Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 20:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Założenie - Bóg istnieje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Cytuj:
Bez założenia że Bóg jest bytem absolutnym to założenie traci sens, czyli:
Dlaczego? Bóg może być istotą, mającą tylko jedną umiejętność - stworzenie wszechświata. No to sobie istnieje i tworzy wszechświaty, jakie mu się podoba. Stworzy i idzie sobie dalej, nie mieszając się już w stworzony świat.
Cytuj:
1. Bóg jest bytem absolutnym, czyli bezwarunkowym, całkowicie niezależnym, czyli nieograniczonym, a jak nieograniczonym to i wszechmocnym, a aby mógł być wszechmocny to i wszechwiedzący albo przynajmniej potencjalnie wszechwiedzący...
Dlaczego musiałby być wszechmocnym, nieograniczonym, wszechwiedzącym i cała reszta? Nie jest to w konieczne pod względem logicznym.
Cytuj:
2. Jeśli nieograniczonym przez nic zewnętrznego to może ograniczyć sam siebie, bo powinien też dysponować absolutną wolnością,
W teorii tak. Lecz katolicki Bóg jest niezmienny, to oznacza że nie może ograniczyć sam siebie. Bóg jest wszechmocny, ale granicę wyznaczają inne cechy. Dla przykładu jest nieskończenie miłosierny, ale granicę wyznacza czas życia człowieka oraz grzech przeciw Duchowi Świętemu. Wszechmoc ograniczają inne atrybuty - oraz zasada niesprzeczności. Większość cech mimo że posiada w swej nazwie "wszech", jest mimo wszystko ograniczona.
Cytuj:
3.Czy byt absolutny może czegoś pragnąć?
Niby może. Czego nie? Osobowy byt powinien móc pragnąć. Katolicki Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi.
Cytuj:
4.Czy powinien być osobowy czy też nie? Co to w sumie znaczy byt osobowy?
Osobowy - bez wdawania się w definicję, ale podając to jak to sam to odczuwam - to taki, który może podejmować decyzję. Nieosobowy - nie podejmujący decyzji. Na przykład znane nam prawa fizyki są nieosobowe, bo po prostu działają. Grawitacja nie podejmuje decyzji czy akurat dwa przedmioty przyciągają się z siłą równą masie dzieloną przez kwadrat odległości i czy może ta siła nie powinna być mniejsza lub większa. Grawitacja jest jaka jest, wpływa na nią to co wpływa..
Cytuj:
5.Powinien być doskonały, tylko czy doskonałość to stan czy proces, powinien być niezmienny czy też się zmieniać?
Znowu. Dlaczego Bóg miałby być doskonały? Według wierzących jest doskonały, jest to stan i w przypadku Boga jest niezmienny. Ale to tylko założenia konkretnej religii. Panteon grecki i inne mają bóstwa bardzo niedoskonałe
Cytuj:
7. Byt absolutny powinien zawierać wszystko, totalną pełnię, być absolutną miłością, pięknem, dobrem itd,ale czy aby pełnia była pełna nie potrzebuje swojego przeciwieństwa?
Tak średnio. Ciemność nie jest przeciwieństwem światła, tylko brakiem światła. Czy musi istnieć antyświatło?
Cytuj:
8.Czy każda próba poznania , zrozumienia bytu absolutnego nie jest kreowaniem jego aspektu, obrazu ?
Oczywiście. Subiektywne odczucia są subiektywne. Mogą one pokrywać się z obiektywną prawdą, mogą się całkowicie rozmijać.


Pt cze 22, 2018 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
6.Czy w swojej jedności może/powinien mieć różne aspekty?
7. Byt absolutny powinien zawierać wszystko, totalną pełnię

Poczytaj Platona dialog "Parmenides". Serio. Dyskusja na temat pojęcia Jedności. Zobaczysz, co zostaje po metodycznym rozpatrzeniu paru cech.

Dzięki - poszukam i przeczytam.
Alus napisał(a):
Usiłujesz sięgnąć ponad zdolności ludzkiego umysłu - JA JESTEM - musi wystarczyć, zgodnie z tym co przekazał Jezus w objawieniach św Faustyny Jakim jest Bóg w istocie swojej nikt nie pojmie, ani umysł aniołów, ani umysł ludzki.

Dlaczego mam wierzyć w to co ponoć Jezus objawił św Faustynie? Ja nawet sobie do końca nie wierzę mimo że wszelkie dostępne dowody to coś potwierdzają i tak będę szukać kolejnych licząc się z tym że może się okazać że wszystko na czym się opierałam to iluzja, błędne założenie...
Jeśli Bóg jest całkowicie niepojmowalny, nie przejawia się w jakikolwiek sposób, nie da się go nijak doświadczyć to zakładanie że jest lub że go nie ma stają się tożsame...

Stubr napisał(a):
Cytuj:
Bez założenia że Bóg jest bytem absolutnym to założenie traci sens, czyli:
Dlaczego? Bóg może być istotą, mającą tylko jedną umiejętność - stworzenie wszechświata. No to sobie istnieje i tworzy wszechświaty, jakie mu się podoba. Stworzy i idzie sobie dalej, nie mieszając się już w stworzony świat.

Masz rację, ale wtedy to czy istnieje czy nie w sumie nie ma znaczenia i cała zabawa się kończy, a jakiś ograniczony i zależny od czegoś Bóg byłby poniżej tego od czego jest zależny, czyli to coś byłoby bardziej Bogiem niż on, dlatego wydaje mi się że założenie że jest bytem absolutnym ma konkretny sens.

Cytuj:
Cytuj:
1. Bóg jest bytem absolutnym, czyli bezwarunkowym, całkowicie niezależnym, czyli nieograniczonym, a jak nieograniczonym to i wszechmocnym, a aby mógł być wszechmocny to i wszechwiedzący albo przynajmniej potencjalnie wszechwiedzący...
Dlaczego musiałby być wszechmocnym, nieograniczonym, wszechwiedzącym i cała reszta? Nie jest to w konieczne pod względem logicznym.

Byt absolutny z definicji jest całkowicie niezależny, a gdyby był czymś ograniczony ( poza samym sobą) to nie byłby bytem absolutnym - przynajmniej ja tak rozumiem pojęcie absolutności, natomiast bardzo chętnie o tym podyskutuję, szczególnie że chyba potencjalna wszechmoc i wszechwiedza równie dobrze by wystarczały.
Cytuj:
Cytuj:
2. Jeśli nieograniczonym przez nic zewnętrznego to może ograniczyć sam siebie, bo powinien też dysponować absolutną wolnością,
W teorii tak. Lecz katolicki Bóg jest niezmienny, to oznacza że nie może ograniczyć sam siebie. Bóg jest wszechmocny, ale granicę wyznaczają inne cechy. Dla przykładu jest nieskończenie miłosierny, ale granicę wyznacza czas życia człowieka oraz grzech przeciw Duchowi Świętemu. Wszechmoc ograniczają inne atrybuty - oraz zasada niesprzeczności. Większość cech mimo że posiada w swej nazwie "wszech", jest mimo wszystko ograniczona.

Nie zakładam niezmienności, wydaje mi się to bardzo ograniczające. Ogólnie to tylko wstępny zarys, w ramach tego eksperymentu i tak planuję bardziej się opierać na doświadczeniach podchodzących pod mistyczne niż na rozumie, ale skoro już rozum mam...

Cytuj:
Cytuj:
3.Czy byt absolutny może czegoś pragnąć?
Niby może. Czego nie? Osobowy byt powinien móc pragnąć. Katolicki Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi.

Jak zdefiniować zbawienie?

Cytuj:
Cytuj:
4.Czy powinien być osobowy czy też nie? Co to w sumie znaczy byt osobowy?
Osobowy - bez wdawania się w definicję, ale podając to jak to sam to odczuwam - to taki, który może podejmować decyzję. Nieosobowy - nie podejmujący decyzji. Na przykład znane nam prawa fizyki są nieosobowe, bo po prostu działają. Grawitacja nie podejmuje decyzji czy akurat dwa przedmioty przyciągają się z siłą równą masie dzieloną przez kwadrat odległości i czy może ta siła nie powinna być mniejsza lub większa. Grawitacja jest jaka jest, wpływa na nią to co wpływa..

Jeśli jako kryterium osobowości przyjąć możliwość podejmowania decyzji to dodałoby to kolejne cechy typu pragnienia, inteligencję, ogólnie umysłowość...
Zaś jeśli nie miałby możliwości podejmowania decyzji to byłby tożsamy z prawami fizycznymi...
Cytuj:
Cytuj:
5.Powinien być doskonały, tylko czy doskonałość to stan czy proces, powinien być niezmienny czy też się zmieniać?
Znowu. Dlaczego Bóg miałby być doskonały? Według wierzących jest doskonały, jest to stan i w przypadku Boga jest niezmienny. Ale to tylko założenia konkretnej religii. Panteon grecki i inne mają bóstwa bardzo niedoskonałe

Masz rację, aczkolwiek wizje bogów greckich totalnie do mnie nie przemawiają, to totalne personifikacje.
Cytuj:
Cytuj:
7. Byt absolutny powinien zawierać wszystko, totalną pełnię, być absolutną miłością, pięknem, dobrem itd,ale czy aby pełnia była pełna nie potrzebuje swojego przeciwieństwa?
Tak średnio. Ciemność nie jest przeciwieństwem światła, tylko brakiem światła. Czy musi istnieć antyświatło?

Masz rację - przeciwieństwem czegoś jest brak tego czegoś...
Zimno też nie istnieje , to tylko mniej ciepła.
Cytuj:
Cytuj:
8.Czy każda próba poznania , zrozumienia bytu absolutnego nie jest kreowaniem jego aspektu, obrazu ?
Oczywiście. Subiektywne odczucia są subiektywne. Mogą one pokrywać się z obiektywną prawdą, mogą się całkowicie rozmijać.

To fakt - natomiast dlaczego by nie próbować? Potrzeba tylko możliwie dobrych narzędzi - z motyką na słońce nie warto ruszać, z odpowiednim teleskopem czemu by nie?

Im dłużej myślę tym bardziej staje się oczywiste że myśleniem daleko nie zajdę, ale oparcie się na samych mglistych i nie ubranych w słowa, nie uporządkowanych myśleniem logicznym odczuciach też nie ma co się opierać - to musi iść w parze.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 22, 2018 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2736
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
Jeśli Bóg jest całkowicie niepojmowalny, nie przejawia się w jakikolwiek sposób, nie da się go nijak doświadczyć

Nie sadzisz ze to za duzo powiedziane? Niepojmowalny - ok, ale do "nie przejawia sie w jakikolwiek sposob" mialbym zastrzezenia.


Pt cze 22, 2018 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Cytuj:
jakiś ograniczony i zależny od czegoś Bóg byłby poniżej tego od czego jest zależny, czyli to coś byłoby bardziej Bogiem niż on, dlatego wydaje mi się że założenie że jest bytem absolutnym ma konkretny sens.

Bóg może być ograniczony i niezależny. Byt absolutny to po prostu najmniej ograniczony byt z istniejących.
Wyobraź sobie że moc = wzrost.
Jest x-metrowy człowiek. Najwyższy w dziejach ludzkości. Nie jest on nieskończenie wysoki, ale i tak jest najwyższy ze wszystkich ludzi, którzy istnieją. Dlaczego musiałby istnieć człowiek nieskończenie wysoki?...
W jaki sposób to, że nie jest nieskończenie wysoki miałoby sprawiać że jest od czegoś zależny?

Bóg jest najpotężniejszą istotą. Dlaczego wobec tego miałby być nieskończenie potężny? Wystarczy, że nie ma nic potężniejszego. Jeśli nikt nie potrafi tego, co potrafi Bóg - to taki byt nie musi potrafić wszystkiego, by być Bogiem.
Cytuj:
Zaś jeśli nie miałby możliwości podejmowania decyzji to byłby tożsamy z prawami fizycznymi...
Niektórzy nazywają Bogiem właśnie wszechświat, naturę czy też prawa fizyczne. Wystarczy zwykła reinkarnacja (bez karmy i innych buddystycznych pojęć), by taki wszechświat całkiem przyjemnie funkcjonował. Nie potrzeba Boga, rozumianego jako osobowy byt, który miałby narzucać raj człowiekowi - może ludzkość kiedyś zmądrzeje na tyle, że sama zbuduje sobie raj. Jakby medycyna powstrzymała naturalną śmierć ze starości, jakby ludzie żyli setki i tysiące lat a śmierć byłaby tylko resetem i rozpoczynaniem od nowa... podoba mi się taka wizja.

Powiedz mi - czemu fizyka nie miałaby być Bogiem? Jest absolutnie niezależna od wszystkiego.


Pt cze 22, 2018 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
Stubr napisał(a):
Znowu. Dlaczego Bóg miałby być doskonały? Według wierzących jest doskonały, jest to stan i w przypadku Boga jest niezmienny. Ale to tylko założenia konkretnej religii. Panteon grecki i inne mają bóstwa bardzo niedoskonałe
Masz rację, aczkolwiek wizje bogów greckich totalnie do mnie nie przemawiają, to totalne personifikacje.
Ależ nie chodzi o to, żeby Boga na siłę robić doskonałym, nic co związane z cechami Boga, nie jest przyjmowane przymusem.
Można rozważać cechy bogów greckich posługując się przekazem o nich informującym. W tym momencie pytanie "czemu te cechy (niedoskonałość) miałyby takie być?" nie ma sensu. Przecież nikt nie twierdzi, że te cechy mają takie być, czy też nie mają takie być, bo istnienie tych cech przyjmuje się na podstawie źródła. W tym momencie mamy dwa wyjścia: albo wejść w dyskusję o tych cechach, albo nie wejść, ale już zmienianie tych cech pod pretekstem "dlaczego miałyby takie być" jest nieuzasadnione.
Na tej samej zasadzie można dyskutować, czy kolor czerwony jest ładnym kolorem, natomiast dyskusje typu "czemu kolor czerwony miałby być kolorem czerwonym" nie ma z definicji sensu, bo definicja koloru czerwonego już istnieje.

Podobnie cecha Boga jaką jest "doskonałość" już istnieje. Jeżeli uznajemy Boga jako obiekt dyskusji, to razem z cechami jakimi Go opisano. Możemy oczywiście odrzucić dyskusję na temat Boga, ale wtedy wraz z pojęciem "Bóg" powinniśmy odrzucić wszystkiego jego cechy.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 22, 2018 15:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Jeśli uznajemy cechy Boga jako bezdyskusyjne, dyskusja o Bogu jest bezsensowna. Akceptując że Bóg jest doskonały, odrzucamy możliwość dyskusji o tym.
Dlatego według chwata, niemożliwa jest dyskusja o Bogu. Można zaakceptować lub odrzucić, dyskutować nie można.


Pt cze 22, 2018 15:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stubr napisał(a):
Jeśli uznajemy cechy Boga jako bezdyskusyjne, dyskusja o Bogu jest bezsensowna
Ależ nic podobnego. Uznajemy cechy jako założenie, jako fakt w dyskusji i o nich dyskutujemy.
Na przykład: uznaję odstające uszy u Stubra jako cechę i rozpoczynam dyskusję o nich.
Jak widać bezdyskusyjny fakt istnienia odstających uszu [to tylko przykład], nie wyklucza dyskusji o nich.

Cytuj:
Akceptując że Bóg jest doskonały, odrzucamy możliwość dyskusji o tym.

"Jakie zalety ma doskonałość Boga?"
- właśnie rozpocząłem dyskusję o Bogu, którego cechą jest doskonałość, tym samym udowodniłem możliwość dyskusji o Boskiej doskonałości, a tym samym udowodniłem błędność tezy Stubra.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 22, 2018 15:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Dyskusja o zaletach doskonałości nie jest dyskusją o doskonałości samej w sobie. Nawet aby stwierdzić czy uszy są odstające, należy określić czy taka cecha istnieje. Uznając że moje uszy są odstające, uniemożliwiasz dyskusję o tym czy są takie faktycznie. Tym samym udowodniłem błędność tezy chwata.


Pt cze 22, 2018 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Ja osobiście odnoszę się aktualnie do jakiegoś Boga-Absolutu i chętnie podyskutuję o każdej możliwej cesze jaką można by mu przypisać.
Generalnie do to znaczy doskonałość? Czy oznacza brak możliwości udoskonalenia? Czy to nie byłoby ograniczające?

Czemu kolor czerwony jest kolorem czerwonym? Ponieważ zgodnie z umową społeczną w języku polskim tak określamy dany zakres światła widzialnego ? :P
Czemu Bóg miałby być Bogiem? - to wcale nie jest głupie pytanie, o ile się je lekko zmodyfikuje :
Czemu Bóg mający cechy jakie mu przypisuję miałby być prawdziwym Bogiem?

Ja na razie uznałam że powinien być Absolutem, czymś niezależnym i nieograniczonym i to traktuję jako punkt wyjścia nie mając pojęcia do czego to może doprowadzić, bo o to chyba chodzi w poszukiwaniach, no nie?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 22, 2018 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stubr napisał(a):
Dyskusja o zaletach doskonałości nie jest dyskusją o doskonałości samej w sobie
Niech Stubr uważa, bo się Stubrowi nóżki plączą. Stubr nie mówił o dyskusji o doskonałości samej w sobie, ale o niemożności dyskusji o doskonałości, a dyskusja o doskonałości jest jak najbardziej możliwa.
Zresztą dyskusja o doskonałości samej w sobie również jest możliwa, przynajmniej z naszego niedoskonałego punktu widzenia, który będzie próbował scharakteryzować różnice miedzy dwoma stanowiskami.






IrciaLilith napisał(a):
Czemu Bóg mający cechy jakie mu przypisuję miałby być prawdziwym Bogiem?
Jedna uwaga Irciu, nie chodzi o cechy jakie Ircia Bogu przypisuje, ale o cechy Boga jakie on według przekazu o Nim posiada, chodzi o cechy zastane.
Fakt, że przyjmuje Ircia słowo "Bóg" implikuje tego następstwa: samo pojęcie "Bóg" (stwierdzamy poprzez rodzaj pisowni) odnosi się do Boga judeochrześcijaństwa i dość dokładnie określa jego cechy, a jedną z nich jest doskonałość.

Gdyby Ircia dyskutowała np o bożku afrykańskiego animizmu, to on również posiadałby jakieś z góry określone cechy, a nie chodziłoby o cechy, które Ircia mu przypisuje.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 22, 2018 15:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Chwat - jak napisze "bóg" to Małgosiaa od razu zaczyna edytować post, więc... z tym bardzo różnie. Już miałem edytowane słowa "bóg" na "Bóg", gdy z kontekstu jasno wynikało że nie chodzi o JHWH. Niesamowicie trudno rozmawiać o Absolucie na tym forum tak, by nie utożsamiano go z JWHW.

W tym temacie bardzo rzadko ktokolwiek pisze Bóg, mając na myśli Boga a nie teoretycznego boga o cechach, które próbuje się określić. Ale moderacja jest jaka jest...
Wolałbym by wszędzie pisano Jahwe czy inny zapis tego imienia, ale cóż - Bóg nie lubi by nazywać Go po imieniu. Aż ciekawe po co je ma.


Pt cze 22, 2018 15:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Dokładnie ja piszę Bóg z wielkiej tylko dlatego że jak piszę z małej nie podkreślając że chodzi mi np o boga Greckiego to robi się problem nawet jak z kontekstu wcale nie wynika że chodzi o judeochrześcijańskiego...
Do tego z zasad pisowni wynika że gdy odnoszę się do idei jednego Boga nie mającego imienia własnego to powinnam pisać w wielkiej...
"Słowo bóg jest pisane małą literą i oznacza bogów, których może być wielu (synonimy: bóstwo, bożek, bożyszcze), natomiast gdy mówi się o bogach religii monoteistycznych, wówczas słowo to jest traktowane jako nazwa własna (imię) i jest pisane wielką literą" (wikipedia)

A jako że założyłam że istnieje jeden Bóg to wolę wielką literę, ale jak widać prowadzi to do problemów, więc może dla porządku będę pisać o Absolucie, chyba że mogę sobie pisać Bóg i nie będzie to jednoznacznie oznaczało Boga z Biblii ? Co sensowniejsze?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pt cze 22, 2018 16:07
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stubr napisał(a):
Cytuj:
3.Czy byt absolutny może czegoś pragnąć?
Niby może. Czego nie? Osobowy byt powinien móc pragnąć. Katolicki Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi.
A przemyślałeś sobie, co to znaczy "pragnąć"? Czy tylko powtarzasz po innych, że Bóg czegoś pragnie? Pragnienie jest wtedy, kiedy ma się wolę lub odczuwa się chęć, żeby zaistniało coś, co nie do tej pory istniało, albo żeby kontynuowało istnienie coś, co istnieje. Na przykład: "pragnę być zdrowy" oznacza, że chciałbym w przyszłości być zdrowy (najlepiej już od teraz począwszy). Albo dlatego, że teraz nie jestem zdrowy, albo dlatego, że choć teraz jestem zdrowy, to dopuszczam możliwość, że mógłbym w przyszłości zdrowym nie być. Byt absolutny, który istnieje poza czasem i jest wszechwiedzący, a zatem zna przyszłość, nie może pragnąć.

Stubr napisał(a):
Cytuj:
4.Czy powinien być osobowy czy też nie? Co to w sumie znaczy byt osobowy?
Osobowy - bez wdawania się w definicję, ale podając to jak to sam to odczuwam - to taki, który może podejmować decyzję.


Absolut nie może także podejmować decyzji, bo decyzja to jest wybór skutkujący realizacją jednej z możliwych przyszłości. A przecież dla Absolutu upływ czasu i przyszłość w ogóle nie istnieją. Absolut jest niezmienny i cała rzeczywistość, łącznie z tym, co dla nas jest przeszłością i przyszłością, także są dla niego niezmienne.

Jak widać, Bóg chrześcijański nie jest Absolutem. Wskazują na to jego biblijne opisy, cechy wskazywane w oficjalnych dokumentach kościelnych, w publikacjach mających imprimatur, w modlitwach, nie mówiąc o powszednim nauczaniu w kazaniach i zwykłym pojmowaniu tego Boga przez wiernych.


Ostatnio edytowano Pt cze 22, 2018 16:40 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt cze 22, 2018 16:32

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
"Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy. " 1 Tm 3, 4
Bóg podjął wiele decyzji. Na przykład, stworzył wszechświat. Albo postanowił cierpieć w postaci Jezusa Chrystusa i umrzeć dla ludzi, by mogli oni żyć wiecznie.
Oczywiście że może podejmować decyzję, chyba że zakładamy że Bóg jest istotą pozbawioną wolnej woli i możliwości uczynienia jakiejkolwiek zmiany. Brzmi jak ładna herezja - Bóg pozbawiony wolnej woli.


Pt cze 22, 2018 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stubr napisał(a):
Chwat - jak napisze "bóg" to Małgosiaa od razu zaczyna edytować post, więc... z tym bardzo różnie.

IrciaLilith napisał(a):
Dokładnie ja piszę Bóg z wielkiej tylko dlatego że jak piszę z małej nie podkreślając że chodzi mi np o boga Greckiego to robi się problem nawet jak z kontekstu wcale nie wynika że chodzi o judeochrześcijańskiego...


Uznaję przyjęcie pewnych zasad pisowni słowa "Bóg" za uproszczenie. Pisząc "Bóg" wiadomo, że chodzi o Boga judeochrześcijaństwa. Myślę, że łatwiej jest określić inne koncepcje boga, innymi słowami, uniknie się w ten sposób nieporozumień.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt cze 22, 2018 16:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL