Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Kto przekazał Wam wiarę? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Kto przekazał Wam wiarę?
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę? Nie chodzi mi o wiedzę, bo można być niewierzącym religioznawcą - jacy zapewne są i na tym forum. Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy? Chodzi mi o taką wiarę, która utrwaliła się w sercu i mimo niedoskonałości każdego z nas, trwa. Czy to byli rodzice, dziadkowie, ksiądz na religii, a może już jako dorośli, i była to koleżanka, kolega, grupa modlitewna, a może Twoje sumienie nakazało szukać?


N sie 05, 2018 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę?



Nikt nie przekazał, sam sobie wziąłem.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sie 05, 2018 9:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Robek napisał(a):
agust napisał(a):
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę?



Nikt nie przekazał, sam sobie wziąłem.


Robek, to bardzo ciekawe, opisz jak to było, jak do tego doszedłeś?


N sie 05, 2018 9:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Robek, to bardzo ciekawe, opisz jak to było, jak do tego doszedłeś?



Jest u mnie negatywne nastawienie do przyszłej mojej śmierci, więc musze gdzieś od tego uciec, a wiara to jedyny ratunek.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sie 05, 2018 11:33
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy?


Pan Jezus


N sie 05, 2018 17:31
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
O, to musi rodzice dziabnęli wam razem fotkę. Pokash yom. :P


N sie 05, 2018 17:43
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Ajjj, bo się poniewczasie zreflektowałem, co to za dział. No więc równie dobrze ja mógłbym przedkładać, ze do mnie w dzieciństwie przyszły Duchy Załogi G i bawiąc nauczały dróg swoich. Po prostu: wiara wiarą, ale po przekroczeniu pewnych granic zaczyna się albo uczciwe łganie (to jeszcze pół biedy), albo szczery obłęd (to gorzej).

Mnie praktyk katolickich (bo z wiarą to nie bardzo szło - ja wierzyłem w Załogę G) uczył głównie ProxyOne, plus babcia pobożna bardzo, co mi od razu sprezentowała Nowy Testament.


N sie 05, 2018 17:50
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę? Nie chodzi mi o wiedzę, bo można być niewierzącym religioznawcą - jacy zapewne są i na tym forum. Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy? Chodzi mi o taką wiarę, która utrwaliła się w sercu i mimo niedoskonałości każdego z nas, trwa. Czy to byli rodzice, dziadkowie, ksiądz na religii, a może już jako dorośli, i była to koleżanka, kolega, grupa modlitewna, a może Twoje sumienie nakazało szukać?

Pierwsze modlitwy babcia i mama, a trwania w wierze dostarczyło mi własne moje życie, w którym wielokrotnie doświadczałam opieki i obecności Boga.


N sie 05, 2018 18:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Zadałem takie pytanie dlatego, że mnie głównie przekazała wiarę moja mama. To nie była pewnie wiedza, ale proste prawdy wiary o tym że Bóg dzieci kocha, że za dobre zachowania wynagradza, a za złe karze. Wspólny przede wszystkim wieczorny pacierz, gdy klękaliśmy i w skład pacierza zawsze wchodziło 10 Przykazań Bożych. Być może dla dzieci nie wszystkie były całkiem zrozumiałe, ale przez lata utrwalały się i dzwoniły w uszach. Tak samo robiła moja żona z naszymi dziećmi. Nie zawsze mogłem być, ale gdy byłem w domu,a czasem zdarzało się, że powiedziałem chłopcom, że zmówię sobie paciorek sam, to uwiesili się u moich rąk i zaciągnęli do swoich łóżeczek. Była to też chyba inspiracja żony. Tak uczyliśmy się wiary wzajemnie. Tak się złożyło, że na lekcje religii uczęszczałem tylko w 7 klasowej szkole podstawowej, a potem już nie. Wiem, że wiedzy biblijnej nie mam za dużo, ale bez prostych zasad wiary w Boga, nie potrafiłbym funkcjonować. Podziwiam wiedzę biblijną u dyskutantów, a jednocześnie uważam, że zbyt dużo ludzkich poprawek (uzupełnień do Słowa Bożego),zaciemnia proste prawdy wiary.
Robek napisał(a):
agust napisał(a):
Robek, to bardzo ciekawe, opisz jak to było, jak do tego doszedłeś?


Jest u mnie negatywne nastawienie do przyszłej mojej śmierci, więc musze gdzieś od tego uciec, a wiara to jedyny ratunek.


Robek, ja myślę, że żyjąc wg. przykazań, czerpie się pożytek już tu na ziemi, no i oczywiście nie ma strachu przed śmiercią.

Quinque napisał(a):
agust napisał(a):
Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy?


Pan Jezus


Pan Jezus będąc Bogiem żył między ludźmi jako człowiek. Bóg przekazuje nam wiarę, przez ludzi, o których właśnie pytam w Twoim przypadku.

ErgoProxy napisał(a):
Mnie praktyk katolickich (bo z wiarą to nie bardzo szło - ja wierzyłem w Załogę G) uczył głównie ProxyOne, plus babcia pobożna bardzo, co mi od razu sprezentowała Nowy Testament.


Ergo, w Twoje czary mary nie wierzę, ale wiem, że tą osobą, która Cię bardzo kochała, była Twoja babcia.


N sie 05, 2018 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Alus napisał(a):
agust napisał(a):
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę? Nie chodzi mi o wiedzę, bo można być niewierzącym religioznawcą - jacy zapewne są i na tym forum. Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy? Chodzi mi o taką wiarę, która utrwaliła się w sercu i mimo niedoskonałości każdego z nas, trwa. Czy to byli rodzice, dziadkowie, ksiądz na religii, a może już jako dorośli, i była to koleżanka, kolega, grupa modlitewna, a może Twoje sumienie nakazało szukać?

Pierwsze modlitwy babcia i mama, a trwania w wierze dostarczyło mi własne moje życie, w którym wielokrotnie doświadczałam opieki i obecności Boga.


Dzięki Alus, znaczy, że bez mamy i babci, byłoby Ci o wiele trudniej trafić do Boga i Jego opieki.


N sie 05, 2018 18:22
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Alus napisał(a):
agust napisał(a):
Czy zastanawialiście się kiedyś, kto przekazał Wam wiarę? Nie chodzi mi o wiedzę, bo można być niewierzącym religioznawcą - jacy zapewne są i na tym forum. Chodzi mi o to, kto pierwszy mówił o Bogu, nauczył składać rączki, czynić znak krzyża, pierwsze paciorki, modlitwy? Chodzi mi o taką wiarę, która utrwaliła się w sercu i mimo niedoskonałości każdego z nas, trwa. Czy to byli rodzice, dziadkowie, ksiądz na religii, a może już jako dorośli, i była to koleżanka, kolega, grupa modlitewna, a może Twoje sumienie nakazało szukać?

Pierwsze modlitwy babcia i mama, a trwania w wierze dostarczyło mi własne moje życie, w którym wielokrotnie doświadczałam opieki i obecności Boga.


Dzięki Alus, znaczy, że bez mamy i babci, byłoby Ci o wiele trudniej trafić do Boga i Jego opieki.

Ja już jako 7-8 latka odmawiałam z mamą lub babcią Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo. Wierzę w Boga, 10 przykazań, Aniele Boży, współcześnie wiele dzieci przygotowujących się do I Komunii z trudem duka Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo .....marnie perspektywy :( .....


N sie 05, 2018 18:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
agust napisał(a):
Robek, ja myślę, że żyjąc wg. przykazań, czerpie się pożytek już tu na ziemi, no i oczywiście nie ma strachu przed śmiercią.



Żyjąc według przykazań, musiałbym po dziś dzień być prawiczkiem, a życie w celibacie, nie jest czymś co bym wspominał w przyjazny sposób.

I co to ma do strachu przed śmiercią? przecież to działa na takich samych zasadach ja niechęć do odczuwania bólu, tutaj tego nie da się pozbyć.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N sie 05, 2018 18:53
Zobacz profil
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Na strachu nigdy nic pożytecznego nie zbudowano.....


N sie 05, 2018 18:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 08, 2018 19:35
Posty: 235
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Robek napisał(a):
Żyjąc według przykazań, musiałbym po dziś dzień być prawiczkiem, a życie w celibacie, nie jest czymś co bym wspominał w przyjazny sposób.


Robek, zaręczam, że żyjąc zgodnie z przykazaniami, z prawowitą małżonką seks nie jest w jakiś sposób ograniczany, z wręcz nakazany. Zdziwiłbyś się, że prawie do starości.

Wiara ze strachu byłaby raczej męcząca. Życie w jakimś zakłamaniu, to więzienie. Bo mnie wiara pomaga, także wtedy a może szczególnie wtedy, gdy wydaje się, że Bóg mówi: -sprawdzam.


N sie 05, 2018 19:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Kto przekazał Wam wiarę?
Podstawy przekazała mi rodzina oraz szkoła. Niespecjalnie byłam zaangażowana, choć bywały momenty emocjonalnych zrywów, handlu z Bogiem i tym podobnych praktyk, które wielu są znane. Dopiero na studiach na poważnie przyjrzałam się swojej wierze, ale wtedy również miałam sporo wątpliwości i testowałam różne alternatywy. Po studiach przypadkiem odezwała się do mnie koleżanka ze studiów i wywróciła kompletnie moje dotychczasowe pojmowanie wiary, a w moim życiu rozpoczął się pewien proces, który doprowadził mnie w moich poszukiwaniach do wielu miejsc i ludzi, którzy wpłynęli na kształtowanie się mojej wiary, choć pewnie sami nie są tego świadomi.

PS.@agust, czy obejrzałeś może Borata? @Robek miejscami zdaje się naśladować styl Sachy Baron Cohena i robi sobie żarty.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N sie 05, 2018 19:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 255 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL