Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 20, 2018 1:50
Posty: 12
Post Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Niestety kilka dni temu pojawiła się w mojej głowie myśl, która nie daje mi spokoju.
Czytam mnóstwo różnych książek i artykułów. Tam cały czas przewija się temat wybaczenia i porzucenia nienawiści i złości. Dla Boga nie ma nic gorszego niż nienawiść. Czyli nigdy, przenigdy nie odwracaj się od nikogo i zawsze, ale to zawsze wszystko wybaczaj. Kochaj ludzi i Boga cokolwiek by się nie działo.

Dobrze, ale w takim razie dlaczego Bóg, kiedy przyjdzie dzień ostateczny nie powie "Jestem miłością, wybaczam Ci wszystko i przyjmuję do mojego domu" tylko pokaże Ci Twoje winy i skaże na wieczne potępienie?

My mamy bezwzględnie wszystko wybaczać i kochać ludzi cokolwiek nam czy innym zrobili, a Bóg, jeśli zejdziemy na złą drogę nie wybaczy i zrzuci nas do piekła?

Pierwszy raz czuję się naprawdę kiepsko z powodu tych przemyśleń.


Pt kwi 27, 2018 15:38
Zobacz profil
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Każdego czeka sąd ostateczny, skąd wiesz co powie wtedy Bóg? To prawda, należy wybaczać i kochać ludzi. Bóg jest Miłością, On wybacza i kocha ludzi.


So maja 12, 2018 9:27
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
iluzja_madrosci napisał(a):
Dobrze, ale w takim razie dlaczego Bóg, kiedy przyjdzie dzień ostateczny nie powie "Jestem miłością, wybaczam Ci wszystko i przyjmuję do mojego domu" tylko pokaże Ci Twoje winy i skaże na wieczne potępienie?

Jeżeli poruszamy się w obrębie katolicyzmu, to Sąd Ostateczny nie polega na pokazaniu win i ewentualnym skazaniu na piekło, ponieważ przed Bogiem wszyscy jesteśmy winni z uwagi na popełniane grzechy.


1035 Nauczanie Kościoła stwierdza istnienie piekła i jego wieczność. Dusze tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego, bezpośrednio po śmierci idą do piekła, gdzie cierpią męki, "ogień wieczny" 588 . Zasadnicza kara piekła polega na wiecznym oddzieleniu od Boga; wyłącznie w Bogu człowiek może mieć życie i szczęście, dla których został stworzony i których pragnie.

1037 Bóg nie przeznacza nikogo do piekła 590 ; dokonuje się to przez dobrowolne odwrócenie się od Boga (grzech śmiertelny) i trwanie w nim aż do końca życia. W liturgii eucharystycznej i w codziennych modlitwach swoich wiernych Kościół błaga o miłosierdzie Boga, który nie chce "niektórych zgubić, ale wszystkich doprowadzić do nawrócenia" (2 P 3, 9):
Zgodnie z wykładnią KKK człowiek jest odpowiedzialny za swoje działania, zatem jeżeli wybierze zło i zdecyduje, że z Bogiem nie chce mieć nic wspólnego, po śmierci jego wola zostanie przypieczętowana wiecznym brakiem Boga. To nazywamy piekłem.

Bóg wybaczy człowiekowi każdy grzech, nawet ten, który uważamy za najgorsze zło, o ile człowiek wyrazi akt skruchy, ponieważ na tym polega miłosierdzie Boga. Jak pisała siostra Faustyna:
Niech nikt nie watpi o dobroci Bożej; chocby grzechy jego były jak noc czarna, miłosierdzie Boże mocniejsze jest niż nędza nasza. Jednego trzeba, aby grzesznik uchylił choć trochę drzwi seca swego na promień łaski miłosierdzia Bożego, a resztę już Bóg dopełni" (Dz 1507).

Tak jak Bóg wybacza człowiekowi, tak i my powinniśmy wybaczać. Nie zmienimy jednak drugiego człowieka, jeżeli ten nie wyrazi na to zgody i nie będzie żałował zła, które nam wyrządził. To go oddala od Boga i osoby, którą krzywdzi, a także prowadzi po stromych schodach do piekła. Bóg może człowieka oczyścić, w Biblii mamy obietnicę, że choćby nasze grzechy były jak szkarłat, nad śnieg wybieleją. Nie stanie się to jednak bez naszego pragnienia zerwania ze złem, a jest to możliwe tylko za naszego życia, później nasze wybory zostaną przypieczętowane.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So maja 12, 2018 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Cytuj:
Nie stanie się to jednak bez naszego pragnienia zerwania ze złem, a jest to możliwe tylko za naszego życia, później nasze wybory zostaną przypieczętowane.

Jedna z dogmatów, która najbardziej zniechęca mnie do chrześcijaństwa. Co jest takiego w śmierci, że nieśmiertelna dusza przestaje mieć możliwość wyboru? Długość ludzkiego życia w porównaniu do nieskończoności trwania duszy to praktycznie nic - a to "nic" decyduje o tym czy człowiek będzie zbawiony czy potępiony.
Co się stanie, jeśli dusza w piekle zapragnie dobra i miłości, jeśli zapragnie zerwać ze złem? Człowiek ma wolną wolę - dlaczego przestaje mieć wolną wolę po śmierci?
"Nieograniczone miłosierdzie" nie powinno się ograniczać tylko do długości ludzkiego życia. Dobry ojciec może dawać klapsa (choć jeszcze lepszy użyje innych metod niż siła), ale nie torturuje dziecka by nauczyć go jak należy postępować.
Zaś opisy piekła jasno wskazują że to nie jest nauka, gdyż nie służy poprawie. Piekło jest więc dręczeniem dla samego dręczenia, z którego nie wynika nic dobrego dla potępionych.


N maja 13, 2018 9:03
Zobacz profil
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
iluzja_madrosci napisał(a):
Niestety kilka dni temu pojawiła się w mojej głowie myśl, która nie daje mi spokoju.
Czytam mnóstwo różnych książek i artykułów. Tam cały czas przewija się temat wybaczenia i porzucenia nienawiści i złości. Dla Boga nie ma nic gorszego niż nienawiść. Czyli nigdy, przenigdy nie odwracaj się od nikogo i zawsze, ale to zawsze wszystko wybaczaj. Kochaj ludzi i Boga cokolwiek by się nie działo.

Dobrze, ale w takim razie dlaczego Bóg, kiedy przyjdzie dzień ostateczny nie powie "Jestem miłością, wybaczam Ci wszystko i przyjmuję do mojego domu" tylko pokaże Ci Twoje winy i skaże na wieczne potępienie?

My mamy bezwzględnie wszystko wybaczać i kochać ludzi cokolwiek nam czy innym zrobili, a Bóg, jeśli zejdziemy na złą drogę nie wybaczy i zrzuci nas do piekła?

Pierwszy raz czuję się naprawdę kiepsko z powodu tych przemyśleń.

Bóg wybaczy, ale czy człowiek w obliczu dokonanego przez siebie zła potrafi sam sobie wybaczyć, czy ujrzenie sobie w obliczu Prawdy, swojej marności nie spowoduje furii wściekłości???


N maja 13, 2018 9:40
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Myślę, że człowiek już teraz, nawet za życia nie potrafi sobie wybaczać...


N maja 13, 2018 12:46

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Wybaczać sobie grzech? Potrafię sobie wybaczyć grzechy przed, w trakcie i po ich popełnieniu. Z całym szacunkiem, ale jeśli grzechem jest zjedzenie karkówki w piątek, to wybaczam sobie bez żadnych problemów.
"Człowiek nie potrafi sobie wybaczać" nie potrafię potraktować inaczej niż "głębokie niczym Coelho". Czyli fantazje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Wielu masowych morderców nie potrafiło wyliczyć wszystkich swoich morderstw, bo zwyczajnie zapominają o własnych ofiarach. Nie znajdziesz ani jednego przestępstwa, których przynajmniej jeden wykonawca w historii nie wzruszyłby ramionami i nie rzekłby zgodnie z własnymi przekonaniami "Zdarza się. Snu mi to z powiek nie spędza".


N maja 13, 2018 13:07
Zobacz profil
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Stubr napisał(a):
Wybaczać sobie grzech? Potrafię sobie wybaczyć grzechy przed, w trakcie i po ich popełnieniu. Z całym szacunkiem, ale jeśli grzechem jest zjedzenie karkówki w piątek, to wybaczam sobie bez żadnych problemów.
"Człowiek nie potrafi sobie wybaczać" nie potrafię potraktować inaczej niż "głębokie niczym Coelho". Czyli fantazje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Wielu masowych morderców nie potrafiło wyliczyć wszystkich swoich morderstw, bo zwyczajnie zapominają o własnych ofiarach. Nie znajdziesz ani jednego przestępstwa, których przynajmniej jeden wykonawca w historii nie wzruszyłby ramionami i nie rzekłby zgodnie z własnymi przekonaniami "Zdarza się. Snu mi to z powiek nie spędza".

Bóg nie działa wbrew woli tych, którym dokonane zło nie spędza snu z powiek, zmuszając ich do obcowania z Miłością.


N maja 13, 2018 13:22

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Stubr napisał(a):
jeśli grzechem jest zjedzenie karkówki w piątek, to wybaczam sobie bez żadnych problemów.
...
Wielu masowych morderców nie potrafiło wyliczyć wszystkich swoich morderstw, bo zwyczajnie zapominają o własnych ofiarach.

Gratulacje, właśnie postawiłeś się na jednej półce z modercami

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 13, 2018 13:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Alus, ale od kiedy to źli ludzie nie potrafią kochać? Wielu najgroźniejszych przestępców to jednocześnie ludzie, którzy kochają swoich bliskich i byliby w stanie zrobić dla nich wszystko. To historie dobrze znane. Pablo Escobar potrafił palić pieniędzmi, jak córka powiedziała że jest jej zimno, a nie było innego opału. Błędnie myślisz, że człowiek zły jest niezdolny do miłości.

Andy72 - jeśli chcesz tylko obrażać, to możesz nie pisać wcale. Ty również jesteś na jednej półce z mordercami, bo tak jak i oni jesteś człowiekiem. Tylko co z tego?


N maja 13, 2018 13:29
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Chodziło o to że chwalisz się brakiem poczucia winy, a potem piszesz że tak samo mają mordercy

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 13, 2018 13:34
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Andy72 napisał(a):
Stubr napisał(a):
jeśli grzechem jest zjedzenie karkówki w piątek, to wybaczam sobie bez żadnych problemów.
...
Wielu masowych morderców nie potrafiło wyliczyć wszystkich swoich morderstw, bo zwyczajnie zapominają o własnych ofiarach.

Gratulacje, właśnie postawiłeś się na jednej półce z modercami

Nie ma to jak dopasować sobie kontekst pod własne teorie :?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 13, 2018 13:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Tak samo ma zapewne każdy człowiek. Chyba że potrafisz wymienić absolutnie wszystkie swoje grzechy jakie popełniłeś od swoich narodzin. Jeśli zapomniałeś choćby jeden grzech (a jeśli nie masz pamięci absolutnej, zapomniałeś ich większość) to też "masz tak samo jak mają mordercy".

Nie jestem wierzący, ale spodziewam się że nawet oni potrafią pomyśleć sobie podczas zjadania kanapki z mięsem "To dzisiaj piątek? Ups" - konsumując dalej.
Ewentualnie trywializować inne - często przypadkowo popełnione - grzechy jak "zrobię zaległe opracowanie do pracy w niedzielę, bo dzisiaj jestem skonany".


Ostatnio edytowano N maja 13, 2018 13:41 przez Stubr, łącznie edytowano 1 raz



N maja 13, 2018 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Może przesadziłem bo zjeść karkówkę to co innego niż morderstwo. Tylko nie ma się czym chwalić że grzeszę a potem tego nie żałuję.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N maja 13, 2018 13:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Zawsze wszystko wybaczaj i kochaj ludzi. A Bóg?
Wybaczyć sobie nie znaczy nie żałować.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N maja 13, 2018 13:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL