Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 12:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 O Inkwyzycji i karaniu 
Autor Wiadomość
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Joannę d'Arc schwytali Burgundczycy, sprzedali ją za 10 tys liwrów Anglikom, ci przekazali ją na powrót Francuzom, gdzie została poddana sądom Inkwizycji. Zatem żaden król Anglii nie wydał wyroku, jedynie Anglicy w Rouen wykonali wyrok Inkwizycji za herezję na skazanej Joannie.
Kościół też po wiekach rehabilitował Joannę i kanonizował.


Cz lut 28, 2019 8:23

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Czy aby nie skazano jej ostatecznie za noszenie spodni (z obawy przed gwałtem), co miało być w oczach kościelnych dostojników wyrazem upartego trwania w herezji?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 28, 2019 8:35
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
JedenPost napisał(a):
Czy aby nie skazano jej ostatecznie za noszenie spodni (z obawy przed gwałtem), co miało być w oczach kościelnych dostojników wyrazem upartego trwania w herezji?

Zarzut noszenia stroju męskiego był jednym z wielu, większym "przestępstwem" Joanny miały być konszachty z diabłem, czary, herezja.


Cz lut 28, 2019 8:39

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Tak, ale z tego co pamiętam poszło to tak, że Joanna podpisała dokument, w którym wyrzekła się wszelkich związków z herezją (w tym m.in. nieobyczajnego noszenia spodni) i na tym miało się skończyć, jednak po tym znów celowo umieszczono ją w celi pod opieką strażników, których się obawiała, by sprowokować ją do ponownego założenia spodni - co zrobiła i co stało się dla inkwizytorów ostatecznym dowodem jej uporu, braku woli wyrzeczenia się herezji i krzywoprzysięstwa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz lut 28, 2019 8:53
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
alekmichał napisał(a):
Lepiej przyjąć te fakty historyczne do wiadomości. Taka dyskusja nie zmieni ani tego, że były, ani ich treści i skutków.


Jakie fakty? XIX wieczne bajeczki świeckich humanistów i o inkwizycji i krucjatach?


Cz lut 28, 2019 12:11

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
JedenPost napisał(a):
Tak, ale z tego co pamiętam poszło to tak, że Joanna podpisała dokument, w którym wyrzekła się wszelkich związków z herezją (w tym m.in. nieobyczajnego noszenia spodni) i na tym miało się skończyć, jednak po tym znów celowo umieszczono ją w celi pod opieką strażników, których się obawiała, by sprowokować ją do ponownego założenia spodni - co zrobiła i co stało się dla inkwizytorów ostatecznym dowodem jej uporu, braku woli wyrzeczenia się herezji i krzywoprzysięstwa.

O ile wiem założyła spodnie, bo zabrano jej suknię i celowo pozostawiono nagą.


Cz lut 28, 2019 20:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Quinque napisał(a):
alekmichał napisał(a):
Lepiej przyjąć te fakty historyczne do wiadomości. Taka dyskusja nie zmieni ani tego, że były, ani ich treści i skutków.


Jakie fakty? XIX wieczne bajeczki świeckich humanistów i o inkwizycji i krucjatach?


Bo przeciez lepiej przyjac bajeczki wspolczesnych apalogetow ze wymordowanie katarow i krucjaty na terenie katolickiej Europy byly niezbedne dla przetrwania katolicyzmu ?


Pt mar 01, 2019 15:06
Zobacz profil
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Tych Katarów którzy gwalcili dzieci podczas nabożeństw? Tych Katarów którzy zamordowali papieskiego legata? Tych Katarów którzy wierzyli że świat jest zły bo stworzył go Szatan? Tych Katarów którzy głdzili się na śmierć i niszczyli katolickie świątynie? Tych Katarów którzy nie uznawali żadnej władzy świeckiej? Tych katatrów którzy przeprowadzali aborcje? No skoro masz takie autorytety moralne...

Przy ilości ofiar ateistów, ateusze powinni siedzieć pod kamieniem i ani słówka nie pisnąć na temat wojen, i ofiar


Pt mar 01, 2019 21:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Quinque napisał(a):
Tych Katarów którzy gwalcili dzieci podczas nabożeństw? Tych Katarów którzy zamordowali papieskiego legata? Tych Katarów którzy wierzyli że świat jest zły bo stworzył go Szatan? Tych Katarów którzy głdzili się na śmierć i niszczyli katolickie świątynie? Tych Katarów którzy nie uznawali żadnej władzy świeckiej? Tych katatrów którzy przeprowadzali aborcje? No skoro masz takie autorytety moralne...




Skoro tak wygląda sytuacja, to dobrze że wymordowano tych Katarów.
W końcu Kościół popiera zabijanie ludzi, którzy gwałcą mordują i są wyznawcami szatana.



Quinque napisał(a):
Przy ilości ofiar ateistów, ateusze powinni siedzieć pod kamieniem i ani słówka nie pisnąć na temat wojen, i ofiar




Największy zbrodniarz ludzkości był katolikiem, wiec tym bardziej trzeba sie zastanowić czy ten ateizm jest aż tak zły.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt mar 01, 2019 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Cytuj:
Największy zbrodniarz ludzkości był katolikiem
Nieprawda. Stalin był prawosławnym, i to w dodatku za młodu. W czasie kiedy mordował, dawno był ateistą.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt mar 01, 2019 22:48
Zobacz profil WWW
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Robek napisał(a):
Największy zbrodniarz ludzkości był katolikiem, wiec tym bardziej trzeba sie zastanowić czy ten ateizm jest aż tak zły


Niby kto? Mao Zetung i Pol Pot to atusze byli, podobnie jak Hilter czy Stalin


So mar 02, 2019 0:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Największy zbrodniarz ludzkości był katolikiem
Nieprawda. Stalin był prawosławnym, i to w dodatku za młodu. W czasie kiedy mordował, dawno był ateistą.





Ja tutaj mówiłem o Hitlerze.
No i Stalin był ochrzczony, więc do ateistów się nie zaliczał, a skoro mówisz że jednak się zaliczał, to powiedz mi kiedy Stalin został ateistą, poprzez dokonanie aktu apostazji?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 02, 2019 0:04
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Wszyscy oni byli niewierzący, więc wiara nie mogła być powodem ich postępowania. Tak, byli "przynależni" do Kościoła przez chrzest, ale ich czyny oczywiście nie wynikały z wiary.
Jak najbardziej były pochodną ich niewiary (choć nie tylko).
Najbardziej wyraźny związek pomiędzy niewiarą i zbrodniami wystąpił podczas "Wielkiej" Rewolucji Francuskiej (jedynej masowej zbrodni, która jest do dziś fetowana).

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So mar 02, 2019 0:14
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Quinque napisał(a):
Tych Katarów którzy gwalcili dzieci podczas nabożeństw? Tych Katarów którzy zamordowali papieskiego legata? Tych Katarów którzy wierzyli że świat jest zły bo stworzył go Szatan? Tych Katarów którzy głdzili się na śmierć i niszczyli katolickie świątynie? Tych Katarów którzy nie uznawali żadnej władzy świeckiej? Tych katatrów którzy przeprowadzali aborcje? No skoro masz takie autorytety moralne...

Przy ilości ofiar ateistów, ateusze powinni siedzieć pod kamieniem i ani słówka nie pisnąć na temat wojen, i ofiar


Mam zupelnie inne informacje na temat katarow i zupelnie inne powody dla ktorych "podpadali" Kosciolowi Katolickiemu. Najwyrazniej ktos tu sciemnia.
Co do wielkich zbrodniarzy 20 w. to skad wiesz ze byli ateuszami ?


So mar 02, 2019 2:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: O Inkwyzycji i karaniu
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wszyscy oni byli niewierzący, więc wiara nie mogła być powodem ich postępowania. Tak, byli "przynależni" do Kościoła przez chrzest, ale ich czyny oczywiście nie wynikały z wiary.




A skąd wiesz że byli nie wierzący? rozmawiałeś z nimi o tym?
I jeśli nie jesteś w stanie tego zrozumieć, to spróbuje wyjaśnić ci to na przykładzie, bo jeśli ktoś ma obywatelstwo Polskie to jest Polakiem, tak samo jak ktoś przyjął katolicki chrzest to jest katolikiem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So mar 02, 2019 6:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL