Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
 Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 09, 2017 10:35
Posty: 18
Post Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Przynależę do kościoła katolickiego, nazywam się chrześcijaninem, a mam wątpliwości czy przykazania kościelne zmieniające się na przełomie wieków są potrzebne i niezbędne do wiary w Boga? Czy nie jest aby tak że zmiany zachodzące w kościele wychodzą jakoby na przeciw ludzkim oczekiwaniom. czy wiara może być reformowalna, czy celem nie jest usilne ściągnięcie ludzkich mas i nie ma z pewnością w tym pragnienia zbawienia a raczej korzyści materialne kościoła jako instytucji? Czy człowiek bez kościoła i kapłana jest skazany na potępienie? Ludzka świadomość w wielu płaszczyznach zatacza coraz to większe kręgi. Dawniej ludzkość była poddawana lękom,przykazania kościelne były grożącym palcem Boga, ogół był niewykształcona masą którą w łatwy sposób szło manipulować.Dziś mam wrażenie że Bóg przedstawiany jest przez kościół jako Miłosierny Ojciec. Gubię się w tym i jest to kolejny z tematów który mnie nurtuje.


Pt lis 10, 2017 7:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Primo - jednak Kościół, nie kościół.
Secundo - Pismo pozostaje niezmienne. "Kto was słucha mnie słucha" się nie zmieniło. "Cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w Niebie" sie nie zmieniło. "Bądźcie posłuszni waszym przełożonym" się nie zmieniło. "Tobie daje klucze" się nie zmieniło.
Szerzej napisałem tu http://analizy.biz/marek1962/prymat.pdf

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pt lis 10, 2017 8:26
Zobacz profil WWW
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
rybka801 napisał(a):
Przynależę do kościoła katolickiego, nazywam się chrześcijaninem, a mam wątpliwości czy przykazania kościelne zmieniające się na przełomie wieków są potrzebne i niezbędne do wiary w Boga? Czy nie jest aby tak że zmiany zachodzące w kościele wychodzą jakoby na przeciw ludzkim oczekiwaniom. czy wiara może być reformowalna, czy celem nie jest usilne ściągnięcie ludzkich mas i nie ma z pewnością w tym pragnienia zbawienia a raczej korzyści materialne kościoła jako instytucji? Czy człowiek bez kościoła i kapłana jest skazany na potępienie? Ludzka świadomość w wielu płaszczyznach zatacza coraz to większe kręgi. Dawniej ludzkość była poddawana lękom,przykazania kościelne były grożącym palcem Boga, ogół był niewykształcona masą którą w łatwy sposób szło manipulować.Dziś mam wrażenie że Bóg przedstawiany jest przez kościół jako Miłosierny Ojciec. Gubię się w tym i jest to kolejny z tematów który mnie nurtuje.


Wiara to nie samo uznanie istnienia Boga i zaliczanie obecnosci w kosciele.


Pt lis 10, 2017 9:46
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Bóg i kodeksy to na pewno nie jest jedno.

Natomiast obecnie obowiązujący rzymskich katolików zestaw „Przykazania Kościelne” to jest takie minimum, że ciężko wnosić przeciwko nim zastrzeżenia.

Natomiast co do przedstawiania Boga jako miłosiernego, to zawsze Go takim przedstawiano. Także w Starym Testamencie. Więc nie wiem, co Twoim zdaniem się zmieniło. Sprecyzujesz?


Pt lis 10, 2017 9:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
sameone1 napisał(a):
Wiara to nie samo uznanie istnienia Boga i zaliczanie obecnosci w kosciele.


Zgadzam się z sameone1,wiara w Boga nie wystarczy,podobno złe duchy też w niego wierzą i drżą.
Najważniejsze to uwierzyć Bogu.

zefciu napisał(a):
Natomiast co do przedstawiania Boga jako miłosiernego, to zawsze Go takim przedstawiano. Także w Starym Testamencie


Tak,tak samo miłosierny w ST,jak w NT nie jest tylko samą miłością,lecz także Sprawiedliwością(ogniem wszystko trawiącym) i chociaż droga została otwarta dla całego świata to wciąż pozostała wąska.
Bóg jest niezmienny w swoim Słowie(całym) skierowanym do człowieka.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 10, 2017 18:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Na pewno w ST jest milosierny mowiac o zabiciu tych wszystkich mezczyzn,kobiet i dzieci w jakims miescie na ktore wierni Zydzi zamierzaja napasc ?
I wymierzajac kare smierci jakiemus nieszczesnikowi za zbieranie chrustu w Szabas ?
Zamiane zony Lota w slup soli za obejrzenie sie za siebie ?
Tylko kilka z tych "milosiernych" uczynkow Jahwe z ST ktore obily mi sie o uszy.
A przykazanie o absolutnym posluszenstwie przelozonym tez nie brzmi dobrze po przezyciach chocby swiatowych wojen ?


Pt lis 10, 2017 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
subadam wie wszystko o Bogu? To tak jakby bakteria oceniała Einsteina. Einstein gotuje sobie wodę na herbatę, a bakteria na to że jest zły ;-)

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 10, 2017 21:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Nie wypowiadam sie na temat Boga jako takiego, tylko historyjek napisanych na jego temat w ST.


Pt lis 10, 2017 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
subadam napisał(a):
Na pewno w ST jest milosierny mowiac o zabiciu tych wszystkich mezczyzn,kobiet i dzieci w jakims miescie na ktore wierni Zydzi zamierzaja napasc ?
I wymierzajac kare smierci jakiemus nieszczesnikowi za zbieranie chrustu w Szabas ?
Zamiane zony Lota w slup soli za obejrzenie sie za siebie ?
Tylko kilka z tych "milosiernych" uczynkow Jahwe z ST ktore obily mi sie o uszy.
A przykazanie o absolutnym posluszenstwie przelozonym tez nie brzmi dobrze po przezyciach chocby swiatowych wojen ?


Sprawiedliwy.
Pisałam Miłością i Sprawiedliwością.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 10, 2017 21:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
subadam napisał(a):
Nie wypowiadam sie na temat Boga jako takiego, tylko historyjek napisanych na jego temat w ST.

Co chcesz kwestionować?

To, że Bóg jest dobry i miłosierny?
Bo jeśli miałby nie być dobry, to znaczy że dobrego Boga wymyślili sobie ludzie, bo takiego potrzebowali, ale są na tyle nieudolnymi kłamcami, że nie potrafili dopisać temu konceptowi wiarygodnej historii. A przecież stworzenie ckliwej i dobrej historii dopasowanej do dobrego Boga, byłoby banalnie proste. Po co strzelać sobie w kolano i próbować opisać dobro rzekomym złem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt lis 10, 2017 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Saqura napisał(a):
zefciu napisał(a):
Natomiast co do przedstawiania Boga jako miłosiernego, to zawsze Go takim przedstawiano. Także w Starym Testamencie


Tak,tak samo miłosierny w ST,jak w NT nie jest tylko samą miłością,lecz także Sprawiedliwością(ogniem wszystko trawiącym) i chociaż droga została otwarta dla całego świata to wciąż pozostała wąska.
Bóg jest niezmienny w swoim Słowie(całym) skierowanym do człowieka.


Dokladnie to kwestionuje.
Widocznie Bog milosierny nie byl wowczas potrzebny.


Pt lis 10, 2017 22:28
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Ciekawe tylko dlaczego Miłosierny Bóg raz nam każe mordować grzeszników, a innym razem mamy już ich kochać. Naprawdę, można oszaleć od tych zmian.


Pt lis 10, 2017 22:36

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Na wszystko jest wyznaczony czas – czas na każdą sprawę pod niebiosami: czas rodzenia i czas umierania; czas sadzenia i czas wykorzeniania tego, co zasadzono; czas zabijania i czas leczenia; czas burzenia i czas budowania; czas płaczu i czas śmiechu; czas lamentowania i czas pląsania; czas rozrzucania kamieni i czas zbierania kamieni; czas uścisków i czas wstrzymywania się od uścisków; czas szukania i czas uznawania czegoś za stracone; czas zachowywania i czas odrzucania; czas rozdzierania i czas zszywania; czas milczenia i czas mówienia; czas miłości i czas nienawiści; czas wojny i czas pokoju.

Źródło: Kazn. 3:1–8

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pt lis 10, 2017 22:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
subadam napisał(a):
Saqura napisał(a):
zefciu napisał(a):
Natomiast co do przedstawiania Boga jako miłosiernego, to zawsze Go takim przedstawiano. Także w Starym Testamencie


Tak,tak samo miłosierny w ST,jak w NT nie jest tylko samą miłością,lecz także Sprawiedliwością(ogniem wszystko trawiącym) i chociaż droga została otwarta dla całego świata to wciąż pozostała wąska.
Bóg jest niezmienny w swoim Słowie(całym) skierowanym do człowieka.


Dokladnie to kwestionuje.
Widocznie Bog milosierny nie byl wowczas potrzebny.


Stworzenie człowieka miało swój cel,to dlatego zaistniało/zostało dane życie,jeżeli człowiek to kwestionuje Bóg ma to życie prawo odebrać w każdej chwili.
Dał wybór,nikogo nie zmusza by się z tym celem zgadzał,wolności nie daje Sprawiedliwość, a Miłość.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Pt lis 10, 2017 22:41
Zobacz profil
Post Re: Czy Bóg i kodeksy kościelne to na pewno jedno...
Przepraszam, nie wiedziałem, że to już był trolling.
To może inaczej to ujmę. Które zachowanie Boga z poniższych przykładów ocenilibyśmy jako miłosierne?

Nr 1.
Gdy Izraelici przebywali na pustyni, spotkali człowieka zbierającego drwa w dzień szabatu. Wtedy przyprowadzili go ci, którzy go spotkali przy zbieraniu drew, do Mojżesza, Aarona i całego zgromadzenia. Zatrzymali go pod strażą, bo jeszcze nie zapadło postanowienie, co z nim należy uczynić. Pan zaś rzekł do Mojżesza: «Człowiek ten musi umrzeć - cała społeczność ma go poza obozem ukamienować». Wyprowadziło go więc całe zgromadzenie poza obóz i ukamienowało według rozkazu, jaki wydał Pan Mojżeszowi. (Lb 15, 32-36)

Nr 2.
Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, drugiego po lewej Jego stronie. Lecz Jezus mówił: «Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią». (Łk 23, 33-34)


Pt lis 10, 2017 23:22
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 144 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL