Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 Wierzyć, czy wiedzieć? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sie 02, 2018 13:31
Posty: 5
Post Wierzyć, czy wiedzieć?
Wierzyłem w Boga. Aż zacząłem myśle nad powodami, dla któych miałby istnieć. Do tej pory żadnego nie znalazłem. Przyznaję, że to sprawia, że jest mi troszkę smutno na serduszku ;-) No bo jak Boga nie ma, to umrę i nie będę żył ;-) A jeślibym znalazł jakiś powód, to to już nie będzie wiara, prawda? To będzie raczej wiedza. Tak czy inaczej, pytam Was, czy jest jakiś powód, dowód, przesłanka za istnieniem Boga? Przeczytałem większość chrześcijańskich artykułów na ten temat i w większości przypadków tesksty były pozbawione logiki, przeczytałem kilka ateistycznych artykułów, było tak samo xD Zaznajomiłem się więc z tematem głębiej. Nie widzę powodu, żeby Bóg (chrześcijański) był. Dostrzegam pewne nieścisłości w Biblii, które świadczyć mogą o tym, że Go nie ma, natomiast do interpretatora Pisma Świętego mi daleko, nie znam kontekstu, nie potrafię czytać w orginalnych językach, nie mam pojęcia o tamtejszej kulturze. Co Was przekonuje do wiary? (I dlaczego to nie jest wiedza?)


Cz sie 02, 2018 14:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IOI napisał(a):
A jeślibym znalazł jakiś powód, to to już nie będzie wiara, prawda?

Chyba mylisz powód z dowodem.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz sie 02, 2018 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IOI napisał(a):
Co Was przekonuje do wiary? (I dlaczego to nie jest wiedza?)


Paradoksalnie, jest to wiedza, ale zaczyna się przez wiarę. Najpierw musisz uwierzyć (otworzyć się) na Boga, żeby czerpać od Niego mądrość (wiedzę).

A na to otwarcie jest całe mnóstwo sposobów, np. kontemplacja natury, nieba, medytacja, sztuka, działalność charytatywna. Dla każdego coś się znajdzie, zależnie od predyspozycji :)

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 02, 2018 14:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 02, 2018 13:31
Posty: 5
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Padre77 napisał(a):
Chyba mylisz powód z dowodem.


Dowody są w matematyce. Ew. osobiste. Mam na myśli powód, chociaż dowód też byłby mile widziany, aczkolwiek nie oczekuję, że ktokolwiek byłby w stanie takowy przedstawić. Dlatego pytam o powód. Powodem może być np to, że Jezus zmartwychstał (i wskazanie skąd taki wniosek).

towarzyski_pelikan napisał(a):
Paradoksalnie, jest to wiedza, ale zaczyna się przez wiarę. Najpierw musisz uwierzyć (otworzyć się) na Boga, żeby czerpać od Niego mądrość (wiedzę).


Ale ja już wierzyłem :) No przecież ja mówię o wiedzy o tym, czy Bóg jest, nie o jakiejś tam wiedzy typu mądrość ogólna :P


Cz sie 02, 2018 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IOI napisał(a):
Ale ja już wierzyłem :) No przecież ja mówię o wiedzy o tym, czy Bóg jest, nie o jakiejś tam wiedzy typu mądrość ogólna :P


Wierzyłeś płytko (belief). Gdybyś wierzył głęboko (faith), to byś tego nie utracił. Nikt Ci nie da przekonująco dowodu czy powodu na istnienie Boga.

Ty musisz to poczuć. Bóg jest, ale nie wszyscy potrafią Go dostrzec. Musisz osiągnąć stan, w którym doświadczysz na własnej skórze tej transcendentnej rzeczywistości. Wejść w 3 wymiar.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 02, 2018 14:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IOI napisał(a):
No bo jak Boga nie ma, to umrę i nie będę żył ;-)



A jak Bóg jest, to będzie żył? gdzie i w jaki sposób?


IOI napisał(a):

pytam Was, czy jest jakiś powód, dowód, przesłanka za istnieniem Boga?



O tym już mówiłem, ale jakoś nikt za specjalnie nie chciał podjąć tematu.

https://www.youtube.com/watch?v=zKEpHY-OrbI


Tak z czystej ciekawości zastanawiam się czy jeśli Bóg by faktycznie rozdzielił wody na tym morzu czerwonym, to czy po dnie tego morza, ci żydzi by byli w stanie przejechać rydwanami? po dnie morza?

I czy ci ludzie co występują w tym dokumentalnym filmie, to są wszystko aktorzy?


IOI napisał(a):

Dostrzegam pewne nieścisłości w Biblii,



Konkretnie co?


IOI napisał(a):

Co Was przekonuje do wiary?


Strach przed śmiercią?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 02, 2018 15:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 02, 2018 13:31
Posty: 5
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
towarzyski_pelikan napisał(a):
Ty musisz to poczuć. Bóg jest, ale nie wszyscy potrafią Go dostrzec. Musisz osiągnąć stan, w którym doświadczysz na własnej skórze tej transcendentnej rzeczywistości. Wejść w 3 wymiar.


Nie chcę wierzyć. Co to znaczy wierzyć? Przyjmować tak ot tak, bo to mi się podoba. Ja chcę wiedzieć. Albo przynajmniej podejrzewać lub przypuszczać. Czym się różni wiara w Boga z Bibli od wiary w Allaha, czy jeszcze jakiegoś innego? Muzłumanie też czują. Ludzie wierzący w przepowiednie wróżek i tarota też czują. Jest chyba powód, dla którego Wasze/Nasze czucie jest lepsze i prawdziwsze?


Cz sie 02, 2018 15:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Bo Bóg jest jeden. Więc nie ma nic dziwnego w tym, że wyznawcy bardzo różnych religii czują obecność Boga. To jest najlepszy dowód na to, że Bóg istnieje. Tylu ludzi go czuje. Nawet ateiści Go czują, ale z jakichś przyczyn wzdrygają się przed nazwaniem tego Bogiem. Im się wydaje, że to jakieś urojenie.

Wierzyć znaczy zanurzyć się w rzeczywistość. Teraz stąpasz po tafli rzeczywistości, kiedy uwierzysz, zanurkujesz w niej. Tym jest wiara.

Wierzyć w Boga znaczy transcendować, przekraczać samego siebie
https://www.youtube.com/watch?v=HeUJ4Y-XOeY

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 02, 2018 16:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Miał być osobny wątek o tym co wykombinowałam pływając w jeziorku i budując zamki z piasku, ale tu pasuje idealnie więc wykorzystam ten wątek:
Uznajemy że istnieje to co odczuwamy, z przedmiotami jakich doświadczamy za pomocą zmysłów generalnie nie mamy problemu. Problemy zaczynają się z tym co da się odczuć, ale nie da się tego zobaczyć, choć można to dostrzegać w kimś lub czymś - mówię o czymś co mi wygodnie nazywać ideami wyższymi, czyli o Miłości, Prawdzie, Pięknie, Dobru, Szczęściu, Wolności, oraz o Bogu, bo gdy się go uzna za taką nadrzędną ideę wyższą wszystko się elegancko układa...
Jeśli ktoś nie wierzy w Miłość, to co odczuwa sprowadza do zauroczenia, przywiązania, lubienia itd nie ma siły która byłaby w stanie takiego kogoś przekonać, do tego jest tak wiele tak sprzecznych opisów Miłości jak wiele jest opisów Boga, więc logicznie jest uznać że Miłość nie istnieje, bo przecież nikt jej nie widział, nie słyszał, nie dotknął, do tego nie ma jednej konkretnej niesprzecznej definicji...

Kojarzycie film 'Wielkie Piękno' jak bohater chodzi uliczkami Rzymu i szuka Piękna i narzeka że go nigdzie nie ma? Człowiek ma ochotę nim potrząsnąć i powiedzieć 'koleś rozejrzyj się - ono Cię otacza, ono jest wszędzie, także w Tobie!!! Jakim cudem go nie widzisz?!'
Gdy ktoś czuje Boga zapewne ma podobnie po prostu dostrzega go wszędzie i nie może zrozumieć jak ktoś może tego nie widzieć...

To że te wyższe idee nie istnieją tak jak istnieją rzeczy materialne nie znaczy że nie mają na nic wpływu - efekty ich działania są wielkie i w sumie nie ma znaczenia czy istnieją zewnętrznie czy też tylko w umysłach...

Bóg dla mnie ma sens gdy jest jakby zbiorem obejmującym wszelkie wielkie idee, gdy jest kwintesencją Miłości, Dobra, Doskonałości, Wolności, Piękna, Spokoju, Szczęścia, Mocy itd i gdy tak o nim myślę to wszelkie podziały religijne tracą sens, tak samo jak spory o to co jest Piękne między przedstawicielami różnych nurtów sztuki...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 02, 2018 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IrciaLilith napisał(a):
Bóg dla mnie ma sens gdy jest jakby zbiorem obejmującym wszelkie wielkie idee, gdy jest kwintesencją Miłości, Dobra, Doskonałości, Wolności, Piękna, Spokoju, Szczęścia, Mocy itd i gdy tak o nim myślę to wszelkie podziały religijne tracą sens, tak samo jak spory o to co jest Piękne między przedstawicielami różnych nurtów sztuki...


Ludzie odczuwają wszelakie emocje, i tyle.
Doszukiwanie sie tutaj jakiegoś Boga, jest czymś zbytecznym.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 02, 2018 17:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Dokładnie tak samo jak doszukiwanie się Piękna - pojęcia harmonii, symetrii, rytmu, częstotliwości i natężenia fali elektromagnetycznej lub dźwiękowej w zupełności wystarczą, ale jednak odczuwam Piękno... I na tej samej zasadzie ktoś może odczuwać Boga i nie zamierzam im wmawiać że nie czują tego co czują, że to tylko wypadkowa prostych emocji, bo tak nie jest - emocje powstają w układzie limbicznym, a aby odczuwać 'wielkie idee' potrzebna jest aktywność wielu części mózgu, szczególnie kory przedczołowej :P

Dotarło do mnie że moje aktualne poglądy jeszcze bardziej wpakowały mnie w miejsce między młotem a kowadłem, bo jestem ateistką wierzącą w Boga jestem gotowa udowadniać że nie ma w tym sprzeczności ( po cichu licząc że jednak ktoś ją wykaże i uda mi się wyślizgnąć z tej dziwacznej miejscówki...)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 02, 2018 18:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2018 19:45
Posty: 1269
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
IrciaLilith napisał(a):
Dotarło do mnie że moje aktualne poglądy jeszcze bardziej wpakowały mnie w miejsce między młotem a kowadłem, bo jestem ateistką wierzącą w Boga jestem gotowa udowadniać że nie ma w tym sprzeczności ( po cichu licząc że jednak ktoś ją wykaże i uda mi się wyślizgnąć z tej dziwacznej miejscówki...)


Myślę, że jedyne co Cię trzyma jeszcze przy ateizmie to wiara, że ten Bóg, w którego, wierzysz, jest efektem (wytworem) aktywności wielu części mózgu.

Ja jako osoba wierząca uważam, że mózg mnie tylko otwiera na Boga, a nie go tworzy.

_________________
Nie będzie mason pluł nam w twarz, ni dzieci nam tumanił!


Cz sie 02, 2018 18:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Mózg Cię otwiera na Boga? Jak definiujesz siebie?

Dla mnie ateizm to negacja teizmu i w tym znaczeniu jestem ateistką wierzącą w Boga będącego nadrzędną ideą, czymś absolutnym, choć to się zapewne jeszcze nie raz zmieni w procesie ujmowania tego w słowa i niekończących się poszukiwań.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 02, 2018 20:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 13, 2018 10:07
Posty: 54
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Hej IOI,
jakie konkretnie absurdy widziałeś w ateistycznych artykułach? Może, jako ateista, będę w stanie pomóc ;)
Btw ateizm to brak wiary w Boga. Wierzący ateista to jak żonaty kawaler.


Cz sie 02, 2018 20:21
Zobacz profil
Post Re: Wierzyć, czy wiedzieć?
Kuba02 napisał(a):
ateizm to brak wiary w Boga


Negacja


Cz sie 02, 2018 21:44
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL