Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona
 Kto przekazał Wam wiarę? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
Ty mówisz z pozycji islamisty, czy chrześcijanina?


Mnie rzeczywiści trudno rozszyfrować kim jestem: islamistą, czy chrześcijaninem. Były takie panie, które twierdziły, że jestem młodym dopiero po ślubie, albo, że jestem kobietą.
A tak na poważnie: mówię z pozycji Polaka.


Pn sie 13, 2018 11:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
ErgoProxy napisał(a):
Zresztą rozwodzić się o blondaskach, gdy się pisze o przetrwaniu kultury czy narodu, w Polsce akurat jakoś nie wypada; tak mi się wydaje. Może przewrażliwiony jestem


Ja to nawet chciałbym być o ciemniejszej karnacji, bo mam kłopot na słońcu. Wprawdzie koło nas jeździły cygańskie tabory, ale moja mama bała się cyganów, tak samo jak i babcia...
Ale tak faktycznie to mnie naprawdę wystraszyłeś Ergo, i obiecuję, że nie zrobię żadnego blondaska. Nawet kawałów o blondynkach... chociaż nie wiem? Mam też zaufanie do Małgosi... Jak utrąci, to trudno. Udzielam się też na innych grupach. Ale zgadzam się z Tobą Ergo, że z poprawnością u mnie zawsze było trudno...


Pn sie 13, 2018 11:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
Ty mówisz z pozycji islamisty, czy chrześcijanina?

A Islam, podobnie jak chrześcijaństwo nie jest jednorodny - w jednych odłamach nie istnieje samodzielność, w innych istnieje dowolność.
A w Bagdadzie miastu kłamstw przed agresją w szczytnym celu budowania demokracji przez USA funkcjonowało bez problemów skupisko chrześcijan, z kościołami, domami zakonnymi, w liczbie od 600 tys do 1 miliona.


Chyba pokpiłem to pytanie o moją tożsamość i tolerancję u muzułmanów, więc uzupełnię:
Skoro jesteś Alus taką nowoczesną internacjonalistką, i chciałabyś przytulić wszystkie religie w naszym kraju, podając za przykład skupiska chrześcijan w krajach muzułmańskich, to przypomnę że Polska wielu narodów, też była oazą wolności i rożnych wyznań. Polscy Tatarzy bez przeszkód od wieków oddają kult swojemu Prorokowi i wierzymy w jedynego Boga. Natomiast jeżeli pytam KTO PRZEKAZAŁ WAM WIARĘ?, to poddajesz w wątpliwość rolę rodzin wielopokoleniowych, szczególnie naszych babci. a wcześniej pisałaś, że 7 letnie dziecko przyprowadzone przez mamę, nie zna żadnej modlitwy.

Alus napisał(a):
Ten sielski obrazek babć uczących pacierza, nigdy nie stanowił powszechności.


W programie TV "Między niebem a ziemią" prowadząca pyta młodego księdza, co przekazuje na lekcjach religii: wiarę, czy wiedzę? Odpowiedział, że zdecydowanie wiedzę. Nie wiem, jaka jest Twoja rola, ale podważając rolę babci, czyli rolę rodzin wielopokoleniowych w przekazywaniu wiary, podważasz przekazywanie chrześcijaństwa. W islamie rola młodej kobiety sprowadza się do rodzenia dzieci, a godność kobiet starszych rośnie wraz z wiekiem. U nas jest odwrotnie, i Ty to popierasz. Muzułmański duchowny we własnym interesie, też by się z Tobą zgodził. Chrześcijaństwo nie narzucało w Bagdadzie swoich porządków i było na tych terenach zdecydowanie wcześniej od islamu; tak jak i w Europie.


Wt sie 14, 2018 9:00
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Alus napisał(a):
Ty mówisz z pozycji islamisty, czy chrześcijanina?

A Islam, podobnie jak chrześcijaństwo nie jest jednorodny - w jednych odłamach nie istnieje samodzielność, w innych istnieje dowolność.
A w Bagdadzie miastu kłamstw przed agresją w szczytnym celu budowania demokracji przez USA funkcjonowało bez problemów skupisko chrześcijan, z kościołami, domami zakonnymi, w liczbie od 600 tys do 1 miliona.


Chyba pokpiłem to pytanie o moją tożsamość i tolerancję u muzułmanów, więc uzupełnię:
Skoro jesteś Alus taką nowoczesną internacjonalistką, i chciałabyś przytulić wszystkie religie w naszym kraju, podając za przykład skupiska chrześcijan w krajach muzułmańskich, to przypomnę że Polska wielu narodów, też była oazą wolności i rożnych wyznań. Polscy Tatarzy bez przeszkód od wieków oddają kult swojemu Prorokowi i wierzymy w jedynego Boga. Natomiast jeżeli pytam KTO PRZEKAZAŁ WAM WIARĘ?, to poddajesz w wątpliwość rolę rodzin wielopokoleniowych, szczególnie naszych babci. a wcześniej pisałaś, że 7 letnie dziecko przyprowadzone przez mamę, nie zna żadnej modlitwy.

Polska wielu narodów była i była wtedy najsilniejszym krajem w Europie.
Nie poddaję w wątpliwość roli babć, jedynie wskazuje, że sielski obrazek ukazywany w prozie "ku pokrzepieniu serc" Sienkiewicza, Mniszkówny...etc, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
W bogatych domach ziemiańskich, mieszczańskich dziećmi zajmowały sie niańki i guwernantki.
W chłopskich rodzinach, gdzie harowało się do śmierci, starsze dzieci chowały te młodsze, bo babcie i dziadkowi pospołu z rodzicami harowali na polu i w obejściu.


Cytuj:
W programie TV "Między niebem a ziemią" prowadząca pyta młodego księdza, co przekazuje na lekcjach religii: wiarę, czy wiedzę? Odpowiedział, że zdecydowanie wiedzę. Nie wiem, jaka jest Twoja rola, ale podważając rolę babci, czyli rolę rodzin wielopokoleniowych w przekazywaniu wiary, podważasz przekazywanie chrześcijaństwa. W islamie rola młodej kobiety sprowadza się do rodzenia dzieci, a godność kobiet starszych rośnie wraz z wiekiem. U nas jest odwrotnie, i Ty to popierasz. Muzułmański duchowny we własnym interesie, też by się z Tobą zgodził. Chrześcijaństwo nie narzucało w Bagdadzie swoich porządków i było na tych terenach zdecydowanie wcześniej od islamu; tak jak i w Europie.

Ukazuję jedynie rzeczywisty obraz rodzin, co wedle Ciebie stanowi "popieranie" :o :o
A Islam w Polsce narzuca swoje porządki?, a może Niemczech czy Francji?.....idioci fanatycy, to nie cały Islam, oni stanowią max 5% z ok. 1 miliarda 600 milinów ludzi wyznania islamskiego......czyli nie taki diabeł straszny jak go malują, ale gdy ktoś lubi sie bać......


Wt sie 14, 2018 10:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
W bogatych domach ziemiańskich, mieszczańskich dziećmi zajmowały sie niańki i guwernantki.
W chłopskich rodzinach, gdzie harowało się do śmierci, starsze dzieci chowały te młodsze, bo babcie i dziadkowi pospołu z rodzicami harowali na polu i w obejściu.


Niańki i guwernantki przekazywały wiedzę, tak samo jak teraz katecheci.

A w chłopskich rodzinach, no... te starsze dzieci były natchnione...

Sielski obraz dzisiejszej sytuacji, to Ty masz Alus.


Wt sie 14, 2018 10:12
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Alus napisał(a):
W bogatych domach ziemiańskich, mieszczańskich dziećmi zajmowały sie niańki i guwernantki.
W chłopskich rodzinach, gdzie harowało się do śmierci, starsze dzieci chowały te młodsze, bo babcie i dziadkowi pospołu z rodzicami harowali na polu i w obejściu.


Niańki i guwernantki przekazywały wiedzę, tak samo jak teraz katecheci.

A w chłopskich rodzinach, no... te starsze dzieci były natchnione...

Sielski obraz dzisiejszej sytuacji, to Ty masz Alus.

Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków.


Wt sie 14, 2018 10:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków.


Przekazywanie wiary i bezpieczeństwo starych ludzi, nie jest tyraniem.

Tyrają za to młodzi, którzy idą do banku po pożyczkę i spłacają przez 30 lat, a następnie płacą na utrzymanie swoich rodziców w DPS ach, bo system emerytalny jest taki, że za przeciętną emeryturę babci i dziadka w DPS ie nie utrzyma, i tak stają się niewolnikami banków. Jak twierdzą przodujący apologeci, wkręcający opacznie rozumiany wątek religijny, rodziców i ich dorobek choćby od pokoleń, trzeba opuścić, bo teściowie się wtrącają. A tym dorobkiem zajmie się już powstająca nowa oligarchia.


Wt sie 14, 2018 10:58
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Alus napisał(a):
Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków.


Przekazywanie wiary i bezpieczeństwo starych ludzi, nie jest tyraniem.

Tyrają za to młodzi, którzy idą do banku po pożyczkę i spłacają przez 30 lat, a następnie płacą na utrzymanie swoich rodziców w DPS ach, bo system emerytalny jest taki, że za przeciętną emeryturę babci i dziadka w DPS ie nie utrzyma, i tak stają się niewolnikami banków. Jak twierdzą przodujący apologeci, wkręcający opacznie rozumiany wątek religijny, rodziców i ich dorobek choćby od pokoleń, trzeba opuścić, bo teściowie się wtrącają. A tym dorobkiem zajmie się już powstająca nowa oligarchia.


Czytasz co napisałam

Cytuj:
Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków .

Nikt młodych nie zmusza, nie wysyła na siłę do banków po kredyty - chcą, to i idą.


Wt sie 14, 2018 11:04
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
W programie TV "Między niebem a ziemią" prowadząca pyta młodego księdza, co przekazuje na lekcjach religii: wiarę, czy wiedzę? Odpowiedział, że zdecydowanie wiedzę.
Ten ksiądz albo nie wie, co mówi, albo mówi nieprawdę, albo działa wbrew poleceniom przełożonych. Oficjalny dokument kościelny stanowiący podstawę programową lekcji religii stwierdza i potwierdza, że wcale nie chodzi o wiedzę, lecz o wiarę:
Program nauczania religii rzymskokatolickiej w szkołach i przedszkolach, WAM 2010 (dokument przyjęty podczas posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w Białymstoku w dniu 9 czerwca 2010 roku) napisał(a):

Niniejszy program nauczania religii jest w pełni zgodny z założeniami zawartymi w dokumencie Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce z 8 III 2010 roku, stanowi ich konkretyzację.

[...]
Program nauczania religii dzieci w wieku przedszkolnym
Numer programu AZ-0-01/10
Wspieranie religijnego rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym winno się charakteryzować towarzyszeniem mu w nabywaniu antropologicznych podstaw przyszłego autonomicznego życia wiarą
[...]
Cele katechetyczne – wymagania ogólne
I.
Codzienne doświadczenia i ich interpretacja w świetle wiary. Dziecko doświadcza miłości Boga w codziennym życiu, wyjaśnia swoje przeżycia w świetle wiary, odkrywa piękno przyrody i otaczającego świata oraz Boga jako jego Dawcę, odkrywa też, kim jest Bóg i buduje Jego prawdziwy obraz[...]
III.
Kontakt z Bogiem w modlitwie i liturgii. Dziecko poznaje istotę modlitwy, rozwija sposoby kontaktowania się z Bogiem[...]

Program nauczania religii dla klas I-III szkoły podstawowej
Numer programu AZ-1-01/10
Program "W drodze do Wieczernika" wypełnia założenia katechezy inicjacji w sakramenty pokuty i pojednania oraz Eucharystii dzieci klas I-III szkoły podstawowej. Założenia nauczania religii zmierzają do inicjowania wychowania religijno-moralnego uczniów w duchu sakramentu chrztu, pokuty i Eucharystii.

I tak dalej, i tak dalej. To jest z założenia katecheza, czyli działanie mające na celu przekazywanie wiary oraz wychowanie religijne.


Wt sie 14, 2018 11:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
akruk napisał(a):
To jest z założenia katecheza, czyli działanie mające na celu przekazywanie wiary oraz wychowanie religijne.

Ojej. Nie masz powazniejszych problemow. I prowadzaca program rowniez. Chyba dziecko musi wiedziecjak odmawiac paciorek. Po co to rozdzielac. "Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy."


Wt sie 14, 2018 11:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
Czytasz co napisałam

Cytuj:
Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków .

Nikt młodych nie zmusza, nie wysyła na siłę do banków po kredyty - chcą, to i idą.


A ty czytasz o DPS ach?

Nikt nie zmusza, ale straszy i zaleca:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/ws ... -tesciami/

akruk napisał(a):
agust napisał(a):
W programie TV "Między niebem a ziemią" prowadząca pyta młodego księdza, co przekazuje na lekcjach religii: wiarę, czy wiedzę? Odpowiedział, że zdecydowanie wiedzę.
Ten ksiądz albo nie wie, co mówi, albo mówi nieprawdę, albo działa wbrew poleceniom przełożonych. Oficjalny dokument kościelny stanowiący podstawę programową lekcji religii stwierdza i potwierdza, że wcale nie chodzi o wiedzę, lecz o wiarę:


To dlaczego ś.p. ks. Jan Kaczkowski pisze, że dla świętego spokoju do bierzmowania idą, a w obecności biskupa rezygnują? To jednak chyba mamy i babcie były skuteczniejsze.
Coś tu nie gra "akruk". Ja nie walczę z nauką religii, poradniami rodzinnymi, naukami przedmałżeńskimi, ale walczę o godność starych ludzi, pozostawionych na łaskę i niełaskę, nawet z gierkowską emeryturą. Ten link mówiący o porzucaniu rodziców i ich dorobku wywołuje tyle łez, że zrozumiesz, jak Ciebie to dotknie. No chyba, że życie beztroskie i z dnia na dzień jest preferowane.


Wt sie 14, 2018 12:37
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Alus napisał(a):
Czytasz co napisałam

Cytuj:
Dzisiejszy obrazek jest ciut inny, dzięki systemowi emerytalnemu, na wsiach od lat 70-tych XX w za epoki Gierka, gdy babcie nie musza tyrać do śmierci na swoje utrzymanie i utrzymanie dzieci i wnuków .

Nikt młodych nie zmusza, nie wysyła na siłę do banków po kredyty - chcą, to i idą.


A ty czytasz o DPS ach?

Nikt nie zmusza, ale straszy i zaleca:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/ws ... -tesciami/

To też wolny wybór każdego - ja po zamążpójściu też przeszłam na swoje, a gdy moja mama na stare lata potrzebowała opieki, znalazła ją w moim domu aż do swojej śmierci.


Wt sie 14, 2018 13:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
robaczek2 napisał(a):
akruk napisał(a):
To jest z założenia katecheza, czyli działanie mające na celu przekazywanie wiary oraz wychowanie religijne.

Ojej. Nie masz powazniejszych problemow. I prowadzaca program rowniez. Chyba dziecko musi wiedziecjak odmawiac paciorek. Po co to rozdzielac. "Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy."


Robaczku, na religię można uczęszczać latami i nic, a wiarę przekazuje się odmawiając paciorek i przede wszystkim przez przykład, w postępowaniu i uczynkach w stosunku do bliźniego swego. Wiara bez uczynków jest pusta. Jak pytałem o bliźniego, Ciebie chyba nie było, a Erytrejczykiem trudno byłoby się zająć.

Oazy, pielgrzymki itp, są wspaniałym utwierdzeniem się w wierze, ale wierzącym trzeba stawać się na co dzień, przez cały rok i całe życie.


Wt sie 14, 2018 13:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
wierzącym trzeba stawać się na co dzień, przez cały rok i całe życie.

Bardzo slusznie. Jednak na przemiany spoleczne jakich jestesmy swiadkami - zarowno w rodzinach jak i w skali globalnej - nie za bardzo mamy wplyw. Wspolczesnie przez internet na przyklad mozna zarowno dojsc jak i odejsc od wiary. Mnie raczej chodzilo o nie rozdzielanie wiary od wiedzy. Chyba nie ma wiary bez wiedzy i wiedzy bez wiary.


Wt sie 14, 2018 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
robaczek2 napisał(a):
agust napisał(a):
wierzącym trzeba stawać się na co dzień, przez cały rok i całe życie.

Bardzo slusznie. Jednak na przemiany spoleczne jakich jestesmy swiadkami - zarowno w rodzinach jak i w skali globalnej - nie za bardzo mamy wplyw. Wspolczesnie przez internet na przyklad mozna zarowno dojsc jak i odejsc od wiary. Mnie raczej chodzilo o nie rozdzielanie wiary od wiedzy. Chyba nie ma wiary bez wiedzy i wiedzy bez wiary.


Przemiany społeczne są możliwe i konieczne. Nie gloryfikuję wszystkiego, co było za naszych dziadków i pradziadków. Zauważ, że internet dociera do wszystkich, na całym globie, ale stosunki rodzinne, są całkowicie różne - te u nas są złe. Przekazywanie wiedzy i wiary też. Oczywiście, że wiedza jest koniecznie potrzebna po to, by nie dać się bałamucić innowiercom, ale czy uważasz, ze w tej mnogości tłumaczeń, ksiąg religijnych, nie ma różnych interpretacji? Wszyscy zachłystują się wartością Rodziny polskiej, a tymczasem zalecane, tzw "stawanie na własnych nogach" i odrywanie się od korzeni rodzicielskich, przynosi opłakane skutki w postaci siedzenia na kartę rowerową i rozwody. Tylko mi nie napisz, że ja chcę, by pięcioro rodzeństwa wisiało całe życie u cyca mamy. Polska, to też nie tylko osiedlowe bloki. Rzeczywistość mamy taką, jaką kreujemy. Jak pisze ks.Józef Tischner, wiara jest prosta, tylko my pokręceni. Jakiś mistyk może i studiować latami tajemnice wiary, ale specjalne szkolenie przed chrztem swojego dziecka, w sytuacji, gdy jego rodzice przez kilkanaście lat uczęszczali na lekcje religii, wydaje mi się nieco pokręcone. To o czym mówiono przez te kilkanaście lat na religii? Wiedza o tysiąc siedemset którymś paragrafi KKK, wiary nie buduje, ani nie umacnia. Jak już napisałem, by przekazywać wiarę, codziennie trzeba się stawać mężem, żoną, ojcem, matką, babcią, synem, córką, siostrą, bratem itp. Jak będziesz oceniał, ze swojego punktu widzenia zdrowego człowieka, czy stara babcia, mama, jeszcze daje sobie radę, czy twój jedynak przeżyje całe życie bez rodzeństwa, to możesz studiować całe życie wiedzę religijną i nie trafić tam, gdzie chciałbyś.


Wt sie 14, 2018 15:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL