Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 17:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona
 Kto przekazał Wam wiarę? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Agust - bardziej wiarygodna jest osobista relacja z Bogiem, odpowiedzi płynące z bezpośredniej komunikacji czy to co głosi Kościół ? Pytam serio - zaczynasz rozmawiać z Bogiem i choć nagle dzięki temu Biblia staje się zrozumiała i sensowna, a wszystko coraz bardziej układa się w spójną całość to pewne elementy stoją w opozycji do tego co naucza Kościół - komu zaufasz?


Kościół do którego należę, założył Chrystus, by przekazywał Ewangelię. Tylko, że tak jak do Starego Testamentu, tak i do Ewangelii, ludzie Kościoła starają się coś dokładać i robi się z tego całe mrowie dogmatów, przepisów, bardziej lub mniej radykalnych, lub nawet wykluczających się nawzajem. Celem nie jest umacnianie wiary, tylko tresura, albo nawet wpędzanie w poczucie winy ludzi starających się żyć zgodnie z zasadami Dekalogu. Jak nazwać sytuację, gdy przykładną żonę i matkę kilkorga dzieci, albo i opiekującą się dzieckiem niepełnosprawnym, którą w zasadzie można stawiać za przykład, spowiednik pyta: czy uprawiałaś seks przerywany? Dlatego, że Biblijny Onan nie zapłodnił żony brata? To Pan Bóg zastawia takie pułapki? Adam i Ewa, dopóki nie sięgnęli po owoc zakazany, byli nadzy i nie wstydzili sie swojej nagości. Czyli jak wypełniasz to co Bóg powiedział pierwszym Rodzicom, to nie masz powodu niczego w swojej małżeńskiej nagości (w małżeńskiej sypialni) się wstydzić. Robi się z małżeńskiego seksu taki haczyk, jak u muzułmanów wieprzowina, u świadków Jehowy kiszka, a na wyspach Papui Nowej Gwinei, jedni chrześcijanie mogą jeść ryby z ością, a inni tylko bez ości. Czy nie jest bezpodstawne myślenie: jeżeli Pan Bóg obdarował mnie żoną, mężem, i chcielibyśmy uprawiać seks tak często, jakim libido nas Bóg obdarował, to dlaczego jakiś człowiek nam to zabiera i każe pościć wtedy, gdy jest na to największa ochota? Jeżeli mam grzeszyć w małżeństwie, to może grzeszyć nie zawierając małżeństwa, bo tak piątka i tak piątka?
Jeżeli o mnie chodzi, wierzę w Ewangelię i staram się wypełniać 5 Przykazań Kościelnych.


Śr sie 08, 2018 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Super że to dostrzegasz.

Co rozumiesz pod pojęciem że wierzysz w Ewangelię? Że masz przekonanie że Ewangelie przekazują prawdę o Jezusie?

Jak rozumiesz dekalog?

Co Ci daje wypełnianie Przykazań Kościelnych?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 11:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Jeżeli o mnie chodzi, wierzę w Ewangelię i staram się wypełniać 5 Przykazań Kościelnych.



Wypełniasz je bo to nie jest dla ciebie jakiś większy problem, a jakby coś ci tu przeszkadzało, to również byś z tych przykazań, zrezygnował.
Wybrałeś sobie z religii to co ci pasuje, i do tego się stosujesz, a reszte zwyczajnie żeś wywalił.

agust napisał(a):
Czy nie jest bezpodstawne myślenie: jeżeli Pan Bóg obdarował mnie żoną, mężem, i chcielibyśmy uprawiać seks tak często, jakim libido nas Bóg obdarował, to dlaczego jakiś człowiek nam to zabiera i każe pościć wtedy, gdy jest na to największa ochota? Jeżeli mam grzeszyć w małżeństwie, to może grzeszyć nie zawierając małżeństwa, bo tak piątka i tak piątka?



Na co ci ta religia, skoro i tak robisz wszystko po swojemu?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr sie 08, 2018 11:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Jestem przekonany, że Ewangelie przekazują prawdę o Jezusie i nie spotkałem mądrzejszego przekazu.

Dekalog porządkuje moje życie i wskazuje drogę. Poszczególne przykazania musiałbym omawiać.

Kościół jest niezbędny do przekazywania Ewangelii i daje poczucie wspólnoty Chrystusa.


Śr sie 08, 2018 11:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Fakt że żaden z ewangelistów Jezusa na oczy nie widział nie ma dla Ciebie znaczenia, tak?

A jakby dekalogu nie było? Przecież każde społeczeństwo aby utrzymać stabilność na automacie wprowadza zakaz zabijania, kradzieży, szacunku i to nie tylko do rodziców...

Poczucie wspólnoty Chrystusa? Czy daje po prostu poczucie wspólnoty z ludźmi wierzącymi w Chrystusa?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 11:52
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Fakt że żaden z ewangelistów Jezusa na oczy nie widział nie ma dla Ciebie znaczenia, tak?

Autor IV Ewangelii Jan był Apostołem, tym, który Maryją stał na Golgocie u stóp krzyża, i jemu Jezus powierzył opiekę nad swoją Matką.


Śr sie 08, 2018 12:00

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Serio - wskaż źródło które tak podaje, bo być może serio źle zapamiętałam - mylić się rzecz ludzka.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Serio - wskaż źródło które tak podaje, bo być może serio źle zapamiętałam - mylić się rzecz ludzka.


A w jakie źródło byłabyś skłonna uwierzyć? Może zbyt dużo teorii, religii chcesz zgłębić i coś ucieka. Galileusz podobno twierdził, że Bóg stworzył świat za pomocą matematyki. Może w tym kierunku pójdziesz i znajdziesz.


Śr sie 08, 2018 12:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Przejrzałam temat i rzeczywiście w przypadku Jana szanse że znał Jezusa są znacznie większe niż w przypadku pozostałych Ewangelii.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 12:24
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):

Co rozumiesz pod pojęciem że wierzysz w Ewangelię? Że masz przekonanie że Ewangelie przekazują prawdę o Jezusie?


No to teraz IrciaLilith niech przedstawi powody przez które Quiqnue, miałby niewierzyć iż Ewangelie nie głoszą prawdy o Jezusie

Cytuj:
Fakt że żaden z ewangelistów Jezusa na oczy nie widział nie ma dla Ciebie znaczenia, tak?


Ale ateistom fakt że osoby spisujące żywot np. Aleksandra Wielkiego opisywały jego poczynania kilka wieków po jego śmierci, nie przeszkadza. Tylko Jezus im wadzi :(. Marna argumentacja


Śr sie 08, 2018 13:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
IrciaLilith napisał(a):
Przejrzałam temat i rzeczywiście w przypadku Jana szanse że znał Jezusa są znacznie większe niż w przypadku pozostałych Ewangelii.


Ircia, a przypadkiem Mateusz, celnik i apostoł, to nie znał Jezusa i nie napisał pierwszej Ewangelii?


Śr sie 08, 2018 14:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Co do Ewangelii synoptycznych to mnóstwo błędów typowo topograficznych czy obyczajowych wskazuje na to że najprawdopodobniej autorzy tylko opisywali relacje z którejś tam ręki.

Cytuj:
Quinque napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):

Co rozumiesz pod pojęciem że wierzysz w Ewangelię? Że masz przekonanie że Ewangelie przekazują prawdę o Jezusie?


No to teraz IrciaLilith niech przedstawi powody przez które Quiqnue, miałby nie wierzyć iż Ewangelie nie głoszą prawdy o Jezusie

Jeśli Ewangelie spełniają Twoje, całkowicie subiektywne i arbitralne warunki na jakich określasz że coś jest wiarygodne to nie ma takich powodów, mogę co najwyżej dyskutować z tym czy Twoje założone warunki określania wiarygodności mają jakieś podstawy i czy możesz je stosować w przy dowolnym temacie gdzie zachodzi potrzeba określania tego czy wierzyć czy nie, gdyż jeśli zachodzi konieczność wprowadzania podwójnych standardów według moich założeń ( oczywiście można z nimi dyskutować) takie założenia są zwyczajnie nieskuteczne, mają niską użyteczność.

Cytuj:
Cytuj:
Fakt że żaden z ewangelistów Jezusa na oczy nie widział nie ma dla Ciebie znaczenia, tak?


Ale ateistom fakt że osoby spisujące żywot np. Aleksandra Wielkiego opisywały jego poczynania kilka wieków po jego śmierci, nie przeszkadza. Tylko Jezus im wadzi :(. Marna argumentacja
Biorę odpowiedzialność tylko za swoje poglądy , a mi akurat przeszkadza i też uważam że z tego powodu taki opis jest najprawdopodobniej obarczony licznymi błędami, a tym samym mało wiarygodny. Generalnie wiarygodność praktycznie obliczam dodając o odejmując odpowiednio procenty, według stale doskonalonego klucza, fakt faktem poza doświadczaniem niczego nie stwierdzam na 100 ani na 0%, ale na razie nic lepszego nie mam.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 15:54
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Ergo, IrciaLilith coś tam napisała. Po czym stwierdziła że PŚ i opis żywota A. Wielkiego są mało wiarygodne. Ale jakiej metodologi użyła aby to stwierdzić, tego się nie dowiemy

Cytuj:
fakt faktem poza doświadczaniem niczego nie stwierdzam na 100 ani na 0%


Sorry, ale ja nie rozumiem tych waszych psychodeliczno-mistyczno-pseudofilozoficznych wywodów


Śr sie 08, 2018 16:39

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Serio chcesz poznać całą moją metodologię? Jak dotąd zawsze gdy pisałam coś więcej o moich subiektywnych odczuciach czy poglądach dowiadywałam się że Quinque nie jest tym totalnie zainteresowany i że tylko marnuję mu czas, a szczegółowy opis mojej techniki weryfikacji danych to będzie referat...

Co jest psychodeliczno-mistyczno-filozoficznego w doświadczaniu, w tym że widzę, słyszę, czuję, jestem świadoma swoich myśli, wyobrażeń, wspomnień, itd ? ? ? Właśnie tylko to mogę stwierdzić na 100%, albo coś doświadczam albo nie, a już opisanie tego słowami to kwestia umowna, oparta na pewnych przyjętych założeniach.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr sie 08, 2018 19:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Ircia, ale zobacz, że Dekalog przetrwał tysiące lat i nikt jego wartości nie podważa, a Twoje metodologie są zrozumiałe i coś warte tylko dla Ciebie. Czy chcesz założyć jakąś sektę i szukasz zainteresowanych?


Śr sie 08, 2018 19:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL