Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 14:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Założenie - Bóg istnieje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Założenie - Bóg istnieje
Jako że ostatnio dotarło do mnie w jak wiele założeń wierzę mimo że nie potrafię udowodnić ich prawdziwości, a wierzę w nie tylko dlatego że założenie przeciwne doprowadzało do absurdów i gorzej pasowało do doświadczeń życiowych, uświadomiłam sobie że nigdy tak gruntownie nie przebadałam założenia że Bóg istnieje, po prostu odrzuciłam wszelkie religijne wizje bóstw jako nieprawdopodobne i nieudowadnialne, więc może czas najwyższy porządnie zrewidować ten pogląd?

Na początek pojawia mi się pierwszy problem: aby założyć istnienie czegoś i badać czy takie założenie ma sens, muszę wiedzieć czym to coś jest, jakie ma cechy i powiem szczerze robi mi się problem, bo chcę brać pod uwagę Boga jako koncept ogólny a nie tylko Boga chrześcijańskiego czy jakąś konkretną religijną wizję i im dłużej czytam różne definicje tym większy mam mętlik w głowie...

Zakładam że Bóg jest:
-niematerialny
-że jest jeden i uniwersalny dla całego wszechświata
-że jest w jakiś sposób poznawalny, np można go jakoś odczuć w sobie, doświadczyć go - pytanie w jaki?
-że ma jakieś konkretne cechy, coś poza czystym byciem - tylko co?

Co jeszcze i dlaczego warto by założyć? A może któreś założenie jest na wyrost?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 15:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
Zakładam że Bóg jest:
-niematerialny
pytanie w jaki?
tylko co?

I to jest wlasnie problem. Jezeli niematerialny to nie mamy aparatu pojeciowego aby odpowiedziec na Twoje dwa pytania. Uzywajac slownictwa z dziedziny hodowli bydla rogatego nie wyrazimy pojec z zakresu geografii.
I wszelkie wszechmocny, dobry, milosierny sa tylko projekcjami.


Cz cze 21, 2018 15:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Spokojnie - to że coś jest niematerialne nie znaczy że nie da się tego wykazać, tzw prawa fizyczne też nie są materialne, nie da się ich ulokować w czasie i przestrzeni, ale można obserwować materialne efekty ich działań, tak samo z bytami matematycznymi, ideami, pojęciami... Np piękno - nie jest materialne, mimo że dostrzegamy je w obiektach materialnych, można na upartego uznać że jest to tylko zestaw specyficznych reakcji elektochemicznych w mózgach ludzi, ale to bez znaczenia ,bo i tak uznajemy że piękno jest odczuwalne i że można go doświadczyć...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
prawa fizyczne też nie są materialne, ..........piękno - nie jest materialne,

Wlasnie w tym sie roznimy. Ja uwazam, ze to co wymienilas to materia. Aczkolwiek inna niz kamien lub robaczek. Wierze w istnienie tego co jest jeszcze bardziej "nie materialne". I to jest wlasnie przestrzen istnienia Boga.


Cz cze 21, 2018 16:00
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
pytanie w jaki?
Na to pytanie nie da się raczej odpowiedzieć bez wejścia w ramy jakiejś konkretnej religii. Bo różne religie odpowiadają na to pytanie w różny sposób. Ogólnie można wskazać na dwa sposoby owego poznania – mistyczny (praktykujemy coś, co sprawia, że doświadczamy Boga) i profetyczny (badamy jakieś proroctwa, objawienia, które zostały przekazane komuś innemu). W różnych religiach te dwa czynniki w różnym stopniu występują.
Cytuj:
-że ma jakieś konkretne cechy, coś poza czystym byciem - tylko co?
Że jest stwórcą Wszechświata na przykład. Poza tym raczej znowu wyjdziesz już poza rozważania „ogólne”.


Cz cze 21, 2018 16:07

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Swoim doświadczeniom w pełni nie ufam, a co dopiero kogoś innego, czyli zostaje mistyczny.
Czyli poskładać swoje doświadczenia z odmiennych stanów świadomości i założyć że to coś więcej niż urojenia, oraz tak samo traktować kolejne doświadczenia z głębokiej medytacji - będzie ciekawie, w najgorszym przypadku w to za mocno uwierzę i jak się nie pokryje z jakąś religią i będę o tym za głośno gadać to zakosztuję leków antypsychotycznych :P

Robaczku - dzięki!
Robi mi się coś takiego :
A/fizyczna materia,
B/strefa idei, pojęć, modeli rzeczywistości, metod przetwarzania informacji
C/strefa duchowa - miejsce na duszę i Boga - ok, zakładam roboczo że ta strefa istnieje i nawet nie czuję większego oporu

Co ciekawe ładnie to pasuje:
A/ciało z mózgiem
B/umysł
C/dusza - samoświadomość, akt obserwacji umysłu korzystającego z informacji z ciała...

Teraz 'tylko' wykombinować cechy duszy i Boga...

Tylko jak tu ograniczyć wpływy kulturowe oraz arbitralność?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 16:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
C/dusza - samoświadomość, akt obserwacji umysłu korzystającego z informacji z ciała...
Teraz 'tylko' wykombinować cechy duszy i Boga...

Nie. Dusza to nie samoswiadomosc. To cos wiecej. To cos co najbardziej okresla robaczka.
Z definicji nie da sie "wykombinować cechy duszy i Boga". Nie opiszesz Polwyspu Helskiego w kategoriach uboju nierogacizny.


Cz cze 21, 2018 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
To czym jest ta dusza? Jakie ma cechy?

Osobiście uważam że 'ja' to nie moje ciało, ani nie mój umysł ( nie myśli, pamięć, poglądy, emocje, uczucia, także nie uwaga i skupienie), że prawdziwe 'ja' to to co doświadcza... w sumie bardziej świadomość samoświadomości :P

Z tego wychodzi tylko to o czym religie wschodu w kółko gadają - że należy wyciszyć umysł i doświadczać tylko co dalej ? I tak wszelka analiza tego typu doświadczeń zachodzi za pomocą umysłu...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
To czym jest ta dusza? Jakie ma cechy?

"Nie opiszesz Polwyspu Helskiego w kategoriach uboju nierogacizny"


Cz cze 21, 2018 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Ale mogę opisać Półwysep Helski za pomocą matematyki, geografii, malarstwa lub prozy, wierszem też mogę...

Jakie kategorie będą adekwatne do opisywania cech duszy i Boga?

Myślę nad zrobieniem listy potencjalnych cech i badania czy przy ich założeniu całość ma sens.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
pomocą matematyki................
Jakie kategorie będą adekwatne do opisywania cech duszy i Boga?

Moze cos w rodzaju rzutow bryl przestrzenych na plaszcyzne.


Cz cze 21, 2018 17:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Serio się pytam w jakich kategoriach ma sens opisywać cechy duszy i Boga?

Sądzę że kategoria idei się jako tako nadaje...
No i czy warto założyć że Bóg jest bytem absolutnym? To by dużo dało...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Bez założenia że Bóg jest bytem absolutnym to założenie traci sens, czyli:
1. Bóg jest bytem absolutnym, czyli bezwarunkowym, całkowicie niezależnym, czyli nieograniczonym, a jak nieograniczonym to i wszechmocnym, a aby mógł być wszechmocny to i wszechwiedzący albo przynajmniej potencjalnie wszechwiedzący...
2. Jeśli nieograniczonym przez nic zewnętrznego to może ograniczyć sam siebie, bo powinien też dysponować absolutną wolnością,
3.Czy byt absolutny może czegoś pragnąć?
4.Czy powinien być osobowy czy też nie? Co to w sumie znaczy byt osobowy?
5.Powinien być doskonały, tylko czy doskonałość to stan czy proces, powinien być niezmienny czy też się zmieniać?
6.Czy w swojej jedności może/powinien mieć różne aspekty?
7. Byt absolutny powinien zawierać wszystko, totalną pełnię, być absolutną miłością, pięknem, dobrem itd,ale czy aby pełnia była pełna nie potrzebuje swojego przeciwieństwa?
8.Czy każda próba poznania , zrozumienia bytu absolutnego nie jest kreowaniem jego aspektu, obrazu ?

Coś za szybko to idzie... Fakt faktem narobiło się dużo pytań, ale to dobrze.
Jak ktoś ma jakieś sugestie to proszę o pomoc, bo sama absurdów we własnym rozumowaniu raczej nie dostrzegę, a w interpretacjach doznań tym bardziej... bo i tak doznania na wyłączonym umyśle sądzę że będą kluczowe, chociaż nie chcę niczego z góry zakładać, bo oczekiwania potrafią zaciemnić eksperyment.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz cze 21, 2018 18:47
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
6.Czy w swojej jedności może/powinien mieć różne aspekty?
7. Byt absolutny powinien zawierać wszystko, totalną pełnię

Poczytaj Platona dialog "Parmenides". Serio. Dyskusja na temat pojęcia Jedności. Zobaczysz, co zostaje po metodycznym rozpatrzeniu paru cech.


Cz cze 21, 2018 20:52
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
Swoim doświadczeniom w pełni nie ufam, a co dopiero kogoś innego, czyli zostaje mistyczny.
Czyli poskładać swoje doświadczenia z odmiennych stanów świadomości i założyć że to coś więcej niż urojenia, oraz tak samo traktować kolejne doświadczenia z głębokiej medytacji - będzie ciekawie, w najgorszym przypadku w to za mocno uwierzę i jak się nie pokryje z jakąś religią i będę o tym za głośno gadać to zakosztuję leków antypsychotycznych :P

Robaczku - dzięki!
Robi mi się coś takiego :
A/fizyczna materia,
B/strefa idei, pojęć, modeli rzeczywistości, metod przetwarzania informacji
C/strefa duchowa - miejsce na duszę i Boga - ok, zakładam roboczo że ta strefa istnieje i nawet nie czuję większego oporu

Co ciekawe ładnie to pasuje:
A/ciało z mózgiem
B/umysł
C/dusza - samoświadomość, akt obserwacji umysłu korzystającego z informacji z ciała...

Teraz 'tylko' wykombinować cechy duszy i Boga...

Tylko jak tu ograniczyć wpływy kulturowe oraz arbitralność?

Usiłujesz sięgnąć ponad zdolności ludzkiego umysłu - JA JESTEM - musi wystarczyć, zgodnie z tym co przekazał Jezus w objawieniach św Faustyny Jakim jest Bóg w istocie swojej nikt nie pojmie, ani umysł aniołów, ani umysł ludzki.


Pt cze 22, 2018 6:46
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL