Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18
 Po co Bóg stworzył Szatana? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Robek- jak jesz batonika to doświadczysz konsekwencji tego czynu- choćby tego, że batonik będzie zjedzony a Ty bardziej najedzony...

Co do wolnej woli to być może błędne zakładasz, że ja wierzę, że mam wolną wolę... oraz, że mam to niej takie samo podejście jak Ty...

To, że nie zgadzam się z definicją wszechwiedzy przedstawianą w katolickiej teologii to fakt, tylko czy na tej podstawie można stwierdzić, że to ja nie wiem czym ona jest?
Dla mnie wszechwiedza to wiedza obejmująca wszystko i nie ma z tym problemu gdy przyjmie się bycie wszechwiedzącego bytu poza czasem i przestrzenią, wówczas znane są wszelkie możliwe warianty i nijak nie wynika z tego determinizm. Tym samym jeśli Bóg jest wszechwiedzący doskonale wiedział jakie opcje będzie miał Szatan i zaakceptował to.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 29, 2020 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Necromancer napisał(a):
Na pytanie dlaczego istnieje zło skoro Bóg, który stworzył świat ma być dobry, wszechmocny i wszechwiedzący, często odpowiedzią jest, że to Szatan jest przyczyną zła.

Pominę tu absurdalność tego stwierdzenia, bo nie można sobie wyobrazić życia na Ziemi ani w ogóle w kosmosie bez cierpienia i śmierci, które wynikają z praw fizyki. Wynikałoby z tego, że Szatan musi być co najmniej współtwórcą i pomysłodawcą praw, które rządzą Wszechświatem.

Pozostaje wtedy pytanie, po co Wszechwiedzący stworzył Szatana, mając wiedzę o tym, że się zepsuje? Można sobie wyobrazić, że Wszechmocny potrafiłby stworzyć świat istot wolnych, które nie czyniłyby nigdy zła. Jeśli jednak nie byłby w stanie i przekracza to nawet możliwości bogów, to mógłby stworzyć tylko tych aniołów, które się nie zbuntują.


Słowo ,,szatan,, oznacza przeciwnik.
Słowo ,,diabeł,, oznacza oszczerca.
Anioł który był pierwotnie prawy z czasem się zbuntował i oczernił Boga Ojca Jahwe.
Dlatego ten anioł , którego imienia nie znamy , sam siebie uczynił szatanem diabłem.
Wyjaśnił to Jezus w Jana 8:44

,,... Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa...,,

Ten anioł był w prawdzie ale w niej nie wytrwał.


Cz lut 09, 2023 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Już sam tytuł wątku: Po co Bóg stworzył Szatana? jest chybiony! (no, chyba że ma on taki jakby prowokacyjny sens; ale nie popieram tego typu haseł, bo one rzucają na Boga fałszywe światło).
Stwórca powołał do istnienia aniołów z wolnością wyboru. Jeden taki anioł (prawdopodobnie pełniący jakaś ważną funkcję przed Bogiem) zapragnął (nie wiemy czemu; może pycha?) być wyżej niż był i tak się zaczął bunt jego, a potem - jak podaje Biblia - trzeciej części aniołów, którzy przyłączyli się do prowodyra tej buntowniczej postawy względem Boga.

Ponieważ konflikt trwał, więc ostatecznie Bóg wyrzucił buntowników (zwanych odtąd szatanem/diabłem i demonami) z nieba na Ziemię, planetę, która była świeżo po stworzeniu, aby dać buntownikom sposobność do pokazania ich stylu rządzenia (najwidoczniej Bóg na to pozwolił, aby nie było żadnej niejasności co do charakteru tego buntu - że on nie prowadzi do niczego dobrego; inni aniołowie mogli jeszcze tego nie rozumieć i się wahali: po której stronie stanąć...).

Podsumowując: Bóg szatana nie stworzył! Szatan stał się buntownikiem/przeciwnikiem i oszczercą (diabłem), bo używając swej anielskiej wolnej woli, dokonał wyborów przeciwnych woli Bożej (wręcz chciał się stać jak Bóg - o czym w proroczych obrazach mowa jest u Izajasza i Ezechiela).

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pt lut 10, 2023 7:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Jest pewna wzmianka biblijna mówiąca o pragnieniach szatana diabła. Łukasza 4:7

,,...Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje"....,,

szatan diabeł pragnie boskiej czci. Chce się zrównać z Bogiem Ojcem Jahwe.


Pt lut 10, 2023 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Logika, masz rację, że upadły anioł - szatan/diabeł - pragnie boskiej czci i równości z Bogiem!
Oto dowód kolejny:
Iz 14:12-14 BW (Biblia Warszawska [1975])
(12) O, jakże spadłeś z nieba, ty, gwiazdo jasna, synu jutrzenki! Powalony jesteś na ziemię, pogromco narodów!
(13) A przecież to ty mawiałeś w swoim sercu: Wstąpię na niebiosa, swój tron wyniosę ponad gwiazdy Boże i zasiądę na górze narad, na najdalszej północy.
(14) Wstąpię na szczyty obłoków, zrównam się z Najwyższym.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 11, 2023 4:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
W biblii znalazłem ciekawą wypowiedz Boga do szatana diabła. Rodzaju 3:15

,,...Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę"....,,

Bóg tu mówi , że szatan diabeł będzie miał na ziemi swoje potomstwo.
Z tego wynika , że pewni ludzie będą chcieli zrównać się z Bogiem tak jak to chce szatan diabeł.
Dobrze rozumiem?


So lut 11, 2023 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Logika - tak masz rację; oto dowód:
1 Jana 3:10 (PBW)
​Po tym poznaje się dzieci Boże i dzieci diabelskie. Kto nie postępuje sprawiedliwie, nie jest z Boga, jak też ten, kto nie miłuje brata swego.

Dzieje 13:10 (PBW)
​I rzekł: O, pełny wszelkiego oszukaństwa i wszelkiej przewrotności, synu diabelski, nieprzyjacielu wszelkiej sprawiedliwości! Nie zaprzestaniesz ty wykrzywiać prostych dróg Pańskich?

Mateusza 13:38 (PBW)
​Rola zaś, to, to świat, a dobre nasienie, to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


So lut 11, 2023 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Jerzy_67 napisał(a):
Dzieje 13:10 (PBW)
​I rzekł: O, pełny wszelkiego oszukaństwa i wszelkiej przewrotności, synu diabelski, nieprzyjacielu wszelkiej sprawiedliwości! Nie zaprzestaniesz ty wykrzywiać prostych dróg Pańskich?


Czy to oznacza , że jeśli ktoś wypacza nauki z Biblii to jest ,,synem diabelskim,,?


N lut 12, 2023 20:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 31, 2023 5:49
Posty: 1836
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Paweł miał dar rozeznania duchów (odkrywania, co w człowieku "siedzi"; kto tam w nim panuje: Bóg czy szatan), więc uważam, że on tak radykalnie się wypowiadając, miał 100% racji.
Ja się tak radykalnie nie wypowiadam o nikim; boję się pomylić. Więc co prawda mogę się z kimś nie zgadzać, ale nie gromię go w taki sposób, jak Paweł apostoł to zrobił...
Pełno jest ludzi, którzy wypaczają nauki Biblii - widać to nieraz od razu, czasem dopiero po bliższym poznaniu tego, co kto podaje i jak żyje - i jest to złe, a inspiracja do tego na pewno nie pochodzi od Boga, więc jest to drugie, szatańskie źródło i ktoś taki podlega takiej ocenie i Bóg to widzi i On to rozliczy. Ja się nie podejmuję jednak pełnić tu roli sędziego... (jednak rozumiem tych, co - jak Paweł - mają dar od Boga, by to rozsądzać; ja nie czuję tego daru i takiej potrzeby gromienia innych).

Jan (1J 3,10) napisał, że można dzieci diabelskie rozpoznać. Czyli to jest coś realnego i na Twoje pytanie jest twierdząca odpowiedź...

_________________
"Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,21).
Gdy ROZUMIESZ, że DOBRO jest CENNIEJSZE od zła — to WYBIERAJĄC DOBRO, zwyciężasz zło…
+++
"Tak, wkrótce przyjdę. Amen, przyjdź, Panie Jezu!" (Ap 22,20).


Pn lut 13, 2023 7:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL