Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Inne pieśni i Lód to mistrzostwo Dukaja. Wielka szkoda, że nie ma przekładów na angielski, żeby mogli docenić.


Pt lis 03, 2017 16:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
To pytanie jest tak idiotyczne

akruk napisał(a):
BREDNIE bez śladu rozumienia własnego języka


Wydaje mi się,że pytanie autora tematu nie zostało poprawnie zrozumiane.
Wszyscy raczej znają definicję słowa "dobro",nie o tym ten temat,lecz o czynach/zachowaniach które w ramach słów dobro i zło się mieszczą...Dlaczego takie jest to prawo moralne,a nie inne,dlaczego jedno postępowanie mieści się w słowie "dobro", a przeciwne mu w słowie "zło",co/kto o tym decyduje,a jeżeli moje rozpoznanie tego pytania jest prawidłowe,cała ta dyskusja powinna mieć zupełnie inny charakter/kierunek.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 03, 2017 21:11
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Znaczy, gadają ludziska, że zło to brak (niedostatek?) dobra, a nie jego przeciwieństwo; inaczej popada się w herezję. Jakoby.

A definicji dobra nie zna nawet Nieświęty Antoni. Acz wszyscy czują intuicyjnie, o co cho, i tylko niektórzy wyskakują z pomysłami typu, że aborcja zdeformowanego płodu jest bezwzględnie zła, albo i bezwzględnie dobra, bo istnieje tu niejaki spór w łonie. Proszę, rozstrzygnij. : PPP


So lis 04, 2017 7:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
Znaczy, gadają ludziska, że zło to brak (niedostatek?) dobra, a nie jego przeciwieństwo; inaczej popada się w herezję. Jakoby.

A definicji dobra nie zna nawet Nieświęty Antoni. Acz wszyscy czują intuicyjnie, o co cho, i tylko niektórzy wyskakują z pomysłami typu, że aborcja zdeformowanego płodu jest bezwzględnie zła, albo i bezwzględnie dobra, bo istnieje tu niejaki spór w łonie. Proszę, rozstrzygnij. : PPP


Piszesz że zło to jakoby brak dobra,a podajesz przykład iż jednak to przeciwieństwo(zależne co dla kogo mile widziane,odpowiadające wymaganiom) :-D
Przykład w którym jest dobro i zło( zło,pomimo że dobro jest,nie ma jego braku)
Dlaczego tak jest?
Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji w której zło jest widziane tam gdzie inni widzą dobro,a więc jest obecne?

Nawet Nieświęty Antoni wie co zawiera w sobie słowo "dobro",w przeciwnym wypadku by go nie używał.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 8:34
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Nie no, Nieświęty Antoni wprost krzyczy na czytelnika, żeby mu zdefiniował dobro, bo co to jest, to on nie wie. : P

I nie, nie ja piszę, tylko katolicy opowiadają, że teologowie piszą. Dyskutujesz teraz, proszę ja Ciebie, z au-to-ry-te-ta-mi. ^_^ A z tą aborcją, to ja właśnie nie wiem, dlaczego tak jest, chociaż w swoim czasie krążył po mediach news, że skłonności prawicowe i lewicowe są zapisane w genach. Jak jest naprawdę, diabli wiedzą; Antoniemu nie powiedzą. : PPP


So lis 04, 2017 8:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
A z tą aborcją, to ja właśnie nie wiem, dlaczego tak jest


:-)
Problem w tym że to nie tylko w przypadku aborcji to co dobre dla innych jest złem.

ErgoProxy napisał(a):
I nie, nie ja piszę, tylko katolicy opowiadają, że teologowie piszą


Widzisz i o to właśnie chodzi autorowi tematu,teolog widzi(przynajmniej stara się) dobro tam gdzie widzi go Bóg.
Katolicy starają się patrzeć na dobro oczami Stwórcy,tak wygląda ich prawo moralne,to co miłe Bogu miłe i im.

ErgoProxy napisał(a):
Nie no, Nieświęty Antoni wprost krzyczy na czytelnika, żeby mu zdefiniował dobro, bo co to jest, to on nie wie. : P


On wie co to słowo w sobie zawiera,tylko stara się zrozumieć dlaczego akurat to ma widzieć jako dobro,starając się poznać myśli samego Boga(bo wydaje mi się że właśnie Jego kryteriami dobra stara się żyć)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 8:55
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Ale, pssst, ja mówię o La Veyu.

A co do katolików, to niech się jakiś wypowie, najlepiej by było. Frazy: prawo moralne jeszcze z ich ust nie usłyszałem w każdym razie, chyba że akurat mówili o Kancie : PPP


So lis 04, 2017 9:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
chyba że akurat mówili o Kancie : PPP


Tak,jedno dla wszystkich,uniwersalne,w nas....i to zdumiewa.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 9:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Cytuj:
Wydaje mi się,że pytanie autora tematu nie zostało poprawnie zrozumiane.
Wszyscy raczej znają definicję słowa "dobro",nie o tym ten temat,lecz o czynach/zachowaniach które w ramach słów dobro i zło się mieszczą...Dlaczego takie jest to prawo moralne,a nie inne,dlaczego jedno postępowanie mieści się w słowie "dobro", a przeciwne mu w słowie "zło",co/kto o tym decyduje,a jeżeli moje rozpoznanie tego pytania jest prawidłowe,cała ta dyskusja powinna mieć zupełnie inny charakter/kierunek.

Tak Twoje rozpoznanie jest jak najbardziej prawidłowe, dokładnie o to mi chodziło, nie o jakieś semantyczne, językowe znaczenie, ale o to co kryje się w tych słowach, jakie czyny, zachowania, moralność mieszczą się w ramach tych słów. Jest pewna ogólna moralność człowieka, która można wyodrębnić na podstawie postaw ludzkich wobec życia, jednak sumienie człowieka może być ułomne i dlatego nie każdy rozumie dobro czy zło jako to samo.


So lis 04, 2017 11:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
jednak sumienie człowieka może być ułomne i dlatego nie każdy rozumie dobro czy zło jako to samo.


Sumienie(prawo moralne w nas) w każdym z nas jest takie samo,identyczny,to człowiek jako ułomna
cielesna istota potrafi je zniekształcić,wygłuszyć w sobie.
Jedyne co może podlegać dyskusji to to dlaczego ono właśnie takie jest, a nie inne,dlaczego akurat dane czyny/zachowania uznaje(tak akurat ma zakodowane?) jako dobre, a inne jako złe.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 11:24
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Drwal napisał(a):
dokładnie o to mi chodziło, nie o jakieś semantyczne, językowe znaczenie.
Dobra, ja wysiadam. Nie ma żadnych innych znaczeń niż semantyczne. Nie ma innych znaczeń wyrazów niż językowe. To e-le-men-tar-ne. Kto uważa inaczej, ten plecie jawne bzdury.


So lis 04, 2017 13:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
akruk napisał(a):
Dobra, ja wysiadam.

I tak długo jechałeś ;) Ja tylko zainstalowałam kamerę :D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lis 04, 2017 13:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
akruk napisał(a):
Drwal napisał(a):
dokładnie o to mi chodziło, nie o jakieś semantyczne, językowe znaczenie.
Dobra, ja wysiadam. Nie ma żadnych innych znaczeń niż semantyczne. Nie ma innych znaczeń wyrazów niż językowe. To e-le-men-tar-ne. Kto uważa inaczej, ten plecie jawne bzdury.

Ojtam

Kolega po prostu w końcu zdecydował się uściślić niezręcznie pytanie:
- nie chodzi mu o subiektywne pojęcie dobra (dobro jest tym, czego pożądamy) jako motoru działania, ale o to, żeby dowiedzieć się czy istnieje dobro obiektywne, jako właściwość bytu.

A jeśli tak, to jak je definiujemy i jakie są (czy w ogóle są) jego kryteria.

Jak dla mnie to pole do dyskusji o transcendentaliach, ale obawiam się, że daleko nie zajedziemy.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 04, 2017 14:06
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
medieval_man napisał(a):
Jak dla mnie to pole do dyskusji o transcendentaliach, ale obawiam się, że daleko nie zajedziemy.


Tak,niezłe pole do pofilozofowania,na tyle na ile temu pozwala ludzki intelekt :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 18:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 20, 2017 13:37
Posty: 180
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Bóg jest transcendentny czyli wychodzi poza ludzkie ograniczone poznanie, objawił się w swoim Synu Jezusie Chrystusie między innymi po to, żeby człowiek mógł lepiej zrozumieć istotę boskości.
Według mnie transcendentalia takie jak np dobro mogą istnieć tylko w Bogu jako istocie transcendentalnej, jeżeli Boga by nie było w ogóle to wszystko się rozmywa i taka dyskusja o tym nie ma sensu, kwestie transcendentaliów można poruszać tylko w oparciu o wiarę, religię. Bóg to absolut, na nim wszystko się opiera. To co zostało objawione i dane człowiekowi do zrozumienia jest zapewne ułamkiem rzeczywistości w której istnieje Bóg. Poza tym Bóg jest nieskończonym kreatorem, może tworzyć rzeczy nowe według własnego uznania i fantazji.


So lis 04, 2017 18:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL