Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt kwi 10, 2018 22:06
Posty: 23
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Andy72 napisał(a):
A Ty co zrobiłeś w sprawie cierpienia?


A co ja mam niby robić? nie jestem wszechwiedzącym, wszechmocnym Bogiem.


N kwi 22, 2018 18:06
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Replikant napisał(a):
Andy72 napisał(a):
A Ty co zrobiłeś w sprawie cierpienia?
A co ja mam niby robić? nie jestem wszechwiedzącym, wszechmocnym Bogiem.
Tutaj właśnie przebiega ostatnia linia obrony Absolutu wobec istniejącego zła: nie jesteś wszechwiedzący, a zatem nie wiesz, jakie skutki przyniosłaby taka lub inna ingerencja w sprawie cierpienia lub takie lub inne urządzenie stworzonego świata, żeby danego cierpienia na ile możliwe uniknąć. Dwa plus dwa daje cztery i nawet Bóg nie uczyni, żeby było pięć --- albo coś działa wedle pewnej reguły, albo wedle niej nie działa, a świat w detalach i możliwych skutkach jest tak złożony, że być może pewne rodzaje zła są niemożliwe do wyeliminowania bez wyrządzania większego zła. Żeby być pewnym, że jednak na pewno da się to w danym, konkretnym przypadku zrobić, musiałbyś znać wszystkie, krótkoterminowe i długoterminowe, oczywiste i nieoczekiwane konsekwencje zmiany, czyli dysponować wszechwiedzą. Na podstawie samej logiki jest to argumentacja nie do obalenia.


N kwi 22, 2018 23:09

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
feelek napisał(a):
Bomba atomowa wcale nie musi być zła, można ją także użyć w celu czynienia dobra.


Można ją zrzucić na islamistów i wtedy będzie dobra? Bomba to bomba, jej przeznaczeniem jest zabić. Pozbawianie ludzi życia jest dobrem czy złem? Jak Kali zabić to dobrze, jak Kalego zabić to źle.


Pt kwi 27, 2018 9:05
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Czyli problemu zła w kontekście monoteizmu nie da się rozwiązać?


Pt kwi 27, 2018 9:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
george45 napisał(a):
Pozbawianie ludzi życia jest dobrem czy złem?

Ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt kwi 27, 2018 10:24
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Quinque napisał(a):
Czyli problemu zła w kontekście monoteizmu nie da się rozwiązać?
Do pewnego stopnia, jeśli kogoś przekonuje argumentacja Leibniza (do wzięcia na wiarę): "Żyjemy w najlepszym z możliwych światów". Oznacza to, że przyjmując określone założenia i wartości, np. wolna wola, możliwość poznawania świata i rozwoju, nie da się skonstruować lepszego świata. Czyli istnienie zła jest nieuchronnym skutkiem ubocznym założeń projektowych, skutkiem, którego nie da się wyeliminować bez porzucenia lub modyfikacji tych założeń. A zatem istnienie zła na świecie jest "mniejszym złem" niż nieistnienie świata lub istnienie gorszego świata. Co nie zmienia faktu, że Bóg odpowiada za istnienie tego zła.


Ostatnio edytowano Pt kwi 27, 2018 10:37 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt kwi 27, 2018 10:35
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
george45 napisał(a):
feelek napisał(a):
Bomba atomowa wcale nie musi być zła, można ją także użyć w celu czynienia dobra.


Można ją zrzucić na islamistów i wtedy będzie dobra? Bomba to bomba, jej przeznaczeniem jest zabić. Pozbawianie ludzi życia jest dobrem czy złem? Jak Kali zabić to dobrze, jak Kalego zabić to źle.

O przeznaczeniu bomby zawsze decyduje człowiek. Jeśli brakuje Ci wyobraźni, jak można ją użyć w dobrym celu, to podpowiem: np. ochrona Ziemi przed uderzeniem zbliżającej się komety - w tym przypadku bomba atomowa zamiast zabijać, ratuje życie wszystkich stworzeń żyjących na Ziemi.


Pt kwi 27, 2018 10:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
akruk napisał(a):
przyjmując określone założenia i wartości, np. wolna wola, możliwość poznawania świata i rozwoju, nie da się skonstruować lepszego świata

Jeżeli ja wykonam pewną czynność i dokonam poprzez to wyboru dobra, to czy świat stanie się lepszy? Stanie się lepszy, czyli stawanie się lepszym i jego efekt w postaci dobra tego świata to ciągły proces, w którym miałem udział. Zatem stan wartości świata określony słowem lepszy uległ zmianie, więc w zasadzie o statycznie rozumianym dobru tego świata nie można mówić.

Cytuj:
nie da się skonstruować lepszego świata

Lub ta sama myśl z innej strony, analizując Księge Rodzaju, której symbolika dobrze się do tego nadaje: jeżeli Bóg skonstruował dobry świat, z wszystkimi jego wytworami, które były dobre, także Adam i Ewa, to jednak dało się skonstruować lepszy świat, bo w jego pierwotnej formie nie posiadał cechy określonej słowem zło.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt kwi 27, 2018 12:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
chwat napisał(a):
george45 napisał(a):
Pozbawianie ludzi życia jest dobrem czy złem?

Ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem?


Pytasz, co jest dobre a co złe. Moim zdaniem nic nie jest dobre lub złe, wszystko zależy od naszych myśli. Dziś mając jakąś wiedzę, będąc w jakimś nastroju daną rzecz ocenię jako złą, jutro mając dodatkowe doświadczenie i inną wiedzę oceniam tę samą rzecz jako dobrą, pojutrze….


Pt kwi 27, 2018 12:17
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
akruk napisał(a):
Quinque napisał(a):
Czyli problemu zła w kontekście monoteizmu nie da się rozwiązać?
Do pewnego stopnia, jeśli kogoś przekonuje argumentacja Leibniza (do wzięcia na wiarę): "Żyjemy w najlepszym z możliwych światów". Oznacza to, że przyjmując określone założenia i wartości, np. wolna wola, możliwość poznawania świata i rozwoju, nie da się skonstruować lepszego świata. Czyli istnienie zła jest nieuchronnym skutkiem ubocznym założeń projektowych, skutkiem, którego nie da się wyeliminować bez porzucenia lub modyfikacji tych założeń. A zatem istnienie zła na świecie jest "mniejszym złem" niż nieistnienie świata lub istnienie gorszego świata. Co nie zmienia faktu, że Bóg odpowiada za istnienie tego zła.



Wspominałem o tej argumentacji w wątku o ewolucji. Argumentacja ta Była ona wielokrotnie krytykowana przez choćby Woltera, "Jeżeli to jest najlepszy świat to jakie są te gorsze?"

Ergo, czy jest sens w ogóle wierzyć w takiego Boga?


Pt kwi 27, 2018 13:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
george45 napisał(a):
chwat napisał(a):
george45 napisał(a):
Pozbawianie ludzi życia jest dobrem czy złem?

Ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem?

Pytasz, co jest dobre a co złe
Nie, nie pytam co jest dobre a co złe. Pytam, czy ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt kwi 27, 2018 13:45
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
chwat napisał(a):
Nie, nie pytam co jest dobre a co złe. Pytam, czy ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem.


Myślę, że george45 dobrze to ujął. To zależy od Twoich myśli.
Myśl, od tego w jaki sposób zostałeś ukształtowany, w jakim środowisku się wychowywałeś, co ci wpoiło społeczeństwo.


Pt kwi 27, 2018 19:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
nolda napisał(a):
chwat napisał(a):
Nie, nie pytam co jest dobre a co złe. Pytam, czy ochrona ludzkiego życia jest dobrem czy złem.
Myślę, że george45 dobrze to ujął.

Co za różnica co nolda myśli, skoro fakty są inne?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


So kwi 28, 2018 13:47
Zobacz profil
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Fakty, a czym one są?


So kwi 28, 2018 22:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Chrześcijaństwo to kopia Zaratusztrianizmu?
Fakty są tym co zostało powiedziane, a nie komentarzami tych wypowiedzi, a tym bardziej komentarzami tych komentarzy do wypowiedzi, jak u noldy mówiącego co on myśli na temat komentarza pewnej wypowiedzi.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


N kwi 29, 2018 0:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL