Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 41  Następna strona
 3 pytania do ateistów 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 29, 2012 15:58
Posty: 125
Post 3 pytania do ateistów
1) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że istnieje piekło? Zerowe, czy większe od zera?
2) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że...no wiecie...tam traficie? (życzę przy tym wam, sobie i wszystkim ludziom zbawienia). Zerowe czy większe od zera?
3) Czy nie warto byłoby może jednak coś zrobić, aby to prawdopodobieństwo zmniejszyć?

_________________
"Jest taka zasada, nie każdy ją zna
Wolność zaczyna się tam, gdzie kończy się strach " (Dezerter)


So gru 29, 2012 16:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: 3 pytania do ateistów
Nie rozumiem o co chodzi w pierwszym pytaniu. Jak chcesz to wyliczyć? To kwestia wiary, doświadczenia Boga i przyjęcia pewnych prawd, a nie prawdopodobieństwa.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So gru 29, 2012 18:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: 3 pytania do ateistów
Zasadniczo nie ma rzeczy, której prawdopodobieństwo jest zerowe. Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że rzeźba smoka wawelskiego zacznie biegać wzdłuż Wisły i pożerać dziewice, ale raczej nikt tego poważnie nie rozpatruje, prawda?

Więc odpowiedź na pierwsze dwa pytania brzmi: niezerowe, lecz zaniedbywane.
I odpowiedź na pytanie nr 3 - nie warto, podobnie jak nie warto chować córki-dziewicy w ziemiance na wypadek ataku w.w. smoka :)

Żeby Ci przybliżyć ten punkt widzenia, pytanie do Ciebie:
jakie jest wg Ciebie prawdopodobieństwo istnienia Krainy Wiecznych Łowów i czy nie warto byłoby może jednak coś zrobić, aby prawdopodobieństwo trafienia po śmierci do niej zwiększyć?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


So gru 29, 2012 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 12, 2008 23:03
Posty: 383
Post Re: 3 pytania do ateistów
A czym jest Kraina Wiecznych Łowów jeśli nie inną nazwą raju. Bardziej prymitywną i jedynie intuicyjną - ale jednak.


So gru 29, 2012 19:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: 3 pytania do ateistów
Noo, chyba jednak to ów Raj jest jednak starszą, bardziej prymitywną ideą...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 29, 2012 20:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: 3 pytania do ateistów
Ókaż napisał(a):
A czym jest Kraina Wiecznych Łowów jeśli nie inną nazwą raju. Bardziej prymitywną i jedynie intuicyjną - ale jednak.

Nie wiem, jak mierzyć poziom zaawansowania rajów oraz który jest bardziej intuicyjny (akurat bardziej do mnie przemawia wieczna zabawa w Krainie niż siedzenie na chmurkach i śpiewanie psalmów przez bezpłciowe aniołki, ale to kwestia gustów, ja oczywiście szanuję wszystkie orientacje :D ) - wybrałem akurat Krainę celowo, bo zupełnie inaczej się na nie zasługuje: zamiast miłować wroga swego i nadstawiać drugi policzek powinieneś go torturować przy palu męczarni. Więc rozważasz takie tortury swoich wrogów - ot tak, na wszelki wypadek, bo wszak istnieje niezerowe prawdopodobieństwo... :D

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


So gru 29, 2012 21:04
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Travis napisał(a):
1) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że istnieje piekło? Zerowe, czy większe od zera?

Nie wydaje mi się prawdopodobne, aby jakakolwiek Istota Wyższa obdarzona wielką mądrością mogłaby zaprojektować świat tak, aby jego ostatecznym celem był wieczny podział na nieskończoną rozkosz i nieskończone cierpienie. Tak, więc istnienie piekła uważam za baaardzo mało prawdopodobne, nawet jeśli okazałoby się, że jakiś Bóg istnieje.
Travis napisał(a):
2) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że...no wiecie...tam traficie?

Gdyby świat był jednak dużo bardziej okrutny niż mi się zdaje i to katolicy mieliby rację, to wtedy takie prawdopodobieństwo określiłbym jako więcej niż duże.
Travis napisał(a):
3) Czy nie warto byłoby może jednak coś zrobić, aby to prawdopodobieństwo zmniejszyć?

Nie warto nic takiego robić. Gdybym teraz zaczął sobie kalkulować, że może by tak na wszelki wypadek jakoś się zabezpieczyć, tu dać na mszę, tam zmówić różaniec to i tak to wszystko na nic. Bóg z pewnością przejrzałby moje nędzne knowania i podejrzewam, że miałbym w piekle jeszcze bardziej przeje..ne. W końcu Biblia mówi: lepiej być zimnym lub gorącym. Jeśli za to, że żyję w zgodzie z samym sobą i trzymam się tego co uważam za prawdziwe i dobre zostanę potępiony, to cóż, mogę jedynie wzruszyć ramionami. Nic na to nie poradzę.


So gru 29, 2012 23:02
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: 3 pytania do ateistów
mauger napisał(a):
Travis napisał(a):
2) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że...no wiecie...tam traficie?

Gdyby świat był jednak dużo bardziej okrutny niż mi się zdaje i to katolicy mieliby rację, to wtedy takie prawdopodobieństwo określiłbym jako więcej niż duże.

Dlaczego? Jak sądzisz, co trzeba zrobić, aby zasłużyć na wieczne męki?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 29, 2012 23:32
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Wystarczy świadomie odrzucić wiarę katolicką. Tak chyba głosi Kościół.


So gru 29, 2012 23:50
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: 3 pytania do ateistów
Raczej świadomie odrzucić Boga. Zatem trzeba w niego wierzyć.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


So gru 29, 2012 23:52
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
A to nie na jedno wychodzi: odrzucenie Boga i odrzucenie wiary w Boga?


So gru 29, 2012 23:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: 3 pytania do ateistów
Jak można odrzucić coś, co nie istnieje? Trzeba uznawać istnienie bytu odrzucanego. Wiary się nie odrzuca, tylko się wierzy lub nie. Według KK piekło jest stanem odrzucenia Boga, a nie wiary.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N gru 30, 2012 0:06
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Soul33 napisał(a):
Jak można odrzucić coś, co nie istnieje? Trzeba uznawać istnienie bytu odrzucanego. Wiary się nie odrzuca, tylko się wierzy lub nie.

No, zgadza się. Trzeba przyznać Ci rację.


N gru 30, 2012 0:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 29, 2012 23:16
Posty: 876
Post Re: 3 pytania do ateistów
3 pytania do ateistów
Tylko do ateistów? Mogą zaciekawić również wierzących, czy poszukujących.

1) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że istnieje piekło? Zerowe, czy większe od zera?
Niezerowe. Podobnie jak i w przypadku innych możliwości.

2) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że...no wiecie...tam traficie? (...) Zerowe czy większe od zera?
Jeśli piekło istnieje… niezerowe :)

(życzę przy tym wam, sobie i wszystkim ludziom zbawienia)
3) Czy nie warto byłoby może jednak coś zrobić, aby to prawdopodobieństwo zmniejszyć?

Niekoniecznie. Alternatywa niespecjalnie mi się podoba :)

Ps. Witam forumowiczów :)

_________________
'I jak tu nie być optymistą. Moi wrogowie okazali się takimi świniami, jak przewidywałem.'
Stanisław Jerzy Lec


...to be who I am


N gru 30, 2012 1:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: 3 pytania do ateistów
Ateista ze mnie taki, jak katolik. Gdybym się jednak, z nudów, ośmielił...
Cytuj:
1) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że istnieje piekło? Zerowe, czy większe od zera?

Piekła nie ma, nieba zresztą też nie. Człowiek po prostu przestaje istnieć i tyle.
Cytuj:
2) Jakie jest waszym zdaniem prawdopodobieństwo tego, że...no wiecie...tam traficie? (życzę przy tym wam, sobie i wszystkim ludziom zbawienia). Zerowe czy większe od zera?

Siłą rzeczy - zerowe. Jest jednakowoż taki dowcip, który wszyscy znają...
Cytuj:
3) Czy nie warto byłoby może jednak coś zrobić, aby to prawdopodobieństwo zmniejszyć?

(Lurker śmieje się w kułak) A co? Wiara jest łaską boską, a usprawiedliwienie przed Panem Bogiem jest możliwe tylko przez wiarę. Ateista, który wierzyć szczerze nie potrafi (bo są pewnie i tacy, którzy odrobinę wierzą, a przy ateizmie afiliują się z innych powodów), choćby nie wiem ile Mszy Św. nie zaliczył i ilu grzechów nie wyznał w konfesjonale, Niebo ma przed sobą zamknięte. To nie judaizm, gdzie wystarczy przestrzegać Prawa!

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N gru 30, 2012 3:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 41  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL