Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 6:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona
 Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Inna kwestia, to taka, że każda religia jest szkodliwa.

Wyjaśnij może na czym polega ta szkodliwość religii Jezusa?


Pt lut 02, 2018 23:34

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Kozioł napisał(a):
Tabloidów wówczas nie było ale kilka swiadectw pozachrześcijańskich sie znajdzie (o chrześcijańskich też chętnie porozmawiam).
Najbardziej znany jest Józef Flawiusz. Wspomina o Jezusie dwukrotnie w Dawnych dziejach Izraela. Raz pisząc o jego bracie Jakubie, a drugi raz pisząc :
"W tym czasie żył Jezus, człowiek mądry, jeśli w ogóle można nazwać go człowiekiem. Czynił bowiem rzeczy niezwykłe i był nauczycielem ludzi, którzy z radością przyjmują prawdę. Zjednał sobie wielu Żydów, jako też Greków. On to był Chrystusem. A gdy wskutek doniesienia najznakomitszych z nas mężów Piłat zasądził go na śmierć krzyżową, jego dawni wyznawcy nie przestali go miłować. Albowiem trzeciego dnia ukazał im się znów jako żywy, co o nim, jak i wiele innych zdumiewających rzeczy przepowiedzieli prorocy. Odtąd, aż po dzień dzisiejszy, istnieje plemię chrześcijan, którzy od niego otrzymali tę nazwę"
Teks ten uważany jest za wygładzony. Np. fragment "On to był Chrystusem" prawdopodobnie brzmiał mniej więcej "On to uchodził za Chrystusa".
Z nie żydowskich źródeł najstarszy (ale nie jedyny)jest list Mary Bar-Serapiona. O tym znajdziesz też duzo.
Interesujesz się, czy dopiero zaczynasz się interesować?

Pytasz, czy zaczynam się interesować? Zależy, jak do tego podejść. W ciągu kilku lat skompletowałam ok. 40 publikacji naukowych dotyczących historii chrześcijaństwa. Większość z nich przeczytałam.
Badacze Biblii, również ci chrześcijańscy, już dawno stwierdzili, że fragment z Flawiusza, który zacytowałeś, jest nieautentyczny, dopisany przez kogoś innego w późniejszym czasie (poczytaj o tym). Józef (zwany później Flawiuszem) był potomkiem żydowskiej kasty kapłańskiej, z którą - według Nowego Testamentu - Jezus miał mocno na bakier. Józef po powstaniu żydowskim zdradził Żydów i zaczął kolaborować z Rzymianami. Wówczas przybrał przydomek Flawiusz. I pisał tak, by przypodobać się Rzymianom, a nie ubogiemu rabinowi o imieniu Jezus.


So lut 03, 2018 0:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Badacze Biblii, również ci chrześcijańscy, już dawno stwierdzili...

Którzy badacze tak stwierdzili i kiedy było to "dawno"?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lut 03, 2018 0:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
felek_ napisał(a):
Inna kwestia, to taka, że każda religia jest szkodliwa.

Wyjaśnij może na czym polega ta szkodliwość religii Jezusa?[/quote]
O szkodliwości religii ogólnie napisałam wcześniej. Jeżeli chodzi o religię Jeusa, trzeba by się wdać w obszerniejszą dyskusję. Z dwóch powodów. Po pierwsze: Jezus mówił, że obowiązuje Stary Testament (a ten w wielu miejscach jest po prostu odrażający). Po drugie: to, co mówił Jezus poza Starym Testamentem, jest czymś zupełnie innym niż to, co głosi teraz kościół.


So lut 03, 2018 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
chwat napisał(a):
detonacja napisał(a):
Badacze Biblii, również ci chrześcijańscy, już dawno stwierdzili...

Którzy badacze tak stwierdzili i kiedy było to "dawno"?

Doradzałabym poszperanie w literaturze naukowej. Tak jak ja to robię.


So lut 03, 2018 0:37
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Oczywiście te same ateistyczne pi%÷$olety. Stary Testament zły. Oczywiscie przykładów się nie doczekamy. Jezus nie urdoził sie w betlejem(jakie zródla naukowe tak twierdzą rownież się nie dowiemy)Inkwizycja zła(oczywiscie Detonacja na 99% nie ma pojęcia czym była inkwizycja). Krucjaty złe(oczywiacie deteonacja nie powie dlaczego były złe). Oczywiscie Kosciół zły(również sie nie dowiemy dlaczego). Oczywiście religia uczy nietolerancji(kolejny ateistyczny wymysł). I oczywiście jak każdy ateista Detonacja zapomina dodać iż najwięcej ofiar w historii mają na koncie ateiści. Że to ateiści zwalczali naukę(rewolucja francuska, Łysenka itd.)

Sorry za styl. Pisze to o 2.30


So lut 03, 2018 2:25

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
A co Ty wiesz o mnie, o mojej wiedzy, o moim współczuciu dla innych, o mojej pomocy potrzebującym? Nic? No to zacytuję Marka Twaina: Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nie chce mi się cytować wszystkich obrzydliwych fragmentów Starego Testamentu, ale jeden mogę. Bo mam dzieci. A Ty?
Było tak. Aniołowie przyszli do ulubionego przez Boga Lota, żeby go ostrzec przed zbliżającą się katastrofą.
Rdz19. Zanim jeszcze udali się na spoczynek [aniołowie], mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, wywołali Lota i rzekli do niego: «Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić!» Lot, który wyszedł do nich do wejścia, zaryglowawszy za sobą drzwi, rzekł im: «Bracia moi, proszę was, nie dopuszczajcie się tego występku! Mam dwie córki, które jeszcze nie żyły z mężczyzną, pozwólcie, że je wyprowadzę do was; postąpicie z nimi, jak się wam podoba, bylebyście tym ludziom niczego nie czynili, bo przecież są oni pod moim dachem!»
Pozwoliłbyś, żeby chołota zgwałciła Twoje nieletnie córki, gdyby Twój Bóg wydał taką dyspozycję? Jeżeli tak, to jesteś wyjątkowo podły i powinni Ci odebrać prawa rodzicielskie. A Twój Bóg jest bezwzględny i nie ma pojęcia o tym, co czują rodzice. Przepraszam, wkurzyłam się. Ja za swoimi dziećmi wskoczę w ogień nie patrząc na żadnych bogów.


So lut 03, 2018 3:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 02, 2018 21:59
Posty: 6
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Spojrzałam na Twój awatar i zorientowałam się, że pewnie jesteś kobietą. Tym bardziej moje pytanie jest zasadne: skrzywdziłabyś swoje dzieci w imię Boga? A tak naprawdę w imię legend i tego, co przez 2 tysiące lat wymyślili niemoralni, żądni kasy i władzy ludzie?
Jak chcesz, to odpowiem Ci na pytania, które zadałaś.


So lut 03, 2018 5:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
@detonacja
Kto Cię skrzywdził, że tyle w Tobie jadu?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lut 03, 2018 8:49
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
Dobre pytanie. Pewno odpowiedź nie jest naszą sprawą... ale jeśli ktoś przyłazi nieproszony i wywala w sposób cokolwiek agresywny kilotony żółci, powinien się chyba podzielić swoją motywacją.

detonacja napisał(a):
felek_ napisał(a):
Wyjaśnij może na czym polega ta szkodliwość religii Jezusa?

O szkodliwości religii ogólnie napisałam wcześniej.

I były to p...dolety. Szinto też szkodzi? Tylko uważaj: szinto to jedno, buddyzm to drugie, a konfucjanizm to jeszcze co innego. Nie wykręcisz się więc prostackim: "a bo Japończycy mordowali na wojnie w sposób odrażający".

detonacja napisał(a):
Jeżeli chodzi o religię Jezusa, trzeba by się wdać w obszerniejszą dyskusję.

Ludzie Orientu rozpoznają w Jezusie buddę i to zamyka sprawę """szkodliwości""" Jego nauczania. Można się tylko spierać, jak dalece to nauczanie jest współcześnie niekompletne oraz/albo skażone.


So lut 03, 2018 10:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Badacze Biblii, również ci chrześcijańscy, już dawno stwierdzili, że fragment z Flawiusza, który zacytowałeś, jest nieautentyczny, dopisany przez kogoś innego w późniejszym czasie (poczytaj o tym). .
To twierdzenie jest co najmniej niechlujne. Kilku badaczy podchodząc tak jak ty stwierdziło, ze to dopisane, bo Flawiusz nie mógł się dobrze o chrześcijanach wypowiadać. Dziś zdecydowana większość uważa, że zostały "wygładzone, podobnie jak wspomniałem. Wersje arabskie znane sa od pół wieku, więc zmien biblioteczkę.

Cytuj:
Po pierwsze: Jezus mówił, że obowiązuje Stary Testament (a ten w wielu miejscach jest po prostu odrażający).
Oczywiście, że Jezus nie zaprzeczył ST.
Cytuj:
Po drugie: to, co mówił Jezus poza Starym Testamentem, jest czymś zupełnie innym niż to, co głosi teraz kościół.
Cóż. Po pierwsze piszemy "Kościół" (chyba, że chodzi o budynek), po drugie jeżeli chcesz wejść w teologie, to zapraszam do dyskusji. Uprzedzam, że nie jestem katolikiem (patrz: stopka)

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So lut 03, 2018 10:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
chwat napisał(a):
Którzy badacze tak stwierdzili i kiedy było to "dawno"?

Doradzałabym poszperanie w literaturze naukowej. Tak jak ja to robię.

A w jakiej literaturze naukowej szperasz?
Możesz podać autorów i tytuły?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So lut 03, 2018 11:05
Zobacz profil
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
A co Ty wiesz o mnie, o mojej wiedzy, o moim współczuciu dla innych, o mojej pomocy potrzebującym? Nic? No to zacytuję Marka Twaina: Lepiej nic nie mówić i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Nie chce mi się cytować wszystkich obrzydliwych fragmentów Starego Testamentu, ale jeden mogę. Bo mam dzieci. A Ty?
Było tak. Aniołowie przyszli do ulubionego przez Boga Lota, żeby go ostrzec przed zbliżającą się katastrofą.
Rdz19. Zanim jeszcze udali się na spoczynek [aniołowie], mieszkający w Sodomie mężczyźni, młodzi i starzy, ze wszystkich stron miasta, otoczyli dom, wywołali Lota i rzekli do niego: «Gdzie tu są ci ludzie, którzy przyszli do ciebie tego wieczoru? Wyprowadź ich do nas, abyśmy mogli z nimi poswawolić!» Lot, który wyszedł do nich do wejścia, zaryglowawszy za sobą drzwi, rzekł im: «Bracia moi, proszę was, nie dopuszczajcie się tego występku! Mam dwie córki, które jeszcze nie żyły z mężczyzną, pozwólcie, że je wyprowadzę do was; postąpicie z nimi, jak się wam podoba, bylebyście tym ludziom niczego nie czynili, bo przecież są oni pod moim dachem!»
Pozwoliłbyś, żeby chołota zgwałciła Twoje nieletnie córki, gdyby Twój Bóg wydał taką dyspozycję? Jeżeli tak, to jesteś wyjątkowo podły i powinni Ci odebrać prawa rodzicielskie. A Twój Bóg jest bezwzględny i nie ma pojęcia o tym, co czują rodzice. Przepraszam, wkurzyłam się. Ja za swoimi dziećmi wskoczę w ogień nie patrząc na żadnych bogów.

Tyle opracowań naukowych przeczytałaś, a nie doczytałaś, że ci mężczyźni to geje i swawolenie z córkami Lotta zupełnie ich nie interesowało. Lot jedynie przemyślnie zastosował wobec nich wybieg oferując coś, czego wiadomym było, że nie przyjmą.


So lut 03, 2018 11:13
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
detonacja napisał(a):
Tytuł wątku: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem? Po pierwsze, człowiek, w którego zmartwychwstanie wierzą chrześcijanie, miał na imię Jezus.
Po pierwsze, to istnienie i zmartwychwstanie Jezusa nie wymaga wiary. Jest do udowodnienia i można się z tym dowodem zapoznać: McDowell J.: Sprawa zmartwychwstania, Wordpress.com. Link bezpośredni ok. 900 K.


So lut 03, 2018 11:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy zmartwychwstanie Chrystusa jest faktem?
ErgoProxy napisał(a):
Dobre pytanie. Pewno odpowiedź nie jest naszą sprawą... ale jeśli ktoś przyłazi nieproszony i wywala w sposób cokolwiek agresywny kilotony żółci, powinien się chyba podzielić swoją motywacją.

To było pytanie retoryczne, a miało na celu wzbudzić refleksję detonacji nad własną postawą. Póki co zachowuje sie jak ZOMO, które ni stąd ni zowąd wpada w grupę ludzi i wali na oślep pałą będąc przekonaną o swojej racji, sprawiedliwości, a co gorsza miłości do ludzi (uwaza, że to dla ich dobra).

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


So lut 03, 2018 12:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 196 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL