Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona
 Założenie - Bóg istnieje 
Autor Wiadomość
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
JedenPost napisał(a):
Nic podobnego. Gdyby to urządzenia "spowalniały swoje działanie", byłoby to widoczne w ramach danego układu.

Mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli mówiąc, że "byłoby to widoczne w ramach danego układu"?


Pn cze 25, 2018 16:19

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
To znaczy, że np. osoba znajdująca się w poruszającej się z duża prędkością rakiecie odnotowałaby, że zegar zwalnia.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn cze 25, 2018 16:21
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Nie mogłaby tego odnotować, gdyż ona sama, jak też i cała rakieta oraz wszystkie atomy z których zbudowany jest dany układ byłyby poddawane działaniom tych samych sił.

Ale mniejsza o to. Mam prośbę. Może mógłbyś mi odpowiedzieć na następujące pytanie, które już wcześniej zadałem akrukowi, a na które niestety nie doczekałem się odpowiedzi, a myślę, że to by mogło wiele wyjaśnić: Jak zachowuje się czas, upływa, czy stoi w miejscu?


Pn cze 25, 2018 16:55

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
A jak "zachowuje się" prędkość albo gęstość? Czas jest wielkością fizyczną, a nie ciałem, stąd jego "upływ" nie ma nic wspólnego z przemieszczaniem się, np. upływem cieczy.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn cze 25, 2018 17:16
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Super. Jeśli będziemy się posuwali dalej krok po kroku, to dojdziemy (mam nadzieję) do ciekawych wniosków.
A zatem, prędkość w fizyce to droga przebyta w jednostce czasu, a czas to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zdarzeniami zachodzącymi w tym samym miejscu. Z tego wynika, że żebyśmy w ogóle mogli mówić o czasie to najpierw muszą następować jakieś zdarzenia w kolejności jedno po drugim. Możemy więc powiedzieć, że czas to odstępy pomiędzy upływającymi po sobie zdarzeniami. Zgadza się?


Pn cze 25, 2018 19:22

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Tak, o to właśnie chodzi, np zegary atomowe mierzą czas w oparciu o drgania atomów cezu ( o ile dobrze pamiętam), w ten sposób można zbadać że w pewnych warunkach czas biegnie szybciej lub wolniej.
Tak jak metry są jednostkami w których mierzymy odległość w przestrzeni między obiektami tak sekundy są jednostkami w których mierzymy odległość w czasie między zdarzeniami, czas i przestrzeń są nierozerwalnie związane w czasoprzestrzeń i ulega ona zakrzywianiu,wydłużaniu,skracaniu...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 25, 2018 19:37
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Świetnie. A jaka jest najmniejsza jednostka upływu czasu? Chodzi mi o to czy istnieje tak mała jednostka, żeby już nie było od niej mniejszej?


Pn cze 25, 2018 20:31

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
A jaka jest największa lub najmniejsza liczba?
Wyobraź sobie oś liczbową x - jest ona nieskończona nie tylko w jedną i w drugą stronę , ale z automatu także w skali, zawsze można jak gdyby się przybliżać i oddalać...
W praktyce uznano ( tak uznano to dobre słowo) że nie ma sensu mówić o mniejszej odległości niż tzw odległość Plancka i wyprowadzono z niej czas Plancka. Jest to jednostka praktycznie niewyobrażalnie mała - zerknij na wiki i spróbuj rozpisać te ilości zer :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 25, 2018 20:50
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Tylko widzisz, tu właśnie pojawia się pewien problem, bo jeśli do opisu czasu mielibyśmy zastosować model nieskończenie podzielnej osi liczbowej to taki czas wogóle nie mógłby upływać.


Pn cze 25, 2018 21:15

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stąd założenie że zarówno czas jak i przestrzeń składają się z pewnego rodzaju pikseli, właśnie odległości Plancka i czasu Plancka ( a myślisz że teorie że żyjemy z symulacji się tak znikąd wzięły? Bo skoro tak jak w grach mamy jakieś elementarne piksele... Można się też zapoznać z teoriami że upływ czasu jest tylko iluzją i wielu naukowców bardzo poważnie do nich podchodzi)

Muszę Cię szczerze przeprosić - w sobotę odniosłam mylne i niesprawiedliwe wrażenie że Twój umysł nie do końca dobrze działa, dziś widzę że wręcz przeciwnie.
Znów muszę sobie próbować wbić do głowy - nie ma głupich pytań ani problemów, są tylko źle zrozumiane...
Upływ czasu tak naprawdę mierzymy upływem czasu, tempo zmian liczymy tempem zmian...
Ale w sumie odległość też mierzymy odległością...
To daje do myślenia :D

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 25, 2018 21:49
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Bardzo podoba mi się Twoja łatwość przyznawania się do błędów. To bardzo dobra cecha.
A co do dyskusji, to może uda się nam ją jutro kontynuować. Zobaczymy. Czas pokaże. :)


Pn cze 25, 2018 22:33

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Przyda się jeśli z mojego eksperymentalnego założenia że Bóg istnieje wyjdzie że to jednak jest bardziej prawdopodobne niż to że nie :P
Miłej nocki... Obserwuj jak odczuwasz czas podczas snu...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn cze 25, 2018 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Cytuj:
Tylko widzisz, tu właśnie pojawia się pewien problem, bo jeśli do opisu czasu mielibyśmy zastosować model nieskończenie podzielnej osi liczbowej to taki czas wogóle nie mógłby upływać.
Czyli jesteś zdania, że Achilles nigdy nie dogoni żółwia? Tam też uważano że aby dogonić żółwia najpierw należy pokonać 1/2 odległości, ale pierw 1/4, 1/8, 1/16 i tak aż do nieskończoności, więc Achilles nawet nie może zacząć biegu.

Żadnego problemu nie ma. Nieskończenie małych wartości jest nieskończenie wiele, więc ich suma wynosi jeden. Odnosi się to zarówno do odległości jak i do czasu.


Wt cze 26, 2018 10:55
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Stubr napisał(a):
Czyli jesteś zdania, że Achilles nigdy nie dogoni żółwia? Tam też uważano że aby dogonić żółwia najpierw należy pokonać 1/2 odległości, ale pierw 1/4, 1/8, 1/16 i tak aż do nieskończoności, więc Achilles nawet nie może zacząć biegu.

Rozumowania powyższe odnoszą się do geometrycznych odcinków, nie zaś do ruchu jako takiego. Nie można zakładać pełnej zgodności zjawisk i procesów fizycznych oraz odpowiadających im modeli matematycznych. Modele matematyczne to tylko modele, trzeba uważać, by nie utożsamiać ich z rzeczywistością. Achilles nie stawia coraz mniejszych kroków. Jeżeli długość jego kroku jest ograniczona z dołu przez pewną dodatnią liczbę to niewątpliwie przegoni żółwia o ile tylko porusza się szybciej od niego.

Cytuj:
Żadnego problemu nie ma. Nieskończenie małych wartości jest nieskończenie wiele, więc ich suma wynosi jeden. Odnosi się to zarówno do odległości jak i do czasu.

Skoro nieskończenie małych wartości jest nieskończenie wiele to jak ich suma może wynosić jeden?


Wt cze 26, 2018 12:10

Dołączył(a): Pt maja 11, 2018 4:50
Posty: 276
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Twój zarzut był wobec modelu matematycznego, a nie rzeczywistości.
Cytuj:
model nieskończenie podzielnej osi

W takim modelu, nieskończenie małe wartości nie są przeszkodą, gdyż jest ich nieskończenie wiele.

Dwie połówki stanowią całość, cztery ćwiartki stanowią całość...nieskończona liczba nieskończenie małych odcinków daje całość.
1/2*2=1
1/4*4=1
1/8*8=1
1/16*16=1
[...]
1/1048576*1048576=1
[...]
1/nieskończoność*nieskończoność = 1

Jeśli dzielisz całość na nieskończone części, to nieskończonych części jest nieskończoność i ich suma daje całość.


Wt cze 26, 2018 12:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL