Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona
 Kto przekazał Wam wiarę? 
Autor Wiadomość
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Robek napisał(a):
Tak opowiadacie jak wam tą wiare przekazywano, to aż z żalu ściska, że ja tak nie miałem! no ale nie każdemu sie trafiło.

Robek, nie przesadzaj, miałeś pkt 3 i 5.


Cz sie 09, 2018 13:43
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):

Przepraszam, myliłam się - masz rację - nie ma czegoś takiego.
Bądź tak miły i oświeć mnie dlaczego nie powinnam używać określenia katechizm Kościoła Rzymskokatolickiego, abym już więcej nie popełniła tego karygodnego wykroczenia.
Krk jest częścią (zachodnią) KK, do którego należą także Katolickie Kościoły Wschodnie (KKW) (obrządku wschodniego), które także obowiązuje ten sam katechizm.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sie 09, 2018 14:16
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Quinque napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
katechizmu KRK


Nie ma czegoś takiego jak "Katechizm KRK", czemu więc siejesz demagogię?


Przepraszam, myliłam się - masz rację - nie ma czegoś takiego.
Bądź tak miły i oświeć mnie dlaczego nie powinnam używać określenia katechizm Kościoła Rzymskokatolickiego, abym już więcej nie popełniła tego karygodnego wykroczenia.

Kościół Rzymsko Katolicki to Kościół Zachodu, obrządku łacińskiego.
Kościół Katolicki stanowią Kościoły Zachodnie i Kościoły Wschodnie
SW II w Dekrecie o Kościołach Wschodnich Katolickich - zapisał Kościoły, tak Wschodu jak i Zachodu, chociaż różną sie częściowo miedzy sobą tzw obrządkami, mianowicie liturgią, karnością kościelną i spuścizną duchową, są wszakże jednakowo poddane władzy pasterskiej biskupa Rzymu.....Dlatego te Kościoły jednakową posiadają godność i żaden z nich nie góruje nad innymi z racji obrządku. Cieszą sie tymi samymi prawami i poddane sa tym samym obowiązkom.
Z tej racji Katechizm Kościoła Katolickiego obejmuje Kościół Zachodu jak i Wschodu.


Cz sie 09, 2018 14:24

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Serdeczne podziękowania za wyczerpujące i przystępne objaśnienia !

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 09, 2018 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
feelek napisał(a):
Robek napisał(a):
Tak opowiadacie jak wam tą wiare przekazywano, to aż z żalu ściska, że ja tak nie miałem! no ale nie każdemu sie trafiło.

Robek, nie przesadzaj, miałeś pkt 3 i 5.



Gdzie niby 3 i 5? w jaki sposób u mnie Jezus zainterweniował? no i forum wiara, jest neutralne w tej kwestii, a może i nawet siła argumentów ateistycznych trochę tutaj przeważa.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 09, 2018 15:38
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Robek napisał(a):
Gdzie niby 3 i 5? w jaki sposób u mnie Jezus zainterweniował?

Skoro jesteś katolikiem to chyba jakieś sakramenty przyjąłeś.

Cytuj:
no i forum wiara, jest neutralne w tej kwestii, a może i nawet siła argumentów ateistycznych trochę tutaj przeważa.

Tu się trochę z Tobą zgodzę, bo widzisz, regulamin bardziej się boi propagowania treści neopogańskich, niż ateistycznych.


Cz sie 09, 2018 16:15
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Quinque napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
katechizmu KRK


Nie ma czegoś takiego jak "Katechizm KRK", czemu więc siejesz demagogię?


Przepraszam, myliłam się - masz rację - nie ma czegoś takiego.
Bądź tak miły i oświeć mnie dlaczego nie powinnam używać określenia katechizm Kościoła Rzymskokatolickiego, abym już więcej nie popełniła tego karygodnego wykroczenia.


Okazało się że IrciaLilith nie widziała na oczy Katechizmu KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, a wypowiada się o jego treści. Resztę masz już wyjaśnioną


Cz sie 09, 2018 17:58

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Widzieć widziałam i to nie raz, zwyczajnie nie miałam świadomości że KRK ma z Kościołem wschodnim wspólny katechizm i tyle, człowiek uczy się całe życie, szczególnie że są osoby , które potrafią rozjaśnić wątpliwości i wyjaśnić pewne kwestie, inni tylko wytykają błędy, ale aby pomóc w ich unikaniu na przyszłość nie mają ochoty - każdy robi jak uważa za słuszne.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz sie 09, 2018 19:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Quinque napisał(a):

Okazało się że IrciaLilith nie widziała na oczy Katechizmu KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, a wypowiada się o jego treści. Resztę masz już wyjaśnioną


agust napisał(a):
W zasadzie nikt nie napisał, że był to ksiądz, jakaś grupa modlitewna, czy ogólnie Kościół, lub jakaś poradnia rodzinna.

Zatem masz pole do rozważań nad pytaniem: dlaczego?

Brakuje nam księży, którzy wychodzą między ludzi, działają w środowiskach trudnych jak również tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Przekaz, jaki kierują do wiernych jest ogólny, sami nieraz mają kryzys wiary i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. W Polsce wciąż jeszcze mamy sporo księży i ich brak nie jest zbytnio odczuwalny. Te czasy przemijają. Jak opowiadał pewien ksiądz, którego wysłano do parafii we Francji, czasy w których ksiądz przychodzi na "gotowe" już się kończą. Wierni potrzebują nowej ewangelizacji, która wychodzi poza mury kościołów. [Jak trafnie zaobserwował papież Franciszek: color=#0000FF]Postrzegam Kościół jak szpital polowy po walce. Nie ma sensu pytać się ciężko rannego czy ma wysoki poziom cholesterolu bądź cukru. Trzeba leczyć jego rany. Później zajmiemy się resztą”[/color]. We Francji formacja wiernych zaczyna się od zera, do kościoła przychodzi ledwie garstka wiernych, zatem nie ma co oczekiwać, że wraz z nowym księdzem do parafii zawitają nowi wierni, potrzebna jest praca od podstaw, a więc wyjście do ludzi, rozeznanie w miejscowości potrzeb lokalnych i działanie. Tak zrobił ambitny ksiądz. Na początku było trudno, ludzie byli nieufni, a gdy zapraszał na mszę ludzi o wątpliwej reputacji, garstka która chodziła regularnie do kościoła niezbyt pochlebnie przyjęła wysiłki księdza. On jednak z uporem podkreślał, że kościół jest dla każdego. Zaangażowanie opłaciło się, z dnia na dzień przybywało wiernych, a on organizował życie wokół parafii.
Nieco łatwiej jest księżom, którzy wyjeżdżają na misje do Afryki. Oni już wiedzą, że niesienie ewangelii nie może zamykać się w kościele, że muszą wyjść do ludzi z dobrą nowiną, że trzeba opatrzyć ich rany, pochylić się nad ich trudnościami i dawać im wsparcie, nie tylko duchowe. Tam realizuje się to, o czym mówił papież Franciszek, że kościół jest szpitalem polowym po walce. W Polsce nie dotarliśmy jeszcze do tego etapu.

Quinque napisał(a):
Okazało się że IrciaLilith nie widziała na oczy Katechizmu KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, a wypowiada się o jego treści. Resztę masz już wyjaśnioną

O ile się nie mylę, @IrciaLilith nie traktuje swoich poglądów jako jedynie słusznych i nie epatuje ich wyższością nad innymi. W dodatku przeprosiła za swój brak znajomości podstaw wiedzy o KKK, zatem czy Twoja postawa względem koleżanki nie jest zbyt surowa?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz sie 09, 2018 19:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
feelek napisał(a):
Skoro jesteś katolikiem to chyba jakieś sakramenty przyjąłeś.



A co mają do tego sakramenty?
Życie jakie wcześniej było, takie jest i teraz, w kółko to samo.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Cz sie 09, 2018 19:58
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Widzieć widziałam i to nie raz


Nie łżyj. Gdybyś widziała nie pisalabyś Katechizm KRK. Bo żadne wydanie KKK nie jest zatytułowane Katechizmem kościoła rzymsko-katolickiego

Cytuj:
Kościołem wschodnim


Kościół wschodni to Cerkiew prawosławna

Mrs_Hadley napisał(a):

O ile się nie mylę, @IrciaLilith nie traktuje swoich poglądów jako jedynie słusznych i nie epatuje ich wyższością nad innymi. W dodatku przeprosiła za swój brak znajomości podstaw wiedzy o KKK, zatem czy Twoja postawa względem koleżanki nie jest zbyt surowa?


Nie, najpierw przeprasza później kłamie

Cytuj:

Brakuje nam księży, którzy wychodzą między ludzi, działają w środowiskach trudnych jak również tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Przekaz, jaki kierują do wiernych jest ogólny, sami nieraz mają kryzys wiary i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. W Polsce wciąż jeszcze mamy sporo księży i ich brak nie jest zbytnio odczuwalny. Te czasy przemijają. Jak opowiadał pewien ksiądz, którego wysłano do parafii we Francji, czasy w których ksiądz przychodzi na "gotowe" już się kończą. Wierni potrzebują nowej ewangelizacji, która wychodzi poza mury kościołów. [Jak trafnie zaobserwował papież Franciszek: color=#0000FF]Postrzegam Kościół jak szpital polowy po walce. Nie ma sensu pytać się ciężko rannego czy ma wysoki poziom cholesterolu bądź cukru. Trzeba leczyć jego rany. Później zajmiemy się resztą”[/color]. We Francji formacja wiernych zaczyna się od zera, do kościoła przychodzi ledwie garstka wiernych, zatem nie ma co oczekiwać, że wraz z nowym księdzem do parafii zawitają nowi wierni, potrzebna jest praca od podstaw, a więc wyjście do ludzi, rozeznanie w miejscowości potrzeb lokalnych i działanie. Tak zrobił ambitny ksiądz. Na początku było trudno, ludzie byli nieufni, a gdy zapraszał na mszę ludzi o wątpliwej reputacji, garstka która chodziła regularnie do kościoła niezbyt pochlebnie przyjęła wysiłki księdza. On jednak z uporem podkreślał, że kościół jest dla każdego. Zaangażowanie opłaciło się, z dnia na dzień przybywało wiernych, a on organizował życie wokół parafii.
Nieco łatwiej jest księżom, którzy wyjeżdżają na misje do Afryki. Oni już wiedzą, że niesienie ewangelii nie może zamykać się w kościele, że muszą wyjść do ludzi z dobrą nowiną, że trzeba opatrzyć ich rany, pochylić się nad ich trudnościami i dawać im wsparcie, nie tylko duchowe. Tam realizuje się to, o czym mówił papież Franciszek, że kościół jest szpitalem polowym po walce. W Polsce nie dotarliśmy jeszcze do tego etapu.


I jak taka ewangelizacja miałaby wyglądać? Nie oszukujmy się to nie XV czy XVI wiek. W takiej Francji, Szwecji, Holandii, Niemczech, Anglii, Czechach, chrześcijaństwo jest martwe. Już nie mówiąc że ewangelizacja wśród nastolatków jeż bezcelowa. Uważam że najlepiej tak sobie spokój


Cz sie 09, 2018 23:01
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Quinque napisał(a):
Kościół wschodni to Cerkiew prawosławna

Tak, tylko, że to jest Kościół Prawosławny. Są też Katolickie Kościoły Wschodnie, które są w łaczności z Rzymem:
https://kosciol.wiara.pl/doc/567971.Kat ... -Wschodnie

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt sie 10, 2018 1:12
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Cytuj:
Kościołem wschodnim


Cytuj:
Kościół wschodni to Cerkiew prawosławna

Katolicki Kościół Wschodni to Kościół:
- Unicki,
- Grekokatolicki,
- Ormiański,
- Koptyjski,
- Chaldejski,
- Syryjski,
- Maronicki,
- Etiopski.
I te Kościoły wraz z Kościołem Katolickim Zachodnim obejmuje Katechizm KK.
Kościół prawosławny ma własne odrębne unormowania.

Cytuj:
I jak taka ewangelizacja miałaby wyglądać? Nie oszukujmy się to nie XV czy XVI wiek. W takiej Francji, Szwecji, Holandii, Niemczech, Anglii, Czechach, chrześcijaństwo jest martwe. Już nie mówiąc że ewangelizacja wśród nastolatków jeż bezcelowa. Uważam że najlepiej tak sobie spokój

Najprostsze i najgłupsze - spisać na straty :(


Pt sie 10, 2018 7:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Mrs_Hadley napisał(a):
agust napisał(a):
W zasadzie nikt nie napisał, że był to ksiądz, jakaś grupa modlitewna, czy ogólnie Kościół, lub jakaś poradnia rodzinna.

Zatem masz pole do rozważań nad pytaniem: dlaczego?

Brakuje nam księży, którzy wychodzą między ludzi, działają w środowiskach trudnych jak również tam, gdzie diabeł mówi dobranoc. Przekaz, jaki kierują do wiernych jest ogólny, sami nieraz mają kryzys wiary i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. W Polsce wciąż jeszcze mamy sporo księży i ich brak nie jest zbytnio odczuwalny


Dzięki Mrs Hadley za to pytanie : dlaczego? Jednak wydaje mi się że wyprzedzasz pewne kroczki, a te kroczki muszą się zaczynać od podstaw. Nie bardzo wiem, co w Twoim pojęciu znaczy "gdzie diabeł mówi dobranoc". Czy ma to znaczenie geograficzne, czy środowiskowe? Jak piszesz, sami księża mają kryzysy wiary i nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Przecież mamy tyle poradni katolickich, są księża na stanowiskach dyrektorów centrów szkolenia młodzieży. Mają w jednym paluszku katechizm, struktury kościelne i uwarunkowania społeczne. Piszą na ten temat rozprawy doktorskie. Pracują tam wysoko kwalifikowani psychologowie. Dlaczego nie korzystają z nich księża, którzy mają tyle pozytywnej energii, szczególnie młodzi? Dlaczego, było tyle samobójstw wśród księży np w Diecezji Tarnowskiej? Czyżby to była jakaś ściema z tymi poradniami i pomocą psychologiczną. Pomoc którą w terenie księża powinni świadczyć, a sami są zagubieni? A może oderwaliśmy się od korzeni?
Tylko nie myśl, że mnie jestem jakimś antyklerykałem, bo sam byłbym przerażony idąc na lekcję religii w szkole średniej, nie tam, gdzie diabeł mówi dobranoc, tylko w tej szkole na poziomie i tolerancyjnej...
Jeżeli Rodzice zaszczepili mi wiarę - tę ufną dziecięcą, to tę świadomą, gdy wchodziłem w dorosłość pod koniec lat 60tych, zaszczepili mi księża i biskupi podczas wizyt duszpasterskich w małych parafiach. Tylko, że Oni mówili nam całkiem co innego, i wcale nie rozpatrywali jakiegoś tysiąc pięćset... któregoś paragrafu KKK, tylko przekazywali podstawowe obowiązki wobec Boga, Ojczyzny, Rodziny i bliźniego swego.

Jeżeli więc Mrs chcesz pomagać, to zacznijmy swoje obowiązki od tych najniżej. Zanim przejdziemy do najprostszego z prostych: Przykazania Miłości, to ustalmy:

Kto jest dla Ciebie tym najbliższym bliźnim?

Potem przejdziemy na te dalsze pola do rozważań...


Pt sie 10, 2018 7:13
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Robek napisał(a):
A co mają do tego sakramenty?

Przecież pytałeś: "w jaki sposób u mnie Jezus zainterweniował?" Poprzez sakramenty.

Cytuj:
Życie jakie wcześniej było, takie jest i teraz, w kółko to samo.

Aby sakramenty przyniosły owoc potrzebna jest jeszcze z Twojej strony żywa wiara i dyspozycja.


Pt sie 10, 2018 8:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL