Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 9:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona
 Założenie - Bóg istnieje 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Raczej nie mam na myśli odklepywanie paciorka, bo to nie w moim stylu, a raczej doświadczanie tak jak z medytacjami różnego rodzaju, po prostu myślę że skoro skorzystałam na doświadczaniu różnych form medytacji czy metod wprowadzania się w trans wywodzących się z różnych kultur i religii to warto by wrócić do idei modlitw chrześcijańskich, choć szczerze nie wiem jak się za to sensownie zabrać.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 17:25
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Bo ja wiem? Chyba studiując temat, tzn. obczytując się w książkach, co znaczą poszczególne wersety i w jakich okolicznościach zostały dołożone do modlitwy, i w jakim kontekście funkcjonują w całej oprawie rytualnej i w przekazie, jaki ta konkretna religia ma do opowiedzenia. Jeśli to zacznie oddziaływać na wyobraźnię, a przez nią na emocje, to... tak sobie wyobrażam, że o to właśnie chodzi; sam nie doszedłem do podobnego stadium, bo np. nikt mi nie otłumaczył rytuału Mszy Świętej. A podobno bywa ona wstrząsającym przeżyciem, jeśli się tę liturgię katolicką zna i rozumie.

Ze mną jest ten kłopot, że ja od małego emocjonalnie silnie reagowałem na japońszczyznę, a więc na "ojczenasie" i "zdrowaśki" wcale, bo w Japonii, wiadomo – sacrum od profanum oddzielone jest tak sobie, jeśli w ogóle. Dziś się np. dowiedziałem, że zdarza się Japończykom odprawiać ceremonie pogrzebowe dla popsutych zabawek elektronicznych typu piesek Aibo, bo ich posiadacze postrzegali je animistycznie, jako przedmioty posiadające własnego ducha. Fantastyczna sprawa.


So cze 23, 2018 17:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Taki mały offtopik - na jakim poziomie fascynuje Cię Japonia? Próbowałeś uczyć się np języka, czy raczej tylko kultura?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 17:56
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
feelek napisał(a):
Podczas gdy nie ma problemu z mierzeniem takich właściwości i zjawisk jak: masa, energia, gęstość, prędkość, przyśpieszenie itd., to przy mierzeniu czasu napotykamy na trudności tego rodzaju, że nie mamy czym tego dokonać.
Wygląda na to, że nawet jeśli nie uzyskasz pierwszego miejsca, to w Konkursie Weekendowej Głupoty z pewnością zajmiesz miejsce na podium.

Znowu? A co tym razem jest nie tak?


So cze 23, 2018 18:16
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
IrciaLilith napisał(a):
Taki mały offtopik - na jakim poziomie fascynuje Cię Japonia? Próbowałeś uczyć się np języka, czy raczej tylko kultura?

Wiesz co, ja sam nie wiem, do jakiego stopnia; w zasadzie mógłbym to nazwać taką bezpieczną miłością na zabój (bezpieczną, bo z oddali, więc nie widać detali). :) Cały mój kłopot w braku systematyczności, jak i metody w ogóle, więc nawet nie potrafię wymienić głównych okresów historycznych; wstyd po prostu się deklarować w takiej sytuacji. Dobrze, że Japończycy o mnie nic nie wiedzą. :)

Języka bym się chętnie nauczył, ale nie wiem jeszcze, jaką metodą się do niego zabrać. Chyba najpierw przez romaji, czyli zapis alfabetem łacińskim, i dopiero jak się rozejrzę co nieco w gramatyce i idiomatyce, wkuwać te dwa tysiące kanji.


So cze 23, 2018 18:58
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
feelek napisał(a):
akruk napisał(a):
feelek napisał(a):
Podczas gdy nie ma problemu z mierzeniem takich właściwości i zjawisk jak: masa, energia, gęstość, prędkość, przyśpieszenie itd., to przy mierzeniu czasu napotykamy na trudności tego rodzaju, że nie mamy czym tego dokonać.
Wygląda na to, że nawet jeśli nie uzyskasz pierwszego miejsca, to w Konkursie Weekendowej Głupoty z pewnością zajmiesz miejsce na podium.
Znowu? A co tym razem jest nie tak?
...zapytał feelek, wypisując swoje wypociny i wysyłając je na forum za pomocą komputera, smartfona czy też tabletu, jednego z licznych urządzeń wyposażonych w układy odliczające czas, podtrzymywane bateryjnie zegary czasu rzeczywistego. Ktoś, kto twierdzi, że nie mamy czym mierzyć czasu, a na dobitkę twierdzenie to formułuje w trakcie korzystania z urządzenia, które wyświetla aktualny czas, pozwala na odmierzanie czasu (nie wspominając już o szkolnej wiedzy o istnieniu zegarków choćby mechanicznych, albo klepsydr) --- ktoś taki z pewnością zasługuje na zwycięstwo w Konkursie Weekendowej Głupoty. Bijesz konkurencję na głowę, a właściwie: na brak głowy.


So cze 23, 2018 19:26

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
ErgoProxy napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Taki mały offtopik - na jakim poziomie fascynuje Cię Japonia? Próbowałeś uczyć się np języka, czy raczej tylko kultura?

Wiesz co, ja sam nie wiem, do jakiego stopnia; w zasadzie mógłbym to nazwać taką bezpieczną miłością na zabój (bezpieczną, bo z oddali, więc nie widać detali). :) Cały mój kłopot w braku systematyczności, jak i metody w ogóle, więc nawet nie potrafię wymienić głównych okresów historycznych; wstyd po prostu się deklarować w takiej sytuacji. Dobrze, że Japończycy o mnie nic nie wiedzą. :)

Języka bym się chętnie nauczył, ale nie wiem jeszcze, jaką metodą się do niego zabrać. Chyba najpierw przez romaji, czyli zapis alfabetem łacińskim, i dopiero jak się rozejrzę co nieco w gramatyce i idiomatyce, wkuwać te dwa tysiące kanji.

A hiraganę i katakanę chcesz olać :P Te się dopiero motają... a bez tego ani rusz :P
Jak znasz dobrze angielski to na youtube znajdziesz sporo fajnych kursów japońskiego - mi już faza przeszła, ale dobrze ją wspominam i oczywiście oglądaj anime i z językiem się osłuchasz i lepiej kulturę zrozumiesz i kończymy japońskiego offtopa :P

Akruk - też sądzę że feelek prowadzi, bo już małe dziecko o takich czy innych zegarach ma pojęcie... Kurcze, może w ramach wprawy się pomodlę o lepszy rozum dla niego...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


So cze 23, 2018 19:38
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
Ktoś, kto twierdzi, że nie mamy czym mierzyć czasu, a na dobitkę twierdzenie to formułuje w trakcie korzystania z urządzenia, które wyświetla aktualny czas, pozwala na odmierzanie czasu (nie wspominając już o szkolnej wiedzy o istnieniu zegarków choćby mechanicznych, albo klepsydr) --- ktoś taki z pewnością zasługuje na zwycięstwo w Konkursie Weekendowej Głupoty. Bijesz konkurencję na głowę, a właściwie: na brak głowy.

Gdyby czas był obiektywnym zjawiskiem fizycznym możliwym do zmierzenia, to musiałyby istnieć jakieś jego mierniki, tak jak istnieją np. mierniki przepływu wody, tzw. wodomierze. Jeśli woda płynie w rurze to wodomierz się kręci, gdy woda przestaje płynąć to wodomierz się zatrzymuje. Z całą pewnością można powiedzieć, że to przepływ wody powoduje ruch wodomierza. Zegary, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie służą do mierzenia czasu. Wskazówka na tarczy zegara porusza się, ponieważ posiada wbudowane źródło napędu. Jedyne co pokazuje zegar to ruch. Można powiedzieć, że to taka mała karuzela, która się kręci, ale to nie przepływ czasu powoduje jej ruch.


N cze 24, 2018 9:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Tak, jak mierzony jest przepływ wody przez wodomierz, tak (nie chodzi o sposób, a o fakt) jest mierzony czas na podstawie obrotu ziemi w okół własnej osi (doba) i w okół słońca (rok). Na podstawie tegoż mamy zegar, który mierzy krótsze odcinki czasu: sekundy, minuty i godziny. Tyle, że jak woda przestanie płynąć, wodomierz przestaje mierzyć. Tego nie da się porównać z czasem, który wymierza obrót ziemi.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N cze 24, 2018 9:44
Zobacz profil
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
feelek napisał(a):
Gdyby czas był obiektywnym zjawiskiem fizycznym, to musiałyby [...]
Gdyby nie Alpy, to Szwajcaria byłaby zupełnie płaskim krajem. Czas w ogóle nie jest zjawiskiem fizycznym, tym bardziej więc nie jest "obiektywnym zjawiskiem fizycznym".

feelek napisał(a):
musiałyby istnieć jakieś jego mierniki, tak jak istnieją np. mierniki przepływu wody, tzw. wodomierze.
Mierniki czasu nazywają się czasomierze, ale najczęściej nazywamy je zegarami.

feelek napisał(a):
Zegary, wbrew powszechnie panującemu przekonaniu nie służą do mierzenia czasu. Wskazówka na tarczy zegara porusza się, ponieważ posiada wbudowane źródło napędu. Jedyne co pokazuje zegar to ruch.
Co to jest według ciebie ten "ruch" mierzony i pokazywany rzekomo przez zegary? Ruch CZEGO konkretnie?

feelek napisał(a):
Można powiedzieć, że to taka mała karuzela, która się kręci, ale to nie przepływ czasu powoduje jej ruch.
Oczywiście, że to nie "przepływ czasu" powoduje ruch wskazówki, bo nie ma czegoś takiego jak przepływ czasu. Czas to nie płyn, tylko współrzędna czasoprzestrzeni. "Czas płynie" to tylko utarte wyrażenie językowe, a nie charakterystyka czasu jako wielkości fizycznej.


N cze 24, 2018 9:49
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
Czas w ogóle nie jest zjawiskiem fizycznym, tym bardziej więc nie jest "obiektywnym zjawiskiem fizycznym".

To więc jak to jest z tym czasem, jest on w końcu tą wielkością fizyczną, czy nie?

Cytuj:
Co to jest według ciebie ten "ruch" mierzony i pokazywany rzekomo przez zegary? Ruch CZEGO konkretnie?

Ruch to nie czas. To zmiana położenia ciała odbywająca się w czasie względem określonego układu odniesienia uznanego za nieruchomy. Bez wątpienia ruchu nie możemy nazwać czasem.

Cytuj:
Oczywiście, że to nie "przepływ czasu" powoduje ruch wskazówki, bo nie ma czegoś takiego jak przepływ czasu. Czas to nie płyn, tylko współrzędna czasoprzestrzeni. "Czas płynie" to tylko utarte wyrażenie językowe, a nie charakterystyka czasu jako wielkości fizycznej.

Nie ma czegoś takiego jak przepływ czasu? Możliwe, tylko, że wg ogólnej teorii względności jest. Opisuje ona np. zjawisko grawitacyjnej dylatacji czasu w pobliżu dużej masy. Tempo upływu czasu w układzie inercjalnym jest stałe, zaś spowolnienie czasu na powierzchni planet o małych masach, rotujących ze stałą prędkością niemierzalne.
To jak to jest z tym czasem, upływa czy nie?


N cze 24, 2018 10:20
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
feelek napisał(a):
akruk napisał(a):
Czas w ogóle nie jest zjawiskiem fizycznym, tym bardziej więc nie jest "obiektywnym zjawiskiem fizycznym".
To więc jak to jest z tym czasem, jest on w końcu tą wielkością fizyczną, czy nie?
Pieniądze podatników wydane na edukację poszły w błoto. Czas jest wielkością fizyczną. Zjawiska fizyczne to nie są wielkości fizyczne. Zjawiska są opisywane wielkościami fizycznymi. Na przykład przyspieszenie nie jest zjawiskiem fizycznym, ale spadek swobodny (spadanie swobodne) w ziemskim polu grawitacyjnym to zjawisko fizyczne, które opisuje się miedzy innymi przyspieszeniem, jakie występuje w tym ruchu.

feelek napisał(a):
Cytuj:
Co to jest według ciebie ten "ruch" mierzony i pokazywany rzekomo przez zegary? Ruch CZEGO konkretnie?
Ruch to nie czas. To zmiana położenia ciała odbywająca się w czasie względem określonego układu odniesienia uznanego za nieruchomy.
Ahaa. Ruch to zmiana położenia w czasie -- dobrze, że wiesz o tym. Szkoda, że nie rozumiesz konsekwencji. CZEGO konkretnie ruch mierzą i pokazują zegary? Grzyba?

feelek napisał(a):
Cytuj:
Oczywiście, że to nie "przepływ czasu" powoduje ruch wskazówki, bo nie ma czegoś takiego jak przepływ czasu. Czas to nie płyn, tylko współrzędna czasoprzestrzeni. "Czas płynie" to tylko utarte wyrażenie językowe, a nie charakterystyka czasu jako wielkości fizycznej.
Nie ma czegoś takiego jak przepływ czasu? Możliwe, tylko, że wg ogólnej teorii względności jest. Opisuje ona np. zjawisko grawitacyjnej dylatacji czasu w pobliżu dużej masy. Tempo upływu czasu w układzie inercjalnym jest stałe, zaś spowolnienie czasu na powierzchni planet o małych masach, rotujących ze stałą prędkością niemierzalne.
Na białe piersi Afrodyty! Dylatacja czasu nie oznacza, że czas jest płynem! Cóż za brednie! Oznacza, że w pobliżu dużej masy, będącej źródłem pola grawitacyjnego, czasoprzestrzeń ma inną charakterystykę niż z dala od takich mas. Mówi się często, że czasoprzestrzeń jest zakrzywiona w pobliżu wielkich mas i przedstawia analogię z dołkiem, jaki tworzy się, kiedy na płaskim prześcieradle położymy ciężką kulę. Wyrażenia takie jak "tempo upływu czasu" oraz "spowolnienie czasu" są obrazowym opisaniem tego, że efektem tzw. dylatacji czasu jest różne tempo pracy zegarów blisko wielkiej masy i daleko od niej.


N cze 24, 2018 10:49
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
akruk napisał(a):
Pieniądze podatników wydane na edukację poszły w błoto. Czas jest wielkością fizyczną. Zjawiska fizyczne to nie są wielkości fizyczne. Zjawiska są opisywane wielkościami fizycznymi. Na przykład przyspieszenie nie jest zjawiskiem fizycznym, ale spadek swobodny (spadanie swobodne) w ziemskim polu grawitacyjnym to zjawisko fizyczne, które opisuje się miedzy innymi przyspieszeniem, jakie występuje w tym ruchu.

Pięknie. Jeśli czas nie jest zjawiskiem fizycznym, to zgodnie z definicją wielkości fizycznej musi być ciałem. Innej możliwości nie ma. Skoro czas jest ciałem, to oznacza, że istnieje fizycznie, a jeśli tak to chyba muszą istnieć jakieś urządzenia wykrywające tą jego fizyczną obecność. Natomiast, jeśli na dzień dzisiejszy takich urządzeń nie ma, to skąd się bierze przekonanie akruka, że ten fizyczny czas jednak istnieje? Chyba nie wynika tylko z wiary? Czy taka wiara w niewykrywalny fizyczny czas nie byłaby wtedy podobną niedorzecznością jak wiara katolików w Boga Stworzyciela?

Cytuj:
Ahaa. Ruch to zmiana położenia w czasie -- dobrze, że wiesz o tym. Szkoda, że nie rozumiesz konsekwencji. CZEGO konkretnie ruch mierzą i pokazują zegary? Grzyba?

Żeby jakiekolwiek ciało mogło zostać zmierzone, należy najpierw wykryć jego istnienie. Jak już wspomniano wyżej, zegar na pewno nie jest urządzeniem zdolnym do wykrywania czasu. A skoro nie jest zdolny go wykryć to w jakisposób może go mierzyć?
Co pokazuje zegar? Przecież już mówiłem - ruch. Ruch czego? Wskazówki. Nic więcej.

Cytuj:
Na białe piersi Afrodyty! Dylatacja czasu nie oznacza, że czas jest płynem! Cóż za brednie! Oznacza, że w pobliżu dużej masy, będącej źródłem pola grawitacyjnego, czasoprzestrzeń ma inną charakterystykę niż z dala od takich mas. Mówi się często, że czasoprzestrzeń jest zakrzywiona w pobliżu wielkich mas i przedstawia analogię z dołkiem, jaki tworzy się, kiedy na płaskim prześcieradle położymy ciężką kulę. Wyrażenia takie jak "tempo upływu czasu" oraz "spowolnienie czasu" są obrazowym opisaniem tego, że efektem tzw. dylatacji czasu jest różne tempo pracy zegarów blisko wielkiej masy i daleko od niej.

Po pierwsze to nikt nie twierdził, że czas jest płynem.
Po drugie to różne tępo pracy zegarów nie jest żadnym dowodem na istnienie fizycznego czasu, a tym bardziej jego dylatacji.
A tak na marginesie, skoro twierdzisz, że czas nie płynie, to może wyjaśnisz jak się zachowuje, stoi w miejscu? I nie mów mi znów, że czas to tylko współrzędna czasoprzestrzeni. Najpierw należy wykazać, że czasoprzestrzeń wogóle istnieje, bo jak na razie jest tylko modelem matematycznym i dopóki się nie wykaże jej fizycznego istnienia, to dopóty takim modelem pozostanie.


N cze 24, 2018 13:06
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
feelek napisał(a):
Pięknie. Jeśli czas nie jest zjawiskiem fizycznym, to zgodnie z definicją wielkości fizycznej musi być ciałem. Innej możliwości nie ma.
Jest to brednia jakich mało. Kolejna. Obstawiam, że pierwszego miejsca w Konkursie Weekendowej Głupoty nikt ci nie odbierze.


N cze 24, 2018 13:33
Post Re: Założenie - Bóg istnieje
Ależ oczywiście, że to jest brednia. Tylko, że to nie ja wcześniej twierdziłem, że czas jest wielkością fizyczną.


N cze 24, 2018 13:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 268 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 18  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL