Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 1:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna strona
 Po co Bóg stworzył Szatana? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt paź 01, 2010 8:31
Posty: 111
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
homo_homini_canis_est napisał(a):
A co Ci to do głowy przyszło, że miliard katolików ma mieć jedno zdanie we wszystkich sprawach dotyczących zbawienia osób będących każda w swojej indywidualnej sytuacji?

Cóż, mam takie jakieś wyidealizowane podejście do tych spraw. Na zasadzie: jestem jakiegoś wyznania, filarami mojej wiary jest "to, to, to i to". Innymi słowy jeśli chcę być dobrym wyznawcą danej wiary, to automatycznie akceptuję "to, to, to i to" i staram się stosować do zawartych tak wskazówek. Tu nie ma miejsca na interpretację "bo mi bardziej pasowałoby tak a tak". Skoro "nieomylne władze zwierzchnie" coś zinterpretowały w jakiś sposób, to powinienem się do tego stosować i uważać to za słuszne, jeśli przyjmuję daną wiarę "z całym inwentarzem".
homo_homini_canis_est napisał(a):
I jeszcze do tego dodajesz idiotyczny pogląd, czy przekonanie, że Bóg ma się kierować tym ludzkim zdaniem.

Mógłbyś wskazać, która moja wypowiedź coś takiego sugeruje?


Cz sie 23, 2012 13:12
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
awaryjan napisał(a):
Cóż, mam takie jakieś wyidealizowane podejście do tych spraw. Na zasadzie: jestem jakiegoś wyznania, filarami mojej wiary jest "to, to, to i to". Innymi słowy jeśli chcę być dobrym wyznawcą danej wiary, to automatycznie akceptuję "to, to, to i to" i staram się stosować do zawartych tak wskazówek. Tu nie ma miejsca na interpretację "bo mi bardziej pasowałoby tak a tak". Skoro "nieomylne władze zwierzchnie" coś zinterpretowały w jakiś sposób, to powinienem się do tego stosować i uważać to za słuszne, jeśli przyjmuję daną wiarę "z całym inwentarzem".


Filary nie oznaczają kazuistycznego wyegzemplifikowania każdego grzechu u każdego człowieka.
Zauważ, że bywa tak, że to co dla jednego człowieka jest grzechem, dla innego grzechem nie jest i nawet koło grzechu nie stało.
Nie jesteś katolikiem i nie rozumiesz jak jest skonstruowana katolicka nauka o Ludzie Bożym, o złu i o grzechu. Każdy człowiek jest indywidualny i każdy jest przez Boga sądzony indywidualnie. Przez Boga, a nie przez ludzi, co warto podkreślić, bo masz problem jeszcze z tym:
awaryjan napisał(a):
homo_homini_canis_est napisał(a):
I jeszcze do tego dodajesz idiotyczny pogląd, czy przekonanie, że Bóg ma się kierować tym ludzkim zdaniem.

Mógłbyś wskazać, która moja wypowiedź coś takiego sugeruje?


Ludzkie ustalenia katechizmowe są znakomitymi drogowskazami na drodze do Boga.
Jednak Bóg sądząc człowieka, nie jest związany katechizmem. Ani ludzkimi poglądami na temat tego, jaki dany człowiek jest. Twoje starania dojścia do filarów i ich ogarnięcia w celu chyba "możliwości zagarnięcia wiecznego szczęścia w Niebie" - nie dojdą finału. Nie ma takiej możliwości.

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Cz sie 23, 2012 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt paź 01, 2010 8:31
Posty: 111
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
homo_homini_canis_est napisał(a):
Zauważ, że bywa tak, że to co dla jednego człowieka jest grzechem, dla innego grzechem nie jest i nawet koło grzechu nie stało.

Jasne. Tylko, że ja cały czas sądziłem, iż to co jest grzechem od tego co nim nie jest, jest odgórnie ustalone i znane. I nie ma znaczenia co ludzie sądzą. Grzechem coś jest albo nie jest. Wedle aktualnej wiedzy/ustaleń/Słowa Bożego.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Każdy człowiek jest indywidualny i każdy jest przez Boga sądzony indywidualnie.

Oczywiste.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Przez Boga, a nie przez ludzi, co warto podkreślić, bo masz problem jeszcze z tym:

awaryjan napisał(a):
homo_homini_canis_est napisał(a):
I jeszcze do tego dodajesz idiotyczny pogląd, czy przekonanie, że Bóg ma się kierować tym ludzkim zdaniem.

Mógłbyś wskazać, która moja wypowiedź coś takiego sugeruje?

Nadal nie widzę w którym miejscu zasugerowałem coś innego...


Cz sie 23, 2012 14:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 13:30
Posty: 1518
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Cytuj:
Każdy człowiek jest indywidualny i każdy jest przez Boga sądzony indywidualnie.


Szkoda,że nie ma mocy,aby sprawiedliwie osądzić Wszechmogącego :?

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Cz sie 23, 2012 14:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Odnawiam temat z dawnych lat, bo znalazłem tekst, który moją psychikę mógł bardzo "zbulwersować" i "oburzyć".
Elbrus napisał(a):
MIXer napisał(a):
Pan Bóg go stworzył, mimo że wiedział, iż się zbuntuje. Widać uznał, że warto to zrobić.
Warto było to zrobić - bez względu na cenę, bo:

Bóg w Swej mądrości uznał za lepsze, by dobro mogło wydobyć się ze zła, niż aby zło nigdy nie zaistniało .
(Św. Augustyn z Hippony)

To, że św. Augustyn został uznany doktorem kościoła, nie oznacza, że wszystko, co powiedział, jest nieomylne. Nawet dogmat o nieomylności papieża nie oznacza, że każde słowo, które powie kiedykolwiek papież podczas swojego pontyfikatu, jest nieomylne.

Z powyższym stwierdzeniem moja natura się zdecydowanie NIE zgadza. Dla niej to, bądź co bądź, kardynalny błąd. Niektóre rodzaje zła (np. wieczne potępienie, współżycie nierządne) są gorsze niż inne (jak grzechy powszednie, w wyniku którego nie ma jakiejś widocznie obrzydliwej rzeczy).

Mam myśl, że gdyby chociaż jedna istota miałaby być wiecznie potępiona (szczególnie w taki sposób, że towarzyszyłoby temu wieczne cierpienie, które by było duże), doszłoby do zanihilowania chociaż jednej istoty świadomej czy odczuwającej (niekoniecznie osobowej, ale nawet i odczuwającego zwierzęcia) czy też nawet gwałtu bądź stosunku płciowego poza małżeństwem (zwłaszcza takiego, które prowadzą do poczęcia), to Bóg postanowiłby już prędzej niczego i nikogo nie stworzyć aniżeli dopuścić, aby doszło do totalnej tragedii...

Dla mojej mentalności jedyne logiczne dla niej rozwiązanie tej rażącej sprzeczności jest sprzeczne z dogmatyką katolicką, która mówi o wiecznym potępieniu wielu ludzi i aniołów. Myśli ona, że powinno być tak, że każda istota, która doświadczyła cierpienia, dostanie ze względu na ten fakt o wiele większą "nagrodę" (np. w postaci przyjemności bez bólu) w szczęśliwej wieczności.

Moja mentalność nie rozumie, jak Bóg mógłby dopuścić do czyjegokolwiek wiecznego potępienia...

Mimo wszystkiego nie chcę mieć grzechu i nie chcę być heretykiem.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


N maja 17, 2020 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Niewazny12, musisz wreszcie chłopie zaakceptować, że Bog ma inna mentalność niż Ty.

Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. J 15,6

pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym Łk 3,17

Dla mnie, jako katolika, też opowieść Biblijna o Bogu jest niezrozumiała i wkurzająca wręcz czasami.

Kilka przykładów

1)Bóg stworzył nas niedoskonałymi, grzesznymi i my mamy na wieki ponosić odpowiedzialność za to, jeśli nie damy rady się odpowiednio przebostwic.

2)W Biblii to człowiek jest odpowiedzialny za zło,jest winowajcą. Człowiek, który nie ustalił reguł gry. Nie jesteśmy ofiarami swojej niedoskonałej natury, tylko grzesznikami, którzy wszyscy "zasłużyli" na piekło.

3)Niestety z Biblii wyłania się obraz Boga, który chce w Niebie mieć śmietankę, najlepszych. Chce mieć w swoich spichlerzach pszenicę, a chwasty spalić. Bóg postępuje z nami racjonalnie, jak dobry ogrodnik.
My też w swoim ogrodzie chcemy mieć krzewy, które wydają dobre owoce. Z krzewami bezowocnymi i chwastami się nie patyczkujemy, tylko wycinamy i palimy.


Pn maja 18, 2020 9:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Nadzieję daje ta przypowieść

Pewien człowiek miał drzewo figowe zasadzone w swojej winnicy; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. 7 Rzekł więc do ogrodnika: "Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym drzewie figowym, a nie znajduję. Wytnij je: po co jeszcze ziemię wyjaławia?" 8 Lecz on mu odpowiedział: "Panie, jeszcze na ten rok je pozostaw; ja okopię je i obłożę nawozem; 9 może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz je wyciąć"».
Łk 13,6-9


I te słowa z księgi mądrości Mdr 15,1-2

Ty zaś, Boże nasz, jesteś łaskawy i wierny,
cierpliwy i miłosierny w rządach nad wszystkim.
2 Nawet gdy zgrzeszymy, Twoimi jesteśmy, skoro uznajemy moc Twoją1;


Pn maja 18, 2020 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 17, 2015 22:00
Posty: 101
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Sysydlaczek napisał(a):
1)Bóg stworzył nas niedoskonałymi, grzesznymi i my mamy na wieki ponosić odpowiedzialność za to, jeśli nie damy rady się odpowiednio przebostwic.

Ja to widzę tak, że Bóg dał nam pewien wzór, do którego powinniśmy dążyć. I choć do ideału raczej nam daleko, to jakiś tam postęp jednak robimy ...
Co do tego, dlaczego istnieje Szatan: każde dzieło potrzebuje krytycznej oceny. Jest nawet powiedzenie - 'tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono'. No więc On nas sprawdza - takie ma zadanie.


Pn maja 18, 2020 18:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn kwi 22, 2019 21:43
Posty: 213
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Kris65 napisał(a):
Szkoda,że nie ma mocy,aby sprawiedliwie osądzić Wszechmogącego :?

Jak to nie ma?!
Ależ oczywiście, że jest!
Ta moc to racjonalizm.
;)

_________________
Don't try to fix me I'm not broken
Hello, I'm the lie living for you so you can hide...


Pn maja 18, 2020 22:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1391
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Zgadza się, tylko że nie jest to racjonalizm ułomnego człowieka, tylko doskonałego Boga.
Dlatego też Słowo Boże zawiera dwie cenne rady :
1. Zwróć serce do rozumu
2. Z całego serca Bogu zaufaj i nie polegaj na własnym rozumie.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Wt maja 19, 2020 6:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Kris65 napisał(a):
Cytuj:
Każdy człowiek jest indywidualny i każdy jest przez Boga sądzony indywidualnie.


Szkoda,że nie ma mocy,aby sprawiedliwie osądzić Wszechmogącego :?

Jak to nie ma? Przesież Bóg jest cały czas sądzony przez ludzi, w tej chwili przez Ciebie nawet.
Tyle że Bóg jest sądzony NIEsprawiedliwie.
Obrazek

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt maja 19, 2020 10:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Necromancer napisał(a):
Pozostaje wtedy pytanie, po co Wszechwiedzący stworzył Szatana, mając wiedzę o tym, że się zepsuje? Można sobie wyobrazić, że Wszechmocny potrafiłby stworzyć świat istot wolnych, które nie czyniłyby nigdy zła. Jeśli jednak nie byłby w stanie i przekracza to nawet możliwości bogów, to mógłby stworzyć tylko tych aniołów, które się nie zbuntują.
A co wtedy z wolnością? Wie, że dany anioł się zbuntuje, więc ma odmówić mu prawa do istnienia?

Poza tym jakie "stworzenie Szatana", skoro Szatanem sam się dopiero uczynił anioł poprzez bunt? Skoro nie został Szatanem stworzony?

_________________
Pokój wam.


Pt maja 22, 2020 7:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Polecam wykreować sobie senne uniwersum i dać pewnym bytom wolną wolę oraz zestaw banalnych zasad zapewniający im wieczne szczęście- to, że któraś zbuntuje się przeciwko tym zasadom jest pewne, ale zabawa staje się znacznie ciekawsza, pojawia się nieprzewidywalność i jakoś mimo syfu jaki takie byty robią nie mam ochoty pozbawiać ich istnienia, zresztą świat którym rządzą po swojemu jest bardzo, bardzo przydatny;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 22, 2020 9:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Neuro napisał(a):
Poza tym jakie "stworzenie Szatana", skoro Szatanem sam się dopiero uczynił anioł poprzez bunt? Skoro nie został Szatanem stworzony?


Czyżby ? A co Pan Jezus mówił o diable ?

Cytuj:
Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

J 8, 44


Pt maja 22, 2020 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Kogo to zabił Szatan? Jak rozumiesz to, że w kimś nie ma prawdy? Co dokładnie rozumiesz pod słowem 'prawda'?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt maja 22, 2020 13:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL