Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 O Inkwyzycji i karaniu 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: Jaką wspólnotę katolicką byście polecili?
Czytaj Małgosiu ze zrozumieniem w kontekście poprzednich postów. Napisałem, że winić wszystkich Protestantów za całe zło i zepsucie, to tak jak winić Katolików za Inkwizycję, co jasno wskazuje na moje zdanie o Inkwizycji - czyli, że jestem przeciwny przypisywaniu winy za nią Katolikom.

_________________
MODERATOR


Pt sty 18, 2019 13:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Zbigniew3991 napisał(a):
Napisałem, że winić wszystkich Protestantów za całe zło i zepsucie, to tak jak winić Katolików za Inkwizycję, co jasno wskazuje na moje zdanie o Inkwizycji - czyli, że jestem przeciwny przypisywaniu winy za nią Katolikom.

Napisałeś:
Zbigniew3991 napisał(a):
Patrząc na owoce KK, jakimi była inkwizycja i krucjaty, można wnioskować, że wszystko, co wymyślili Katolicy jest złe i zgniłe. Idąc tą drogą rozumowania wszystko jest złe i zgniłe, włącznie z nami samymi.

co oznacza, że inkwizycję wymyslili katolicy i że to były zgniłe owoce katolicyzmu. Dalej wyjaśniasz, że nie wszystko jest zgniłe co wymyslili katolicy, ale tu już nie chodzi o inkwizycję. Najwyraźniej masz problem z wyrażaniem myśli, a nie ja ze zrozumieniem.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sty 18, 2019 14:09
Zobacz profil
Post Re: Jaką wspólnotę katolicką byście polecili?
Małgosiaa napisał(a):
Alus napisał(a):
Joannę D'arc, mistrza templariuszy spalili na stosie protestanci?

Cytuj:
Litości! Nigdzie nie twierdziłam, że inkwizycja nie czyniła zła.

Odniosłam się do Twoich słów
Cytuj:
Odnośnie inkwizycji radzę nie pisać głupot, a zapoznać się z tematem, bo palenie na stosie i samosądy wymyślili protestanci, a inkwizycja była odpowiedzią na nie. Dzięki niej mniej ludzi zginęło.

A tych dwoje spalono na długo przed wystąpieniem Lutra.
Palenia na stosach, jako kara, było znane od starożytności, pisali o tym Plutarch, Seneka, Herodot.


Pt sty 18, 2019 14:15
Post Re: Jaką wspólnotę katolicką byście polecili?
Zbigniew3991 napisał(a):
Małgosiu - wiem, że Inkwizycja to bardzo skomplikowana sprawa, ale na stosach płonęli zarówno Protestanci, Katolicy jak i Ateiści. Nie mniej istnieje stereotyp, bardzo krzywdzący, o tym, że za Inkwizycję jest odpowiedzialny KK. Nie jest, tak samo jak nie jest za nią odpowiedzialny cały Protestantyzm. Sprawa była upolityczniana i często w ten sposób likwidowano wrogów..


Brehehehe, już pomijając fakt że ateistów w czasach gdy powołano inkwizycję nie było. To przykładów "likwidowania" wrogów raczej nie otrzymamy. KK jest odpowiedzialny za Inkwizycję i co z tego? Skoro nie ma się czego wstydzić. Ponadto tzw. ofiar inkwizycji od czasu jej powołania do 2019 roku jest jakieś 6 tyś.

Cytuj:
Chciałem pokazać niezdrowe działanie niesprawiedliwych uogólnień. Każdą grupę można oskarżyć o coś na podstawie jednostkowych przypadków


Raczej swoją ignorancję w zakresie wiedzy z tego czym jest Święta inkwizycja vel. Święte Oficjum vel. Kongres nauki wiary

Proszę zauważyć że Alus twierdzi iż św. Joannę D'arc spalił Kościół. No i jak gadać z taką ignorancją? Btw, W Średniowieczu nikogo na stosie nie palono. O czym wiedzą nawet kioskowe gazety historyczne. Co zatem Alus chce osiągnąć swoimi wpisami?


Pt sty 18, 2019 14:28

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Małgosiaa napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Napisałem, że winić wszystkich Protestantów za całe zło i zepsucie, to tak jak winić Katolików za Inkwizycję, co jasno wskazuje na moje zdanie o Inkwizycji - czyli, że jestem przeciwny przypisywaniu winy za nią Katolikom.

Napisałeś:
Zbigniew3991 napisał(a):
Patrząc na owoce KK, jakimi była inkwizycja i krucjaty, można wnioskować, że wszystko, co wymyślili Katolicy jest złe i zgniłe. Idąc tą drogą rozumowania wszystko jest złe i zgniłe, włącznie z nami samymi.

co oznacza, że inkwizycję wymyslili katolicy i że to były zgniłe owoce katolicyzmu. Dalej wyjaśniasz, że nie wszystko jest zgniłe co wymyslili katolicy, ale tu już nie chodzi o inkwizycję. Najwyraźniej masz problem z wyrażaniem myśli, a nie ja ze zrozumieniem.


Może to Ty masz problem z rozumieniem ironii? Nasz rozmówca użył owego cytatu "po owocach ich poznacie" w poście wcześniej, więc ironicznie, a trochę złośliwie użyłem go na prawach podwójnego cytatu. Wiem, że ironia jest subtelnym środkiem stylistycznym, ale go lubię.

_________________
MODERATOR


Pt sty 18, 2019 15:00
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Czy mógłbym prosić o link do postu, z którego cytowałeś? Bo ciężko sprawdzić autentyczność cytatu, jeśli pochodzi on z innego wątku.


Pn sty 21, 2019 14:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
zefciu napisał(a):
Czy mógłbym prosić o link do postu, z którego cytowałeś? Bo ciężko sprawdzić autentyczność cytatu, jeśli pochodzi on z innego wątku.


Pytaj Małgosiu - ona wydzielała wątek (to także ironia).

_________________
MODERATOR


Pn sty 21, 2019 14:56
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Zbigniew3991 napisał(a):
Pytaj Małgosiu - ona wydzielała wątek (to także ironia).

Uprzejmie ponawiam prośbę o wskazanie źródła cytatu


Pn sty 21, 2019 15:25

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2598
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
zefciu napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Pytaj Małgosiu - ona wydzielała wątek (to także ironia).

Uprzejmie ponawiam prośbę o wskazanie źródła cytatu


viewtopic.php?f=31&t=40410&p=1025415#p1025415

Otóż i owy wątek, na którym pisałem, a Małgosia przeniosła część z moich postów do tego wątku. A jako, że ironia wynika z kontekstu, Małgosia rozerwała ironię, bo nie ma kontekstu. Mniejsza z tym - to nie jest istota dyskusji.

_________________
MODERATOR


Śr sty 23, 2019 13:49
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
https://gloria.tv/article/439uAtRKze4uDEmBRaDfe9H22

"Św. Jan Paweł II - Tertio Millennio Adveniente 35:

Innym bolesnym zjawiskiem, nad którym synowie Kościoła muszą się pochylić z sercem pełnym skruchy, jest przyzwolenie - okazywane zwłaszcza w niektórych stuleciach -- na stosowanie w obronie prawdy metod nacechowanych nietolerancją, a nawet przemocą.

To prawda, że aby prawidłowo ocenić przeszłość, trzeba wziąć pod uwagę kontekst kulturowy danej epoki, jako że pod jego wpływem wielu mogło w dobrej wierze sądzić, iż autentyczne świadectwo o prawdzie wymaga zagłuszenia innych opinii, a przynajmniej wykluczenia ich z dyskusji. Często wiele różnych czynników współdziałało w kształtowaniu przesłanek nietolerancji, podsycając namiętności, którym w pewnej mierze nie ulegali tylko ludzie wielkiego ducha, naprawdę wolni i pełni Boga.

Jednakże te okoliczności łagodzące nie zwalniają Kościoła od obowiązku wyrażenia głębokiego ubolewania z powodu słabości licznych swoich synów, którzy zniekształcili jego oblicze i nie pozwolili mu być doskonałym odzwierciedleniem wizerunku jego ukrzyżowanego Pana, niezrównanego świadka cierpliwej miłości i pokornej łagodności.

Te bolesne doświadczenia przeszłości stają się lekcją na przyszłość, która winna skłonić każdego chrześcijanina do ścisłego przestrzegania złotej zasady sformułowanej przez Sobór: "Prawda nie inaczej się narzuca, jak tylko siłą samej prawdy, która wnika w umysły jednocześnie łagodnie i silnie"mateusz.pl/dokumenty/tma/tma_04.htmEkumenizm - wielkie zło w kościele!!!

Źródło: mateusz.pl/dokumenty/tma/tma_04.htm

Średniowiecze mimo wszystko było najwspanialszym okresem w historii Kościoła, a krucjaty (z wyjątkiem IV) były wspaniałymi przedsięwzięciami, dlatego Kościół nie musi przepraszać za samą ideę krucjat, lecz za nadużycia, zwłaszcza popełnione podczas IV Krucjaty. Podobnie jest z inkwizycją: Kościół nie musi wstydzić się z powodu średniowiecznej inkwizycji, która była koniecznością w tamtych czasach, ponieważ herezja katarów zagrażała nie tylko wiecznemu zbawieniu dusz, lecz także doczesnemu trwaniu społeczeństw. Dzisiaj również skazuje się złoczyńców i nikt nie robi z tego powodu rabanu. Trzeba także powiedzieć, że procesy inkwizycyjne (poza nielicznymi wyjątkami) pod względem sprawiedliwości i poszanowania praw oskarżonego mogą być wzorem dla każdej współczesnej rozprawy sądowej. Natomiast słusznie należało przeprosić za nadużycia ze strony niektórych duchownych, zwłaszcza niepotrzebne wprowadzenie tortur przez papieża Innocentego IV.

Oto kilka przykładów nadużyć, za które słusznie przepraszał św. Jan Paweł II:
Papież Innocenty IV nakazał torturować ludzi
IV krucjata
Papież Mikołaj V zezwolił na niewolnictwo ludzi
Noc św. Bartłomieja - straszliwa rzeź hugenotów dokonana przez "katolików"
Św. Joanna d’Arc została skazana przez sąd kościelny i spalona żywcem w wieku 19 lat
Kościół katolicki w Niemczech wspierał wojnę Hitlera - uważa niemiecki historyk Heinrich Missalla"


Śr lut 27, 2019 10:47
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Nie Kościół Katolicki, ale Kościół narodowy protestancki, specjalnie powołany do tej misji.
Gdyby KK wspierał Hitlera to skąd tysiące kapłanów wymordowanych w obozach koncentracyjnych?


Śr lut 27, 2019 11:40
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Cytuj:
Noc św. Bartłomieja - straszliwa rzeź hugenotów dokonana przez "katolików


Wbrew nakazowi papieża. Który nie miał z tą nocą nic wspólnego. Zresztą, ci hugenoci chcieli zamordować króla, i prześladowali katolików

Cytuj:
Św. Joanna d’Arc została skazana przez sąd kościelny i spalona żywcem w wieku 19 lat


Nie Kościelny, tylko króla Anglii

Cytuj:
Papież Innocenty IV nakazał torturować ludzi


Tak? Gdzie i kiedy nakazał to robić? Masz jakieś rzetelne źródła potwierdzające te tezę?

Cytuj:
IV krucjata


Czwarta Krucjata co? Jest to o tyle ciekawe że nikt nie wspomina o tym jak w 1182 roku, prawosławna ludność Konstantynopola urządziła sobie rzeź katolickich kupców i ich rodzin(śmierc poniosło ok. 60 tyś ludzi. W tym dzieci). Nikt nie wspomina o tym że książę Konstantynopola kazał czekać krzyżowcom prawie rok na spłatę długu. Do której ostatecznie nie doszło

Ponadto, Wenecjanie zostali ekskomunikowani przez Innocentego III

Cytuj:
Kościół katolicki w Niemczech wspierał wojnę Hitlera - uważa niemiecki historyk Heinrich Missalla


Oczywiście nie dowiemy się w jaki sposób wspierał wojnę Hitlera

Cytuj:
Papież Mikołaj V zezwolił na niewolnictwo ludzi


Ten papież który bronił żydów przed prześladowaniami?


Śr lut 27, 2019 12:14
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Mnie też leży na sercu dobro Kościoła, i właśnie z tego powodu do swoich błędów trzeba umieć i mieć odwagę się przyznawać.
Czy prawdą jest ?
Papież Innocenty IV Bulla Ad extirpanda – (łac. Aby wykorzenić),15 maja 1252 roku, w której papież upoważnił władze świeckie i kościelne do stosowania tortur w celu wymuszenia od heretyków zeznań, a także określił zasady stosowania tortur.
Papież Mikołaj V wydał bullę „Dum diversas” która upoważniała do brania w niewolę Saracenów pogan i innych niewiernych.

Jeśli twoim zdaniem nie ma dowodów na to, że KK niemiecki wspierał Hitlera, to pozostań przy swoim. Ja wiem, że był posłuszny władzy świeckiej. Ale prawdą też jest, że pojedynczy kapłani rozumiejąc istotę ideologii "rasy panów" przeciwstawiali się nazistom.

Joanna d’Arc.. czy ta dziewczyna stanęła przed kościelną inkwizycją we Francji, czy nie ? Czy zarzucono jej czary, nieobyczajność, herezję, oskarżono o konszachty z siłami nieczystymi?
Cały czas osaczona przez teologów, w sumie podobno postawiono jej 70 zarzutów.
Komisja inkwizycyjna przekazała Joannę d’Arc Anglikom, a ci 30 maja 1431 w Rouen spalili ją na
stosie.


Śr lut 27, 2019 16:27
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Cytuj:
Papież Innocenty IV Bulla Ad extirpanda

Czytałeś chociaż te Bullę?

Cytuj:
w której papież upoważnił władze świeckie i kościelne do stosowania tortur w celu wymuszenia od heretyków zeznań, a także określił zasady stosowania tortur

Zacznijmy od tego że w tamtym czasie tortury stosowano w każdej instytucji śledczej. A tortury które stosowala inkwizycja były znacznie bardziej humanitarne. Od tych jakie stosowały sądy świeckie

Cytuj:
Papież Mikołaj V wydał bullę „Dum diversas” która upoważniała do brania w niewolę Saracenów pogan i innych niewiernych


Nic dziwnego. Nie trzeba wspominać co robili Muzłumanie i poganie katolików. Np. W Ziemii Świętej, czy poganie w IX'cio wiecznej Anglii

Cytuj:
Czy zarzucono jej czary


Co jej zarzucono? Praktykę pogan, gdzie wiara w te praktyki była obłożona ekskomuniką? Zresztą, Joanna D'arc osiągnęła świętość. Nie widzę powodu by ją żałować


Śr lut 27, 2019 19:16
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Lepiej przyjąć te fakty historyczne do wiadomości. Taka dyskusja nie zmieni ani tego, że były, ani ich treści i skutków.


Cz lut 28, 2019 6:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL