Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 22:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Jakie są zalety bycia osobą wierzącą? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Quinque - chyba po raz pierwszy się z Tobą całkowicie zgadzam,
potrzeba naprawdę ogromnego wysiłku intelektualnego aby kombinować takie interpretacje PŚ aby się to składało w logiczną całość, trzeba naprawdę dużo wysiłku intelektualnego aby być wstanie się przekonać że gdzieś kiedyś na serio działy się takie cuda, trzeba ogromnego wysiłku intelektualnego aby wiedzieć które fragmenty interpretujemy alegorycznie a które dosłownie ( bo np skoro wieża Babel była alegorią to dlaczego cud zamiany wody w wino traktowany jest dosłownie a nie jako jakaś metafora czegoś, nie byłoby prościej wszystkiego co nie pasuje do aktualnego stanu wiedzy ( także z dziedziny etyki) uznać za metaforę?).
Uzasadnienie istnienia czegokolwiek absolutnego i w pełni obiektywnego to spory wysiłek - ja nie potrafię udowodnić że ja obiektywnie istnieję a co dopiero coś dalej i wybieram oparcie się na subiektywnych założeniach.
Masz rację - ateizm wymaga dużo mniejszego wysiłku intelektualnego, bo sam z siebie się jakoś bardziej składa i nie trzeba tyle kombinować.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 01, 2018 18:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Stubr napisał(a):
W momencie, gdy istota z wolną wolą (choćby zwierzę) ją podrzuci
:) Zwierzęta działają instynktownie, nie mają wolnej woli. Lis musi zjeść zająca, bo jest głodny. Jeśli jego ciało jest wystarczająco sprawne, aby zająca dogonić, to lis zająca dogoni i zje. Bo musi, to się nazywa instynkt. To działa na tej samej zasadzie jak prawo fizyki. Dlatego zwierzęta nie mordują, nie gwałcą, nie oszukują, nie kłamią i nie są karane - bo robią to bezwolnie. A my zjadamy zwierzęta, bo wiemy, że to nie są istoty wolne.
Instynkt to to samo co prawo fizyki, niezmienne i stałe, ze stałymi możliwościami i ograniczeniami, jedynie zbyt skomplikowany dla nas ze wzgl technicznego, żebyśmy mogli go odtworzyć. Tak czy inaczej funkcjonuje na stałych i przewidywalnych zasadach.

Cytuj:
Prawa natury i fizyki dotyczą lotu piłki, a nie wolnej woli istot.
Istot wolnych? To mamy jakąś wolność? Bo miała być fizyka. Wolność to już nie część materii i materialnego wszechświata? Dlaczego część materii wymyka się prawom fizyki, skoro ich istnienie to konsekwencja praw fizyki.

Atomy ekspandowały od czasu WW, łącząc się w rozmaite struktury, każde nowe połączenie atomowe dokonywało się wg praw fizyki. Przypominam Stubrowi, że Stubr twierdzi, że mamy tylko fizykę. Jeśli w pewnym momencie pojawia się wartość funkcjonująca na zasadach innych niż fizyczne, to jakie są to zasady? I w którym momencie się pojawiły? Czym te zasady były wcześniej? Czy były ukryte między zasadami fizyki?




IrciaLilith napisał(a):
A kto mówi o całkowitej przewidywalności?
Stubr

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 01, 2018 19:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
"Niebo gwiaździste nade mną i porządek moralny we mnie". "Jeżeli Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu". Ateiści bardziej boją się życia (widać to po niektórych na forum jak się miotają), niż wierzący śmierci.


Pt cze 01, 2018 19:53
Zobacz profil
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Cytuj:
chyba po raz pierwszy się z Tobą całkowicie zgadzam


No i po co mnie o tym informujesz? Skoro jakoś nie specjalnie zależy mi na tym abyś się ze mną zgadzała?

Tymbardziej że jak kompletnie nie miałem na myśli PŚ

Cytuj:
trzeba ogromnego wysiłku intelektualnego aby wiedzieć które fragmenty interpretujemy alegorycznie a które dosłownie


Nie trzeba. Wystarczy przeczytać KKB

Cytuj:
skoro wieża Babel była alegorią


A kto tak twierdzi?

Cytuj:
 to dlaczego cud zamiany wody w wino traktowany jest dosłownie


Bo istnieje coś takiego jak krytyka tekstu literackiego? Egzegeza Biblijna, archeologia?

Cytuj:
 także z dziedziny etyki


Ponawiam pytanie. Kto jest normatywny w określaniu tego co jest dobre a co złe? I dlaczego tak a nie inaczej?

Cytuj:
ateizm wymaga dużo mniejszego wysiłku intelektualnego


Chyba że przyjmujemy definicje pilastra


Pt cze 01, 2018 21:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
JedenPost napisał(a):
Czy jeśli człowiek poszukujący, otwarty na idee wysłucha wieści o Jezusie i uzna, że go to nie przekonuje - czy świadczy to o tym, że jest "zamknięty na prawdę o Jezusie"?

Tak i nie. Są ludzie, którzy zapewniają o swojej otwartości i poszukiwaniach prawdy, ale zewnętrzny obserwator dostrzega, że ta otwartość jest pozorna i w rzeczywistości człowiek jest zamknięty. Czego poszukuje, również widać. Dlatego można dostrzec pewną naiwność ludzi rejestrujących się na forum, którzy twierdzą że szukają prawdy. Z jednej strony mogą faktycznie szukać, ale nie znają siebie i łudzą się, że są otwarci, urządzając na forum psychoterapię, z drugiej mogą świadomie wprowadzać w błąd co do swych intencji, nazywamy to przewrotnością. W obu przypadkach można zaobserwować zamknięcie człowieka, na forum jest to dość widoczne. Człowiek szczerze poszukujący i otwarty, to rzadki przypadek, dlatego trudno stwierdzić jakie mogłyby być powody braku przekonania co do prawdy o Jezusie, a tym samym w jaki sposób należałoby interpretować taką postawę. Zwłaszcza, że mowa o przypadkach ogólnych, bez analizy konkretnych przypadków. Nie będę tu wchodzić w szczegóły, ponieważ wiem w jaki sposób odczytasz odpowiedź, a później znowu przy kolejnej okazji będzie lament.

JedenPost napisał(a):
Czyżby niemożliwy był wg Ciebie wariant człowieka otwartego, którego opowieść o Jezusie nie porusza, albo porusza jedynie na poziomie niewątpliwego dramatyzmu całej historii?

Takie przypadki są wyjątkami od reguły.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 02, 2018 13:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Mrs_Hadley napisał(a):
Człowiek szczerze poszukujący i otwarty, to rzadki przypadek, dlatego trudno stwierdzić jakie mogłyby być powody braku przekonania co do prawdy o Jezusie, a tym samym w jaki sposób należałoby interpretować taką postawę.


Komu konkretnie "trudno stwierdzić"? Tobie, jak rozumiem?

Bo ogólnie rzecz biorąc stwierdzić jakie mogą być przyczyny bardzo łatwo: podstawową będzie brak przekonywujących przesłanek za prawdziwością całej historii.

Mrs_Hadley napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Czyżby niemożliwy był wg Ciebie wariant człowieka otwartego, którego opowieść o Jezusie nie porusza, albo porusza jedynie na poziomie niewątpliwego dramatyzmu całej historii?

Takie przypadki są wyjątkami od reguły.


Doprawdy? Rozumiem, że masz jakieś konkretne agrumenty przemawiające za istnieniem owej reguły?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 02, 2018 14:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2008
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
JedenPost napisał(a):

Doprawdy? Rozumiem, że masz jakieś konkretne agrumenty przemawiające za istnieniem owej reguły?

Wyjaśniłam w poprzednim poście.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


So cze 02, 2018 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Hmm, nie. To jest Twój poprzedni post: https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?p=1003271#p1003271 i nie ma w nim nic na temat takiej reguły. Ewentualnie: możesz wskazać co konkretnie pozwala Ci o jej istnieniu wnioskować?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 02, 2018 16:22
Zobacz profil
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Jakie przesłanki uważałby JedenPost za przekonywujące?

Bo ja np. Ostatnio chwilę gadałem z jednym filozofem. Który przez wiele lat był ateistą czy tam deistą. I się nawrócił. O ile mówi prawdę. Że znalazł przesłanki o tym by uznać że jest jest Bogiem wcielonym. Oczywiście jeżeli mówił prawdę i nie okłamał mnie


So cze 02, 2018 18:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
JedenPost napisał(a):
podstawową będzie brak przekonywujących przesłanek za prawdziwością całej historii.

Jeden Post - czy wierzysz w Zmartwychwstanie?


So cze 02, 2018 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Nie. Ale - co właściwie mają w kontekście tej dyskusji do rzeczy moje akurat przekonania?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 02, 2018 19:36
Zobacz profil
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
- dlaczego?
- a chciałbyś?


So cze 02, 2018 20:04

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
Bo nie widzę podstaw. Siłą rzeczy zatem - nie, nie chciałbym.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So cze 02, 2018 20:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
JedenPost napisał(a):
Nie. Ale - co właściwie mają w kontekście tej dyskusji do rzeczy moje akurat przekonania?

Dzieki. Tak pytam bo uzyles "przekonywujacych przeslanek"
Czekam na odpowiedz od Ircia.


So cze 02, 2018 21:05
Zobacz profil
Post Re: Jakie są zalety bycia osobą wierzącą?
JedenPost napisał(a):
Bo nie widzę podstaw. Siłą rzeczy zatem - nie, nie chciałbym.


Dlatego zapytałem jakiej przesłanki potrzebujesz aby widzieć podstawy?

A dlatego mnie to interesuje. Iż nie widzę sensu w siedzeniu kilku lat na katolickim forum i pisania o czymś w co się nie wierzy ani nie chce się w to uwierzyć. To tylko tak w ramach tego żebyś wiedział dlaczego zapytałem


So cze 02, 2018 22:13
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL