Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 19:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Bierzmowanie ?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
Robek napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
Nie wiem, ale powiedzmy że ateista popełnia samobójstwo a katolik nie. Czy to nam mówi coś kto ma rację odnośnie istnienia Pana Boga? No chyba nie...



Samobójstwo to ucieczka od problemów, kwestia istnienia Boga jest tutaj nie istotna.

Więc nie wiem dlaczego do tego nawiązujesz?

Wydawało mi się że o tym rozmawiamy: jak możemy sie dowiedzieć że Bóg istnieje

Robek napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
No ale ja nie chcę wierzyć w głupoty... Chcę wierzyć w rzeczy które są prawdziwe, które można jakoś poprzeć dowodami... I zastanawiam się jak to jest z katolicyzmem...


Jak ty chcesz wiare poprzeć dowodami? wtedy to już by nie była wiara.
Jeśli chcesz wyznawać jakąś religie, to wszystko musisz przyjmować na wiare, i w tej sytuacji szukanie na to dowodów, jest czymś niedorzecznym.

Czy taka wiara ma sens? Czy to nie jest po prostu naiwność? Czy właśnie wiara bez dowodów nie jest niedorzecznością?


N lip 15, 2018 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bierzmowanie ??
Kuba02 napisał(a):
Wydawało mi się że o tym rozmawiamy: jak możemy sie dowiedzieć że Bóg istnieje



Nie jestem do końca pewien o czym rozmawiamy :-D no ale jeśli chcesz rozmawiać odnośnie istnienia Boga to nie ma problemu.
Podobno znaleźli dowody archeologiczne na to że faktycznie Izraelici przeszli przez morze czerwone :biggrin:

Znalazłem film, i chyba to jest o tym, choć nie jestem do końca pewien czy właśnie to kiedyś oglądałem.

https://www.youtube.com/watch?v=oAcvrE0 ... re=related

Rozchodzi się o to, że o własnych siłach to oni by nie mieli szans przejść przez to morze, w końcu tam jest woda głęboka na kilkadziesiąt metrów, więc ktoś im musiał w jakiś nadnaturalny sposób pomóc.



Kuba02 napisał(a):
Czy taka wiara ma sens? Czy to nie jest po prostu naiwność? Czy właśnie wiara bez dowodów nie jest niedorzecznością?



Jak już mówiłem wcześniej, nie ma nic lepszego.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N lip 15, 2018 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
Robek napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
Wydawało mi się że o tym rozmawiamy: jak możemy sie dowiedzieć że Bóg istnieje



Nie jestem do końca pewien o czym rozmawiamy :-D no ale jeśli chcesz rozmawiać odnośnie istnienia Boga to nie ma problemu.
Podobno znaleźli dowody archeologiczne na to że faktycznie Izraelici przeszli przez morze czerwone :biggrin:

Znalazłem film, i chyba to jest o tym, choć nie jestem do końca pewien czy właśnie to kiedyś oglądałem.

https://www.youtube.com/watch?v=oAcvrE0 ... re=related

Rozchodzi się o to, że o własnych siłach to oni by nie mieli szans przejść przez to morze, w końcu tam jest woda głęboka na kilkadziesiąt metrów, więc ktoś im musiał w jakiś nadnaturalny sposób pomóc.

Większość badaczy historii Izraela znaje exodus za fikcję
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Exodus#Historicity

Robek napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
Czy taka wiara ma sens? Czy to nie jest po prostu naiwność? Czy właśnie wiara bez dowodów nie jest niedorzecznością?

Jak już mówiłem wcześniej, nie ma nic lepszego.

Jak już wcześniej pisałem jeśli ślepa wiara bez dowodów to najlepsze co mamy, może porzucenie religii jest logicznym rozwiązaniem.


N lip 15, 2018 22:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Bierzmowanie ??
Nie. Wiara "ślepa" niewiele jest warta. Wiarę trzeba testować. Ale zanim zacznie się ją testować, trzeba poznawać.
Wielokrotnie widziałem ludzi którzy odeszli od wiary bo myśleli, że jej tezy są takie, jak się potocznie uważa.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 15, 2018 22:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie. Wiara "ślepa" niewiele jest warta. Wiarę trzeba testować. Ale zanim zacznie się ją testować, trzeba poznawać.

Jak testować? Gdzie zacząć poznawanie?


N lip 15, 2018 23:16
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Bierzmowanie ??
Zacząć od tego, czego najbardziej nie rozumiesz albo się sprzeciwiasz.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


N lip 15, 2018 23:54
Zobacz profil WWW
Post Re: Bierzmowanie ??
Cytuj:
...a etyka chrześcijańska ma sens tylko wtedy jeśli Bóg istnieje co sprowadza nas do mojego pytania ;)

Nikt jednak nie jest w stanie dowieść, ze Bóg nie istnieje, zatem nic sie nie zmienia w kwestii etyki chrześcijańskiej.

Cytuj:
Jeśli nie możemy rozsądnie uzasadnić swojej religii to może trzeba ją odrzucić. To jest problem mojego zwątpienia...

Jeszcze wielu rzeczy ludzkosć nie potrafi w pełni wyjaśnić - choćby ogromnej palety funkcji mózgu ludzkiego - i co zatem z tym zrobić?


Cytuj:
No ale ja nie chcę wierzyć w głupoty... Chcę wierzyć w rzeczy które są prawdziwe, które można jakoś poprzeć dowodami... I zastanawiam się jak to jest z katolicyzmem...

Fakt, że przez wieki ludzkość wierzyła w Boga - niezależnie jakim mianem Go nazywając - stanowi wedle Ciebie głupotę?


Pn lip 16, 2018 7:27

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
Marek_Piotrowski napisał(a):
Zacząć od tego, czego najbardziej nie rozumiesz albo się sprzeciwiasz.

Thank you captain Obvious :D Najbardziej nie rozumiem jak możemy wiedzieć że Bóg istnieje. Jeśli możesz podać jakąś literaturę na ten temat lub własne poglądy to byłoby fajnie ;)

Alus napisał(a):
Cytuj:
...a etyka chrześcijańska ma sens tylko wtedy jeśli Bóg istnieje co sprowadza nas do mojego pytania ;)

Nikt jednak nie jest w stanie dowieść, ze Bóg nie istnieje, zatem nic sie nie zmienia w kwestii etyki chrześcijańskiej.

Jeśli istnienie Boga jest podstawą etyki chrześcijańskiej to czy nie mając pewności co do podstaw nie burzymy całości?

Alus napisał(a):
Cytuj:
Jeśli nie możemy rozsądnie uzasadnić swojej religii to może trzeba ją odrzucić. To jest problem mojego zwątpienia...

Jeszcze wielu rzeczy ludzkosć nie potrafi w pełni wyjaśnić - choćby ogromnej palety funkcji mózgu ludzkiego - i co zatem z tym zrobić?

Wsadzić do pudełka z etykietką rzeczy nieznane :D Na pewno nie budowałbym systemów etycznych na podstawie tego czego nie wiem o mózgu ;)

Alus napisał(a):
Cytuj:
No ale ja nie chcę wierzyć w głupoty... Chcę wierzyć w rzeczy które są prawdziwe, które można jakoś poprzeć dowodami... I zastanawiam się jak to jest z katolicyzmem...

Fakt, że przez wieki ludzkość wierzyła w Boga - niezależnie jakim mianem Go nazywając - stanowi wedle Ciebie głupotę?

Nie, ale rzeczy mogą być prawdziwe lub nieprawdziwe niezależnie od ilości wyznawców. Chciałbym wiedzieć że stoję po tej prawdziwej stronie ;)


Pn lip 16, 2018 8:40
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie ??
Hej, Kubo. O tym, że Bóg istnieje wiemy przede wszystkim stąd, że Bóg sam przyszedł na Ziemię jako Jezus Chrystus i nam o tym powiedział. To jest najważniejszy powód, dla którego chrześcijanie uważają, że Bóg istnieje. Można mieć oczywiście też inne powody – filozoficzne lub związane z doświadczeniem prywatnym, ale dla chrześcijaństwa Wcielenie jest centralnym punktem.

Co do przyjmowania bierzmowania „bo rodzice każą”, to nie świadczy to dojrzałości. Może powinieneś omówić to z rodzicami. Jako chrześcijanin życzę Ci wiary, ale nie uważam, żeby świętokradcze przyjmowanie sakramentów Ci w tym pomogło.


Pn lip 16, 2018 10:47

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
zefciu napisał(a):
Hej, Kubo. O tym, że Bóg istnieje wiemy przede wszystkim stąd, że Bóg sam przyszedł na Ziemię jako Jezus Chrystus i nam o tym powiedział. To jest najważniejszy powód, dla którego chrześcijanie uważają, że Bóg istnieje. Można mieć oczywiście też inne powody – filozoficzne lub związane z doświadczeniem prywatnym, ale dla chrześcijaństwa Wcielenie jest centralnym punktem.

Co do przyjmowania bierzmowania „bo rodzice każą”, to nie świadczy to dojrzałości. Może powinieneś omówić to z rodzicami. Jako chrześcijanin życzę Ci wiary, ale nie uważam, żeby świętokradcze przyjmowanie sakramentów Ci w tym pomogło.

Hej, dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym dokonywać świętokradztwa ale środki nacisku rodziców są znaczne :D Logika w stylu: co somsiady powiedzo? ;)
Odnośnie tego czy Bóg przyszedł na ziemię. Czy wiemy to? Czy tylko mamy historie/legendy spisane w starych książkach? Czemu mamy wierzyć w to co Biblia o tym pisze?


Pn lip 16, 2018 10:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Bierzmowanie ??
Kuba02 napisał(a):
Większość badaczy historii Izraela znaje exodus za fikcję
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Exodus#Historicity


Czyli ten film z youtube co ja tutaj zapodałem, to jest jakieś oszustwo? to wszystko są jacyś aktorzy?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pn lip 16, 2018 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
Robek napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
Większość badaczy historii Izraela znaje exodus za fikcję
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Exodus#Historicity


Czyli ten film z youtube co ja tutaj zapodałem, to jest jakieś oszustwo? to wszystko są jacyś aktorzy?

Oglądałeś kiedyś na Discovery dokumenty o antycznych kosmitach? Tam też się wypowiadają "eksperci" ;) Ja po prostu stwierdzam jakie jest stanowisko większości badaczy...


Pn lip 16, 2018 16:40
Zobacz profil
Post Re: Bierzmowanie ??
Kuba02 napisał(a):
Hej, dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym dokonywać świętokradztwa ale środki nacisku rodziców są znaczne :D Logika w stylu: co somsiady powiedzo? ;)
No ale to przecież obłuda. A chrześcijaństwo obłudę potępia.
Cytuj:
Odnośnie tego czy Bóg przyszedł na ziemię. Czy wiemy to? Czy tylko mamy historie/legendy spisane w starych książkach? Czemu mamy wierzyć w to co Biblia o tym pisze?
Chrystus nie jest tylko jakimś tam zamierzchłym wydarzeniem kiedyś tam spisanym. Jest to żywe i trwające doświadczenie świętych.


Pn lip 16, 2018 17:08

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Bierzmowanie ??
zefciu napisał(a):
Kuba02 napisał(a):
Hej, dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym dokonywać świętokradztwa ale środki nacisku rodziców są znaczne :D Logika w stylu: co somsiady powiedzo? ;)
No ale to przecież obłuda. A chrześcijaństwo obłudę potępia.

No to powiedz to moim rodzicom i dziadkom. Oni mówią że mam iść i koniec :roll:

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Odnośnie tego czy Bóg przyszedł na ziemię. Czy wiemy to? Czy tylko mamy historie/legendy spisane w starych książkach? Czemu mamy wierzyć w to co Biblia o tym pisze?
Chrystus nie jest tylko jakimś tam zamierzchłym wydarzeniem kiedyś tam spisanym. Jest to żywe i trwające doświadczenie świętych.

Więc Jezus wraca na Ziemię i pojawia się ludziom? Tylko świętym? Mam im uwierzyć na słowo? Co z ludźmi którzy twierdzą że byli porwani przez UFO, im też mam uwierzyć? No bo jeśli jednym wierzymy na słowo bez weryfikacji to jaka logika miała by nas kierować do odrzucenia "świadectw" kontaktu z kosmitami? :D


Pn lip 16, 2018 17:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Bierzmowanie ??
Dobre pytanie :).
Dlatego uwazam ze wiare albo sie ma, albo nie i jesli jej nie masz to trudno to ot tak sobie zmienic.
Ja nie mam i zdaje sobie sprawe ze czasem wolalbym miec, ale zmienic tego nie moge.

Z drugiej strony mozna sie zastanowic, czy przyjmowanie bierzmowania tylko z powodu nacisku rodziny jest uczciwe i w stosunku do ewentualnie istniejacego Boga i do tej rodziny.
Oczywiscie wielu zdecydowalo by sie na to tylko po to zebgy nie robic przykrosci tejze rodzinie.


Pn lip 16, 2018 19:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL