Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona
 Po co Bóg stworzył Szatana? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 08, 2018 19:39
Posty: 619
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Żyjemy w takiej a nie innej wersji świata, Bóg z racji swojej wszechmocy mógł stworzyć świat w zupełnie innej wersji, miał ich w zanadrzu tysiące, jakie tego nie wiemy, bo nam tego nie powiedział.
Ten świat w którym żyjemy to taki spektakl, gdzie ludzie są niejako aktorami a Bóg jest widzem aktywnie uczestniczącym w przedstawieniu.


Wt maja 26, 2020 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony napisał(a):
Tak samo jak i Ty.

Dzięki za ten post.


Cytuj:
Błogosław, duszo moja, Pana,
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!
On odpuszcza wszystkie twoje winy,
On leczy wszystkie twe niemoce,
On życie twoje wybawia od zguby,
On wieńczy cię łaską i zmiłowaniem
[...]
Jak się lituje ojciec nad synami,
tak Pan się lituje nad tymi, co się Go boją.
Wie On, z czego jesteśmy utworzeni,
pamięta, że jesteśmy prochem.
,

PS 103,2-4[...] 13-14


Wt maja 26, 2020 21:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony napisał(a):
Robek napisał(a):
Skoro Bóg dał szatanowi wolną wole, to chyba szatan mógł bez żadnych konsekwencji z tej wolnej woli skorzystać?

Tak samo jak i Ty.



Mogę bez żadnych konsekwencji, mordować ludzi? serio? :-D nawet bym nie pomyślał że mi wszystko wolno, no ale skoro tak mówisz, to wierzę ci na słowo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 27, 2020 0:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Robek- a od kiedy wolna wola przestała iść w parze z odpowiedzialnością za swoje wybory. W pewnym sensie to właśnie na tym polega wolna wola, na kreowaniu przyczyn niosących skutki. Od poziomu wiedzy zależy na ile jesteśmy tych skutków świadomi, czyli o podstawę naszych oczekiwań. Przy pełnej wiedzy traci się szansę na błędy, a dokładniej na uznanie jakiegokolwiek wyboru za błąd.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 27, 2020 20:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
IrciaLilith napisał(a):
Robek- a od kiedy wolna wola przestała iść w parze z odpowiedzialnością za swoje wybory.


A to z jakiej racji wolna wola, ma iść w parze z odpowiedzialnością za swoje czyny? ty wiesz co to jest "wolna wola"? znasz jej definicje?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 27, 2020 21:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Nie, nie znam takiej, która wyklucza odpowiedzialność za swoje czyny, czy mógłbyś mi ją podać?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr maja 27, 2020 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
IrciaLilith napisał(a):
Nie, nie znam takiej, która wyklucza odpowiedzialność za swoje czyny, czy mógłbyś mi ją podać?


Wolna wola polega na tym że masz wolny wybór, i robisz co chcesz, a konsekwencje używania wolnej woli, to coś co może nastąpić ale nie musi, a ty to przedstawiłaś (wolną wole i konsekwencje) w bardzo ścisłej formie, tak jakby jedno zawsze musiało istnieć, razem z drugim.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr maja 27, 2020 22:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 01, 2018 13:16
Posty: 1372
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Robek napisał(a):
Wybawiony napisał(a):
Robek napisał(a):
Skoro Bóg dał szatanowi wolną wole, to chyba szatan mógł bez żadnych konsekwencji z tej wolnej woli skorzystać?

Tak samo jak i Ty.



Mogę bez żadnych konsekwencji, mordować ludzi? serio? :-D nawet bym nie pomyślał że mi wszystko wolno, no ale skoro tak mówisz, to wierzę ci na słowo.

Świetnie. Zanim jednak zaczniesz mordować ludzi, mam dla Ciebie propozycję. Wejdź na dach wysokiego budynku i rzuć się z niego w dół tak, byś spadł na beton. Nie powinno być żadnych konsekwencji, no bo gdyby były, to by oznaczało (zgodnie z tym ,co sam wcześniej napisałeś), że jesteś niewolnikiem.

_________________
Wiem, komu zaufałem.


Cz maja 28, 2020 6:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Wybawiony napisał(a):
Świetnie. Zanim jednak zaczniesz mordować ludzi, mam dla Ciebie propozycję. Wejdź na dach wysokiego budynku i rzuć się z niego w dół tak, byś spadł na beton. Nie powinno być żadnych konsekwencji, no bo gdyby były, to by oznaczało (zgodnie z tym ,co sam wcześniej napisałeś), że jesteś niewolnikiem.



Gdzie niby jestem niewolnikiem, skoro użyłem wolnej woli, i skoczyłem z dachu?
A ewentualne konsekwencje mogą nastąpić, a może ich w ogóle nie być, tutaj nie ma odgórnie ustalonej zasady, zresztą wolna wola powoduje że nie wejdę na dach, bo mam lęk wysokości :mrgreen: więc i z tego dachu nie skoczę.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz maja 28, 2020 8:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Robek- każdy wybór przez sam fakt dokonania wyboru niesie konsekwencje, choćby to że coś zostało wybrane a coś innego nie zostało wybrane. Wybór jest przyczyną, a co to za przyczyna której nie towarzyszy skutek? Oczywiście wybór może być też skutkiem, tylko wówczas warto się zastanowić na ile jest to wolny wybór, ale i wówczas jeśli nie niesie jakichkolwiek konsekwencji to nic nie zostało wybrane, czyli po prostu nie dokonano wyboru. Zresztą brak dokonania wyboru też jest wyborem i też ma swoje konsekwencje. Jeśli nie wybierzesz niczego do zjedzenia to niczego nie zjesz i będziesz głodny.
Z zasady przewidujemy krótkoterminowe konsekwencje naszych wyborów, gdyby nie to nie można by było mówić o dokonywaniu wyborów. Zauważ, że nie mówimy że liść dokonał wyboru czy spaść czy nie, ale Ty dokonujesz wyboru czy skoczyć z wieżowca czy nie, właśnie dlatego, że możesz skoczyć lub nie i raczej bez porządnego zabezpieczenia nie skoczysz, bo jednak uwzględniasz konsekwencje i prawdopodobnie chcesz kontynuować życie.

Wolna wola jest oparta na chęci doświadczenia takich a takich konsekwencji które naszym zdaniem nastapią po dokonaniu takiego a takiego wyboru. Konsekwencje nie znaczą przecież tylko negatywnych skutków, konsekwencją tego, że zjadłam pyszne śniadanie jest to jak teraz się czuję.

Jeśli przyjmujemy, że Bóg ma wolną wolę i wybrał stworzenie Szatana oraz dysponuje wszechwiedzą kwestia tego w jakim celu go stworzył jest bardzo ciekawa. Oczywiście możemy też uznać, że w momencie gdy obdarzył go wolną wolą nie mógł wiedzieć jakich wyborów dokona Szatan, ale jeśli jest wszechwiedzący wiedział jakie będą opcje...

Czekaj- twierdzisz, że to wolna wola powoduje, że masz lęk wysokości? Moim zdaniem takie rzeczy jak lęk wysokości ograniczają wolność wyboru... Istotnie zamieniają prawdopodobieństwo dokonania takiego a takiego wyboru, blokując i to bardzo skutecznie pewne opcje, tak, że mimo iż teoretycznie są dostępne jest to dostęp bardzo utrudniony i aby dokonać takiego wyboru potrzeba silnej motywacji aby przezwyciężyć ten opór...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 28, 2020 8:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Sysydlaczek napisał(a):
Neuro napisał(a):
Poza tym jakie "stworzenie Szatana", skoro Szatanem sam się dopiero uczynił anioł poprzez bunt? Skoro nie został Szatanem stworzony?


Czyżby ? A co Pan Jezus mówił o diable ?

Cytuj:
Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.

J 8, 44
Czyli jednak Bóg rzeczywiście stworzył Szatana? :o Bo znałem inną wersję...że Bóg stworzył anioły, w tym Lucyfera, czyli "Niosącego Światło". Ale ten się zbuntował...

"Z tradycji wynika jednak przekonanie, że szatan nie został stworzony jako zły. Złym stał się decyzją własnej wolnej woli." (http://wiez.com.pl/2018/10/29/ks-strzel ... -jako-zly/)

To jak w to w końcu jest?

_________________
Pokój wam.


Cz maja 28, 2020 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Neuro, pewnie się w tym życiu nie dowiemy. Interesujący jest też cytat z Księgi Rodzaju

Cytuj:
A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył.

Rdz 3,1

Pozostawiam do przemyslenia.


Cz maja 28, 2020 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Zresztą w tym kontekście ciekawy jest też inny cytat ale tym razem z JPII

Cytuj:
Duch Święty pozwala nam poznać grzech w pełnej skali zła jak i w świetle Bożej milości.

Łagiewniki 2002


Cz maja 28, 2020 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
IrciaLilith napisał(a):
Robek- każdy wybór przez sam fakt dokonania wyboru niesie konsekwencje, choćby to że coś zostało wybrane a coś innego nie zostało wybrane. Wybór jest przyczyną, a co to za przyczyna której nie towarzyszy skutek?


Ja nie mówie tutaj o skutkach posiadania wolnej woli, ja mówie o tym, że jak używa się wolnej woli, to często nie ponosi się tego konsekwencji.

IrciaLilith napisał(a):
Wolna wola jest oparta na chęci doświadczenia takich a takich konsekwencji które naszym zdaniem nastapią po dokonaniu takiego a takiego wyboru.


To ty działasz według tego schematu? :D to jest dla mnie trochę dziwne, jak jem batonika to jem batonika, nigdy nie przysło mi do głowy żeby rozpatrywać jakieś tam konsekwencje.

IrciaLilith napisał(a):
Jeśli przyjmujemy, że Bóg ma wolną wolę i wybrał stworzenie Szatana oraz dysponuje wszechwiedzą kwestia tego w jakim celu go stworzył jest bardzo ciekawa. Oczywiście możemy też uznać, że w momencie gdy obdarzył go wolną wolą nie mógł wiedzieć jakich wyborów dokona Szatan, ale jeśli jest wszechwiedzący wiedział jakie będą opcje...


Rozpisujesz się na temat Boga, a nawet nie wiesz co to jest wszechwiedza.

IrciaLilith napisał(a):
Czekaj- twierdzisz, że to wolna wola powoduje, że masz lęk wysokości?


Skąd pomysł że lęk wysokości, to kwestia wyboru?
Neuro napisał(a):
Czyli jednak Bóg rzeczywiście stworzył Szatana? :o Bo znałem inną wersję...że Bóg stworzył anioły, w tym Lucyfera, czyli "Niosącego Światło". Ale ten się zbuntował...

"Z tradycji wynika jednak przekonanie, że szatan nie został stworzony jako zły. Złym stał się decyzją własnej wolnej woli." (http://wiez.com.pl/2018/10/29/ks-strzel ... -jako-zly/)

To jak w to w końcu jest?


Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo z jednej strony można powiedzieć że Bóg stworzył niosącego światło anioła, który dopiero później z własnej woli, zamienił sie w szatana, no ale skoro Bóg jest wszechwiedzący, to zdawał sobie sprawę, jak to wszystko sie skończy, więc Bóg stworzył szatana, który w swojej początkowej formie był aniołem światłości.

Sysydlaczek napisał(a):
Neuro, pewnie się w tym życiu nie dowiemy. Interesujący jest też cytat z Księgi Rodzaju

Cytuj:
A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył.

Rdz 3,1

Pozostawiam do przemyslenia.


Gdzie w Biblii jest napisane, że wąż z Raju, to szatan?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt maja 29, 2020 0:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Po co Bóg stworzył Szatana?
Neuro napisał(a):
Czyli jednak Bóg rzeczywiście stworzył Szatana? :o Bo znałem inną wersję...że Bóg stworzył anioły, w tym Lucyfera, czyli "Niosącego Światło". Ale ten się zbuntował...
Bóg nie stworzył Szatana. To tylko zwrot, słowo, którym określa się przeciwnika Boga, przeciwnika ludu bożego, przeciwnika woli Bożej, itp. Szatanem można nazwać diabła, Lucyfera, czy innego zbuntowanego anioła, bądź węża w Raju. Jezus nazwał Szatanem Piotra, gdy ten próbował odwlec Go od woli Ojca.


Pt maja 29, 2020 7:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 264 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL