Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 7:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna strona
 Po co Bóg stworzył Szatana? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
luk1407 napisał(a):
Bóg stworzył anioła który miał być dobry, ofiarował mu wolną wole tak jak nam ludziom, a on zbuntował się przeciw Bogu i świadomie wybrał bycie złym

To było lepiej stworzyć anioła tak, aby nie buntował się. Za trudne dla Boga?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


N kwi 08, 2012 20:35
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Acro napisał(a):
To było lepiej stworzyć anioła tak, aby nie buntował się. Za trudne dla Boga?

Władza i pochlebstwa imponują tylko małym/słabym. To sposób na dowartościowanie się. Nie wiedziałeś? Wielki kocha.


N kwi 08, 2012 20:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Czy ja mu zabraniam? Pytam się tylko, czemu - w tej swojej miłości, rzecz jasna - nie stworzył porządniej aniołów.

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


N kwi 08, 2012 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Liza napisał(a):
Władza i pochlebstwa imponują tylko małym/słabym. To sposób na dowartościowanie się. Nie wiedziałeś?


Przykra sprawa zatem, że głównym motywem ST jest domaganie się pochlebstw i podkreślanie swojej władzy przez JHWH...


N kwi 08, 2012 21:05
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
'Konieczność pochlebstw' podkreśla współautor Pisma-człowiek, który w ST nie miał
pełni Objawienia.


N kwi 08, 2012 21:49
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Acro napisał(a):
Czy ja mu zabraniam? Pytam się tylko, czemu - w tej swojej miłości, rzecz jasna - nie stworzył porządniej aniołów.

Sądzę, że prościej będzie jak wyślesz do Boga maila z zapytaniem. Nie ma to jak odpowiedź z pierwszej ręki. :-D
Jesteś inteligentny, z adresem nie powinieneś mieć problemu. Tylko podziel się potem z nami swą wiedzą. :)


N kwi 08, 2012 23:13
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
WZasadzieNiegroźny napisał(a):
Przykra sprawa zatem, że głównym motywem ST jest domaganie się pochlebstw i podkreślanie swojej władzy przez JHWH...

Pochlebca nie jest szczery. Bóg domaga się wyłączności i miłości, nie pochlebstw. Chce zostać wybrany w wolności. Lud Izraela odchodził od Boga, zastępując go prawami wykonawczymi. Bóg pozostał na ustach, nie sercach. Konsekwencją była zerwana zasłona w świątyni, zniszczenie świątyni i odejście z niej Boga. Teraz jego świątynią został Chrystus. Żydzi musieli inaczej odczytać ST, powstał rabiniczny judaizm.
Jeśli człowiek nie różnicuje miłości i pochlebstw oraz Stwórcy i stworzenia to ma problem. Naraża się na zły wybór.


N kwi 08, 2012 23:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Liza napisał(a):
Acro napisał(a):
Czy ja mu zabraniam? Pytam się tylko, czemu - w tej swojej miłości, rzecz jasna - nie stworzył porządniej aniołów.

Sądzę, że prościej będzie jak wyślesz do Boga maila z zapytaniem. Nie ma to jak odpowiedź z pierwszej ręki. :-D
Jesteś inteligentny, z adresem nie powinieneś mieć problemu. Tylko podziel się potem z nami swą wiedzą. :)

Dostaję zwrotki z dopiskiem: adresat nieznany. ;)

Mnie nie interesuje jednak zdanie Boga, bo, jak pewnie się już domyśliłaś, nie specjalnie w niego wierzę. Interesuje mnie, jak sobie radzicie z tak oczywistą i wyraźną sprzecznością logiczną. Dlatego pytam wierzących: dlaczego uważają, że ich Bóg jest miłosierny, skoro nie jest miłosierny (albo wszechmogący, albo w ogóle go nie ma)?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pn kwi 09, 2012 9:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Ja to się do wierzących nie mógłbym zaliczyć ale mogę odpowiedzieć.

Czy zgadzamy się, że jeśli Bóg istnieje, to podejmuje jedynie spójne logicznie decyzje? Innej opcji nie ma.

Wiemy, że wszechświat jest logicznie spójny. Jednak nie mamy żadnych podstaw, by twierdzić, że może istnieć rzeczywistość odmienna od obecnej, ale też spójna. Zatem może nie być żadnej lepszej rzeczywistości, w której istnieje wolna wola, lecz cierpienia już nie ma. Bóg dał w takim razie dusze i możliwość życia wiecznego w niebie ("w Nim"). Złączył się nawet z nami w cierpieniu poprzez osobę Jezusa Chrystusa. I ogólnie wszystkie działania jakie podjął łączą wszechmoc i miłosierdzie.

Nie mamy możliwości stwierdzenia, że w rzeczywistości (fizycznej i nadprzyrodzonej jako całość) czegoś brakuje. I w tym momencie pozostaje wiara, że Bóg zrobił wszystko, co jest możliwe i co absolutnie wystarcza oraz jest doskonałą realizacją Jego nieskończonej dobroci i Miłości.

A gdybym był bardziej wierzący wystarczyłoby ostatnie zdanie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 09, 2012 12:42
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Soul33 napisał(a):
Ja to się do wierzących nie mógłbym zaliczyć ale mogę odpowiedzieć.

Czy zgadzamy się, że jeśli Bóg istnieje, to podejmuje jedynie spójne logicznie decyzje? Innej opcji nie ma.

Wiemy, że wszechświat jest logicznie spójny. Jednak nie mamy żadnych podstaw, by twierdzić, że może istnieć rzeczywistość odmienna od obecnej, ale też spójna. Zatem może nie być żadnej lepszej rzeczywistości, w której istnieje wolna wola, lecz cierpienia już nie ma. Bóg dał w takim razie dusze i możliwość życia wiecznego w niebie ("w Nim"). Złączył się nawet z nami w cierpieniu poprzez osobę Jezusa Chrystusa. I ogólnie wszystkie działania jakie podjął łączą wszechmoc i miłosierdzie.

Nie mamy możliwości stwierdzenia, że w rzeczywistości (fizycznej i nadprzyrodzonej jako całość) czegoś brakuje. I w tym momencie pozostaje wiara, że Bóg zrobił wszystko, co jest możliwe i co absolutnie wystarcza oraz jest doskonałą realizacją Jego nieskończonej dobroci i Miłości.

A gdybym był bardziej wierzący wystarczyłoby ostatnie zdanie.


Sorry, ale Ty jesteś wierzący, tylko zaprzeczasz sam sobie i nie wiem dlaczego.


Pn kwi 09, 2012 13:20
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Dzięki! Wreszcie wiem, kim jestem :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 09, 2012 13:35
Zobacz profil
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Mariusz85 do Soul'a napisał(a):
Sorry, ale Ty jesteś wierzący, tylko zaprzeczasz sam sobie i nie wiem dlaczego.

Niestety, nie jest, ale sama o tym bez przerwy zapominam :D
To wrażenie bierze się stąd, że Soul ma niesłychanie empatyczną
osobowość.


Pn kwi 09, 2012 13:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Ja po prostu uważam ogólnie, że wiara to świetna sprawa, o ile oczywiście jest właściwie rozumiana (z tą tezą nawet Kościół chyba się zgadza). Nie sądzę jednak, aby wszyscy potrzebowali wiary do prowadzenia bogatego i głęboko przeżywanego życia.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 09, 2012 14:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2012 10:08
Posty: 147
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Soul33 napisał(a):
Mogę zrozumieć nawet przesadne personifikowanie Boga, ponieważ to ludzkie, a także ciężko jest pojąć pewne koncepcje wszechmocnej i wszechwiedzącej istoty ale wmawianie Bogu infantylizmu to już lekka przesada...


Uważasz, że nadzieja, wiara w człowieka - to infantylizm? Gorzkie musiałeś mieć doświadczenia, skoro tak mówisz.

Gdyby nie nadzieja, nie ufanie drugiemu - nie byłoby na ziemi niczego dobrego, właśnie na tych cechach opiera się cały system społeczny. Nie byłoby małżeństw - bo aby związać się z drugą osobą na całe życie, trzeba jej zaufać właśnie, trzeba mieć nadzieję że będzie ona wobec nas wierna. Nie byłoby przyjaźni - bo któż zdobyłby się na szczerość, nie mogąc oczekiwać lojalności? Nie byłoby takich osiągnięć naukowych, jakie obecnie ułatwiają nam życie - bo wymagają one zwykle pracy zespołowej, a ta z kolei zaufania, lojalności, nadziei że pozostali członkowie zespołu zrobią wszystko co w ich mocy aby osiągnąć zamierzony rezultat. Nie byłoby sukcesów sportowych, bo nawet najbardziej utalentowany potrzebuje trenera - a jak miałby słuchać jego poleceń, gdyby nie ufał mu i nie miał nadziei, ze taki właśnie wytężony wysiłek przyniesie mu sukces?

To tylko kilka myśli... ale na prawdę, na prawdę nie chciałabym żyć w świecie, w którym nie ma nadziei, wiary w człowieka, zaufania, lojalności.

Świat oparty na cechach przeciwstawnych: podejrzliwości, nielojalności, zwątpieniu, manipulacji, samolubstwie - byłby nieznośny...

_________________
Oto bowiem, co rzekł Wysoki i Wzniosły, który mieszka na zawsze i którego imię jest święte: „Mieszkam na wysokości i na miejscu świętym, a także ze zdruzgotanym i uniżonym w duchu, by ożywić ducha maluczkich i ożywić serce zdruzgotanych. (Iz 57:15)


Pn kwi 09, 2012 16:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Myślałem, że będzie wiadomo, co mam na myśli. Otóż Bóg zna przyszłość, ponieważ jest wszechwiedzący, więc nie będzie udawał, że czegoś nie widzi i łudził się, że nic się nie stanie. Ciągle zauważam pisanie o Bogu jak o zwykłym, dalekim od doskonałości człowieku.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn kwi 09, 2012 16:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL