Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 33  Następna strona
 Dlaczego dobro jest lepsze od zła ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
A czy w działaniu diabła można się doszukać jakiegoś subiektywnego dobra? Gdy stara się namówić człowieka do grzechu i mu się to uda. Jeśli się z tego cieszy to traktuje to chyba jako swoje dobro?


So lis 04, 2017 19:13
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Saqura napisał(a):
Sumienie(prawo moralne w nas) w każdym z nas jest takie samo ..


Tak, w nas ludziach .., chociaż ja odbieram nasze sumienie nieco inaczej - jako zapisane w nas (przez Stwórcę) nasze naturalnie i specyficzne ludzkie powołanie którego najwyższym wyrazem jest nasze powołanie do miłości.

Sumienie stoi więc według mnie na straży tego zawartego w nas powołania, jest jego strażnikiem, który melduje nam odczucie popełnionego zła, gdy je ranimy lub fałszujemy i uczucie dobra, gdy swoimi uczynkami je spełniamy.


So lis 04, 2017 19:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
gałązka napisał(a):
chociaż ja odbieram nasze sumienie nieco inaczej - jako zapisane w nas (przez Stwórcę)


Zgadzam się, że jest ono w nas zapisane,natomiast kto/co przyczyniło się do tego,widzę zupełnie inaczej.
Stwórca, dawca wolności wyboru jako przyczyna owego wpisu nie za bardzo(jak dla mnie) pasuje,myślę że byłoby to takie ukierunkowanie/wewnętrzny nacisk(w stylu-Mnie wybierz, Mnie bo to jest Dobro),dlatego wydaje mi się to niemożliwe względem Sprawiedliwości(jako że jest Duchem,nadużyłby.. w jakimś sensie... tego, co duchowe w człowieku)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 21:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
A czy w działaniu diabła można się doszukać jakiegoś subiektywnego dobra? Gdy stara się namówić człowieka do grzechu i mu się to uda. Jeśli się z tego cieszy to traktuje to chyba jako swoje dobro?


Zależy od tego co/kto w danym momencie jest tym diabłem i jeśli dochodzi do grzechu,wtedy sami tworzymy z tego dobro(ponieważ akurat "to"/zły czyn/grzech było w danej chwili dla nas/przez nas pożądane)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 21:51
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Saqura napisał(a):
felek27 napisał(a):
A czy w działaniu diabła można się doszukać jakiegoś subiektywnego dobra? Gdy stara się namówić człowieka do grzechu i mu się to uda. Jeśli się z tego cieszy to traktuje to chyba jako swoje dobro?


Zależy od tego co/kto w danym momencie jest tym diabłem i jeśli dochodzi do grzechu,wtedy sami tworzymy z tego dobro(ponieważ akurat "to"/zły czyn/grzech było w danej chwili dla nas/przez nas pożądane)

A może pierwotne pytanie Drwala: "A co by było, gdyby za czynienie zła byłoby coś dobrego w nagrodę" dopiero w kontekście subiektywnego dobra diabła nabiera sensu?


So lis 04, 2017 22:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
A może pierwotne pytanie Drwala: "A co by było, gdyby za czynienie zła byłoby coś dobrego w nagrodę" dopiero w kontekście subiektywnego dobra diabła nabiera sensu?


:)
Uważam że tak jest,wielu z tych którzy "wykrzywiają" echo sumienia w sobie(subiektywne dobro diabła) otrzymują to co dobre/mile dla nich widziane czyli brak istnienia,ponieważ obraz zła też ulega (w nich) zniekształceniu....hmmm i godzą się z tym,no ale to tylko takie moje osobiste gdybanie :-)
Podkreślam że piszę z punktu widzenia/"z pozycji" osoby wierzącej,nie chcąc nikogo tym swym mędrkowaniem urazić.
Każdy otrzymuje to co uważa za dobre dla siebie,lecz tylko jedno(dobro) z nich jest Prawdą,inne dzięki zdeformowaniu fałszem.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


So lis 04, 2017 22:40
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Jeśli to "zły czyn/grzech" był dla nas dobrem subiektywnym, to czym w takim razie jest to "echo sumienia"?


So lis 04, 2017 23:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
impactor napisał(a):
felek27 napisał(a):
Jakie to podstawowe prawa człowieka są odbierane homoseksualistom?


Natomiast w Polsce na przykład prawo do małżeństwa i założenia rodziny (adopcji), z czego wynika również m.in. problem ze spadkiem po partnerze, wspólna własność, rozliczanie się podatkowego.

W Polsce jest identyczny dostęp do tych praw zarówno dla osób o orientacji hetero jak i homoseksualnej.


Pary homoseksualne w Polsce nie mogą ani zawierać małżeństw, ani rejestrować małżeństw zawartych zagranicą, ani adoptować dzieci.

https://dorzeczy.pl/kraj/21270/Prokurat ... zalna.html

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/mi ... 23529.html

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


So lis 04, 2017 23:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
ErgoProxy napisał(a):
To pytanie jest tak idiotyczne, że w ogóle – ewentualnie – ma sens tylko wtedy, kiedy zdefiniujemy dobro jako to, czego chce Bóg.

Czy jeśli (hipotetycznie) Bóg Jahwe chciałby, by zabijać noworodki, to wtedy byłoby to czyn dobry, ponieważ Jahwe tak chce?

[edytowano 1x... Reg.§ I/5. M.]

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


So lis 04, 2017 23:28
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
impactor napisał(a):
felek27 napisał(a):
impactor napisał(a):

Natomiast w Polsce na przykład prawo do małżeństwa i założenia rodziny (adopcji), z czego wynika również m.in. problem ze spadkiem po partnerze, wspólna własność, rozliczanie się podatkowego.

W Polsce jest identyczny dostęp do tych praw zarówno dla osób o orientacji hetero jak i homoseksualnej.


Pary homoseksualne w Polsce nie mogą ani zawierać małżeństw, ani rejestrować małżeństw zawartych zagranicą, ani adoptować dzieci.

https://dorzeczy.pl/kraj/21270/Prokurat ... zalna.html

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/mi ... 23529.html

Niemożność zawierania małżeństw jednopłciwych dotyczy w takim samym stopniu osób o orientacji heteroseksualnej jak i homoseksualnej. Polskie prawo nie dyskryminuje żadnej z tych orientacji.


So lis 04, 2017 23:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
Niemożność zawierania małżeństw jednopłciwych dotyczy w takim samym stopniu osób o orientacji heteroseksualnej jak i homoseksualnej. Polskie prawo nie dyskryminuje żadnej z tych orientacji.

Nie zdawałem sobie sprawy, że mam do czynienia z trollem.

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


So lis 04, 2017 23:49
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
Jeśli Boga nie ma, dlaczego miałbym nienawidzić Boga i religii? Albo moja nienawiść skierowana jest przeciw rzeczywistości Boga, albo przeciw fantazji. Jeśli jest wymierzona w wytwór mojej wyobraźni, to znaczy, że jestem obłąkany. Czy istniałyby prawa zabraniające palenia papierosów, gdyby nie było papierosów? Czy istniałaby prohibicja, gdyby nie było czego zakazać? Jak może istnieć ateizm, jeśli nie istnieje coś, co da się zanegować? Tym, co ratuje ateizm przed obłędem i szaleństwem, jest fakt, że Bóg istnieje; w przeciwnym razie ateizm byłby szturmowaniem zjaw i walką z wiatrakami.

(Pomyliłem wątki, nie umiem skasować)


Ostatnio edytowano So lis 04, 2017 23:54 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



So lis 04, 2017 23:52
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
impactor napisał(a):
felek27 napisał(a):
Niemożność zawierania małżeństw jednopłciwych dotyczy w takim samym stopniu osób o orientacji heteroseksualnej jak i homoseksualnej. Polskie prawo nie dyskryminuje żadnej z tych orientacji.

Nie zdawałem sobie sprawy, że mam do czynienia z trollem.

A gdzie argumenty?


So lis 04, 2017 23:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1534
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
felek27 napisał(a):
Jeśli to "zły czyn/grzech" był dla nas dobrem subiektywnym, to czym w takim razie jest to "echo sumienia"?


Pozostałością/zapisem po doświadczeniu/poznaniu tego prawdziwego dobra i zła(dziedziczenie)
Adam i Ewa jako jedyni "namacalnie"tego doświadczyli,skrzyżowały się na ich drodze ze sobą dwa światy,ten bardzo dobry,jak i ten który został poddany pod marność-świadkowie,
mający jasny/prawdziwy obraz tego co złe i dobre(w oczach Boga i człowieka to samo) tym samym to czego w tamtym momencie doznali,czego bardziej podążali/co było naprawdę dla nich lepsze
(a co utracili) to wszystko"wyryło się w nich"pozostawiając zapis,który my dziedziczymy.
Dlatego zawsze wolę kierować się tym wewnętrznym głosem(odzywające się sumienie),
nie wyciszając go, bo wiem że jest prawdziwy...ponieważ on wie co dla człowieka lepsze/co winno być pożądane mogę mu w pełni zaufać.

Tym jest dla mnie echo sumienia,nie głosem który ja sobie tworzę wewnątrz(tym samym zagłuszając prawdę),a ich głosem(tak głęboko przeżytym doświadczeniem, że w nas odbija się echem) :-)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


N lis 05, 2017 0:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2014 18:18
Posty: 106
Post Re: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?
zagnijmnie napisał(a):
Jeśli Boga nie ma, dlaczego miałbym nienawidzić Boga

Jeśli nie wierzysz w Boga, to nienawidzenie go jest niemożliwe. Ale niektórzy teiści są chyba organicznie niezdolni do pojęcia tego.

zagnijmnie napisał(a):
i religii?

Wierzysz w istnienie religii, więc nienawidzenie jej nie jest nielogiczne. Np. z powodu jej szkodliwości społecznej.

[edytowano 1x...§ I/5. M.]

_________________
Czy istnieją dobre podstawy by wierzyć w istnienie jakiegokolwiek boga (np. judeo-chrześcijańskiego Jahwe)?
Sprawdźmy: http://czywierzyc.ml


N lis 05, 2017 1:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 493 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL