Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 9:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona
 3 pytania do ateistów 
Autor Wiadomość
Post Re: 3 pytania do ateistów
Stubr napisał(a):
W artykule.
To w artykule czy w Bulli?
Cytuj:
Nie czytałeś?
Czego? Artykułu czy Bulli. Nie możesz po prostu wskazać konkretnego fragmentu, gdzie jest powiedziane to, co rzekomo jest tam powiedziane. Tj. iż niewolnictwo jest miłe Bogu?


Cz maja 31, 2018 17:38
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: 3 pytania do ateistów
Stubr napisał(a):
Dlatego nalezy powiedzieć jasno - miłosierdzie Boga jest ograniczone wyłącznie do czasu życia człowieka. Nie jest więc nieograniczone.

@Stubr mało wie o Bogu, o życiu po śmierci, ale niewiedza nie przeszkadza mu w osądzaniu Boga.

Cytuj:
Wolna wola oznacza możliwość wyboru. Jeśli takiego wyboru nie ma, nie istnieje wolna wola. Ten inny wymiar musi być wypaczeniem i zaprzeczeniem logiki, jeśli jest inaczej.

Inny wymiar rządzący się innymi prawami jest wypaczeniem logiki, bo tyko prawa znane człowiekowi są doskonałe? Jeżeli czas w innym wymiarze nie istnieje, to znaczy że jest zaprzeczeniem logiki i wypaczeniem jak chce @Stubr? Cóż za arogancja.

Cytuj:
Bo miłosierdzie Boga jest nieskończone, jak twierdzi dogmat.

Miłosierdzie Boga jest nieskończone, ale człowiek ma prawo trzymać się swej woli. Jeżeli Stubrowi się to nie podoba, to już nie jest problem Boga, tylko Stubra.

Stubr napisał(a):
Obserwacja rzeczywistości. Nawet nie zakładam, tylko widzę to - po sobie i innych ludziach.

Pogubione życiowo osoby kierując się swoim najlepszym interesem powinny skierować się po pomoc do gabinetu psychologa. To nie świat i Bóg mają problem, ale człowiek, który nie mogąc sobie poradzić z życiem, kieruje swoje frustracje na zewnątrz wymagając od świata, aby zmienił się pod ich potrzeby.

Cytuj:
To, że ciągle posiada się wolną wolę i możliwość wyboru.

Dlatego człowiek w piekle ma wolną wolę i możliwość wyboru, ale jej nie chce zmienić. Odmawia w nieskończoność. Chcesz, aby robił to w świecie, który jest Ci znany i oswojony, dlatego uzależniasz wolną wolę od spełnienia tych warunków. Ponieważ piekło w katolickiej wykładni to wielka niewiadoma, a więc warunki są niespełnione i wolnej woli brak. Tu tkwi różnica.

Cytuj:
Został mu wpojony obowiązek toczenia głazu, od którego nie może się uchylić. Dlatego nie jest to wolnością i dlatego to jest tragedia.

W przypadku reinkarnacji w nieskończoność również ma taki obowiązek, jeżeli nie złamie swojej woli i będzie trwał przy swoim "nie" w kierunku zbawienia. Zatem nie widzę różnicy.

JedenPost napisał(a):
Cóż, to już Twój problem, że czegoś nie widzisz, prawda?

Pozamerytoryczne stwierdzenie.

JedenPost napisał(a):
1. Wierzący - czego nie robią jako tacy ateiści - lubią prezentować się światu jako taka czy inna organizacja i duchowa jedność, np. Kościół

Naturalną potrzebą człowieka jest tworzenie wspólnot i organizacji mniej lub bardziej formalnych.
Jeżeli ateista woli zamknąć się w czterech światach, wiodąc żywot nolife w ramach protestu, nie oznacza jeszcze słuszności takiego stylu życia.

Cytuj:
2. Z tego punktu lubią podkreślać szlachetność oferowanej przez ów Kościół formacji moralnej i zasługi swojej zbiorowości dla świata - Kościół zrobił to, Kościół wprowadził tamto...

Jeżeli podejmują pewne działania na rzecz innych, to oczywistym jest zdawanie relacji z przedsięwzięć, które realizują. Nie widzę nic nagannego w praktykach informacyjnych, no chyba że @JedenPost uważa, że należy siedzieć jak mysz pod miotłą i broń Boże nie działaj nic dla świata, a nawet jeśli, to nic o tym nie mów, bo promowanie dobra jest złe.

Cytuj:
3. ...ale już winy nagle mają obciążać wyłącznie indywidua, a winny nieodmiennie okazuje się nie być prawdziwym Szkotem

Powiedz mi, czy mam się czuć winna, że setki lat temu wskutek różnych okoliczności utworzyły się grupy kolonizatorów? Mam przepraszać, że jestem katolikiem, żeby @JednemuPostowi zrobiło się cieplej na sercu? Uważasz, że odpowiedzialność zbiorowa jest słuszna i sprawiedliwa, tak więc wyciąganie dziadków z Werchmachtu jest w porządku? W mojej opinii każdy człowiek odpowiada za swoje grzechy, nie cudze i dlatego nie rozumiem Twoich pretensji i najwyraźniej jest to zasadnicza różnica między nami i pole do konfliktów.

Cytuj:
Jaka była odpowiedź Alus na zarzuty wobec katolickich kolonizatorów Nowego Świata? Pokazywanie palcem na protestantów, że tamci byli jeszcze gorsi.

Z kolei @JedenPost dokłada wszelkich starań, aby podkreślać, że chrześcijanie, zwłaszcza katolicy byli źli. Zatem oboje stosuje praktyki, które opisałeś. Jak widać Ty również masz upodobanie w krytykowaniu zbiorowości wierzących. Dlatego wskazałam na Twoją hipokryzję.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz maja 31, 2018 17:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cytuj:
@Stubr mało wie o Bogu, o życiu po śmierci, ale niewiedza nie przeszkadza mu w osądzaniu Boga.
O JWHW wiem tyle, co przekazuje Kościół. Czy Kościół mało wie o Bogu i nie ma wiedzy? Jeśli ma, to właśnie na niej się opieram, a wiec trochę wiem.
Cytuj:
Inny wymiar rządzący się innymi prawami jest wypaczeniem logiki, bo tyko prawa znane człowiekowi są doskonałe? Jeżeli czas w innym wymiarze nie istnieje, to znaczy że jest zaprzeczeniem logiki i wypaczeniem jak chce @Stubr? Cóż za arogancja.
Kościół twierdzi, że Boga można pojąć przy pomocy rozumu. Jeśli twierdzisz że jest to niemożliwe i że Bóg egzystuje w innym wymiarze, którego nie sposób rozumem ogarnąć - jesteś bardziej arogancki niż ja. Sam czytam dogmaty KK, ty zaś uznajesz własne przekonania za ważniejsze niż Katechizm.
Cytuj:
Miłosierdzie Boga jest nieskończone, ale człowiek ma prawo trzymać się swej woli. Jeżeli Stubrowi się to nie podoba, to już nie jest problem Boga, tylko Stubra.
Człowiek ma prawo trzymać się swej woli, ale czy ma prawo zmienić swoją wolę? Oto jest pytanie. Nieskończone miłosierdzie Boga oznacza, że tak.
Cytuj:
Dlatego człowiek w piekle ma wolną wolę i możliwość wyboru, ale jej nie chce zmienić.

Cóż za arogancja. Wiesz o tym co chcą zmienić inni lepiej niż oni sami.
Cytuj:
W przypadku reinkarnacji w nieskończoność również ma taki obowiązek, jeżeli nie złamie swojej woli i będzie trwał przy swoim "nie" w kierunku zbawienia. Zatem nie widzę różnicy.
Jeśli nie widzisz różnicy, to problem tkwi w Tobie, w tym JedenPost ma rację. Przy każdej reinkarnacji człowiek miałby wybór: Iść drogą Boga czy iść własną drogą. To właśnie oznacza możliwość wyboru. "Własna droga" to nieskończoność możliwości, a więc wolność.

Na koniec - jeśli chrześcijanie uważają, że są obdarzeni łaską - to powinni reprezentować wyższe standardy moralne niż ateiści. Skoro takich standardów nie wykazują, wskazywanie tego faktu nie jest hipokryzją.


Cz maja 31, 2018 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: 3 pytania do ateistów
Mrs_Hadley napisał(a):
Jeżeli ateista woli zamknąć się w czterech światach, wiodąc żywot nolife w ramach protestu, nie oznacza jeszcze słuszności takiego stylu życia.



???

Stwierdzenie kompletnie od czapy.

I wierzący i niewierzący uczestniczą w różnych organizacjach. Rzecz w tym, że o ile prawie każdy wierzący należy do przynajmniej jednej organizacji, której działalność kręci się wokół wyznawanej przez niego wiary, o tyle mało który niewierzący należy do jakiejkolwiek organizacji o charakterze programowo ateistycznym. Nie ma zatem między ateistami tego rodzaju wspólnoty.

Mrs_Hadley napisał(a):
Jeżeli podejmują pewne działania na rzecz innych, to oczywistym jest zdawanie relacji z przedsięwzięć, które realizują. Nie widzę nic nagannego w praktykach informacyjnych, no chyba że @JedenPost uważa, że należy siedzieć jak mysz pod miotłą i broń Boże nie działaj nic dla świata, a nawet jeśli, to nic o tym nie mów, bo promowanie dobra jest złe.


Nie mówimy w tym momencie o zdawaniu relacji, tylko podpieraniu się zasługami organizacji w dowodzeniu swojej racji.

Mrs_Hadley napisał(a):
Powiedz mi, czy mam się czuć winna, że setki lat temu wskutek różnych okoliczności utworzyły się grupy kolonizatorów? Mam przepraszać, że jestem katolikiem, żeby @JednemuPostowi zrobiło się cieplej na sercu? Uważasz, że odpowiedzialność zbiorowa jest słuszna i sprawiedliwa, tak więc wyciąganie dziadków z Werchmachtu jest w porządku?


Jak zwykle - kulą w płot, trzy razy nie.

Chodzi po prostu o to, że jeśli ktoś chce podpierać swoje twierdzenie, że dobrze wybrał wspólnotę, odnoszeniem się do jej zaslug, powinien być gotowy na to, że przeciwwagą będą winy.

Mrs_Hadley napisał(a):
Z kolei @JedenPost dokłada wszelkich starań, aby podkreślać, że chrześcijanie, zwłaszcza katolicy byli źli.


Przypomnę kontekst, który było twierdzenie o pozytywnym wpływie cywilizacji chrześcijańskiej na kwestię rozpowszechnienia niewolnictwa. W imię czego nie miałbym skontrować tego twierdzenia przytoczeniem faktów świadczących o wpływie negatywnym?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 31, 2018 17:59
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Stubr napisał(a):
Cytuj:
Po śmierci wola człowieka zostanie przypieczętowana i dołączy do grona upadłych aniołów.

Dlatego nalezy powiedzieć jasno - miłosierdzie Boga jest ograniczone wyłącznie do czasu życia człowieka. Nie jest więc nieograniczone.

Niekoniecznie, poniżej wytłumaczenie, które przedstawił Eubulides:

https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f= ... 62#p994462


Cz maja 31, 2018 18:23

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: 3 pytania do ateistów
Koniecznie, jeśli założyć że nauki Kościoła Katolickiego są prawdziwe i człowiek po śmierci nie ma szansy na nawrócenie. Jak jest z szatanem, trudno powiedzieć - ale w przypadku człowieka nawrócenie po śmierci to herezja.


Cz maja 31, 2018 18:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: 3 pytania do ateistów
JedenPost napisał(a):
W imię czego nie miałbym skontrować tego twierdzenia przytoczeniem faktów świadczących o wpływie negatywnym?

Calkowita racja Jeden Post.
Ze tez ta naczelna wladza musi miec rozne poglady bo:
In 1537 pope Paul III explicitly condemned enslaving non-Christians in Sublimus Dei. In 1686 the Holy Office limited the bull by decreeing that Africans enslaved by unjust wars should be freed.

Papiez Pawel III potepil niewolnictwo niechrzescian zas w 1686 wysoki urzad uznal ze niewolnicy z Afryki powinni zostac uwolnieni.

1635Pope Urban VIII (1623-1644) formally excommunicated anyone still holding Indian slaves.

UrbanVIII po prostu ekskomunikowal wszystkich wlascicieli Indian-niewolnikow.

W imie czego nie mialbym skontrowac ....


Cz maja 31, 2018 18:40
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Stubr napisał(a):
O JWHW wiem tyle, co przekazuje Kościół. Czy Kościół mało wie o Bogu i nie ma wiedzy? Jeśli ma, to właśnie na niej się opieram, a wiec trochę wiem


Kościół o Bogu wie dużo. Za to Stubr wie niewiele. Czego dowodem jest poniższe zdanie

Cytuj:
Kościół twierdzi, że Boga można pojąć przy pomocy rozumu


Ps: wciąż czekam na przeprosiny


Cz maja 31, 2018 20:29

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: 3 pytania do ateistów
@robaczek2


Mam propozycję na przyszłość: jeśli chcesz tłumaczyć, to

a) nie kłam
b) daj do tłumaczenia komuś, kto zna język

(nie wiem, która opcja w tej sytuacji wchodzi w grę)


Ogólnie jednak: gratuluję papiestwu refleksu. Po 150 latach nie każdy by się zorientował, że coś jest nie tak.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz maja 31, 2018 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: 3 pytania do ateistów
@Quinque Na jakie przeprosiny? Obrażasz i oczekujesz że ja będę przepraszał za Twoje kłamstwa?...

"Kościół naucza, że jedynego i prawdziwego Boga, naszego Stwórcę i Pana,można poznać w sposób pewny przez pośrednictwo Jego dzieł, za pomocą naturalnego światła rozumu" KKK 47
Oczywiście że to jest dowód - że znam Katechizm lepiej od Ciebie.


Cz maja 31, 2018 20:36
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
A teraz powiedz mi gdzie ty tam widzisz stwierdzenie równoznaczne z "Boga można pojąć przy pomocy rozumu"?

Kolejne z twoich kłamstw :(

Bo ten fragment KKK mówi o tym że do wiary w Boga można dojść za pomocą rozumu obserwując jego(Boga) dzieła. A nie o jakimś pojmowaniu Boga. Co z tego że przeczytałeś KKK jak nic z niego nie zrozumiałeś?


Cz maja 31, 2018 22:09
Post Re: 3 pytania do ateistów
Quinque, jeśli ktoś nie rozumie tematu, nie może być w nim kłamcą, bo kłamstwo zakłada intencjonalność, a więc zrozumienie. Krótko mówiąc, winieneś teraz Stubra przeprosić i się pokajać. Że moderacja na to nie zwróciła uwagi i milczeniem ci błogosławi – to tylko świadczy o moderacji.


Cz maja 31, 2018 22:31

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: 3 pytania do ateistów
Quinque
"za pomocą naturalnego światła rozumu" to fragment, którego zrozumieć najwyraźniej nie potrafisz. Sam właśnie nic nie potrafisz zrozumieć. Przeczytaj osobiście cały rozdział i sam zobaczysz że jak kontekst składa wszystko w całość, te i inne słowa.
Ale jak ci mało, to masz kolejny cytat
"Święta Matka Kościół utrzymuje i naucza, że naturalnym światłem rozumu ludzkiego można z rzeczy stworzonych w sposób pewny poznać Boga, początek i cel wszystkich rzeczy KKK 36
Możemy rzeczywiście określać Boga, opierając się na różnorodnych doskonałościach stworzeń, podobnych do Boga nieskończenie doskonałego, nawet jeśli nasz ograniczony język nie wyczerpuje Jego tajemnicy KKK 48.
Gdy człowiek słucha orędzia stworzeń i głosu swego sumienia, może osiągnąć pewność co do istnienia Boga, Przyczyny i Celu wszystkiego KKK 46

Poznanie Boga, początek i cel wszystkich rzeczy to coś więcej niż wiara w Boga, a właśnie Boga, początek i cel wszystkich rzeczy można poznać rozumem. Człowiek może w sposób doskonały pojąć Boga, nawet jeśli opisanie go w ludzkich słowach na to nie pozwala.
Zaś osiągniecie pewności to coś więcej niż wiara - taka pewność zastępuje wiarę.


Cz maja 31, 2018 23:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: 3 pytania do ateistów
JedenPost napisał(a):
@robaczek2
Mam propozycję na przyszłość: jeśli chcesz tłumaczyć, to
a) nie kłam
b) daj do tłumaczenia komuś, kto zna język
(nie wiem, która opcja w tej sytuacji wchodzi w grę)
Ogólnie jednak: gratuluję papiestwu refleksu. Po 150 latach nie każdy by się zorientował, że coś jest nie tak.

Lepiej pozno niz wcale.

Przepraszam najmocniej, ze nie wzialem pod uwage, ze Jeden Post swoim przenikliwym umyslem nie jest w stanie odroznic doslownego tlumaczenia od kwintesencji zamieszczonych cytatow.


Pt cze 01, 2018 2:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: 3 pytania do ateistów
robaczek2 napisał(a):
Przepraszam najmocniej, ze nie wzialem pod uwage, ze Jeden Post swoim przenikliwym umyslem nie jest w stanie odroznic doslownego tlumaczenia od kwintesencji zamieszczonych cytatow.


Aha, czyli jednak świadomie kłamiesz. Nie podałeś bowiem "kwintesencji", tylko wersję zmienioną tak, żeby sprawa wyglądała lepiej. Nie chodziło bowiem o to, by "niewolnicy z Afryki powinni zostać uwolnieni" tylko o uwolnienie określonej ich kategorii (zniewolonych w toku nieusprawiedliwionych wojen).

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt cze 01, 2018 6:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL