Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
 co to jest piekło? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: co to jest piekło?
Po prostu zastanawiam się jaka w końcu jest katolicka wizja piekła, bo spotkałam się z rozbieżnymi opiniami, od wizji z diabłami, kociołkami i ogniem oraz torturami ( czyli że będę tam mieć ciało), tak obrazowo przedstawianymi w bogatym malarstwie sakralnym ( sądzę że to tylko obrazowa alegoria)
przez różnorodne wizje cierpienia
po definicje piekła po prostu jako oddzielenia od Boga, braku możliwości przebywania z Bogiem, czyli 'ogień wieczny' = rozłąka duszy z Bogiem
Wikipedia podaje : Piekło to w Kościele katolickim stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi, ale nie raz usłyszałam że wiki to niewiarygodne źródło wiedzy o KRK... ale:
Cytuj:
KKK 1057 'Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może osiągnąć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie.'
http://www.teologia.pl/m_k/kkk1p03.htm

W Biblii zaś jest napisane:
"On odpowiedział: Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie Królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego Królestwa wszystkie zgorszenia oraz tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów." (Mt 13 37-42)
„Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny!" (Mt 25, 41)
Z tych cytatów zaś wynika że karą jest po prostu śmierć...:
"zapłatą za grzech jest śmierć" (Rz.6:23)
"Kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota" (1J.5:12)
"teraźniejsze niebo i ziemia mocą tego samego Słowa zachowane są dla ognia i utrzymane na dzień sądu i zagłady bezbożnych ludzi" (2P.3:7).
"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jedynego dał, aby każdy kto weń wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J.3:16).

Osobiście nauczyłam się że zawsze gdy chodzi o KRK liczy się to co w KKK czyli piekło to wieczne oddzielenie od Boga i tyle.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 14, 2018 15:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: co to jest piekło?
feelek napisał(a):
A jakie to ma znaczenie dla tego kto cierpi?
"Cierpi" czyli co konkretnie robi? :)

IrciaLilith napisał(a):
Osobiście nauczyłam się że zawsze gdy chodzi o KRK liczy się to co w KKK czyli piekło to wieczne oddzielenie od Boga i tyle.
Bez Boga nie ma świadomości/przytomności, czyli zdawania sobie sprawy z czegokolwiek - a zatem i nie ma cierpienia :)

Oddzielenie od Boga oznaczałoby zatem właśnie prawdziwą śmierć - anihilację :)

_________________
Pokój wam.


Cz cze 14, 2018 16:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: co to jest piekło?
Neuro napisał(a):
Oddzielenie od Boga oznaczałoby zatem właśnie prawdziwą śmierć - anihilację :)
Hmm...chyba, że chodzi tylko o względe oddzielenie, polegające na nieustannym stawianiu oporu wobec Boga, czyli ciągłym usztywnianiu się w swoim ego :)

Ale wówczas pojawia się pytanie: skąd na to brać energię? Energia pochodzi od Boga, więc aby móc stawiać opór Bogu, przynajmniej co jakiś czas trzeba robić przerwę w tym oporze, aby naładować swoje "akumulatory" i móc stawiać opór dalej. :)

_________________
Pokój wam.


Cz cze 14, 2018 17:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: co to jest piekło?
Ciekawa hipoteza Neuro.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 14, 2018 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 08, 2018 20:10
Posty: 417
Post Re: co to jest piekło?
IrciaLilith napisał(a):
Ciekawa hipoteza Neuro.
Która - ta pierwsza czy druga? :D

_________________
Pokój wam.


Cz cze 14, 2018 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: co to jest piekło?
Dla mnie stanowią całość :P

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 14, 2018 19:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: co to jest piekło?
Neuro napisał(a):
SemenBedryszko napisał(a):
w Katolickim przekładzie Biblii Jakuba wujka Dzi ap 2:31czytamy

Cytuj:
zatem dlaczego Jezus trafił po śmierci do piekła?
Tak jest przetłumaczone w Biblii Jakuba Wujka, ale "przekład dosłowny" ((http://biblia.oblubienica.eu/interlinea ... version/TR ) to:

"powiedział o zmartwychwstaniu Chrystusa, które uprzednio zobaczył, że ani nie pozostanie (On) w hadesie ani Jego ciało nie zobaczy rozkładu."

W greckim proto-tekście użyte zostało sowo "αδου"(hadou), które można przetłumaczyć jako "Hades" bądź "kraina umarłych" :)


Brawo! Słowo hades jest słowem dosłownym - nie przetłumaczonym. Dlatego Jakub Wujek przetłumaczył słowo hades na "Piekło". Ciekawe jest to, że z piekła można wyjść, o czym świadczą słowa Pawła z Dzi Ap 2:27 które cytujesz

"powiedział o zmartwychwstaniu Chrystusa, które uprzednio zobaczył, że ani nie pozostanie (On) w hadesie ani Jego ciało nie zobaczy rozkładu."

Zwróć uwagę, że ciało Jezusa nie pozostało w hadesie. Nie trzeba tu wielkiej inteligencji, żeby się dowiedzieć, gdzie ciało Jezusa zostało złożone. Oczywiście w grobie. Zatem Hades, piekło, to nic innego jak grób. W naszej kulturze taki dołek w ziemi 2m na 2m na 1m.

Potwierdzają to -wychodzeniu z piekła, hadesu- słowa z Objawienia 20:13.

13 I wydało morze umarłych, którzy się w nim znajdowali, i śmierć, i Hades wydały umarłych, którzy się w nich znajdowali, i byli sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków.

W przekładzie BW

20:13 I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.

A to z kolei potwierdzają słowa ewangelii Jana 5:28 i Dzi ap

. 28 Nie dziwcie się temu, ponieważ nadchodzi godzina, w której wszyscy w grobowcach pamięci usłyszą jego głos 29 i wyjdą: ci, którzy czynili to, co dobre, na zmartwychwstanie życia; ci, którzy się dopuszczali tego, co podłe, na zmartwychwstanie sądu.

15 i mam w Bogu nadzieję, którą również oni sami żywią, że nastąpi zmartwychwstanie zarówno prawych, jak i nieprawych

Czyli zmartwychwstaną także nieprawi. Ma to sens jedynie wówczas gdy piekło, [hades] to zwykły grób i każdy kto umarł musi zmartwychwstać żeby stanąć przed Bogiem albo do życia wiecznego albo na sąd

Przypomnę, że w kościołach chrześcijaństwa uczy się, że z piekła nie ma wyjścia, co jak widać nie jest zgodne w tym, co pisze w Biblii.

[edytowano 1x... ort. i int. M.]


Pn cze 18, 2018 18:10
Zobacz profil
Post Re: co to jest piekło?
Fajnie by było Semen, żebyś tylko jeszcze wyjaśnił, gdzie znajdował się bogacz w słynnej przypowieści Jezusa o bogaczu i Łazarzu.


Pn cze 18, 2018 20:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: co to jest piekło?
Jak w tej chwili prezentuje się doktryna ŚJ w kwestii osoby Zbawiciela?

Kto według ŚJ jest Zbawicielem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn cze 18, 2018 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: co to jest piekło?
IrciaLilith napisał(a):
przez różnorodne wizje cierpienia
po definicje piekła po prostu jako oddzielenia od Boga, braku możliwości przebywania z Bogiem, czyli 'ogień wieczny' = rozłąka duszy z Bogiem


Ja widze piekło zupełnie inaczej niż ty.
Dla mnie piekło to miejsce, gdzie bym został pozbawiony tego do czego mam dostęp za życia.
To jest telewizja, internet, cukierki, gazowane napoje :mrgreen: i takie tam podbne.
Więc jak dojdzie do sytuacji w której nie będzie możliwość napić sie oranżady, to znaczy że jestem w piekle.
Oczywiście inni ludzie inaczej sobie to piekło liczą, więc u nich jest zupełnie co innego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lip 09, 2018 22:01
Zobacz profil
Post Re: co to jest piekło?
Tu jest wizja wg sw Faustyny:

https://adonai.pl/wiecznosc/?id=20


N wrz 23, 2018 23:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL