu podtrzymania własnego, z miłości do człowieka posadził w raju jedno drzewko, którego użył do podstępnego wrobienia człowieka w rzekomy układ z kolegą szatanem, którego zresztą też stworzył i też pewnie z miłości, tak samo jak dał zmasakrować swojego synka, także z miłości, żeby skuteczniej wpoić ludziom urojone poczucie winy za swoje boskie nieudacznictwo .

A największy absurd głoszony prze Kościół to to, że mamy go za to jeszcze kochać i uwielbiać. No i najbardziej przyziemny absurd - to że jesteśmy jedyną planetą w kosmosie, na której zechciał się objawić.

> > A może i nie?

Naszą mikroskopijną w skali Wszechświata planetę otaczają setki miliardów galaktyk, a w nich setki miliardy gwiazd i zapewne tyleż samo planet - tylko ignorant mógłby stwierdzić, że nie ma tam innych mieszkańców poza Nami!

Czy i na te planety Bóg wysłał się w skórze pewnego rabina aby naprawiać ich mieszkańców, za to jakimi ich stworzył?

Czy - zakładając że "Avatar" J. Camerona istotnie trafił z rzeczywistym wyglądem mieszkańców któreś z tych obcych planet - Pan Jezus miał tam np. 3 metry wzrostu i niebieską skórę?

Setki miliardów galaktyk, a w nich setki miliardy gwiazd i zapewne tyleż samo planet...

Czymże my i nasze śmieszne przyziemne religie jesteśmy wobec nieskończoności tego Wszechświata?


N lip 04, 2010 1:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
A czymże jest Wszechświat wobec Boga? Co do reszty to w sumie nie widzę wspólnej platformy do porozumienia. Sam sobie przetłumaczyłeś coś i na tym się opierasz. Ja też coś sobie wymyślę i karzę innym udowadniać że tak nie jest. Bóg jest wszechmocny, tzn tyle że może wszystko. Ale czyni wedle swej wszechwiedzy i wszech mądrości. I tu jest problem, Bóg robi swoje, realizuje swój plan, a Ty jako mały człowiek, co słusznie zauważyłeś, chcesz Go pouczać co ma robić i jak. To kwestia pojmowania tego co jest, odpowiedniego dystansu do siebie, który niby masz, ale z drugiej strony bez pełnej konsekwencji.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 04, 2010 10:34
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Cytuj:
...Bóg robi swoje, realizuje swój plan,

Niech bedzie. Ale z naszego punktu widzenia to wszechidealne robienie jest do bani. Czemu mamy wiec jednostki wychwalajace dzialanie Boga? Podchlibusy? Wiedza wiecej o innych? Poprzewracane w glowach? I tak mozna w nieskonczonosc. Zlo jest zlem. Czy wina szatana, czy czlowieka - niewazne. "Widzisz i nie grzmisz" swiadczy dobitnie o milosci Boga!

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


N lip 04, 2010 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Przypomina mi to nasze Polskie wszystkowiedzenie. W naszym kraju wielu Polaków wie wszystko o wszystkim. Ci domorośli nauczyciele wykładają na przystankach, pod budkami z piwem, oraz w autobusach i tramwajach. Oni się znają na polityce, historii, technice, na wszystkim. Według nich jest wszystko jest do bani, a zarazem wiedzą najlepiej co należy zrobić. Nie czujcie się obrażeni, bo nie o to mi chodzi. Chce tylko pokazać że czym jest laik wobec eksperta, tym jesteśmy my wobec Boga, ale w zupełnie nieporównywalnej skali. Jest to wręcz dziwne że tak łatwo wierzymy we własną wszechwiedzę, bez żadnego dystansu do siebie. A czym innym był grzech Adama i Ewy jak nie właśnie takim "ja wiem lepiej".

A co masz do tych którzy chwalą Boga, bo tego nie rozumiem?

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 04, 2010 11:03
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Wlasciwie sam sobie odpowiedziales. Wiara w Boga, Boga dobrego, to calkiem ludzka rzecz. Tutaj chodzi o ta "bezbledna wykladnie" ktora namietnie forsujecie. To Wy WIECIE czego Bog wymaga w srode, czego w piatek. I to wszystko w oparciu o kilka rekopisow osob spod wielkiego znaku zapytania. Jesli przyznajemy sie do znikomej wiedzy, pozostawmy lebki szpilki i ilosc diablow w spokoju. Z obserwacji mozna przypuszczac, ze obraz Boga stoi w sprzecznosci do gloszonej Prawdy. Tej Prawdy ateizm nie wymyslil.

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


N lip 04, 2010 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 40598
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Cytuj:
Tej Prawdy ateizm nie wymyslil.

Bo nie potrafi jej pojąć.


N lip 04, 2010 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
nobodylikeyou2099 napisał(a):
> > Wszechmocny
- a nie może sobie poradzić ani z człowiekiem, ani ze zbuntowanymi duchami,

> > Nieskończenie dobry
- a dopuszcza zło,

> > Doskonały i samowystarczalny bytowo
- a potrzebuje człowieka do uwielbiania.

Może sobie poradzić ze złymi ludźmi i Szatanem, i w odpowiednim czasie to zrobi.
Przysłów 2:21
Cytuj:
Niegodziwi zaś zostaną z ziemi wytraceni, a postępujący zdradziecko zostaną z niej wyrwani.
Objawienie 20:10
Cytuj:
A Diabeł, który ich wprowadzał w błąd, został wrzucony do jeziora ognia i siarki, gdzie już się znajdowali zarówno bestia, jak i fałszywy prorok; i będą męczeni dzień i noc na wieki wieków.


Bóg dopuszczając do tego, by przez jakiś czas istnieli źli ludzie, w rzeczywistości pokazuje swoją dobroć.
Wynika to z 2 Piotra 3:9
Cytuj:
Jehowa nie jest powolny w sprawie swej obietnicy, jak to niektórzy uważają za powolność, lecz jest cierpliwy względem was, ponieważ nie pragnie, żeby ktokolwiek został zgładzony, ale pragnie, żeby wszyscy doszli do skruchy.
Gdyby Bóg wymierzył karę zbyt wcześnie, mogliby nie przeżyć ci źli, którzy chcą dokonać zmian.
Jednak w odpowiednim czasie będzie wymierzona sprawiedliwość.
2 Tesaloniczan 1:6-8
Cytuj:
6 Bo przecież jest u Boga rzeczą prawą, by tym, którzy was uciskają, odpłacić uciskiem, 7 wam zaś, uciskanym — ulgą wespół z nami podczas objawienia się z nieba Pana Jezusa wraz z jego potężnymi aniołami 8 w ogniu płomienistym, gdy będzie wywierał pomstę na tych, którzy nie znają Boga, oraz na tych, którzy nie są posłuszni dobrej nowinie o naszym Panu, Jezusie.


Bóg nie potrzebuje człowieka.
Obdarzył go życiem, bo chciał się podzielić jego radością z innymi.
Bóg jest godny tego, by oddawać mu cześć, chociaż On sam nikogo do tego nie zmusza.
Objawienie 4:11
Cytuj:
„Godzien jesteś, Jehowo, Boże nasz, przyjąć chwałę i szacunek, i moc, ponieważ tyś stworzył wszystko i z twojej woli wszystko zaistniało i zostało stworzone”.


N lip 04, 2010 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Cytuj:
A czymże jest Wszechświat wobec Boga?

Wobec jakiego Boga ????? widzisz problem w tym że według nie których Boga nie ma. Boga w rozumieniu takim jaki ma większośc religii w tym chrześcijańska - bytu duchowego obdarzone nieograniczoną lub przynajmniej ogromną ( Zaratustra ) mocą i tego który cały ten wszechświat stworzył. Ludzie wierzący pytają wtedy - a skąd wszechświat i ciszą się że mają rację:

Cytuj:
Jak twierdził Dawkins, Pan Bóg nie jest nam potrzebny, bo wszystkie zjawiska biologiczne możemy wytłumaczyć za pomocą praw fizyki. A ja na to: OK, bardzo dobrze. W jaki sposób w takim razie wytłumaczysz, skąd wzięły się prawa fizyki. No i dyskusja się skończyła.


Szczerze mówiąc ten prymitywny argument ( zaskakujące że użyty przez wybitnego przedstawiciela KK - ks. prof. Heller ) łatwo można zbić - a w takim razie skąd ów Bóg ??? Równie nieprawdopodobne jest to że prawa fizyki i materia/energia są wieczne jak i to że Bóg jest wieczny czy to że istnieje poza czasem jak to ostatnio stało się modne. Dlaczego stwierdzenie że istnieje pewien rodzaj bytu który wszystko może, stworzył cały wszechświat z niczego, jest bardziej mądra/logiczna od stwierdzenia że prawa fizyczne są wieczne ( tzn nie mają poczatku ). Co nam pozostaje - ano albo wiara albo nasz umysł i nasza wiedza.
A co nam mówi nasza wiedza i nasz umysł - że znakomita większośc odkryć naukowych zadawała cios za ciosem tradycyjnym wierzeniom ludzkim. Chrześciajaństwo tez musiało stale się dostosowywać do rozwijającej się wiedzy - najlepszym przykładem tego jest postrzeganie Biblii - przez wieki dosłowne - teraz coraz bardziej przenośne aż do nieśmiałych stwierdzeń iż nawet to co w Ewangeliach to jest obraz Ewangelistów i może czasami nie do końca zgodny z faktami.
Ale Ci co najbardziej tkwią w nauce i wierze musza się posuwać to tak szokujących stwierdzeń dla tradycjonalistów jak ta:

Cytuj:
Wychowano nas – to głównie zasługa teologów – że Bóg jest istotą, która może absolutnie wszystko. Coś jakby na zasadzie „hokus pokus”. Skoro może wszystko, to dlaczego pozwala na samoistne poronienia, trzęsienia ziemi i powodzie?

Uważam, że Pan Bóg myśli matematycznie z ogromną precyzją i logiką. Oczywiście nie jest to logika człowieka, bo dostępne nam są jedynie jej okruchy. Być może Bóg mógł stworzyć świat albo z obecną w nim rozrzutnością, albo wcale. Filozofowie mówią w tym przypadku o strukturalnej konieczności. Widocznie z Bożego rachunku wynikło, że lepiej stworzyć właśnie taki świat, niż nie stwarzać go w ogóle.


No więc dla mnie te kilka zdań to trzęsienie ziemi. Koniec z wszechmocnym Bogiem. Bóg jest ograniczony -
Cytuj:

Być może Bóg mógł stworzyć świat albo z obecną w nim rozrzutnością, albo wcale.

A cóz mogło Boga ograniczać - podpowiem - owe prawa fizyki które sa wieczne !!!!!
Cytaty za wyjatkiem pierwszego - ks. prof Heller


N lip 04, 2010 12:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Dural napisał(a):
Wlasciwie sam sobie odpowiedziales. Wiara w Boga, Boga dobrego, to calkiem ludzka rzecz. Tutaj chodzi o ta "bezbledna wykladnie" ktora namietnie forsujecie. To Wy WIECIE czego Bog wymaga w srode, czego w piatek. I to wszystko w oparciu o kilka rekopisow osob spod wielkiego znaku zapytania.

Dla Ciebie to kilka rękopisów, cóż w obliczu takiej argumentacji niestety ale ja nie mam nic więcej do dodania.

Wątpiący
A skąd wiesz że Biblia zawsze była rozumiana dosłownie? Skąd myśl że od zawsze chodziło tylko i wyłącznie o kilka historyjek kilku ludzi, które nie miały żadnego głębszegu sensu? Gdy czyta się Biblię to nie trudno zauważyć że wszystko ma jakiś cel i sens, a nie jest to przypadkowy zbiór kilku opowieści spisanych bez żadnego powodu.

Nauka się rozwija, ale przesłanie Jezusa nie dotyczyło wiedzy naukowej. Jest to powszechny błąd ogólnikowych stwierdzeń że zawsze wszystko było rozumiane dosłownie, że tak czynili wszyscy. Na tej samej zasadzie niejedn już tu mylił postępowanie grpy ludzi, z nauką Kościoła. Taki brak precyzji aż razi i warto byłoby z tym w końcu skończyć.

I znów apeluje, to że Ty myślisz że coś powinno być inaczej, nie znaczy że masz rację i że wnioski jakie na podstawie tego przkekonania wyciągasz są słuszne. "Bóg powinien..." a Bóg robi po swojemu i dobrze.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 04, 2010 12:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Nie istnieje lepsza..skuteczniejsza..nieomylna..i doskonalsza pedagogika od tej Bożej..a dzięki tym Bożym przymiotom,człowiek jeszcze się różni mentalnością od zwierząt


N lip 04, 2010 13:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Wist błagam albo rozmawiamy poważnie albo dajmy ser spokój.

Cytuj:
A skąd wiesz że Biblia zawsze była rozumiana dosłownie?


W 1909 Pius X odpwoedziła za pytania związane z powstającym wtedy modernizmem - poniżej fragment - pytania i odpowiedzi Papieża:

Cytuj:
Pytanie I.: Czy różne systemy egzegetyczne, które wymyślone i propagowane pod przykrywką rzekomej naukowości w tym celu aby wykluczyć sens dosłowny historyczny (sensum litteralem historicum) trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju (libri Geneseos), są oparte na solidnych podstawach (solido fundamento fulciantur)?

Odpowiedź: Negative (przecząco, odmownie).

Pytanie II.: Czy nie sprzeciwiając się (non obstantibus) cechom własnym i formie historycznej (indole et forma historica) Księgi Rodzaju, a także szczególnemu (peculiari) związkowi (nexu) trzech pierwszych rozdziałów tejże Księgi między sobą oraz z następnymi rozdziałami, a także licznym świadectwom Pisma świętego zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, a także niemal jednomyślnemu zdaniu Ojców Kościoła oraz tradycyjnemu rozumieniu (unanimi fere sanctorum Patrum sententia ac traditionali sensu), którego, także od ludu izraelskiego przekazanego, zawsze trzymał się Kościół, można nauczać: że rzeczone trzy rozdziały Genezy zawierają opowiadania o rzeczach które naprawdę nie miały miejsca (non rerum vere gestarum narrationes), które mianowicie nie odpowiadają obiektywnej rzeczywistości i historycznej prawdzie; lecz są albo baśniami zaczerpniętymi z mitologii i kosmogonii starożytnych ludów i przez świętego autora, po oczyszczeniu z pewnych błędów politeizmu, przystosowane do doktryny monoteistycznej, albo są alegoriami i symbolami, pozbawionymi podstaw obiektywnej rzeczywistości, w formie historii przedłożone w celu wpojenia prawd religijnych i filozoficznych; albo są tylko legendami składającymi się z części historycznych i z części zmyślonych ułożonych dowolnie w celu pouczenia i zbudowania dusz?

Odpowiedź: Negative ad utramque partem (przecząco, odmownie co do obu części).


Jescze w 1909 - najwyższy autorytet katolicki stwierdził jednoznacznie że należy dosłownie traktowąc: raj, potop, 900 lat Adama itp.

Teraz to wszystko przeniośnia, opowiadania elegoryczne, mądrościowe itp. Taka prof. Świderkówna w XVII wieku spłoneła by na stosie szybciej niż Bruno.


N lip 04, 2010 13:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Ja jestem cały czas bardzo poważny. I nie widzę odpowiedz na moje pytanie. To co zacytowałeś ani nie świadczy o jednolitym i sztywnym odwiecznym traktowaniu Biblii w pełni dosłownie, a i mam wątpliwości czy przytoczony tekst (bez podania źródła) mówi to co Ty rozumiesz. Jest tu podana skrajność, że pierwsze księgi Biblii należny traktować czysto symbolicznie, czemu papież się sprzeciwia. Daleko tu do wniosku jaki Ty wyciągasz. I wiem że w tym momencie źle mnie rozumiesz. Nie, jeśli taki był zamysł Piusa X to nie mam problemu z akceptowaniem tego, ale Ty mi jak na razie dałeś krótki tekst który nijak nie można rozciągnąć na kilka tysięcy lat, wszystkie rejony i postacie, koncepcje i interpretacje. Czekam zatem na źródło. A ze swojej strony polecam: ks. Henryka Pietrasa "1Rdz u Ojców Kościoła". Rdz 1 u Ojców Kościoła, w: Początek świata - Biblia a nauka, red.: M. Heller i M. Drożdż, seria Universum, Biblos, Tarnów 1998, 83-100.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 04, 2010 14:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Cytuj:
To co zacytowałeś ani nie świadczy o jednolitym i sztywnym odwiecznym traktowaniu Biblii w pełni dosłownie, a i mam wątpliwości czy przytoczony tekst (bez podania źródła) mówi to co Ty rozumiesz.


Cytuj:
....aby wykluczyć sens dosłowny historyczny (sensum litteralem historicum) trzech pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju (libri Geneseos), są oparte na solidnych podstawach (solido fundamento fulciantur)?.....

Odpowiedź: Negative (przecząco, odmownie).


Cytuj:
.....że rzeczone trzy rozdziały Genezy zawierają opowiadania o rzeczach które naprawdę nie miały miejsca (non rerum vere gestarum narrationes), które mianowicie nie odpowiadają obiektywnej rzeczywistości i historycznej prawdzie;......
Odpowiedź: Negative ad utramque partem (przecząco, odmownie co do obu części).


Nawet nie będę tego komentował.

Cytuj:
Czekam zatem na źródło.


Tu pełna zgoda - mea culpa - http://www.ultramontes.pl/jp2_a_ewolucja.htm


N lip 04, 2010 14:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Skoro zanegowano twierdzenia że "zawierają opowiadania o rzeczach które naprawdę nie miały miejsca" znaczy to tyle że pewne wydarzenia miały miejsce, że nie są jedynie wymyślone, ale mają swoje pierwowzory, bardziej lub mniej wyraźne. Masz wobec tego wątpliwości?

I nadal nie zmienia to faktu że jest to jedna z wielu opinii, określonej osoby, z określanego czasu. Apelowałeś o powagę więc sam bądź poważny, bo chyba nie uważasz że to co zostało tu napisane, jakkolwiek poparte autorytetem papieża, świadczy o tym co myślano przez kilka tysięcy lat na rzeczony temat? W innym wypadku to ja będę zmuszony napisać "bez komentarza". A skomentować możesz wskazany przeze mnie artykuł.

Myślę również ze niezacytowane pytanie nr III też jet wartościowe i rzuca światło na prawidłowe zrozumienie przesłania. Inna sprawa że owa strona nie jest katolicka jak domniemywam.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N lip 04, 2010 14:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 30, 2010 12:01
Posty: 172
Post Re: Absurdalne Przymioty boga:
Dajmy se spokój Wist - dyskutujemy o faktach:

1) Napisałem że KK traktował dosłownie Biblie.
2) Zanegowałeś
3) Prztoczyłem oficjalny dokument Stlicy Apostolskiej z 1909 roku sygnowanej przez Papieża w której zaprzecza on:

Cytuj:
że rzeczone trzy rozdziały Genezy zawierają opowiadania o rzeczach które naprawdę nie miały miejsca (non rerum vere gestarum narrationes), które mianowicie nie odpowiadają obiektywnej rzeczywistości i historycznej prawdzie


Czyli że się naprawdę zdarzyły - dzisiaj wiemy że się nie zdarzyły.


N lip 04, 2010 15:03
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL