Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Następna strona
 3 pytania do ateistów 
Autor Wiadomość
Post Re: 3 pytania do ateistów
Johnny99 napisał(a):
Ale Bóg też odnosi się do człowieka jako obiektu miłości. Problemem jest jedynie to, że Bóg nie istnieje obiektywnie - dokładnie tak, jak sens.
Ale Bóg istnieje obiektywnie. Nie przyjmuj bezkrytycznie narracji przeciwnika w dyskusji, bo stawiasz się z góry na straconej pozycji.


Wt sty 13, 2015 13:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: 3 pytania do ateistów
TO chyba inaczej rozumiemy słowo "obiektywnie" -jak Ty je definiujesz?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 13, 2015 13:40
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Jajko napisał(a):
TO chyba inaczej rozumiemy słowo "obiektywnie" -jak Ty je definiujesz?
Poczytaj sobie. Od tego postu:
viewtopic.php?p=845938#p845938


Wt sty 13, 2015 13:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Ale Bóg też odnosi się do człowieka jako obiektu miłości. Problemem jest jedynie to, że Bóg nie istnieje obiektywnie - dokładnie tak, jak sens.
Ale Bóg istnieje obiektywnie. Nie przyjmuj bezkrytycznie narracji przeciwnika w dyskusji, bo stawiasz się z góry na straconej pozycji.


Sformułowałbym to inaczej. Bóg albo istnieje albo nie istnieje obiektywnie, niezależnie od wiary czy niewiary. Jeżeli dziś wierzę, a jutro przestanę, nie oznacza to, że Bóg znika. Jeżeli wczoraj nie wierzyłem a dziś uwierzyłem nie oznacza to, że Bóg się dziś nad ranem pojawił.



Problem pojawia się w innej formie w przypadku ludzi, którzy porzucają - przykładowo - katolicyzm na rzecz innej konfesji lub też ateizmu z powodów, nazwijmy to, obyczajowych. W wypowiedziach tego typu ludzi często pojawia się wiara w subiektywne istnienie grzechu, jakby cudzołóstwo było złe, jeżeli jest się katolikiem, a dozwolone dla - przykładowo - ateisty. Ale grzech istnieje obiektywnie - albo też nie istnieje. Zmiana konfesji tego zmienić nie może obiektywnie, choć zmienia subiektywne nastawienie do tej kwestii.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt sty 13, 2015 13:51
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
bert04 napisał(a):
Sformułowałbym to inaczej. Bóg albo istnieje albo nie istnieje obiektywnie, niezależnie od wiary czy niewiary.
Nie. Twierdzenie o nieistnieniu Boga może być wyłącznie subiektywne. Dlatego właśnie, że w takim twierdzeniu zawarte jest przeświadczenie, że Bóg jest jedynie koncepcją istniejącą wyłącznie w umyśle człowieka, który o Nim myśli. Takie przeświadczenie to subiektywizm, ponieważ odrzuca niezależne istnienie Boga.


Wt sty 13, 2015 13:56
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian napisał(a):
mauger napisał(a):
Wszystko pięknie, ale ja tu nie przedstawiam żadnych poglądów naukowych. Ogarnij się chłopie  

Doprawdy?

Doprawdy. Chyba jesteś na tyle rozgarnięty, aby dostrzec kiedy ktoś prowadzi luźne rozważania, a kiedy przedstawia poglądy naukowe? A może nie jesteś? :|

Cawilian napisał(a):
Otóż właśnie Bóg istnieje obiektywnie. Twierdzenie, że tak nie jest, to naukawizm.

Tylko jeśli założymy, że Bóg istnieje. Moje wpisy dotyczyły ateistycznego punktu widzenia (co wyraźnie zaznaczyłem), w którym z założenia Bóg nie może istnieć obiektywnie, ponieważ ... nie istnieje.
Johnny99 napisał(a):
Ale Bóg też odnosi się do człowieka jako obiektu miłości. Problemem jest jedynie to, że Bóg nie istnieje obiektywnie - dokładnie tak, jak sens.


Jak się na tym zastanowić być może masz rację i rzeczywiście mamy tu do czynienia z pewną niekonsekwencją w postawie wielu ateistów.



Uwaga dla niekumatych! Ten wpis nie ma charakteru naukowego, nie są prezentowane w nim żadne poglądy naukowe.


Wt sty 13, 2015 14:01
Post Re: 3 pytania do ateistów
mauger napisał(a):
Tylko jeśli założymy, że Bóg istnieje. Moje wpisy dotyczyły ateistycznego punktu widzenia (co wyraźnie zaznaczyłem), w którym z założenia Bóg nie może istnieć obiektywnie, ponieważ ... nie istnieje.
Nie istnieje ponieważ nie istnieje. Fajny punkt widzenia. Co gorsza - dla ateistów - subiektywny nie tylko w sensie filozoficznym ale i wulgarnym.


Wt sty 13, 2015 14:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian, ale zgodnie z Twoim linią, Latający Potwór Spaghetti też istnieje obiektywnie, tak?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 13, 2015 14:21
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Tak


Wt sty 13, 2015 14:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian napisał(a):
bert04 napisał(a):
Sformułowałbym to inaczej. Bóg albo istnieje albo nie istnieje obiektywnie, niezależnie od wiary czy niewiary.
Nie. Twierdzenie o nieistnieniu Boga może być wyłącznie subiektywne. Dlatego właśnie, że w takim twierdzeniu zawarte jest przeświadczenie, że Bóg jest jedynie koncepcją istniejącą wyłącznie w umyśle człowieka, który o Nim myśli. Takie przeświadczenie to subiektywizm, ponieważ odrzuca niezależne istnienie Boga.


Ech... to może jeszcze inaczej. Być może moja poczta internetowa jest sprawdzana przez NSA. Być może nie. Czynność ta zachodzi (lub nie) obiektywnie. Ja mogę subiektywnie podejrzewać NSA o czytanie mojej korespondencji, stosować jakieś systemy szyfrowania czy pisać petycje do prezydenta USA. Moja wiara w bycie inwigilowanym jest subiektywna, choć może opierać się na racjonalnych przesłankach. To, czy NSA istotnie mnie śledzi - jest obiektywne.

Jeżeli zamiast NSA (instytucji istniejącej obiektywnie) wstawimy Majestic 12, sprawa się nieco komplikuje, ale też i nieco upraszcza. Majestic 12 albo istnieje albo nie istnieje. Cała reszta - jak wyżej.

I tak też jest z Bogiem. Istnienie Boga - lub jego nieistnienie - jest obiektywne. Jeżeli Bóg nie istnieje, to moje modlitwy lecą w "puste połączenie". Jeżeli istnieje, to nawet 100% ateizm go nie zlikwiduje.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt sty 13, 2015 14:33
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
No nie. Przyjmujesz narrację ateistyczną z ich zwulgaryzowaniem pojęcia obiektywizmu.
Poczytaj po prostu definicje:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiektywizm
http://sjp.pwn.pl/sjp/;2569460
albo w tej pracy http://etyka.uw.edu.pl/wp-content/uploa ... %B3wka.pdf (5MB)
Ta ostatnia pozycja powinna zadowolić także ateistów, jako że to dość znany autorytet.


Wt sty 13, 2015 14:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian napisał(a):
No nie. Przyjmujesz narrację ateistyczną z ich zwulgaryzowaniem pojęcia obiektywizmu.


A to ja napisałem, że Latający Potwór Spaghetti istnieje obiektywnie? Może Niewidzialny Różowy Jednorożec - też?

Dalej, nie krępuj się. Jak już ustalimy obiektywizm wszystkich tych istot, weźmiemy się za obiektywizm moralny.

Cawilian napisał(a):
Poczytaj po prostu definicje:


Serio?

«w ontologii: pogląd, zgodnie z którym przedmiot poznania istnieje poza podmiotem poznającym i niezależnie od niego; w aksjologii: stanowisko, które przypisuje wartościom istnienie niezależne od świadomości»

I czy gdzieś z powyższego wynika, że każdy przedmiot, który chcemy poznać, istnieje? W czym powyższa definicja, albo te inne, zaprzeczają moim wypowiedziom?

Powiało trochę filozofią Platona, jakoby już sama idea jakiegoś przedmiotu świadczyła o tym, że ten przedmiot istnieje.


PPS: Dla wyrównania:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obiektywno%C5%9B%C4%87

http://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_obiektywistyczna

Zwłaszcza to ostatnie to niezły sekator filozoficzny.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt sty 13, 2015 15:25
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
bert04 napisał(a):
Cawilian napisał(a):
No nie. Przyjmujesz narrację ateistyczną z ich zwulgaryzowaniem pojęcia obiektywizmu.
A to ja napisałem, że Latający Potwór Spaghetti istnieje obiektywnie? Może Niewidzialny Różowy Jednorożec - też?
Jeżeli uznajesz ich istnienie poza swoim umysłem to jesteś obiektywny. A jak nie, to subiektywista z ciebie.
Cytuj:
«w ontologii: pogląd, zgodnie z którym przedmiot poznania istnieje poza podmiotem poznającym i niezależnie od niego; w aksjologii: stanowisko, które przypisuje wartościom istnienie niezależne od świadomości»

I czy gdzieś z powyższego wynika, że każdy przedmiot, który chcemy poznać, istnieje?
Cosik się pogubiłeś.
Cytuj:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_obiektywistyczna

Zwłaszcza to ostatnie to niezły sekator filozoficzny.
To właśnie jest nadużycie terminologiczne wynikające z wulgarnego (=pospolitego) rozumienia słowa obiektywizm.

Rozumiem, że trudno ci pozbyć się głęboko zakorzenionych przyzwyczajeń terminologicznych.
Współczuję, ale moje współczucie nie spowoduje zmiany znaczenia dyskutowanego pojęcia.


Wt sty 13, 2015 15:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: 3 pytania do ateistów
Cawilian napisał(a):
Jajko napisał(a):
Cawilian, ale zgodnie z Twoim linią, Latający Potwór Spaghetti też istnieje obiektywnie, tak?


Tak


Aaa, to nie mam więcej pytań. :kreci:

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 13, 2015 16:36
Zobacz profil
Post Re: 3 pytania do ateistów
Wolę przyjmować obiektywne istnienie Potwora Spaghetti, bo zawsze to przyjemniej być bogożercą, niż zwyczajnym smakoszem makaronu w sosie bolońskim.


Wt sty 13, 2015 16:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 614 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 41  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL