Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 10:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 293 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Następna strona
 Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 939
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Robek napisał(a):

Bo choćby z Józefem Flawiuszem to też może być różnie, w końcu jest dosyć wątpliwa kwestia autentyczności Testimonium Flavianum.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Testimonium_Flavianum

Dzięki, że dodałeś link, bo byśmy nie wiedzieli o co chodzi :)
Kwestia autentyczności jest wątpliwa w tym sensie, że zastanawiają się nad zakresem chrześcijańskiej interpolacji, kumasz? Innymi słowy, nie poddaje się już dziś w wątpliwość, że Flawiusz o Jezusie wspominał, tylko w jakich zrobił to słowach. W sprawie historyczności postaci nie ma jednak znaczenia, jaki stosunek miał do niej autor, liczy się fakt, że jest wzmianka.

_________________
Tylko Bogu chwała


So cze 10, 2017 6:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2015 8:39
Posty: 48
Post Re: Bertrand Russell ,,Dlaczego nie jestem chrześcijaninem,,
Robek napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Najstarsze wzmianki (poza całą górą pism chrześcijańskich - nie tylko kanonicznych) umieściłem tu http://analizy.biz/zarzuty/001histjezusa.htm - może kogoś zainteresuje.


To wszystko są prawdziwe informacje?

Bo choćby z Józefem Flawiuszem to też może być różnie, w końcu jest dosyć wątpliwa kwestia autentyczności Testimonium Flavianum.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Testimonium_Flavianum


A teraz Robek, własnymi słowami, w pieciu czy siedmiu zdaniach zreferujesz nam czego dowiedziałeś się z tej skarbnicy mądrości wszelakich Robków i Whisperów, jakim jest polskaWikipedia. :D

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


So cze 10, 2017 17:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2015 8:39
Posty: 48
Post Re: Bertrand Russell ,,Dlaczego nie jestem chrześcijaninem,,
Marek_Piotrowski napisał(a):
Najstarsze wzmianki (poza całą górą pism chrześcijańskich - nie tylko kanonicznych) umieściłem tu http://analizy.biz/zarzuty/001histjezusa.htm - może kogoś zainteresuje.


Barney, jak już się bierzesz za pisanie książek, tworzenie baz informacyjnych itp, to przynajmniej postaraj się znaleźć więcej czasu na bardziej dokładne problematyki omawianego zagadnienia.

Po pierwsze:

Cytuj:
Jak się wydaje, nie są one zbyt trafne, zważywszy eklektyczność stylu Józefa Flawiusza (np. będąc ortodoksyjnym Żydem, nie stroni od wtrąceń typu „Na Zeusa”!).


Józef żadnym ortodoksem nie był, jeśli termin "ortdoksja, ortodoksyjny" ma cokolwiek znaczyć.

Po drugie:

Cytuj:
Z drugiej strony wersja wcześniej zacytowana znajduje się we wszystkich zachowanych rękopisach Dawnych dziejów Izraela, łącznie z najstarszymi, pochodzącymi z IV wieku


Nie ma "wcześniejszej wersj"i pochodzącej z IV wieku.
Najstarszym zachowanym fragmentem Dawnych Dziejów jest Codex Ambrosianus z szóstego wieku naszej ery. Zawiera księgi: od piątej (w 334) do dziesiątej : w. 204.
Kodeks ten jest w fatalnym stanie i zawiera wielu luk.
Jest to przekład łaciński DDI, prawdopodobnie powstał z inicjatywy translatorskiej Kasjodora.
Poza tym mamy frag ks dziesiątej, którą dość swobodnie cytuje Jan Chryzostom.
I to tyle z IV w.

Jest jeszcze Orygenes, który też się powołuje na Józefa, ale cytuje go jeszcze bardziej frywolnie.

Najstarszym zachowanym kodeksem zawierającym księgi od X do XX jest jak do tej pory Codex Palatinus w języku greckim. Najprawdopodobniej IX-X w.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


So cze 10, 2017 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Witaj, miło Cię znów czytać.
Choć strasznie się zaperzyłeś jak na ganienie mnie za jedną literówkę - zresztą niezbyt istotną dla sprawy).
Niemniej fajnie że się włączyłeś. :bukiet:

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


So cze 10, 2017 20:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn maja 22, 2017 10:03
Posty: 181
Post Re: Bertrand Russell ,,Dlaczego nie jestem chrześcijaninem,,
medieval_man napisał(a):
To dosyć stary, publicystyczny tekst Russela, w którym Russel dowodzi przede wszystkim swojej ignorancji i traktuje przekaz biblijny oraz nauczanie Kościoła bardzo powierzchownie.
Swoją drogą jakie to dziwne, że czasami ludzie mający głęboką wiedzę w jednej dziedzinie okazują się nie tylko ignorantami w innej -to akurat można zrozumieć - ale, że wyobrażają sobie w swojej pysze, że naukowe tytuły zapewniają im nieomylność ogólną.


Ja kiedy potrze na Rassela to mu współczuje bo widzę w nim przede wszystkim smutek człowieka który utracił Boga. Tym bardziej że ja kiedyś znalazłem się w bardzo podobnej przez jednego księdza i przez jakiś czas byłem ateistą. Do puki nie natrafiłem na Księgę Duchów i dzięki niej odzyskałem wiarę w Boga Dlatego właśnie tak bardzo kocham Spirytyzm i chciałem się z nim dzielić z innymi jego pięknem i dlatego tyle piszę o nim na tym forum.


Pt cze 16, 2017 9:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 07, 2017 14:16
Posty: 32
Post Re: Bertrand Russell ,,Dlaczego nie jestem chrześcijaninem,,
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie lepiej było wybrać teksty kogoś rozsądniejszego


Bertrand Russell to najmądrzejszy człowiek jakiego dane mi było poznać - https://www.youtube.com/watch?v=drwmBJ3HVuk


Śr maja 23, 2018 12:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Fajnie, że ci się podoba.
Dla innych ta i inne publicystyczne wypowiedzi Russela to, jak ktoś to wyżej określił: zbieranina bon motów.
Tak mniej więcej może też gadać jakiś stary szaman przy ognisku w zimowy wieczór

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr maja 23, 2018 12:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Analiza logiczna Biblii jest z góry skazana na niepowodzenie ze względu na wieloznaczność przypowieści.
Zdecydowana większość słów Chrystusa jest uznawana za wieloznaczne choćby dlatego, że dosłowne ich zrozumienie prowadzi do sprzeczności.
Dla jednych przypowieść o drzewie figowym to alegoria Izraela, który nie wydaje owocu - dla innego proroctwo wyjaśniające jałowość jego żony a dla jeszcze innego wrodzona, nieposkromiona niechęć Chrystusa do drzew figowych i nakaz religijny ich trucia. Co kto tylko wymyśli i mniej więcej pasuje...

A to że Bóg nie chciał napisać jednoznacznej książki, której znaczenia nie da się łatwo wypaczyć - cóż, niezbadane są Boże wyroki.


Śr maja 23, 2018 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2734
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Stubr napisał(a):
Analiza logiczna Biblii jest z góry skazana na niepowodzenie ze względu na wieloznaczność przypowieści. .... A to że Bóg nie chciał napisać jednoznacznej książki, której znaczenia nie da się łatwo wypaczyć - cóż, niezbadane są Boże wyroki.

I to jest super - w tym chaosie wieloznacznych wypowiedzi mamy szanse na swoja droge i swoj wybor. W przeciwnym razie mielibysmy instrukcje obslugi.

Ale mysl przewodnia jest - milosc.


Śr maja 23, 2018 13:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1458
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
medieval_man napisał(a):
Fajnie, że ci się podoba.
Dla innych ta i inne publicystyczne wypowiedzi Russela to, jak ktoś to wyżej określił: zbieranina bon motów.
Tak mniej więcej może też gadać jakiś stary szaman przy ognisku w zimowy wieczór



Czasem może i warto usiąść nie tylko w wieczór zimowy i posłuchać takiego szamana …

„Im mniej żarliwie w coś wierzymy, tym mniej krzywdy wyrządzamy innym”.

„Im intensywniejsza była religijność danego okresu historii, im głębsza wiara w dogmat, tym większe było okrucieństwo i tym gorszy ogólny stan rzeczy”.

„Obecnie uczy się dzieci kochać swój kraj z wyłączeniem innych krajów, a spośród bohaterów narodowych uczy się je szczególnie podziwiać tych, którzy wykazali się największymi umiejętnościami w zabijaniu cudzoziemców”

„Mój pogląd odnośnie religii jest taki jak Lukrecjusza. Uważam ją za chorobę zrodzoną ze strachu i za źródło niewypowiedzianego nieszczęścia rodzaju ludzkiego. Nie mogę jednak zaprzeczyć, że ona wniosła pewien wkład do cywilizacji. Ona pomogła we wczesnych czasach ustalić kalendarz i spowodowała, że kapłani egipscy tak starannie rejestrowali zaćmienia, że byli w stanie je przewidywać. Te dwie zasługi jestem gotów uznać, ale nie wiem nic o żadnych innych”.

Szaman - Bertrand Russell


Śr maja 23, 2018 13:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Stubr napisał(a):
A to że Bóg nie chciał napisać jednoznacznej książki
Przekazem Boga dla ludzi w ogóle nie było napisanie książki, nieważne w tym momencie czy ktoś ocenia ją mniej czy bardziej jednoznacznie, ale powołanie Kościoła. Kościół jednoznacznie określa przekaz Boży.

Cytuj:
której znaczenia nie da się łatwo wypaczyć - cóż, niezbadane są Boże wyroki
Natomiast ci, dla których ten przekaz jest zbyt jednoznaczny i chcą kreować sobie Boga na własną modłę - co samo w sobie jest dość kuszące, wymyślili zasadę o dwuznacznej książce, jako o przekazie Bożym. Więc wyroki Boskie o powołaniu Jego Kościoła są w tym wypadku całkiem dobrze zbadane, a niezbadane są raczej granice ludzkiej samowoli.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr maja 23, 2018 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Cytuj:
I to jest super - w tym chaosie wieloznacznych wypowiedzi mamy szanse na swoja droge i swoj wybor. W przeciwnym razie mielibysmy instrukcje obslugi.

Cytuj:
Przekazem Boga dla ludzi w ogóle nie było napisanie książki, nieważne w tym momencie czy ktoś ocenia ją mniej czy bardziej jednoznacznie, ale powołanie Kościoła. Kościół jednoznacznie określa przekaz Boży.

Jak widać, nawet tutaj nie ma jednoznaczności. Jeden chwali Biblię za niejednoznaczność pozwalającą na własną drogę, inny wskazuje że celem Biblii jest powołanie Kościoła, by ten opracował jednoznaczną instrukcję obsługi - czyli dwie sprzeczne ze sobą postawy z jednego źródła (Biblii).
Oczywiście Biblia nie mogła jednoznacznie wskazać że to Kościół jest niepodważalnym, nieomylnym twórcą dogmatów, tylko musiała uczynić to w sposób wieloznaczny... Kościół sam uczynił się niepodważalnym i nieomylnym.


Śr maja 23, 2018 14:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Stubr napisał(a):
inny wskazuje że celem Biblii jest powołanie Kościoła, by ten opracował jednoznaczną instrukcję obsługi - czyli dwie sprzeczne ze sobą postawy z jednego źródła (Biblii)
To nie całkiem tak, że ten inny twierdzi, że celem Biblii jest powołanie Kościoła.
Bóg powołał Kościół, a jedną z form przekazu Koscioła, jest Biblia. Kościół w obrębie którego Biblia powstała, nie twierdzi, że jest to przekaz jednoznaczny ani kompletny.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr maja 23, 2018 14:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 07, 2017 14:16
Posty: 32
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
medieval_man napisał(a):
Tak mniej więcej może też gadać jakiś stary szaman przy ognisku w zimowy wieczór


A pokaż mi takiego szamana który dostał nagrodę Nobla.


Wt maja 29, 2018 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Bertrand Russell, "Dlaczego nie jestem chrześcijaninem"
Już nie popadajmy w przesadną wiarę w autorytety. Nawet największy mędrzec może powiedzieć głupotę, nawet najgłupszy człowiek czasem powie coś niespodziewanie mądrego (nawet, jeśli przez przypadek).
Wiara w autorytety to właśnie wiara, co nie przystoi żadnemu racjonalnie myślącemu człowiekowi.
Dostał Nobla? Czy zostało powiedziane, że akurat za powyższe akapity? Nobla dostał za konkretne osiągnięcie i to argument (choć słaby, bo komitet to też tylko zbiór autorytetów, który nie jest nieomylny) tylko w takim kontekście.


Wt maja 29, 2018 14:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 293 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL