Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI? 
Autor Wiadomość
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Iago napisał(a):
Jak wynika z zacytowanej powyżej ekspertyzy skóra w kilku miejscach na jej ciele "zniknęła" – moje pytania cały czas są aktualne: ;-)
Czy możemy uznać ciało tego świętego za "nienaruszone" czy jedynie za dobrze zachowane? I czy rzeczywiście możemy w tym wypadku mówić o boskiej interwencji?

37 lat - nienaruszone czy dobrze zachowane - nie zmienia faktu, że nie za przyczyną człowieka.
Dla wierzących to dzieło Boga, inni muszą szukać wyjaśnienia.


Pt lis 25, 2016 13:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Alus napisał(a):
37 lat - nienaruszone czy dobrze zachowane - nie zmienia faktu, że nie za przyczyną człowieka.


No właśnie różnica jest zasadnicza. ;-)
O ile ciała "dobrze zachowane" są zjawiskiem normalnym i spotykanym na całym globie w różnych religiach, kulturach etc. (co ustaliliśmy już na początku wątku), o tyle ciało nienaruszone byłoby prawdziwym fenomenem.

Niestety bazując na dostępnych informacjach, ciało Bernadetty Soubiru wpisuje się raczej w tą pierwszą kategorię. ;-)

Co do rzeczonych 37 lat "nie za przyczyną człowieka":

Cóż:
Obrazek

Ta młoda kobieta, znana jako La Doncella, zmarłą ok 500 lat przed jej odkryciem w 1999 roku (Children of Llullaillaco). I zgadnij co – ona również jest w bardzo dobrym stanie i również nie w wyniku działań człowieka. ;-)
Ergo, to, iż ciało jest dobrze zachowane bez udziału ludzi, nie oznacza iż Bóg musiał się do tego przyczynić. ;-)


Pt lis 25, 2016 13:47
Zobacz profil
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Zamarznięta mumia "panny z lodu", to jednak nie ciało leżące w drewnianej trumnie w ziemi.


Pt lis 25, 2016 14:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Alus napisał(a):
Zamarznięta mumia "panny z lodu", to jednak nie ciało leżące w drewnianej trumnie w ziemi.


Powyższy przykład miał na celu wykazać, iż dobre zachowanie ciała bez udziału człowieka jak najbardziej jest możliwe. ;-)
Jednak skoro casus La Doncelli Ci się nie podoba to służę pomocą:

The Beauty of Xiaohe
Kobieta ta żyła 2800 lat temu. Została znaleziona w 2003 w drewnianej 'trumnie'.

Obrazek

Tollund Man
Mężczyzna sprzed ok 2400 lat – jego ciało zostało znalezione w torfowisku.

Obrazek

Całkiem nieźle się trzymają jak szczątki osób żyjących wieki przed Chrystusem, prawda? ;-)
I to bez żadnej nadprzyrodzonej interwencji. ;-)


Pt lis 25, 2016 15:13
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Nie chodzi tylko o zachowanie ciała, ale też że ma ono przyjemny, kwiatowy zapach.
O ile pamiętam zachowanie ciała jest warunkiem uznania świętości w Prawosławiu.
W Katolicyzmie nie jest to ani warunek konieczny, ani wystarczający.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 25, 2016 15:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Edit:
Możemy też podać ten ciekawy przykład:

Obrazek

Kobieta ta zmarła ponad 600 lat temu – została znaleziona przypadkiem w trakcie robót drogowych. Jest określana mianem "mokrej mumii" ponieważ jej trumna była zalana wodą.
źródło:http://news.nationalgeographic.com/news/2011/03/pictures/110310-wet-mummy-china-ming-science-mummies-tomb-chinese-road/

Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie chodzi tylko o zachowanie ciała, ale też że ma ono przyjemny, kwiatowy zapach.


Czy dysponujesz jakimiś obiektywnymi źródłami, które wskazują na istnienie tego fenomenu?


Pt lis 25, 2016 15:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Pierwszy raz słyszę żeby św. Tomasz z Akwinu posługiwał się angielskim.

Polskim też – o ile mi wiadomo – nie władał płynnie. ;-)

Masz rację.
Natomiast na tym forum co do zasady posługujemy się językiem polskim, a nie angielskim.
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Posługiwanie się angielską wersją Tomasza oznacza czerpanie z jakichś broszurek, a nie ze źródła.

Posługiwanie się angielską wersją Tomasza oznacza posługiwaniem się angielskim tłumaczeniem łacińskiego oryginału. ;-)

Tylko po co? Nie chciało się szukać tłumaczenia polskiego. Regulamin tego forum wyraźnie stwierdza, że cytowane teksty w innym niż polski języku powinny zostać przetłumaczone.
Przez usera podającego ten cytat a nie przez moderatora.
Iago napisał(a):
Polskie tłumaczenie, które podałeś jest "źródłem" w takim samym stopniu w jakim powyższe angielskie. :-)

Ale spełnia wymagania tego forum. Prawda?
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Otóż Tomasz napisał to tak:


W gwoli ścisłości– tłumacz to w ten sposób przetłumaczył. ;-)

Doprawdy nie rozumiem skąd Twoje obiekcje wobec podanego przeze mnie cytatu.

Z Regulaminu.
Przyznajesz, że nie czytałeś?
Bo jesteśmy na forum polskojęzycznym.
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Istnieje też inna współczesna definicja :
Cud to zachodzące w przyrodzie i umieszczone w kontekście religijnym niezwykłe zdarzenie, które wyciągnięte za sprawą Boskiej interwencji poza granice działania praw naturalnych stanowi znak łaski skierowany do człowieka przez Stwórcę


Pozwoliłem sobie zlokalizować źródło z którego zapewne ją zaczerpnąłeś:

W tymże artykule znajdujemy również coś takiego:

W wieku XIII św. Tomasz z Akwinu podaje następującą definicję: „Mówi się, że coś jest cudem, kiedy dzieje się poza porządkiem wszelkiego stworzenia”3 Główny akcent kładzie na bezpośrednią ingerencję sprawczą Boga i pozostawia z boku aspekt „znaku”. Najistotniejsze według św. Tomasza jest to, że cud w swej przyczynowości przekracza wszelkie siły przyrody i jej naturalne prawa. Jako że cud jest zawsze zamierzony przez Boga, jego funkcja „znaku” — choć nie stanowi elementu definicji — pojawi się jako wynik racjonalnego wnioskowania z faktu zaistnienia Boskiej ingerencji. Taka koncepcja cudu królować będzie w teologii do końca XIX wieku.

Czyli dokładnie to do czego odnosił się przywołany przeze mnie cytat z Tomasza – Cud winien wykraczać poza wszelkie siły przyrody i jej naturalne prawa. :-)

"Cytat", który znalazłeś na tej stronie jest w rzeczywistości cytatem z: F. Copleston, t. 2, s. 410, 417-419. Nie jest natomiast cytatem z Contra Gentiles. A przynajmniej nie cytatem z Contra Gentiles, III, 102, jak byłeś łaskaw post wcześniej zauważyć, czy przepisać.
Iago napisał(a):
Teologia śledzi postępy nauki w badaniu przyrody, odkrywaniu jej praw, stara się wykorzystywać je do rozwijania swych koncepcji i do skonkretyzowania owego „dziania się poza porządkiem wszelkiego stworzenia”. Za cud zaczyna się uważać zdarzenie, które nie poddaje się zwykłemu porządkowi praw natury, przeczy im, staje się wyjątkiem od reguł rządzących naturą.

No właśnie – zatem znów mamy ów aspekt "wyjątku do reguł rządzących się naturą". Wszak w trakcie procesów kanonizacji i orzekaniu o cudach jednym z kluczowych elementów jest wykluczenie naukowego wyjaśnienia problemu, czyż nie?
Raz jeszcze – nie do końca rozumiem z którym punktem mojej wypowiedzi się nie zgadzasz. :-)

Nie zgadzam się z okrawaniem definicji.
O ile prawdą jest, że jednym z elementów cudu jest nie poddawanie się zdarzenia zwykłemu porządkowi praw natury, to na tym się nie kończy.
Cud jest efektem działania Boga, które wykracza poza zwykły porządek praw natury.

Wiem, że jest to składnik nieweryfikowalny, przynajmniej dla nauki, ale i tak najistotniejszy.

Nie wystarczy więc w przypadku katolików stwierdzić, że dane zdarzenie nie poddaje się zwykłemu porządkowi praw natury.
Wtedy bowiem za cudowne uznalibyśmy "niezniszczalne" ciała buddyjskich mnichów, do których podałem linka.
Potrzebne jest stwierdzenie charakteru znaku od Boga, gdyż zdarzenie ma odbywać się w kontekście religijnym, a dokładnie chrześcijańskim.
W innym przypadku, nie dostrzegając w zdarzeniu intencji znaku od Boga, nie będziemy widzieli w nim działania Boga, a więc i cudu.

Wiem, że jest w tym wyjaśnianie ignotum per ignotum, ale jako że wydarzenie dotyczy meta-fizyki, nie przejmujemy się koniecznością naukowego czy eksperymentalnego uzasadnienia.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 25, 2016 16:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
medieval_man napisał(a):
Masz rację.
Natomiast na tym forum co do zasady posługujemy się językiem polskim, a nie angielskim.


OK – mój błąd. ;-)

medieval_man napisał(a):
Nie zgadzam się z okrawaniem definicji.
O ile prawdą jest, że jednym z elementów cudu jest nie poddawanie się zdarzenia zwykłemu porządkowi praw natury, to na tym się nie kończy.
Cud jest efektem działania Boga, które wykracza poza zwykły porządek praw natury.


No właśnie – problem polega na tym że owe "działanie Boga" (zachowanie ciał świętych) nie wykracza poza zwykły porządek praw natury. ;-)
Argumentem, który podnoszę jest to, iż dobre zachowanie ciała po śmierci danej osoby jest zjawiskiem powszechnym i wytłumaczalnym na polu nauki. Podobnie jak w odpowiednich warunkach mogą wytworzyć się stalagmity i stalaktyty w jaskini, tak ciało w odpowiednich warunkach może zostać zachowane w stanie dobrym/bardzo dobrym.

Ergo, nie twierdziłem, iż ów przymiot nadnaturalności jest jedynym wyznacznikiem cudu – twierdzę  że żadne nadnaturalne zjawisko nie zachodzi, dlatego raczej o żadnym cudzie mowy nie ma, gdyż owa nadnaturalność jest inherentną (mimo że nie jedyną) częścią jego definicji.

Zupełnie czym innym byłoby zachowanie ciała w stanie nienaruszonym tj. całkowity brak procesu rozkładu – taki ewenement rzeczywiście wykraczałby poza "zwykły porządek praw natury". Jednakże jak na razie w kontekście ciał świętych mówimy jedynie o ich zachowaniu w stanie dobrym, może bardzo dobrym – jednak to nie jest czymś nadnaturalnym.

medieval_man napisał(a):
Nie wystarczy więc w przypadku katolików stwierdzić, że dane zdarzenie nie poddaje się zwykłemu porządkowi praw natury. Wtedy bowiem za cudowne uznalibyśmy "niezniszczalne" ciała buddyjskich mnichów, do których podałem linka.


Ale któż twierdzi, iż rzeczone ciała nie poddają się zwykłemu porządkowi natury? ;-)


Pt lis 25, 2016 17:43
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Iago napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Nie wystarczy więc w przypadku katolików stwierdzić, że dane zdarzenie nie poddaje się zwykłemu porządkowi praw natury. Wtedy bowiem za cudowne uznalibyśmy "niezniszczalne" ciała buddyjskich mnichów, do których podałem linka.


Ale któż twierdzi, iż rzeczone ciała nie poddają się zwykłemu porządkowi natury? ;-)


Ten porządek nie jest taki zwykły skoro odnotowanych przypadków jest niewiele. Być może będzie to kiedyś skutecznie wyjaśnione, bo na razie nie jest, ale to nie przeszkadza widzieć w ciałach tych około 200 świętych katolickich interwencji Boga.

Poza tym, takie wątpliwości mogą pojawić się właśnie u katolików, którzy stwierdzając cudowność niezniszczalności ciał ich świętych odczuwają "zagwozdkę" w przypadku ciał tych azjatyckich lamów czy mnichów.
Śpieszę ich uspokoić: to akurat nie cud w sensie Bożej interwencji.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt lis 25, 2016 18:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Cytuj:
Ten porządek nie jest taki zwykły skoro odnotowanych przypadków jest niewiele.


Czyli według ciebie o przynależności danego zjawiska do "zwykłego porządku rzeczy" świadczy częstotliwość jego występowania?
Zatem rzadkie choroby jak na przykład Zespół Bartha czy Zespół Aarskoga również musimy wykluczyć poza "zwykły porządek rzeczy". Swoją drogą jaka częstotliwość występowanie danego zjawiska klasyfikuje go do przynależności do tego zacnego grona składającego się na "zwykły porządek rzeczy"? Może osoby dotknięte albinizmem również należy z niego wykluczyć? A może leworęcznych?
To droga donikąd :-)

To, iż jakieś zjawisko jest rzadkie nie świadczy iż jest poza "zwykłym porządkiem rzeczy" – po prostu do jego zaistnienia wymagane jest jednoczesne spełnienie kilku specjalnych warunków. Tak też jest w omawianym przypadku dobrze zachowanych ciał.

Cytuj:
Być może będzie to kiedyś skutecznie wyjaśnione, bo na razie nie jest,


Tak samo – nie mam pojęcia skąd wziąłeś tę informację.
Wobec wszystkich podanych przeze mnie przykładów dobrze zachowanych ciał, nauka podała stosowne wytłumaczenia.


Pt lis 25, 2016 20:54
Zobacz profil
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Cytuj:
To, iż jakieś zjawisko jest rzadkie nie świadczy iż jest poza "zwykłym porządkiem rzeczy" – po prostu do jego zaistnienia wymagane jest jednoczesne spełnienie kilku specjalnych warunków. Tak też jest w omawianym przypadku dobrze zachowanych ciał.

I rzecz w tych specjalnych warunkach - o ile łatwe do wytłumaczenia jest zachowanie zlodowciałego ciała - aktualnie w USA też zamrażają ciała zmarłych - o tyle zachowanie ciał zakonanych w ziemi w drewnianych trumnach raczej jak na aktualną wiedzę, trudno objaśnić.



Cytuj:
Tak samo – nie mam pojęcia skąd wziąłeś tę informację.
Wobec wszystkich podanych przeze mnie przykładów dobrze zachowanych ciał, nauka podała stosowne wytłumaczenia.

A ja nauka wyjaśnia zachowane ciała Bernadetty Soubiru, Katarzyny Labore, ks Bobli?


So lis 26, 2016 8:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Cytuj:
o ile łatwe do wytłumaczenia jest zachowanie zlodowciałego ciała - aktualnie w USA też zamrażają ciała zmarłych - o tyle zachowanie ciał zakonanych w ziemi w drewnianych trumnach raczej jak na aktualną wiedzę, trudno objaśnić.


Nie przeczytałeś tego co napisałem. ;-)
Pierwszy przykład miał tylko wykazać, iż dobre zachowanie ciała bez udziału człowieka jak najbardziej jest możliwe.
Ale skoro nie podobały Ci się warunki w jakich spoczywało to podałem 3 kolejne przykłady, w tym jeden bardzo nieintuicyjny do których to już się nie odniosłeś. ;-)
Skupmy się na tym trzecim:

Obrazek

Obrazek
źródło:http://news.nationalgeographic.com/news/2011/03/pictures/110310-wet-mummy-china-ming-science-mummies-tomb-chinese-road/


Zwłoki tej kobiety zostały znalezione przypadkowo w trakcie robót drogowych. Leżała w ziemi przez ponad 600 lat w zalanej wodą drewnianej trumnie, a pomimo tego zachowała się. Nie potrzebujemy angażować w tę sprawę Chrześcijańskiego Boga, Buddy czy kogokolwiek – nauka znajduje wytłumaczenie dla tego zjawiska.

To, iż dla przeciętnego człowieka, warunki nie wydają się właściwe do zachowania zwłok, wcale nie oznacza, iż tak w istocie jest. Używanie Boga jako zapchajdziury dla naszej niewiedzy doprawdy nie jest rozsądnym podejściem. ;-)


So lis 26, 2016 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
No i co?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 26, 2016 17:12
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Marek_Piotrowski napisał(a):
No i co?


Co co?
Nie mam pojęcia do czego się odnosisz...


So lis 26, 2016 17:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Ciała niektórych świętych NIE ULEGAJĄ ROZKŁADOWI?
Do tych wywodów że ktoś się tam nie rozłożył. CO ma z tego wynikać niby?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So lis 26, 2016 17:40
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL