Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 21:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia... 
Autor Wiadomość
Post Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Szczęść Boże :)

Nie wiem czy temat był na forum, nie znalazłem "szukajką".
Chodzi o słowa papieża Franciszka wypowiedziane w czasie homilii:
"Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia wystarczy ze będziesz dobrym człowiekiem.
Odkupienie dotyczy wszystkich ludzi, nie tylko wierzących w Jezusa...
Wszystkich, nie tylko katolików... Ateistów także... "


Czym jest to dobro, o którym mówi Ojciec Święty? Ono dla ateistów jest przecież czymś innym niż dla katolików. Ateista nie uznaje pierwszych 3 przykazań Dekalogu.

https://www.youtube.com/watch?v=TnkCBHqoxjc

Film trwa niecałe 2 minuty.


N lut 21, 2016 19:23

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Przypomina mi się kawał:
Gdzieś w puszczy Amazonii Indianin zwraca się do misjonarza:
- czy to prawda że z wielkim poświęceniem przybyłeś ku nam, mając wiele przygód, które o mały włos kosztowały by cię życie?
- tak to prawda
- czy to prawda, że mamy porzucić wiarę naszych ojców i dziadów, którą wyznajemy od wieków i uwierzyć w jednego człowieka, który prowadził pobożne życie i na koniec dał się ukrzyżować? A jeśli nie to skończymy w wiecznym ogniu?
- tak to prawda
- A czy to prawda , że gdybyś do nas nie przybył i nie dowiedzielibyśmy się o waszym Bogu to nie mielibyśmy grzechu mimo naszych wierzeń?
- tak to prawda
- to po jaką złamaną strzałę się do nas wybrałeś?!

Ot, paradoks misjonarza

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 21, 2016 19:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
spin napisał(a):
Szczęść Boże :)

Nie wiem czy temat był na forum, nie znalazłem "szukajką".
Chodzi o słowa papieża Franciszka wypowiedziane w czasie homilii:
"Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia wystarczy ze będziesz dobrym człowiekiem.
Odkupienie dotyczy wszystkich ludzi, nie tylko wierzących w Jezusa...
Wszystkich, nie tylko katolików... Ateistów także... "


Czym jest to dobro, o którym mówi Ojciec Święty? Ono dla ateistów jest przecież czymś innym niż dla katolików. Ateista nie uznaje pierwszych 3 przykazań Dekalogu.

https://www.youtube.com/watch?v=TnkCBHqoxjc

Film trwa niecałe 2 minuty.



W którym momencie w filmie papież wypowiada zdanie, które podajesz:

"Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia wystarczy ze będziesz dobrym człowiekiem"

?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N lut 21, 2016 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Nie wierzyć w Boga i zostać zbawionym, to tak jakby nie wierzyć w Świętego Mikołaja i dostać rózge :mrgreen:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 21, 2016 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Bóg istnieje obiektywnie, czy w Niego wierzysz czy nie.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N lut 21, 2016 20:31
Zobacz profil
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
chwat napisał(a):
W którym momencie w filmie papież wypowiada zdanie, które podajesz:

"Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia wystarczy ze będziesz dobrym człowiekiem"

?


Bardzo zasadne pytanie, bo to zdanie jest tylko w tytule filmu na YT.
Niestety nie umiem znaleźć całości tekstu, jest tylko streszczenie.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 52013.html
http://w2.vatican.va/content/francesco/ ... -good.html
Czy uważasz, że to manipulacja? Bo z innych zdań papieża Franciszka wynika, że niekatolicy i ateiści też będą zbawieni, zatem wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia.


N lut 21, 2016 21:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Andy72 napisał(a):
Bóg istnieje obiektywnie, czy w Niego wierzysz czy nie.


A czy ja twierdze, że nie istnieje?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lut 21, 2016 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
spin napisał(a):
chwat napisał(a):
W którym momencie w filmie papież wypowiada zdanie, które podajesz:

"Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia wystarczy ze będziesz dobrym człowiekiem"

?


Bardzo zasadne pytanie, bo to zdanie jest tylko w tytule filmu na YT.
Niestety nie umiem znaleźć całości tekstu, jest tylko streszczenie.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 52013.html
http://w2.vatican.va/content/francesco/ ... -good.html
Czy uważasz, że to manipulacja? Bo z innych zdań papieża Franciszka wynika, że niekatolicy i ateiści też będą zbawieni, zatem wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia.


Manipulacją bym tego nie nazwał, bo ewidentnie mamy tu do czynienia z podaniem nieprawdziwych faktów. Manipulacja powinna być przynajmniej częściowo zakamuflowana. Mocno się dziwię, że ktoś bezkrytycznie przepisuje czyjeś rzekome wypowiedzi, bez weryfikowania.

To co "wynika" ze słów Franciszka to Twoja interpretacja. Wynika ona z zasobu informacji i osobistych doświadczeń, czyli nastawienia. Jeśli natomiast zadasz sobie trud bycia obiektywnym, to stwierdzisz coś innego. Papież powiedział (cyt. z Opoki): "Pan odkupił wszystkich krwią Chrystusa, «wszystkich, nie tylko katolików. Wszystkich»". Mówił też o czynieniu dobra, właściwym wszystkim ludziom.
Otóż "odkupił", to nie to samo co "zbawił" w znaczeniu osiągnięcia życia wiecznego. Odkupienie to szansa na zbawienie, którą ludzie otrzymali od Stwórcy. Podobnie czynienie dobra, które jak mówi Franciszek "jest w sercu każdego". Jedno i drugie jest dopiero początkiem naszej drogi do zbawienia. To, że odkupienie przez Chrystusa dotyczy wszystkich, także ateistów jest oczywiste, bo przecież wszyscy są jego stworzeniem. Jednak w tym momencie "odkupienie" należy rozumieć właśnie jako szansę, a nie "gotowy" efekt końcowy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lut 22, 2016 7:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
spin napisał(a):
Czy uważasz, że to manipulacja?


Oczywiście, że manipulacja. Jest fundamentalna różnica między dyskusją o słowach osoby A i ich interpretacji przez osobę B.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lut 22, 2016 7:18
Zobacz profil
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
chwat napisał(a):
To co "wynika" ze słów Franciszka to Twoja interpretacja. Wynika ona z zasobu informacji i osobistych doświadczeń, czyli nastawienia. Jeśli natomiast zadasz sobie trud bycia obiektywnym, to stwierdzisz coś innego. Papież powiedział (cyt. z Opoki): "Pan odkupił wszystkich krwią Chrystusa, «wszystkich, nie tylko katolików. Wszystkich»". Mówił też o czynieniu dobra, właściwym wszystkim ludziom.
Otóż "odkupił", to nie to samo co "zbawił" w znaczeniu osiągnięcia życia wiecznego. Odkupienie to szansa na zbawienie, którą ludzie otrzymali od Stwórcy. Podobnie czynienie dobra, które jak mówi Franciszek "jest w sercu każdego". Jedno i drugie jest dopiero początkiem naszej drogi do zbawienia. To, że odkupienie przez Chrystusa dotyczy wszystkich, także ateistów jest oczywiste, bo przecież wszyscy są jego stworzeniem. Jednak w tym momencie "odkupienie" należy rozumieć właśnie jako szansę, a nie "gotowy" efekt końcowy.


Dzięki za zwrócenie uwagi na różnicę między odkupieniem a zbawieniem.
Człowiek uczy się całe życie. Poczytałem co to jest odkupienie, zbawienie i...usprawiedliwienie.
Terminy ściśle ze sobą związane ale różne. Apolutrosis, peripoiesis, agoradzein...

Jednak filmik pachnie manipulacją a przynajmniej błędnym uproszczeniem interpretacji słów Ojca Świętego. Zresztą nie tylko w tym miejscu. Dziennikarze często wrzucają jakieś fragmenty wypowiedzi papieża Franciszka i interpretują po swojemu. Albo "cytują" zdania, których nie wypowiedział.


Pn lut 22, 2016 9:50
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
spin napisał(a):
Ateista nie uznaje pierwszych 3 przykazań Dekalogu.

To dokładnie tak samo, jak katolicy, nie wyłączając czwartego. :D

chwat napisał(a):
Otóż "odkupił", to nie to samo co "zbawił" w znaczeniu osiągnięcia życia wiecznego.

Otóż gadasz głupoty.
Jest to jedno i to samo.

Odkupienie- w teologii chrześc. działanie Boże wyzwalające ludzi z niewoli grzechu i zła.

Zbawienie- termin rel. oznaczający ratunek przynoszony człowiekowi przez bóstwo.

http://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/odkupienie.html
http://encyklopedia.pwn.pl/szukaj/zbawienie.html

Odkupienie jest zadośćuczynieniem za grzech... rozumiesz.
Jezus zapłacił za Twój grzech, i jesteś czysty!
Kumasz?

W innym przypadku, jego śmierć jako syna Bożego, byłaby bezsensu.
Z tego co mi wiadomo, to Bóg jest Stwórcą wszystkich ludzi, a nie tylko katolików.
Zatem głupie gadanie, że poza Kościołem nie ma zbawienia, jest raczej kierowane do bezmyślnych i głupich ludzi.

Podoba mi się ten Franciszek. Powoli wraca do istoty wiary, odchodząc tym samym od zwyczajnej polityki, zwanej dalej religią...


Pn lut 22, 2016 12:27
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Whispernight napisał(a):
Odkupienie jest zadośćuczynieniem za grzech... rozumiesz.
Jezus zapłacił za Twój grzech, i jesteś czysty!
Kumasz?


Jakos ucieklo Ci to ze aby polaczyc sie z Bogiem, powinienes dokonac zalu za grzechy, wyspowiadac sie i przyjac Cialo Chrystusa.
Czy jestes w stanie tego dokonac poza Kosciolem?


Pn lut 22, 2016 14:05

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Na temat zbawienia fragment tekstu
Piekło Kościoła
Autor Mariusz Agnosiewicz
""W początkach chrześcijaństwa..... część Ojców Kościoła nie mogła pogodzić miłosierdzia boskiego z ideą wiecznych męczarni piekielnych. Był to nurt opierający się na tzw. apokatastazie, która głosiła, że kary piekielne mają charakter jedynie tymczasowy, oczyszczający, zaś ostatecznie wszyscy zostaną zbawieni. Wyznawcą tego kierunku był m.in. Orygenes. Mówił on, że piekło ma charakter wyłącznie duchowy. Ponadto podzielali tę myśl: św. Ambroży, Grzegorz z Nyssy (przewidywał nawet zbawienie diabła) i in. Rozdarty w tym względzie był św. Hieronim, który wprawdzie zgadzał się z Orygenesem, ale uważał, że nie należy tego wyjawiać ludowi: "Uważa się, iż należy zachować w tej sprawie milczenie, aby utrzymać w posłuchu tych, dla których lęk jest konieczny." Oczywiście tak łagodna wersja piekła nie mogła się w Kościele utrzymać. Skoro chciał on trzymać wiernych w uległości to za pomocą bata, a nie subtelności filozoficznych."
ponadto wg. Soboru Watykaskiego I wiara jest to „Jest to cnota nadprzyrodzona, dzięki której za łaską Boga, który daje natchnienie i pomaga, wierzymy w to co objawił"
Na tej podstawie my


Pn lut 22, 2016 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Na tej podstawie my


Pn lut 22, 2016 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 22, 2016 15:39
Posty: 291
Post Re: Wiara w Boga nie jest konieczna do zbawienia...
Na tej podstawie myślę, że nie ma znaczenia kto jaką wiarę wyznaje.
Wiary prawie nikt z nas nie wybiera. Miejsce urodzenia determinuje w co i jak wierzymy. Rodzice, i osoby nam najbliższe są odpowiedzialni za nasz Kręgosłup Moralny.
Byłoby nie sprawiedliwe, żeby karać ludzi za to, że nie w tej jedynej słusznej wierze zostali wychowani.....jakby na to mieli jakikolwiek wpływ.


Pn lut 22, 2016 16:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL