Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 15:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 30, 2017 15:51
Posty: 8
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cieszę się bardzo, że dyskusja się rozruszała.

Impactor celne uwagi moim zdaniem i z pewnością poruszające. Dwie drobne wątpliwości dotyczące Twojej wypowiedzi przedstawię:
1. Czy Bóg Chrześcijański to faktycznie Bóg Judaistyczny albo przedstawiany często w różnych kościołach wściekły starzec w stylu Zeusa. Osobiście bardzo się buntuję na naiwny obraz Boga, Boga - potwora, który tylko ciska gromami w ludzi, którzy zwyczajnie starają się żyć.
2. Na stronie religion info znalazłem artykuł, który udowadniał, że w Afryce kościoły wychowujące osoby na życie w trzeźwości skutecznie zapobiega epidemiom seksualnym - wbrew bardzo powszechnym intuicjom.

Wśród świeckich uczonych istnieją dwie wizje profilaktyki:
jedna - rozdawajmy prezerwatywy i generalnie ograniczajmy skutki zachowań ryzykownych
druga - promujmy zmiany w podejściu do życia (małżeństwo / stała partnerka )
W Ugandzie drugi model zorganizowany na masową skalę odniósł poważne sukcesy w walce z HIV/AIDS. W USA nie wszystkim podoba się nacisk na ten pierwszy model. Nawet impulsywna młodzież pragnie często życia w zgodzie z trwalszymi wartościami i daje się przekonać osobom wiarygodnym.

Myślę, że wszelkie zrzekanie się używania własnego rozumu i sumienia może być niebezpieczne obojętnie na rzecz jakiej osoby, instytucji czy kodeksu. Niezależnie czy będzie to państwo, kościół czy nawet klub sportowy. Każdy z nas samemu wybiera i zgadzam się, że warto być przy tym ostrożnym.

A gdyby tak przeformułować pytanie Drwala: kiedy i dlaczego warto jest postępować zgodnie z cenionymi przez siebie wartościami? Mam na myśli zwłaszcza te sytuacje, w których na pierwszy rzut oka korzystniej byłoby wybrać inaczej.
Jeśli nie udało mi się powiedzieć jasno, spróbuję jeszcze raz inaczej: przypuśćmy, że w danej sytuacji możemy wybrać coś, co uznajemy za zło i opłaci nam się to bardziej niż wybranie tego, co uznajemy za dobro. ( taki samo jeśli w tej sytuacji pod własny osąd podstawimy sytuację łamania prawa świeckiego lub kościelnego) Dlaczego mielibyśmy wybrać jedno lub drugie?

Idealistą wolno być i nic nie robić sobie z innych schematów pojęciowych. W usta Drwala chciałbym włożyć pogląd, że istnieje osobny byt-idea dobro, który odbija się tylko w rzeczach, które nazywamy dobrymi i wybierając te rzeczy, wybieramy w istocie ten byt lub przynajmniej to, co go przypomina. Żeby nie ściągnąć sobie niczyjego gniewu więcej uznam za swój pogląd, że istnieje Bóg i ten Bóg jest dobrem. Bóg jest osobą i mieszka we wszystkim, co określam jako dobre. Wybierając dobro, wybieram Boga i tak żyję nic sobie nie robiąc z zysków i strat, ani gier językowych. Bóg sam mi objawia, co mam wybrać (co jest dobre), a ja jestem mu posłuszny, nawet jeśli wszyscy inni mówią, że to zło i skutki osobiste bywają negatywne. Wartością najwyższą jest dla mnie posłuszeństwo najwyższej niezmiennej idei i głosowi objawienia.


Cz lis 02, 2017 17:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
No dobrze, skoro toczy się ta dziwna dyskusja to spróbowałem sobie wyobrazić zjawisko, o którym pisze Drwal: za czynienie zła jestem nagradzany. Przy czym definiuję dobro jako coś czego chcą wszyscy (w tym i ja) a jako zło zjawisko przeciwne. Wówczas zachodziłyby dwa zjawiska: najpierw wyrywam sobie ząb (zło) a za chwilę dostaję cukierka (dobro). Dziwaczne to, bo musiałby też w pewnej chwili przestać boleć ząb. Ale teraz trudniejszy przykład: zabijam człowieka (zło) a za chwilę... ? Cóż by adekwatnego musiało nastąpić aby mogło zrównoważyć zaszłe zło? I jaka musiała by to być psychika, która umiałaby cieszyć się tym dobrem zapominając o złym. Zakładam oczywiście, że zabójstwo to byłoby przeze mnie uznawane za zło dokonywane świadomie, z premedytacją. Coś takiego wydaje mi się psychologicznie niemożliwe, sprzeczne z jakąkolwiek logiką. Nie można chcieć czegoś, czego się nie chce, motywując to następującym później czymś czego się chce. Taki myślowy wygibas w mojej głowie się nie mieści.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Cz lis 02, 2017 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Bóg sam mi objawia, co mam wybrać (co jest dobre), a ja jestem mu posłuszny, nawet jeśli wszyscy inni mówią, że to zło i skutki osobiste bywają negatywne. Wartością najwyższą jest dla mnie posłuszeństwo najwyższej niezmiennej idei i głosowi objawienia.

m-p88,
"Głos Boga" - bardzo mi się to źle kojarzy, sporo patologicznych morderców tak się właśnie tłumaczyło.
Uważaj na siebie.

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Cz lis 02, 2017 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 16, 2014 16:54
Posty: 823
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:
Nie musimy więc hipotetyzować. Wystarczy popatrzeć na świat dookoła nas: karanie piekłem za rzetelne dążenie do prawdy i sceptycyzm, stawianie wiary (czyli naiwności i/lub urojenia) ponad rozumem, odbieranie homoseksualistom podstawowych praw człowieka, bestialski zakaz eutanazji, sabotowanie in vitro, działanie przeciwko antykoncepcji powodując niechciane ciąże i epidemie chorób, odbieranie kobietom prawa do dysponowania własnym ciałem, itd, itp. A to wszystko w liberalnym, europejskim społeczeństwie, które na przestrzeni wieków ateistyczny humanizm i tak daleko już odciągnął od barbarzyńskich i antyludzkich judeo-chrześcijańskich korzeni. Popatrzmy na kraje islamskie, czy afrykańskie kraje chrześcijańskie, które takiego wpływu były pozbawione: zabijanie czarownic, niewierzących, innowierców, homoseksualistów.


Ale bełkot. Jezeli dobrem sa np. narodziny człowieka to mi odebrano te mozliwość, czyli uczyniono zło. :mrgreen:
Gościu sobie ułożył głupawy schemacik swoich urojeń i epatuje nimi publicznie. Nonsens.


Pt lis 03, 2017 6:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Wszystko bierzesz na zwykłą ludzką logikę, i tu jest właśnie to ograniczenie o którym wspominałem wcześniej, ludzka logika jest ułomna sama w sobie. Owszem można za jej pomocą dojść do pewnych prawd ale tylko do tych objawionych, to co jest opieczętowane i zakryte takie pozostaje do momentu aż nie przyjdzie przyzwolenie na odkrycie tego, takich rzeczy jest masa.


Pt lis 03, 2017 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2017 11:42
Posty: 167
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:

Ale bełkot. Jezeli dobrem sa np. narodziny człowieka to mi odebrano te mozliwość, czyli uczyniono zło. :mrgreen:
Gościu sobie ułożył głupawy schemacik swoich urojeń i epatuje nimi publicznie. Nonsens.


Twoja wypowiedź to jest dopiero bełkot- wynika z niej, że się nie narodziłeś :brawo:
a Impactor po prostu podał przykłady na zło które czyni KK.
A że pojęcie zła i dobra może być dyskusyjne to sprawa oczywista.
Pierwsze z brzegu przykłady: czy kara śmierci jest złem , czy dobrem?
Czy dziecko zrodzone ze związku bez ślubu jest dobrem czy złem?


Pt lis 03, 2017 8:46
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
m_p88 napisał(a):
przypuśćmy, że w danej sytuacji możemy wybrać coś, co uznajemy za zło i opłaci nam się to bardziej niż wybranie tego, co uznajemy za dobro. ( taki samo jeśli w tej sytuacji pod własny osąd podstawimy sytuację łamania prawa świeckiego lub kościelnego)
Jeśli wydaje nam się, że to co uważamy za złe, bardziej nam się opłaci, ale jednak wciąż uważamy to za złe, to w gruncie rzeczy nadal uważamy, że jest niepożądane, czyli się "nie opłaci". Że opłacalność jest tylko pozorna, w jakimś mniej ważnym aspekcie, krótkoterminowo itp. A jeśli mowa o łamaniu prawa kościelnego: skoro jesteśmy na forum katolickim, to akurat Katechizm Kościoła Katolickiego powiada, że należy kierować się "pewnym sądem sumienia" (KKK 1776, 1790, 1800), któremu "człowiek powinien być zawsze posłuszny", czyli wybierać to, co uważamy za z pewnością dobre.

m_p88 napisał(a):
W usta Drwala chciałbym włożyć pogląd, że istnieje osobny byt-idea dobro, który odbija się tylko w rzeczach, które nazywamy dobrymi i wybierając te rzeczy, wybieramy w istocie ten byt lub przynajmniej to, co go przypomina.
Platońskie urojenia, świadczące o zaplątaniu w języku, bełtaniu sobie samemu w głowie. Dobro nie jest żadnym bytem, jest słowem, określeniem językowym na rzeczy, sytuacje, postępowania dobre, czyli pożądane. Nic tu nie jest ukryte.


Pt lis 03, 2017 8:49
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Wszystko bierzesz na zwykłą ludzką logikę
Jak ci się nie podoba, weź na inną logikę niż ludzka. Może być delfinia albo reptiliańska. Znasz, potrafisz?


Pt lis 03, 2017 8:50
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
.. ludzka logika jest ułomna sama w sobie. Owszem można za jej pomocą dojść do pewnych prawd ale tylko do tych objawionych, ...


.. i to też chyba tylko pod warunkiem, że przyjmiemy postawę "intelektualnego podporządkowania" się czy uległości w stosunku do poszukiwanej objawionej prawdy, bo inaczej nasze zbyt wyniosłe i zamknięte w sobie logiczne myślenie zamiast ją odkrywać, będzie ją samo "stwarzać" czyli wy-myślać ..


Pt lis 03, 2017 9:28

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:
Platońskie urojenia, świadczące o zaplątaniu w języku, bełtaniu sobie samemu w głowie. Dobro nie jest żadnym bytem, jest słowem, określeniem językowym na rzeczy, sytuacje, postępowania dobre, czyli pożądane. Nic tu nie jest ukryte.

Wiara, zbawienie, prawda, kłamstwo, ofiara to też tylko słowa?
Bóg ma swoje kryteria tego co jest dobre a co złe, jest wszystkim dlatego po śmierci osądza człowieka na zasadzie szali gdzie kładzie dobre i złe uczynki:
„Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze”
Według mnie nikt nie jest w stanie określić co naprawdę jest dobre a co złe poza Bogiem, Bóg jest wszystkim i tylko on może oceniać człowieka, i tak też jest.


Pt lis 03, 2017 11:13
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Cytuj:
Platońskie urojenia, świadczące o zaplątaniu w języku, bełtaniu sobie samemu w głowie. Dobro nie jest żadnym bytem, jest słowem, określeniem językowym na rzeczy, sytuacje, postępowania dobre, czyli pożądane. Nic tu nie jest ukryte.
Wiara, zbawienie, prawda, kłamstwo, ofiara to też tylko słowa?
Nadal nie rozumiesz. To słowa, które mają swoje przyjęte językowe znaczenia, a nie są to byty. Odróżniasz w ogóle znak, znaczenie, byt? Odróżniasz słowo lub napis "książka" albo "book" lub "книга" od książki-przedmiotu, czyli desygnatu słowa, od takiej książki, która np. leży na stole? Jeśli nie, to spróbuj powąchać, posmakować i napełnić żołądek tym słowem: pieczeń. Tylko nie za dużo, bo bóli brzucha dostaniesz.


Pt lis 03, 2017 11:39

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Zadałem pytanie w tytule wątku w tym sensie w jakim zadaje się np pytanie dlaczego audi jest lepsze od bmw, nie wiem czego nie rozumiesz i czemu nazywasz pytanie kretyńskim.


Pt lis 03, 2017 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
akruk napisał(a):
Według mnie nikt nie jest w stanie określić co naprawdę jest dobre a co złe poza Bogiem, Bóg jest wszystkim i tylko on może oceniać człowieka, i tak też jest.


Widzisz,a ja uważam że człowiek jednak to akurat potrafi,niczym w tym poznaniu nie różniąc się od Boga.Z tą różnicą iż nie będąc Sprawiedliwością i Miłością ,a jedynie istotą cielesną, zmysłową może nadać temu (dobru i złu) całkowicie odmienną postać,a pojawiające się wyrzuty(jeśli jeszcze są)..zagłuszyć/przygasić.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 03, 2017 12:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 18, 2013 13:29
Posty: 345
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Wszystko bierzesz na zwykłą ludzką logikę, i tu jest właśnie to ograniczenie o którym wspominałem wcześniej, ludzka logika jest ułomna sama w sobie. Owszem można za jej pomocą dojść do pewnych prawd ale tylko do tych objawionych, to co jest opieczętowane i zakryte takie pozostaje do momentu aż nie przyjdzie przyzwolenie na odkrycie tego, takich rzeczy jest masa.

Wobec tego czekajmy na chwilę gdy nasza ludzka logika zmieni się w swoje przeciwieństwo. Wtedy Twoje pytanie tak jak i cała dyskusja zacznie mieć sens.

Drwal napisał(a):
Zadałem pytanie w tytule wątku w tym sensie w jakim zadaje się np pytanie dlaczego audi jest lepsze od bmw, nie wiem czego nie rozumiesz i czemu nazywasz pytanie kretyńskim.

akruk któryś raz tłumaczy Ci, że dobro jest cechą, przymiotem a nie bytem, podmiotem.
Jeżeli dobro miałoby być bytem to w Twoim rozumowaniu miałbyś "czynić audi".
Można przyjąć, że Bóg jest dobrem w sensie bytu ale wtedy nie można czynić dobra bo to by znaczyło, że się "czyni Boga".

_________________
... lecz ludzi dobrej woli jest więcej ...


Pt lis 03, 2017 12:19
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
Według mnie nikt nie jest w stanie określić co naprawdę jest dobre a co złe poza Bogiem,

A co z człowiekiem? - Rodz. 3, 22


Pt lis 03, 2017 12:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL