Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Jak brać przykład ze świętego Szczepana? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Jak pisał Kraszewski w opowiadaniu "Łza w niebie" (nie jestem pewien, czy to to opowiadanie, bo akurat tego tekstu nie ma na Wikisource) Jest tam historia jednego człowieka, żył i w końcu uciekł przed prześladowaniami; po śmierci jest Sąd, ale dana jeszcze jedna szansa i znowu został wrzucony w życie. Tym razem umiera przeklinając prześladowców, i zmów źłe. Dostaje jeszcze jedną szansę. Znowu umiera, tym razem błogosławiąc prześladowcom, ale znowu z tego powodu jest pycha. Znowu źle.
Nadmienię tylko że Kraszewskiego nie uznaję za jakiś autorytet, wolę Sienkiewicza i Konopnicką,

Ale chodzi o pytanie. Jak naśladować świętego Szczepana, nie życząc swoim prześladowcom wszystkiego najgorszego a jeszcze za nich się modlić?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 28, 2020 18:53
Zobacz profil
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Cwiczyc to za zycia. Najlepiej po prostu wszystkim blogoslawic i zwalczac negatywne uczucia.


Pn gru 28, 2020 18:56

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Jest to bardzo trudne, gdy widzę jak jedni ludzie dokuczają mi i innym.Chciałoby się sprawiedliwości, aby odczuli, taką dźwignię, aby odczuli to nieskończenie boleśniej. Ale może rozwiązaniem jest "zaprzeć się samego siebie".

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 28, 2020 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Do takiej postawy jak św. Szczepana, gdzie na dodatek nie będzie pychy, może uzdolnić tylko Duch Święty. Człowiek sam z siebie, nie może odmałpować postawy heroicznej, Chrystusowej.

A za prześladowców można-trzeba się modlić (wbrew uczuciom), polegając na zaufaniu do Pana Jezusa, który naucza że tak należy czynić.
Zresztą jak można modlić się "Ojcze nasz", pragnąc zemsty, tj. "sprawiedliwości" ?


Ostatnio edytowano Pn gru 28, 2020 19:27 przez Sysydlaczek, łącznie edytowano 1 raz



Pn gru 28, 2020 19:24
Zobacz profil
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Przeciez masz w Pismie sw wskazowki, jak do tego dojsc. Niekoniecznie od razu calosc Kazania na Gorze praktykowac. Zacznij od malych krokow. Np Rz 12

Cytuj:
.14 Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! 15 Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. 16 Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach! Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne! Nie uważajcie sami siebie za mądrych!
17 Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi!4 18 Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, żyjcie w zgodzie ze wszystkimi ludźmi! 19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]! Napisano bowiem5: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go. 20 Jeżeli pragnie - napój go! Tak bowiem czyniąc, węgle żarzące zgromadzisz na jego głowę.
21 Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!

Sprobuj praktykowac choc 2 rzeczy. A potem kolejne dwie.

Modlitwa "za wrogow" pomaga zmienic wlasne postrzeganie. Sprobuj!


Pn gru 28, 2020 19:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Kael napisał(a):
Cwiczyc to za zycia. Najlepiej po prostu wszystkim blogoslawic i zwalczac negatywne uczucia.
Z doświadczenia terapeutycznego wiem, że nie należy uczuć, zwłaszzca negatywnych zwalczać. Należy je zaakceptować, uświadomić sobie ich przezywać i starać się zrozumieć ich rzeczywistą przyczynę. https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/ ... ch-czerpac


Pn gru 28, 2020 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Sysydlaczek napisał(a):


A za prześladowców można-trzeba się modlić (wbrew uczuciom), polegając na zaufaniu do Pana Jezusa, który naucza że tak należy czynić.
A potrafisz to robic, czy tylko moralizujesz? Byleś kiedyś lub jesteś ofiarą długotrwałej przemocy np. psychicznej? https://www.medonet.pl/zdrowie,przemoc- ... 29635.html To tym bardziej jest trudne, gdy sprawca nie czuje się winny.


Pn gru 28, 2020 20:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Może sprawca wewnątrz czuje się winny i czegoś mi zazdrości. Natomiast na zewnątrz cały czas podkreśła swą "lepszość", twierdzi że Bóg jest po jego stronie, i jedną z rzeczy które robi, jest to że chce, jak myślę, bym obraził się na Boga.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn gru 28, 2020 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Andy72 napisał(a):
Może sprawca wewnątrz czuje się winny i czegoś mi zazdrości. Natomiast na zewnątrz cały czas podkreśła swą "lepszość", twierdzi że Bóg jest po jego stronie, i jedną z rzeczy które robi, jest to że chce, jak myślę, bym obraził się na Boga.
Tylko to są Twoje domysły. Może spytać, żeby nie projektować na niego negatywnych emocji.


Pn gru 28, 2020 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
proteom napisał(a):
A potrafisz to robic, czy tylko moralizujesz?

A w Kościele zadajesz księżom to pytanie?
Stwierdziłem tylko fakt religijny.
Osobiście wiele ewangelicznych zaleceń wprowadzić w życie nie potrafię ale nie o tym ten watek.


Pn gru 28, 2020 22:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 22, 2009 8:40
Posty: 2151
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
Sysydlaczek
Cytuj:
A w Kościele zadajesz księżom to pytanie?
Stwierdziłem tylko fakt religijny.
Osobiście wiele ewangelicznych zaleceń wprowadzić w życie nie potrafię ale nie o tym ten watek.

Moze lepiej na własnym przykładzie i w oparciu o własne doświadczenie udzielać rad? :)


Wt gru 29, 2020 17:08
Zobacz profil
Post Re: Jak brać przykład ze świętego Szczepana?
proteom napisał(a):
Kael napisał(a):
Cwiczyc to za zycia. Najlepiej po prostu wszystkim blogoslawic i zwalczac negatywne uczucia.
Z doświadczenia terapeutycznego wiem, że nie należy uczuć, zwłaszzca negatywnych zwalczać. Należy je zaakceptować, uświadomić sobie ich przezywać i starać się zrozumieć ich rzeczywistą przyczynę. https://www.swps.pl/strefa-psyche/blog/ ... ch-czerpac

Masz racje, wyrazilam sie nieprecyzyjnie.

Uczucia negatywne warto zanalizowac i znalezc ich przyczyne. Ale nie warto dawac sie im sterowac.


Wt gru 29, 2020 18:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL